Železniční doprava

​Policie nezahájí stíhání za zanedbání údržby železničního mostu na Výtoni

16.8. – Policie nezahájí trestní stíhání v souvislosti s neprováděním oprav a údržby železničního mostu pod pražským Vyšehradem. Mluvčí pražských policistů Jan Rybanský uvedl, že podle závěrů kriminalistů se nenaplnila skutková podstata trestného činu zneužívání vlastnictví. Trestní oznámení podal loni v srpnu spolek Nebourat, který společně s částí odborníků kritizuje plán na přesunutí památkově chráněné konstrukce na jiné místo v Praze.

​Rail Business Days 2024: Ostrava již podruhé hostila mezinárodní železniční veletrh

V Ostravě v Trojhalí Karolína se minulý týden uskutečnil již podruhé Mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. A i letos se potvrdilo, že se jedná o akci, která nabízí jedinečnou příležitost pro výměnu zkušeností a získání přehledu o aktuálním dění v oblasti železničního průmyslu

​Zabezpečovací systém ETCS má instalovaný třetina lokomotiv

Zabezpečovacím systémem ETCS je v současnosti vybaveno přes 730 železničních vozidel českých dopravců, tedy asi třetina ze zhruba dvoutisícovky lokomotiv a dalších drážních vozidel, které mají mít zařízení instalované v roce 2030. Téměř 570 vozidel má systém už zapnutý. Vyplývá to z plánu ministerstva dopravy, který před dvěma týdny schválila vláda.

​Inteligentní systém pro detekci sesuvu půdy hlídá další železniční trať v ČR

13.7. – Železniční trať Mosty u Jablunkova nyní monitoruje systém detekce sesuvů půdy (SSSP) české firmy ZAT, a. s., a to kvůli rizikovému nestabilnímu svahu, který způsoboval poruchy geometrické polohy koleje. Doposud musel nebezpečný úsek denně kontrolovat správce tratě, což však nezaručovalo kontinuální přehled o stavu trati. Nový systém, který funguje na principu bezdrátových čidel, se osvědčil už v roce 2022 v Karlových Varech, kde nepřetržitě sleduje rizikové úseky a při zjištění svahových pohybů automaticky zašle notifikaci o zjištěném náklonu čidel. Pro Správu železnic to znamená nejen ekonomickou a personální úsporu, ale především zajištění bezpečnosti železničního provozu.

​SVOD Bohemia: ETCS bezpečnost železnice zvýší, výhradní provoz je však třeba zavádět koordinovaně

11.7. – Po nedávném železničním neštěstí, kdy po čelní srážce vlaků v blízkosti stanice Pardubice hlavní nádraží zahynuli 4 cestující, se bezpečnost železničního provozu stala předmětem veřejné diskuse. V této souvislosti považujeme za důležité zmínit následující: Na silnici zahynulo za posledních 10 let 5,5 tisíce cestujících. Na železnici 7. Uvedl to Petr Moravec, výkonný ředitel Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia).

​Kvůli nové železniční trati musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci

8.7. – Kvůli plánované modernizaci železničního spojení z Prahy na Liberec a dál do Polska musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci. Není potřeba vymezovat zcela nový koridor, je ale třeba upravit ty současné. Veřejné projednávání změn se uskuteční ve středu 10. července na krajském úřadu v Liberci, řekl hejtman Martin Půta. Úpravu si vyžádala studie proveditelnosti, kterou loni pro modernizaci trati schválila centrální komise ministerstva dopravy.

​Škoda Group provede v Šumperku rozsáhlou opravu vozidel pro Správu železnic

4.7. – Škoda Group získala zakázku v hodnotě 750 milionů Kč na generální opravu a částečnou modernizaci 43 vozidel pro kontrolu a údržbu trakčního vedení řady MVTV2 pro Správu železnic. Komplexní práce budou zahájeny letos v létě ve výrobním závodě v Šumperku, s prvními dvěma prototypy se počítá do konce roku 2025. Dokončení celého projektu je naplánováno na polovinu roku 2029.

​Na Branický most se vrátily vlaky, trať pomůže nákladní dopravě a při výlukách

2.7. – Práce na zdvoukolejnění Branického mostu postoupily do závěrečné fáze, vlaky zde včera začaly jezdit po jedné traťové koleji. Dokončení celé stavby a zahájení plnohodnotného provozu plánuje Správa železnic letos v říjnu. Most a navazující úsek do Krče jsou důležitou součástí pražské železniční sítě. Plní významnou roli v nákladní dopravě, v blízké době ale výrazně vzroste význam trati i v osobní přepravě.

​České dráhy mají palubní jednotku zabezpečovače ETCS nainstalovanou již ve 400 vozidlech

2.7. – České dráhy se intenzivně připravují na spuštění výhradního provozu pod evropským zabezpečovacím systémem ETCS na vybraných koridorových tratích. K 1. 1. 2025 plánují provozovat s ETCS přibližně 520 vozidel a jednotek. Aktuálně je vybaveno palubní jednotkou ETCS více než 400 vozidel. České dráhy už také proškolily více než 700 strojvůdců na obsluhu vozidel s ETCS.

​Společnost ČD Cargo otevřela opravárenskou halu v Českých Budějovicích

1.7. – Společnost ČD Cargo v pátek za účasti ministra dopravy Martina Kupky a primátorky města Dagmar Škodové Parmové v Českých Budějovicích slavnostně zahájila provoz nové haly pro opravy nákladních vozů. Díky více než stomilionové investici se výrazně zlepšily pracovní podmínky českobudějovických opravářů a o 15 až 20 procent se navýšila opravárenská kapacita.

spinner