Železniční doprava

Právě vychází v DN č. 6

​Fórum SCHP: Dopravce i přepravce trápí zejména obtížná propustnost přechodů do Německa

25.3. – Jedním z největších problémů, se kterými se nyní potýkají železniční dopravci a přepravci, je vedle nedostatečné kapacity hlavních železničních tahů v České republice také obtížný přejezd hranice s Německem. Shodli se na tom účastníci diskusního fóra pořádaného Svazem chemického průmyslu na téma propustnosti železničních tratí pro nákladní přepravu.

​DB Schenker a Deutsche Bahn zřídily „železniční most“ pro humanitární pomoc Ukrajině

23.3. – Speciální železniční spojení, které provozují společnosti DB Schenker a DB Cargo, začíná pomáhat. Z nádraží Seddin u Berlína už minulý pátek vyjel první vlak s humanitární pomocí pro lidi na Ukrajině. Souprava byla naložena 15 kontejnery a náklad tvořily spací pytle, karimatky nebo věci denní potřeby, jako jsou pleny, pitná voda, konzervované potraviny, nebo dětská výživa. Vlak vezl také zdravotnický materiál – injekční stříkačky, náplasti, gázové obvazy nebo kanyly. Celkem se takto na Ukrajinu dopravilo 350 tun humanitárních zá­sob.

​Novým šéfem Českých drah by se měl stát Michal Krapinec z ČD-Telematika

22.3. – Novým šéfem Českých drah by se měl stát Michal Krapinec, který v současnosti vede dceřiný podnik drah ČD-Telematiku. Uvedl to server Seznam Zprávy. Státní dopravce nyní vybírá předsedu představenstva a zároveň generálního ředitele společnosti ve výběrovém řízení, do finálového výběru se z uchazečů podle serveru vedle Krapince dostali ještě Michal Sládek a Bogdan Heczko. Nového šéfa drah, který ve funkci nahradí v únoru odstoupivšího Ivana Bednárika, by ve čtvrtek měla volit dozorčí rada podniku.

Architektonická soutěž na terminál Roudnice nad Labem VRT je dokončena

21.3. - Terminál Roudnice nad Labem VRT představuje zcela novou éru cestování vlakem. Umožní například zkrácení jízdních dob mezi Roudnicí a hlavním městem na 19 minut. Správa železnic na jeho podobu a řešení vyhlásila architektonicko-urbanistickou soutěž. V rámci jejího zadání účastníci navrhli také údržbovou základnu, která poslouží k servisu celého úseku vysokorychlostní tratě.

Do vlaků se vrací i cestující s handicapem, letos mají k dispozici rekordní počet bezbariérových spojů

21.3. - Navzdory loni pokračující pandemii covid-19 a platnosti řady protiepidemických opatření se do vlaků začali vracet také cestující s handicapem, kteří při cestě vyžadují asistenci dopravce. Podle objednávkového systému jich loni cestovalo více než 5 100, to je meziročně o 600 cestujících více. Letos pro ně České dráhy připravily největší nabídku bezbariérových vlaků v historii. Celkem je to 5 385 spojů, podstatná část z nich je přímo nízkopodlažní.

V Olomouci se odemkla točna, sezona jízd parních vlaků v Česku byla zahájena

20.3. - Typický hukot parní lokomotivy obklopené oblaky páry se včera ozýval z železničního muzea u hlavního nádraží v Olomouci. Jízdy speciálního vlaku taženého Rosničkou, který nadšenci obsadili do posledních míst, byly součástí tradičního odemykání točny. To se letos odehrálo dříve kvůli konání výstavy For Model a především nadcházející plánované rekonstrukci točny, která potrvá do července. V Olomouci šlo zároveň o letošní první veřejnou jízdu vlaků s parní lokomotivou v Česku, současně tak byla symbolicky odemčena sezona jízd parních vlaků Českých drah.

První vodíková palivočlánková trakční jednotka pro Bavorsko

18.3. - První regionální vodíková palivočlánková trakční jednotka pro Bavorsko získává svou podobu. Dne 15. března podepsali zástupci společností Siemens Mobility a Bayerische Regiobahn (BRB) za přítomnosti bavorského ministra hospodářství Huberta Aiwangera a bavorského ministra dopravy Christiana Bernreitera smlouvu o pronájmu inovativního prototypu. Podpis smlouvy následoval po uzavření memoranda o porozumění v červenci 2021.

Výpadek na polské železnici způsobila softwarová chyba, dráhy obnovily provoz

18.3. - V Polsku včera vpodvečer obnovily provoz všechna centra řízení železniční dopravy zasažená dříve poruchou, která způsobila mnohahodinová zpoždění dálkových i regionálních vlaků. Informovaly o tom Polské státní dráhy (PKP). Příčinou komplikací byla softwarová chyba signalizačních systémů, která kromě Polska v menší míře zasáhla i Itálii a některé asijské země, uvedl podle agentury AFP francouzský výrobce vlaků Alstom, který za systémy zodpovídá.

Do Čopu dojel další vlak s 84 tunami humanitární pomoci

17.3. - České dráhy, ČD Cargo a Česká pošta společně vypravily další humanitární vlak s pomocí pro válkou postiženou Ukrajinu. Včera přijel do Čopu na Ukrajině.

Drážní úřad loni měl dvojnásobný nárůst žádostí o zabezpečení přejezdů

15.3. - Drážní úřad v loňském roce zaznamenal výrazný nárůst žádostí o zabezpečení železničních přejezdů. Celkem jich zaevidoval 295, což je meziročně více než dvojnásobek. Tento trend bude podle úřadu pokračovat. Novinářům to dnes řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. Na českých železnicích je 7789 železničních přejezdů.

spinner