Alaska Airlines a United Airlines uskutečnily první lety s Boeingy 737 MAX 9

Alaska Airlines a United Airlines uskutečnily první lety s Boeingy 737 MAX 9

28.1. - Americké letecké společnosti Alaska Airlines a United Airlines uskutečnily první lety se stroji Boeing 737 MAX 9 od jejich vynuceného odstavení na začátku ledna. Uvedla to včera agentura Reuters. Obě společnosti mají 171 letadel tohoto typu, kterým americký Federální úřad pro letectví (FAA) dočasně zakázal létat po havárii, když jednomu letadlu odpadla při letu část trupu.

United Airlines uskutečnila svůj první let se strojem Boeing 737 MAX 9 od začátku ledna včera odpoledne SEČ. Letadlo bylo na nasazeno na spoj mezi Newarkem a Las Vegas a na palubě bylo 175 cestujících a šest členů posádky. Alaska Airlines uskutečnila první let s pasažéry s tímto druhem letadla v pátek. Na místě, u kterého při letu z 5. ledna upadla část trupu, seděla podle tisku vedoucí provozu společnosti Constance von Mühlenová.

Letadla Boeing 737 MAX 9 se mohla vrátit do provozu poté, co tento týden FAA stanovil podmínky kontroly, kterou musí letadla projít, než začnou znovu létat s cestujícími. Úřad určil, že se musí provést "podrobná vizuální prohlídka", zkontrolovat a zatáhnout šrouby a opravit jakákoliv vada v oblasti trupu, která se uvolnila za letu. Alaska Airlines a United Airlines jsou jedinými americkými dopravci, kteří tento typ letadla provozují.

Kvůli opatření, které FAA přijal po incidentu z pátku 5. října, musely zrušit tisíce letů. Část trupu letadla společnosti Alaska Airlines na levé straně se totiž krátce po startu v Portlandu v americkém státě Oregon odtrhla, když stroj stále ještě stoupal do předepsané letové hladiny. Piloti tak byli nuceni vrátit se zpět na letiště. Nikomu ze 171 cestujících a šesti členů posádky se nic nestalo.

Díra v trupu se objevila v levé zadní části letadla v místech, kde výrobce nabízí umístění dalších dveří pro nouzový východ. Letadlo aerolinek Alaska Airlines, které bylo v provozu teprve dva měsíce, tuto úpravu nemělo. Podle agentury Reuters nabídku na zprovoznění dalšího nouzového východu využívají zejména nízkonákladoví dopravci, kteří kvůli většímu počtu sedadel další evakuační východ potřebují.

(čtk)

Foto: Alaska Airlines - Boeing 737 MAX 9

spinner