Letecká doprava

Pozemní personál Lufthansy a její vedení dosáhly dohody o mzdách

5.8. - Pozemní personál německé letecké společnosti Lufthansa a její vedení včera dosáhly po třetím kole jednání dohody o mzdách. S odvoláním na odborový svaz Verdi o tom informovala agentura Reuters. Spor o mzdy vyústil minulý týden ve stávku, která vedla ke zrušení více než 1000 letů a přispěla k narušení cestování za rušné letní cestovní sezóny.

Lufthansa se díky vysokému růstu v nákladní divizi vrátila k zisku

4.8. - Německá letecká společnost Lufthansa se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku a díky příznivým výsledkům zlepšila výhled na celý letošní rok. Očištěný zisk před zdaněním a odpisy činil 393 milionů EUR (9,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 827 milionů EUR ve stejném období loni. Vyšší ceny letenek a pokračující růst v nákladní divizi vykompenzovaly růst cen pohonných hmot. Oznámily to aerolinky v dnešním prohlášení.

Pražské letiště v pololetí odbavilo skoro 4,3 mil. lidí, meziročně pětkrát víc

1.8. - Pražské letiště Václava Havla během letošního prvního pololetí odbavilo téměř 4,29 milionu cestujících. Je to více než pětinásobný nárůst oproti loňskému roku, ve srovnání s obdobím před covidovou krizí je to však o 45 procent méně. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Provoz na letišti roste během celého letošního roku, za celý rok letiště očekává více než deset milionů pasažérů.

Boeingu klesl zisk, firma se ale chystá obnovit dodávky letadel 787 Dreamliner

27.7. - Americkému výrobci letadel Boeing ve druhém čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 72 procent na 160 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy Kč), tržby se snížily o dvě procenta na 16,7 miliardy dolarů, oznámila dnes firma. Ta se potýká s výpadky v dodavatelském řetězci a také s nedostatkem pracovních sil. Boeing nicméně uvedl, že je v konečné fázi příprav na obnovení dodávek letadel 787 Dreamliner.

Lufthansa kvůli stávce zruší téměř všechny lety z Frankfurtu a Mnichova

26.7. - Lufthansa ve středu kvůli stávce zruší téměř všechny lety z Frankfurtu nad Mohanem a z Mnichova, celkem přes 1000 spojů. Stávkovat se chystá na 20 000 členů pozemního personálu. Firma to podle agentury DPA uvedla ve svém dnešním sdělení.

Aerolinky Ryanair mají za čtvrtletí první zisk po třech letech

25.7. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala v období od dubna do června zisk po zdanění 170 milionů EUR (4,2 miliardy Kč). Je to její první zisk po třech letech, zaostal ale za čísly z dob před koronavirovou pandemií. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Britský aerosalon se nesl ve znamení obnoveného zájmu o boeingy MAX

23.7. - Na letišti ve Farnborough u Londýna včera skončil mezinárodní aerosalon, jeden z největších na světě. Naznačil návrat zájmu o letouny MAX od americké společnosti Boeing a nesl se ve znamení snižování emisí. Po čtyřleté pauze vynucené koronavirovou pandemií byl ale jen stínem předchozích ročníků, píše agentura AFP.

Letecký provoz nad ČR se v pololetí meziročně zdvojnásobil na téměř 270 000 letů

20.7. - Letecký provoz v tuzemském vzdušném prostoru se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 97 procent na 268.977 letů. Je to ale stále o 38 procent méně proti prvním šesti měsícům předcovidového roku 2019. Oznámilo to Řízení letového provozu.

SAS se dohodla na kolektivní smlouvě s piloty, po 15 dnech končí stávka

19.7. - Skandinávská letecká společnost SAS dnes ráno oznámila, že uzavřela s odborovými organizacemi dohodu o nové kolektivní smlouvě. Po 15 dnech tak končí stávka, ke které se přidala většina pilotů společnosti, uvedla agentura Reuters s odkazem na prohlášení spo­lečnosti. O dohodě s vedením společnosti budou ještě hlasovat členové odborových organizací a musí jí také schválit soud ve Spojených státech, kde společnost požádala o ochranu před věřiteli. Společnost očekává, že se tak stane za několik týdnů.

Aerolinky Delta koupí 100 letadel Boeing 737 MAX 10 s opcí na dalších 30

19.7. - Americká letecká společnost Delta Air Lines koupí 100 letadel Boeing 737 MAX 10 a má opci na nákup dalších 30 strojů. Aerolinky to oznámily na aerosalonu, který se koná na letišti ve Farnborough u Londýna. Cena kontraktu činí podle katalogových cen 13,5 miliardy USD (zhruba 326 miliard Kč), u velkých zakázek ale dostávají letecké společnosti zpravidla výraznou slevu. Podle agentury Reuters se očekává, že Delta v úterý podepíše objednávku také na více než deset letadel Airbusu A320.

spinner