Silniční doprava

Při stavbě dálnice D55 využívá ŘSD novou technologii zakládání mostů

22.3. - Při stavbě dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku využívá Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) novou technologii zakládání mostů. Poprvé na dálničním úseku v ČR razí takzvané prefabrikované piloty, které budou součástí mostů u Nedakonic a Polešovic na Uherskohradišťsku. Tradiční vrtané piloty v léto lokalitě nebylo možné použít kvůli problému s podložím, sdělila mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

EK navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva

21.3. - Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy. Německo patří spolu s Českou republikou mezi členské země Evropské unie, které pro auta na syntetická paliva prosazují výjimku ze zákazu prodeje nových osobních aut se spalovacími motory po roce 2035.

Slovensko už má třetího potenciálního poskytovatele EETS, je jím český Eurowag

21.3. – Slovenská Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podepsala smlouvu o smlouvě budoucím s dalším mezinárodním poskytovatelem EETS – s českým Eurowagem. Slovensko tak má už tři mezinárodní poskytovatele EETS, kteří budou moci mýto i na slovenském území. Kompletní dokumentaci potřebnou na akreditaci poskytovatele EETS na slovenský mýtný trh kromě Eurowagu odevzdali už také německý Toll4Europe a italský Telepass. Kromě první trojice už projevili zájem i další velcí hráči na evropském mýtném trhu, například německý TollTickets a francouzský TotalEnergies.

Společnost DAF obdržela velkou objednávku od společnosti Asset Alliance Group

21.3. – Britská společnost Asset Alliance Group dohodla se společností DAF objednávku 1 500 nových elektrických a dieselových nákladních vozidel. Přední britská společnost zabývající se krátkodobým a dlouhodobým pronájmem nákladních vozidel a leasingem začne přebírat dodávky vozidel od roku 2023. Objednávka bude zahrnovat nejméně 75 plně elektrických nákladních vozidel.

Praha letos zatím získá ze státního fondu 530,9 milionu korun na dopravu

21.3. - Praha letos získá ze státního ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) až 530,9 milionu korun. Vyplývá to ze smlouvy města s fondem, kterou včera schválili radní a ještě o ní budou hlasovat zastupitelé. Peníze jsou určeny na rozvoj a opravy komunikací. Loni město podle první uzavřené smlouvy mělo ze SFDI získat až 404,8 milionu korun, dodatkem se však částka zvedla na maximální částku 582 milionů korun.

Vydání DN č. 6

Výběr textů z DN č. 6 přineseme 20. 4.

(red)

Prodeje dálničních známek rostou, v systému se chystají další novinky

20.3. - Elektronické dálniční známky se prodávají více než před rokem. Od počátku prosince 2022 do konce února 2023, tedy v období tradiční prodejní špičky, si jich lidé koupili celkem 2,22 milionu, oproti loňským 2,16 milionu e-známek. V době nejvyšších prodejů využívá státní e-shop edalnice.cz ke koupi známky až 98 procent řidičů.

Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na úsek D35 Ostrov - Vysoké Mýto

20.3. - Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na úsek dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto. Stavba v délce sedm kilometrů je rozdělena na dva úseky. Na tunel Homole již bylo vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele, na zbytek trasy chce Ředitelství dálnic a dálnic (ŘSD) vypsat soutěž ve druhém čtvrtletí, uvedl dnes na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Výše odškodnění za dopravní nehodu loni v ČR vzrostla na průměrných 998 000 Kč

20.3. - Výše odškodnění za dopravní nehodu loni v Česku opět rostla a poprvé v průměru dosáhla téměř milionu korun. Průměrné odškodnění v loňském roce činilo 998 000 korun, což je o 71 000 více než o rok dříve. K růstu přispěl měnící se přístup k hodnocení a také růst mezd, z nichž se odškodnění počítá. Uvedla to společnost Vindicia, která se na odškodnění po nehodách specializuje. Odškodnění podle ní setrvale roste.

Jahn: Škoda Auto bude muset kvůli Euro 7 propustit 3000 lidí a zavřít jednu halu

20.3. - V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí. Včetně dodavatelů půjde o zhruba 10.000 propuštěných lidí. Důvodem je ekonomická nemožnost dále vyrábět a prodávat menší modely Fabia, Scala a Kamiq. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to včera řekl člen představenstva Škoda Auto pro prodej a marketing Martin Jahn.

spinner