Letecká doprava

​Dodávky Airbusu loni klesly o 34 procent na 566 strojů

11.1. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus lo­ni dodal na trh 566 letadel, což je o 34 procent méně než v předchozím rekordním roce. Druhým rokem po sobě si ale díky problémům konkurenčního Boeingu udržel pozici největšího výrobce letadel na světě. S odkazem na zveřejněné firemní údaje o tom informovala agentura Reuters. Menší zájem o dodávky letadel zapříčinila koronavirová pandemie, která prudce snížila poptávku po létání.1

V Indonésii našli trup havarovaného letadla, těla i černé skříňky

10.1. – Indonéští potápěči v neděli našli v Jávském moři části trupu letadla, které se v sobotu krátce po startu z Jakarty ztratilo z radarů a na jehož palubě bylo 62 lidí. Objeveny byly také části lidských těl, oblečení a trosky, napsala agentura AP. Později byly lokalizovány i takzvané černé skříňky.

Blackstone a Gates mají zájem o aerolinky Signature Aviation

8.1. – Investiční společnost Blac­kstone Group se spojila s firmou podnikatele Billa Gatese Cascade Investment a zvažují společnou nabídku na poskytovatele soukromých letů Signature Aviation, který vlastní největší flotilu soukromých letadel na světě. Nabídka by mohla ohodnotit firmu na 4,3 miliardy USD (92 miliard Kč), uvedla agentura Bloomberg. Gates je největším akcionářem Signature Aviation s podílem 19 procent.

​Boeing zaplatí kvůli letounu typu 737 MAX 2,5 miliardy dolarů

8.1. – Společnost Boeing souhlasila, že zaplatí přes 2,5 miliard amerických dolarů (53,4 miliardy Kč), aby urovnala obvinění související se zatajováním informací před Federálním úřadem pro letectví (FAA), které se týkaly vývoje letounu typu 737 MAX. Dvě velké havárie letadel 737 MAX si vyžádaly 346 lidských životů a vynutily si v minulých letech celosvětovou odstávku těchto strojů. Informovala o tom agentura AP.

DB Schenker a Lufthansa Cargo spustily první CO2 neutrální nákladní lety

8.1. – Na konci uplynulého roku se uskutečnil první komerční nákladní let, jehož spotřebu paliva zcela pokrylo tzv. udržitelné letecké palivo (Sustainable Aviation Fuel, SAF). Boeing 777F společnosti Luf­thansa Cargo s označením LH8406 odletěl  z Frankfurtu do Šanghaje, odkud se následně do hesenské metropole vrátil. Tento první CO2 neutrální nákladní let byl uskutečněn díky spolupráci společností DB Schenker a Lufthansa Cargo, které při něm mimo jiné přepravily zboží společnosti Siemens Healthineers AG.

​Ryanair kvůli pandemii ruší další lety, dál čeká ztráty

7.1. – Irská letecká společnost Ry­anair kvůli novým protikoronavirovým opatřením v Británii a v Irsku výrazně zhoršila výhled počtu přepravených cestujících na nejbližší měsíce. Největší nízkonákladový letecký dopravce v Evropě zároveň protiepidemická opatření vlád označil za drakonická a neúčinná, hospodaření podniku už to ale celkově neovlivní. Finanční rok totiž končí v březnu a většina letů, které je teď Ryanair nucen zrušit, by stejně byla ztrátová.

Ve Vietnamu se začne stavět největší letiště v zemi

7.1. – Ve Vietnamu se poblíž Ho Či Minova Města, které je ekonomickým střediskem země, v úterý zahájí první fáze výstavby největšího vietnamského letiště. Veřejná investice má podpořit ekonomický růst zbrzděný pandemií, uvedla dnes agentura Reuters. Podle vlády bude letiště po dokončení schopno ročně odbavit 100 milionů pasažérů, výstavba přijde na 16 miliard dolarů (asi 341 miliard Kč).

Pardubické letiště přepravilo kvůli pandemii mnohem méně pasažérů

6.1. - Pardubické letiště loni přepravilo 34 238 cestujících. Přeprava pasažérů v roce 2019 byla skoro třikrát vyšší. ČTK to řekl předseda představenstva East Bohemian Airport (EBA) Petr Juchelka. Počty jsou velmi nízké kvůli koronavirové pandemii. Letiště původně plánovalo odbavit 200 000 lidí.

Emise z letecké dopravy se vloni v Evropě snížily o polovinu

4.1. – Emise oxidu uhličitého (CO2) v letecké dopravě loni do konce listopadu v Evropě klesly o více než polovinu. Oznámil to evropský úřad pro řízení letového provozu Eurocon­trol. Je to výsledek propadu leteckého provozu, který způsobila epidemie nemoci covid-19, uvedla agentura AFP. Česká republika je přitom po Chorvatsku druhou zemí EU, kde se emise snížily nejvíce, konkrétně o více než 70 procent.

​Aerolinky Emirates začaly nabízet speciální akční tarify

4.1. – Společnost Emi­rates zahájila rok 2021 svou očekávanou nabídkou speciálních akčních tarifů, jejímž prostřednictvím chce povzbudit cestovatele k návštěvě rodiny a přátel či k prozkoumání nových exotických destinací. Díky atraktivním tarifům, platným celosvětově, mohou zákazníci Emirates v roce 2021 dohnat vše, co nestihli v roce předchozím.

spinner