Železniční doprava

​Strojvedoucí nákladní dopravy německých drah vstoupili do stávky

11.8. – Strojvedoucí nákladní dopravy německých drah Deutsche Bahn (DB) včera večer vstoupili do stávky za vyšší mzdy, ve středu nad ránem se k nim na 48 hodin přidají jejich kolegové z osobních vlaků. DB kvůli stávce odřekly pro středu a čtvrtek na 75 procent dálkových vlaků, problémy ale přetrvají až do pátku. Podle Českých drah (ČD) akce německých odborů spoje na českém území neomezí, vlaky z Prahy do Berlína ale budou končit v Drážďanech.

​Odborové sdružení železničářů nesouhlasí s rušením středočeských lokálek

11.8. - Představenstvo Odborového sdružení železničářů (OSŽ) nesouhlasí s plánovanou redukcí dopravy na lokálních tratích ve Středočeském kraji. Podle sdružení jde o neuvážený krok, který je v nesouladu se záměry Evropské unie a České republiky v oblasti posílení a rozvoje ekologické dopravy. OSŽ to uvedlo v tiskové zprávě.

ČD Cargo a METRANS společně pomáhají lidem v oblasti zasažené tornádem

10.8. – Operátor kombinované dopravy METRANS poskytl bezplatně námořní kontejnery vhodné na uskladnění různých movitých věcí obyvatel zasažených oblastí. Jde zejména o majetek těch, kteří pocítili následky tornáda nejhůře, ztrátou svých domovů.

Příměstské vlaky svezly loni v Praze 31,56 milionu lidí, meziročně méně

9.8. – Vlaky příměstské pražské integrované dopravy (PID) svezly loni na území Prahy asi 31,56 milionu lidí, což je meziročně o asi 20 milionů méně. Úbytek cestujících kvůli pandemii covidu-19 zaznamenala celá síť PID. Nejzatíženější stanicí byla Praha-hlavní nádraží a nejkratší interval měla linka S7 jedoucí z Českého Brodu přes Prahu do Berouna. Železniční doprava se v rámci PID rozvíjí od roku 1992.

Rozsáhlá modernizace trati z Adamova do Blanska začne v září, práce omezí dopravu

9.8. – Trať z Brna na sever Jihomoravského kraje čeká od podzimu rozsáhlá modernizace. Správa železnic (SŽ) vybrala dodavatele stavebních prací v úseku z Adamova do Blanska. Modernizaci provede za 2,6 miliardy korun bez daně Společnost AdaBla, složená z firem OHL ŽS, Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby a TRAMO RAIL. Práce začnou v září a potrvají do roku 2023, uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Pojí se s nimi také výrazné omezení pro cestující.

Firma GW Train Regio převezla loni méně cestujících, zisk stoupl

9.8. – Vlaky společnosti GW Train Regio přepravily loni 1,4 milionu cestujících, meziročně o téměř 30 procent méně. Příčinou byla koronavirová omezení. Firmě stoupl zisk po zdanění ze 3,2 milionu na 12,3 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, která patří do skupiny GW Jihotrans.

​Ministerstvo dopravy chce, aby Středočeský kraj nerušil lokální tratě

6.8. – Ministerstvo dopravy chce jednat se Středočeským krajem o zachování provozu na lokálních železničních tratích. Rada kraje minulý týden rozhodla, že některé vlaky na 12 málo vytížených středočeských tratích nahradí autobusy, hejtmanství tím má ušetřit 52 milionů korun. Ministerstvo s tím nesouhlasí. Podle něj je třeba vzít v potaz sociální aspekt a investice do tratí v minulosti. Kdyby postupovaly stejně i ostatní kraje, bylo by zrušeno 100 až 150 lokálních tratí, řekl novinářům při návštěvě mladoboleslavského nádraží ministr dopravy Karel Havlíček. Předseda krajského výboru pro dopravu Ondřej Lochman, který spolu s hejtmančiným náměstkem pro regionální rozvoj Jiřím Snížkem během Havlíčkova briefingu stál mezi novináři, namítl, že zástupci kraje na problémy s financováním lokálních tratí upozorňovali už před šesti měsíci, ministerstvo ale podle něj na žádosti o pomoc nijak nereagovalo.

​Vláda bude schvalovat plán moderního zabezpečení železnice

6.8. – Česká železnice je průběžně vybavována moderním zabezpečením, postupně se zlepšuje zabezpečovací zařízení, modernizují se železniční přejezdy. Do oblasti jsou investovány miliardy korun ročně. Před schvalováním vládou je Plán moderního zabezpečení české železnice – implementace ETCS do roku 2040, který stanovuje harmonogram dalšího zavádění evropského automatického zabezpečovače ETCS různých úrovní na všechny tuzemské tratě. Každá úroveň ETCS zastaví vlak.

​Železniční dopravci dosáhnou na kompenzace za 800 milionů Kč, EK je povolila

4.8. – Tuzemští železniční dopravci dosáhnou na kompenzace za loňské ztráty během jarní koronavirové krize. Evropská komise (EK) nyní povolila dotační program státu, který mezi dopravce rozdělí kolem 800 milionů korun. Informace serveru lidovky.cz potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát bude s komisí jednat i o dalších kompenzacích pro dopravce.

​Modernizace trati mezi Brnem a Adamovem za 2,4 miliardy korun začne v říjnu

4.8. – Rozsáhlá modernizace železniční trati mezi Brnem a Adamovem začne letos v říjnu, hotovo bude v roce 2023. Dodavatelem stavby za 2,4 miliardy korun bez daně je společnost Malada, kterou tvoří firmy Subterra, STRABAG Rail a Elektrizace železnic Praha. Projekt bude spolufinancovaný z programu CEF Blending, který je kombinací finančních prostředků z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěru od Evropské investiční banky. Uvedla to mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

spinner