​ČTÚ: S výpadky mobilních služeb ve vlacích se potýká 57 procent cestujících

​ČTÚ: S výpadky mobilních služeb ve vlacích se potýká 57 procent cestujících

18.6. - Zhruba 57 procent lidí při cestách vlakem limitují výpadky hlasových a datových služeb. Ty často nebývají způsobeny špatným pokrytím koridorů jako takovým, ale útlumem signálu, který způsobují moderní vlakové soupravy. Proto ČTÚ připravil návrh dotační výzvy, jejímž cílem je napomoci zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb i uvnitř vlakových vozů. Uvedli to zástupci ČTÚ na včerejší tiskové konferenci.

Vlakem cestuje několikrát týdně 8,6 procenta Čechů, jednou měsíčně se sveze 17,5 procenta lidí a občas 55,9 procenta, tedy více než polovina populace. Datové služby při těchto cestách využívá 76,6 procenta pasažérů, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos.

ČTÚ chce v rámci dotační výzvy zlepšit pokrytí v nejméně 350 vozech na hlavních železničních koridorech. Rozdělí 300 milionů korun bez DPH. Zájemci o dotaci se mohou hlásit do konce srpna. Rozhodnutí o přidělení dotace pak chce úřad vydat do konce roku. Dotované projekty musí být hotové do konce roku 2025.

Cílem výzvy je vybavení železničních vozů pro osobní přepravu převážně na železničních koridorech TEN-T technologiemi pro zlepšení signálu. Může jít o opakovače nebo propustná okna pro pokrytí mobilním signálem 5G.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner