Ostravské letiště čekají investice za sedm až osm miliard korun

Ostravské letiště čekají investice za sedm až osm miliard korun

24.1. - Na sedm až osm miliard korun se odhaduje výše investic, které by v příštích letech měly směřovat do Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku. Půjde například o rekonstrukci přistávací dráhy nebo přivedení železniční vlečky. Novinářům to dnes v Ostravě řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

"Uvažované investice jsou v této chvíli odhadovány mezi sedmi a osmi miliardami. Některé jsou investice českého státu, jako železnice nebo produktovod z Čepra na letiště. Některé mají být sdružené, protože letiště je krajský majetek," řekl Zbyněk Stanjura.

Vláda proto podle něj hledá cestu, jak by stát mohl případně pomoci i investicí do krajského majetku. "Tam je to legislativně o něco složitější než čistá státní investice, ale odhadované investice v této chvíli v letošních cenách jsou sedm až osm miliard na všechny jednotlivé typy investic, které potřebuje letiště Mošnov, včetně přitažení vlečky," řekl ministr.

Bez obří investice do přistávací dráhy se ostravské letiště v příštích letech neobejde. Hejtmanův náměstek pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania už dříve řekl, že celkové náklady na samotnou rekonstrukci dráhy včetně všech pojezdových drah a stojánek, jejichž povrchy už nevyhovují, se odhadují na 4,5 miliardy korun.

Letiště patří kraji. Z Mošnova létají pravidelné linky do Londýna a Varšavy. Od června začnou létat také pravidelné linky do Malagy a Podgorice. Přes letní sezonu nabízí ostravské letiště také lety do Řecka, Egypta, Bulharska, Tuniska, Turecka a Španělska, letos se provoz charterových letů rozšíří mimo jiné o destinace v Itálii a Albánii. Loni odbavilo 342 932 cestujících, skoro o 20 procent více než v roce 2022.

(čtk)

Foto: Čedok

spinner