EK podrobně prozkoumá plán IAG koupit zbývající podíl v Air Europa

EK podrobně prozkoumá plán IAG koupit zbývající podíl v Air Europa

25.1. - Evropská komise (EK) zahájila hloubkové vyšetřování nabídky letecké společnosti IAG, vlastníka aerolinek British Airways a Iberia, na odkoupení zbývajícího podílu ve společnosti Air Europa. EK se podle svého prohlášení obává, že by transakce mohla snížit konkurenci na vnitrostátních, krátkých a dálkových trasách.

IAG loni v únoru oznámila, že se dohodla se španělskou společností Globalia, že od ní koupí podíl 80 procent v Air Europa. Hodnota transakce činí 400 milionů EUR (9,9 miliardy Kč).

EK, která působí jako unijní antimonopolní úřad, uvedla, že se obává, že by dohoda mohla snížit konkurenci na vnitrostátních linkách na Baleárské a Kanárské ostrovy. Mohla by také omezit konkurenci na krátkých trasách mezi Madridem a dalšími velkými městy v Evropě, ale i v Izraeli či Maroku, nebo na dálkových trasách mezi Madridem a Severní a Jižní Amerikou.

Komise má na rozhodnutí 90 pracovních dnů, tedy do 7. června. Zahájení hloubkového vyšetřování je standardním krokem a nelze vyvozovat, jaký bude konečný výsledek.

Generální ředitel IAG Luis Gallego zopakoval, že společnost je ochotna nabídnout ústupky, které by obavy EU vyřešily, napsala agentura Reuters.

Oznámení přichází den poté, co EK zahájila hloubkové vyšetřování záměru německých aerolinek Lufthansa převzít menšinový podíl v italské státní letecké společnosti ITA Airways. Jako důvod uvedla ohrožení konkurence na několika trasách na krátké i dlouhé vzdálenosti, mimo jiné i na linkách mezi Itálií a střední Evropou.

(čtk)

Foto: Boeing - letoun 787 Dreamliner

spinner