Silniční doprava

​Svaz DSLV: Logistika financuje klimatickou pokladnici spolkové vlády

Spolkový svaz spedice a logistiky DSLV zaujímá kritické stanovisko k hospodářskému a finančnímu plánu Fondu pro klima a transformaci (KTF), který 9. srpna schválil spolkový kabinet. Prostřednictvím tohoto zvláštního fondu hodlá spolková vláda v letech 2024–2027 poskytnout celkem 211,8 miliardy eur na dekarbonizaci průmyslu, energeticky účinnou renovaci budov a rozšíření obnovitelných zdrojů energie, elektromobility a nabíjecí infrastruktury.


​Jen třetina dopravců očekává, že ve třetím čtvrtletí dosáhne zisku

Sdružení ČESMAD Bohemia vydalo v srpnu svůj Barometr nákladní dopravy za druhé čtvrtletí. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina firem v něm byla zisková, do třetího čtvrtletí však dopravci vyhlížejí mnohem pesimističtěji.

​Daimler Truck Česká republika pozval zákazníky na testování elektrických nákladních vozů

23.9. – Dovozce nákladních vozidel značek Mercedes-Benz a Fuso v ČR, společnost Daimler Truck Česká republika s. r. o., uspořádal pro své zákazníky testovací jízdy s vozidly z aktuálního výrobního programu s důrazem na elektromobilitu.

​Adastra strategickým partnerem Škoda Auto Vysoké školy

22.9. – Adastra se stává dlouhodobým strategickým partnerem Škoda Auto Vysoké školy. Bude spolupracovat na výuce studentů v oblasti data management, data science a Artificial Intelligence (AI).

​Železniční sektor vyjadřuje obavy z uspěchané revize směrnice o hmotnostech a rozměrech

22.9. – Evropský železniční sektor vyjádřil znepokojení nad oddělením revize směrnice o hmotnostech a rozměrech od nadcházející revize směrnice o kombinované dopravě a nad rychlostí, s jakou je revize směrnice o hmotnostech a rozměrech v současné době projednávána. Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) zdůrazňuje, že obě směrnice měly být součástí stejného balíčku, a to právě proto, aby se podpořila jejich vzájemná součinnost a optimalizace celého dopravního systému prostřednictvím účinnější integrace jednotlivých druhů dopravy. Je nezbytné, aby oba návrhy byly projednávány společně a aby se zabránilo „oddělenému“ přístupu, aby se dosáhlo optimalizace celého dopravního systému, tvrdí CER.

​IVECO Bus a ChargePoint se společně zaměří na fleet management

21.9. – IVECO Bus, evropský lídr v oblasti udržitelné mobility se svými inovativními řešeními pro osobní dopravu, a společnost ChargePoint podepsaly dohodu, která IVECO Bus umožňuje nabízet portfolio softwaru ChargePoint pro správu vozového parku svým evropským zákazníkům.

​Británie zakáže prodej nových aut se spalovacími motory o pět let později

21.9. – Britský premiér Rishi Sunak včera oznámil, že Británie posouvá plánovaný termín zákazu prodeje nových automobilů se spalovacími motory z roku 2030 na rok 2035. Uvolnění se má týkat také postupné výměny domácích plynových kotlů za tepelná čerpadla, dosud plánované do roku 2035. Cíl uhlíkové neutrality do roku 2050 nadále platí, ujistil Sunak podle agentury Reuters ve včerejším projevu.

​Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém, nejvíce jim vadí zácpy

21.9. – Podle průzkumu provedeného platformou Bolt v rámci její kampaně Cities for People považuje rovných 70 procent Pražanů „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Nepřekvapivě vadí lidem hlavně zácpy (78 procent) a těžkosti s parkováním (64 procent), ale také zplodinami znečištěné ovzduší (71 procent). Zajímavé přitom je, že 58 procent Pražanů si stěžuje na nedostatek fyzické aktivity v důsledku ježdění po městě autem.

​ČEPRO staví šest nových velkokapacitních nádrží na naftu a benzin v Hněvicích

20.9. – Společnost ČEPRO slavnostně položila základní kámen pro výstavbu šesti nadzemních multiproduktových nádrží. Každá bude mít objem 10 milionů litrů a spolu vytvoří nový skladovací blok v areálu skladu Hněvice.

​Ještě 316 tisíc řidičů by si do konce roku mělo vyměnit řidičský průkaz

20.9. – Do konce letošního roku zbývá ještě vyměnit více než 316 tisíc řidičských průkazů. Do 15. září 2023 si nový řidičský průkaz vyměnilo 558 447 řidičů a řidiček z celkových 875 tisíc, kterým letos platnost řidičského průkazu končí. Větší část dokladů je tak již vyměněna, přesto není dobré nechat výměnu na poslední chvíli. Nejvíce řidičských průkazů zbývá ještě do konce roku vyměnit ve Středočeském kraji a v Praze. Žadatelé si ovšem mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a o nový řidičský průkaz zažádat jednoduše přes Portál dopravy.

spinner