Železniční doprava

Pokračuje realizace i příprava významných železničních staveb v Jihomoravském kraji

15.3. - Letošní rok se na jižní Moravě z pohledu modernizace železnice nese především ve znamení velkých investičních akcí, kvůli kterým vlaky na 12 měsíců zcela opustily trať mezi Brnem a Blanskem. Tranzitní koridor z Brna směrem na Českou Třebovou však není jediným místem v kraji, kde Správa železnic svou síť tratí vylepšuje. V realizaci či projektové přípravě je řada dalších staveb, které přispějí ke komfortu příměstské dopravy i zrychlení spojení mezi regiony.

Záměr projektu modernizace brněnského uzlu má být hotový do konce roku

14.3. - Záměr projektu přestavby brněnského železničního uzlu, jehož hlavní součástí je přesun nádraží, má být hotový do konce letošního roku, řekl dnes novinářům v Brně ministr dopravy Martin Kupka. Součástí má být podrobný harmonogram dalších přípravných prací, se začátkem stavby se počítá v roce 2028. Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se dá očekávat, že se bude stavět téměř deset let.

Správa železnic postaví u nádraží v Soběslavi přestupní terminál

12.3. - Správa železnic (SŽ) postaví u nádraží v Soběslavi na Táborsku přestupní terminál. Získala pravomocné stavební povolení. Nový terminál bude v těsné blízkosti kolejí. Jeho součástí budou vedle autobusových stání také přístřešky pro cestující. Vznikne i parkoviště P+R s více než 50 místy. Terminál za 30 milionů Kč by měl být hotový na podzim. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Nové infocentrum v Ústí nad Labem lidem přiblíží vysokorychlostní trať do Drážďan

12.3. – Ministr dopravy Martin Kupka spolu se zástupci Správy železnic včera slavnostně otevřel infocentrum k výstavbě vysokorychlostní trati Praha – Drážďany. Zájemci ho najdou v podchodu na hlavním nádraží v Ústí nad Labem. Na dotazy zde zájemcům odpoví vyškolený personál a k dispozici jsou i informační panely, které ukáží přípravu této přeshraniční vysokorychlostní tratě ze všech úhlů.

​Ctirad Klimánek (RAILVIS.com): Během roku se nám podařilo vybudovat ojedinělou evropskou železniční on‑line platformu

10.3. – Přestože RAIL­VIS.com působí na trhu krátce, dokázal již ve své nezávislé platformě volných kapacit vagónů a lokomotiv propojit železniční společnosti napříč celou Evropou. Aktuální nabídku i plány do budoucna nám přiblížil její managing partner Ctirad Klimánek.

Připravovaná stavba mezi Otrokovicemi a Zlínem získala platné územní rozhodnutí

11.3. - Významného posunu v přípravě dosáhla chystaná modernizace a elektrifikace trati mezi Otrokovicemi a Vizovicemi. Pro úsek Otrokovice – Zlín bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí. U druhé části do Vizovic nyní probíhá aktualizace dokladové části dokumentace, žádost o územní řízení chce Správa železnic podat v polovině letošního roku. Současně pro celou trať běží zpracování dokumentace pro stavební povolení.

Správa železnic posílila spolupráci s ekology při přípravě vysokorychlostních tratí

10.3. - Aktuální stav příprav vysokorychlostních tratí (VRT) byl tématem další schůzky zástupců Správy železnic a Asociace ekologických organizací Zelený kruh. Prioritou obou stran je minimální dopad nových tratí do současných ekosystémů a posílení vzájemné spolupráce. Výsledkem jednání je společné komuniké, které Správa železnic po dohodě zveřejňuje.

Právě vychází v DN č. 5

​ČD Cargo: Terminal Brno těží z výhodné polohy v srdci Evropy

10.3. – Intermodalita patří mezi čtyři základní pilíře dlouhodobé strategie ČD Cargo a majetkový podíl ve dvou terminálech kombinované dopravy považujeme za jednu z našich konkurenčních výhod. I proto se podílíme na dalších podobných projektech, abychom svým zákazníkům mohli nabídnout a zajistit komplexní logistické služby. Jeden ze zmíněných terminálů se nachází v Brně.

​Jan Kutálek: CZ LOKO vyvíjí hned několik lokomotiv na alternativní pohon

Český výrobce lokomotiv CZ LOKO zahájil vývoj lokomotivy na vodíkový pohon pracovně označený jako HydrogenShunter 1000. Není to ale jediné vozidlo na alternativní pohon, které se momentálně v této společnosti vyvíjí. „Zelená dohoda pro Evropu, prosazující snížení uhlíkové stopy, je pro nás velkou výzvou. Již vyvíjíme dva typy duálních a dva typy hybridních lokomotiv,“ říká obchodní ředitel CZ LOKO Jan Kutálek.

​Bc. Jiří Svoboda, MBA: Úsek Ševětín – Nemanice by mohl být financován pomocí PPP

Železniční infrastrukturu v České republice charakterizuje v současnosti velká rozestavěnost. Jaké hlavní stavby budou letos realizovány, to nám přiblížil generální ředitel Správy železnic (SŽ) Bc. Jiří Svoboda, MBA.

spinner