Letecká doprava

Karlovarský kraj i letos pomůže letišti v Karlových Varech 20 miliony korun

21.2. - Karlovarský kraj dá letos letišti v Karlových Varech na pokrytí ztrát 20 milionů korun. Stejnou částku mu poskytl i loni. Na mezinárodním letišti budou létat v letní sezoně tři pravidelné charterové linky. I tak jejich počet není dostatečný, aby pokryl finanční ztrátu, řekl dnes novinářům hejtman Petr Kulhánek. Letošní finanční plán počítá se ztrátou 29 milionů korun. Kraj je vlastníkem letiště.

Slovenská firma Aeromobil, která stála za vývojem létajícího auta, končí činnost

18.2. - Slovenská firma Aeromobil, která stála za vývojem létajícího auta, oznámila ukončení činnosti. Krok zdůvodnila tím, že nezískala nové investory. Například v roce 2017 společnost představila novou generaci modelu létajícího vozidla a zároveň zahájila přijímání předběžných objednávek.

Aerolinky Air France-KLM jsou zpět v zisku, loni vydělaly 728 milionů eur

17.2. - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM vloni hospodařila s čistým ziskem 728 milionů EUR (přes 17 miliard Kč) po ztrátě 3,3 miliardy EUR v předchozím roce. Firma, která podobně jako další aerolinky těží z růstu poptávky po letecké přepravě po útlumu způsobeného pandemií covidu-19, to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Stávka na sedmi letištích v Německu narušila plány téměř 300 000 lidí

17.2. - Zaměstnanci sedmi německých letišť od rána stávkují za vyšší mzdy a hrozí, že pokud zaměstnavatel nesplní jejich požadavky, postarají se o to, že v letních měsících bude na letištích ještě větší chaos. Cestovní plány tak dnes muselo změnit skoro 300.000 lidí včetně těch, kteří chtěli cestovat z Prahy. Provoz je omezen na letištích v Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku, Stuttgartu, Dortmundu, Hannoveru a Brémách.

Airbus loni zvýšil provozní zisk o 16 procent, letos plánuje dodat 720 letadel

16.2. - Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o 16 procent na 5,6 miliardy EUR (132,4 miliardy Kč). Firma o tom dnes informovala ve svých výsledcích hospodaření. Pře­konala tak očekávání trhu. Letos chce Airbus dodat 720 letadel. Stejný plán měl i loni, ten ale nakonec nesplnil.

Výpadek počítačového systému Lufthansy zkomplikoval plány tisícům lidí

15.2. - Největší německé aerolinky Lufthansa se dnes potýkají s následky výpadku svého počítačového systému, který zkomplikoval plány tisícům lidí po celém světě. Fungovat ráno přestaly systémy pro odbavení i nástup do letadla. Lufthansa kvůli tomu svolala krizový tým a později oznámila, že za výpadkem byly stavební práce, při kterých byly poškozeny optické kabely. Frankfurtské letiště kolem poledne uvedlo, že zruší všechny přílety a že letadla začne odklánět na jiná letiště. Odpoledne byly přílety obnoveny a později se přidaly také odlety, jak se začaly systémy vracet k normálu. K běžnému provosu se začal vracet i provoz na letištích v Hamburku a ve Frankfurtu nad Mohanem, už v pátek ho ale má znovu ochromit rozsáhlá stávka.

Amsterdamské letiště kvůli nedostatku personálu opět omezí počet cestujících

15.2. - Amsterdamské letiště Schiphol během rušného jarního období opět omezí počet cestujících. Potýká se totiž s nedostatkem zaměstnanců. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Air India si objednala 250 letadel od Airbusu a 220 letadel od Boeingu

15.2. - Indická letecká společnost Air India si objednala 250 letounů od evropského výrobce Airbus a 220 letadel od jeho amerického konkurenta Boeing. Katalogová hodnota zakázky pro Boeing činí 34 miliard dolarů (zhruba 750 miliard Kč). Airbus již své katalogové ceny nezveřejňuje, napsala agentura Bloomberg.

Letiště Brno odbavilo loni 471 811 cestujících, meziročně o 153 procent více

14.2. - Na brněnské letiště se loni vrátili po dvou covidem poznamenaných sezonách cestující. Letiště Brno jich odbavilo 471 811, což je o 153 procent víc než o rok dříve a zhruba na úrovni let 2017 a 2018 a o 70 000 méně než v posledním předcovidovém roce 2019. Prázdninová sezona, tedy červenec a srpen, byla nejsilnější v historii, uvedl v tiskové zprávě vedoucí úsek provozu Radek Lang. Z Brna se létá téměř výlučně charterovými lety na dovolenou, pravidelná linka z Brna létala loni jediná do Londýna.

​Americký soud odmítl žalobu aerolinek Smartwings a LOT na firmu Boeing

12.2. – Americký soud odmítl žalobu české letecké skupiny Smartwings a polských aerolinek LOT na amerického výrobce letadel Boeing. Letecké společnosti požadovaly odškodnění za nucenou odstávku strojů Boeing 737 MAX. Provoz těchto letadel byl na jaře 2019 celosvětově zastaven po dvou tragických haváriích letounů 737 MAX. Skupina Smartwings v březnu 2020 uvedla, že jí odstávka způsobila škody za asi dvě miliardy korun.

spinner