Letecká doprava

​To70: Počet smrtelných obětí leteckých nehod loni vzrostl na 299

3.1. – Počet smrtelných obětí nehod v letecké osobní dopravě vloni navzdory propadu počtu uskutečněných letů v důsledku pandemie vzrostl. Uvedla to nizozemská konzultační společnost To70. Podle jejich propočtů zemřelo při neštěstích v komerční letecké dopravě 299 lidí, zatímco o rok dříve to bylo 257 obětí. Počet smrtelných neštěstí ale klesl z osmi na pět.

​USA kvůli sporu o výrobu letadel zvyšují cla na zboží z Evropské unie

1.1. – Spojené státy se rozhodly zvýšit cla na dovoz vybraných produktů z Evropské unie včetně součástí letadel a vín z Francie a Německa. Oznámil to úřad amerického obchodního zmocněnce. Rozhodnutí je dalším krokem v dlouholetém sporu mezi Washingtonem a Bruselem kolem podpory výrobců civilních letadel, napsala agentura Reuters. Evropská komise uvedla, že tento krok narušil rozhovory o řešení sporu. Zároveň vyjádřila naději, že se jí podaří najít rychlé řešení s novým prezidentem USA Joem Bidenem.

​S drony mohou už létat pouze registrovaní provozovatelé a piloti

1.1. – S drony mohou ode dneška létat už pouze registrovaní provozovatelé a piloti. Povinná registrace platí v celé EU pro všechny drony nad 250 gramů, případně i lehčí stroje s kamerou nebo drony létající vysokou rychlostí, které nelze považovat za hračky. Bez evidence je jejich provoz zakázán. Podle úterních údajů Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) se zatím do registru přihlásilo přes 22 000 provozovatelů a pilotů. Úřad odhaduje, že v budoucnu by jich v registru mohlo být až 50 000.

​ÚOHS uložil společnosti Skyport pokutu 4,5 milionu korun

1.1. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil společnosti Skyport (dříve CSG a.s.) pokutu ve výši 4,5 milionu korun za nedovolené uskutečňování spojení soutěžitelů před jeho povolením. Rozhodnutí již nabylo právní moci, vyplývá z oznámení antimonopolního úřadu na jeho internetových stránkách.

​V USA se na nebe vrátil po 20 měsících zákazu Boeing 737 MAX

30.12. – Letadlo Boeing 737 MAX aerolinek American Airlines včera z Miami do New Yorku přepravilo zhruba stovku cestujících. Informovala o tom agentura AP. Šlo o první komerční let uvedeného modelu ve Spojených státech po 20 měsících, kdy byly tyto stroje mimo provoz kvůli dvěma velkým haváriím.

​Společnost Airbus letos dodá kolem 550 letadel

30.12. – Evropský společnost Airbus letos dodá kolem 550 letadel, napsala včera agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje. Do listopadu výrobce dodal 477 strojů. Airbus čísla oficiálně oznámí až na základě auditu po přelomu roku, uvedl mluvčí společnosti Stefan Schaffrath.

​Brusel schválil další státní pomoc pro aerolinky Alitalia

30.12. – Evropská komise (EK) Itálii schválila státní pomoc v objemu 73 milionů EUR (téměř dvě miliardy Kč) pro leteckou společnost Alitalia, která se podobně jako další letečtí dopravci potýká s negativními dopady šíření koronaviru. Komise včera uvedla, že rozsah této pomoci považuje za přiměřený.

​I v novém roce bude pro lety z Británie nutný test na covid

30.12. – I od začátku příštího roku bude možné se letecky vrátit z Británie, jen pokud cestující ještě před nástupem do letadla předloží negativní test na covid-19. Antigenní nebo PCR test je třeba provést na území Spojeného království, a to nejpozději 72 hodin před odletem. Po příletu z Británie bude nadále povinná domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

​Americká letiště v neděli odbavila rekordní počet lidí od března

29.12. – Americká letiště tuto neděli odbavila 1,28 milionu cestujících. Je to nejvíce od poloviny března, kdy poptávku po leteckém cestování srazila pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA).

​Největší britské nákladní letiště East Midlands Airport zažilo rekordní období

28.12. – Největší britské nákladní letiště East Midlands Airport (EMA) zažilo před vánočními svátky rekordní období. V listopadu odbavilo 41 613 tun zboží, což je meziročně o 26,4 procenta více a také nejvíce za dobu své existence. Zatímco méně lidí létalo kvůli koronaviru na dovolenou, poptávka po přepravě zboží vzrostla.

spinner