Dopravní politika

Návrh rozpočtu SFDI počítá pro ŘSD s částkou přesahující 60 miliard Kč

1.10. Návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok počítá s částkou přesahující 60 miliard korun pro Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Dalších více než 55 miliard korun by měla získat Správa železnic (SŽ). Novinářům to na dopravní konferenci v Luhačovicích na Zlínsku řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Rozpočty obou organizací jsou v podobné výši jako pro letošní rok. Peníze z fondu směřují především na výstavbu a přípravu nových silnic, dálnic a železnic i jejich rekonstrukci.

Odborníci budou hovořit o dopadech možné výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe

21.9. - Dnes v podvečer se uskuteční první část dvoudenní on-line konference na téma kanálu Dunaj-Odra-Labe, na které budou odborníci hovořit o ekologických a ekonomických dopadech možné výstavby nákladného projektu. Konference se bude po oba dny konat od 17:00 do 18:30. ČTK to sdělil Jiří Kaňa, mluvčí neziskové organizace Arnika, která akci pořádá. Přípravu první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda loni v říjnu. Tato etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun.

​Dopravní podniky přispěly ke změně v zákoně, ušetří stovky milionů korun

20.9. – Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a drážní dopravci společně docílili změny v zákoně o podporovaných zdrojích energie. Novelu tohoto zákona schválili minulý týden poslanci. Provozovatelé vozidel na elektřinu budou konečně osvobozeni od poplatků z obnovitelných zdrojů energie (POZE). Dopravní podniky tak v součtu ušetří zhruba 300 milionů korun.

​Studie: Světová poptávka po vodíku stoupne, poroste ekologicky šetrná výroba

13.9. – Celosvětová poptávka po vodíku bude v nejbližších letech postupně a stabilně růst, po roce 2030 se prudce zvýší. Náklady na získávání vodíku ekologickou cestou by do konce desetiletí měly klesnout o polovinu a v poklesu budou pokračovat i nadále. Kvůli nedostatku obnovitelných zdrojů bude přitom produkce vodíku i nadále nejdražší ve velké části Evropy včetně Česka, světovým premiantem bude Island. Vyplývá to ze společné studie poradenské společnosti PwC a Světové energetické rady (World Energy Council).

​Komentář: Je čas na politiku konkurence v námořní dopravě

Již koncem března evropský spediční svaz CLECAT a další subjekty na námořním trhu včetně odesílatelů, provozovatelů terminálů a představitelů vnitrostátních vodních cest vyslovili obavy z trvalých propadů v námořních logistických dodavatelských řetězcích v důsledku jejich nespolehlivosti a rostoucích cen. Evropská komise EU prostřednictvím svých ředitelství pro hospodářskou soutěž a dopravu zorganizovala „Námořní fórum“ a sdružila při té příležitosti námořní subjekty – odesílatele, speditéry, dopravce, provozovatele přístavů a kontejnerové specialisty k diskusi o vývoji v sektoru kontejnerové plavby a o možných cestách ke zlepšení stávající situace. Komise však zůstala ve své „posluchačské pozici.“

Agentura pro Kosmický program EU v Praze zahájila svoji činnost

6.9. - Agentura EU pro kosmický program (EUSPA) v Praze 3. září oficiálně zahájila svoji činnost. Z ČR se tak nově bude řídit podstatná část Kosmického programu EU. Pod jednu střechu se zde dostávají stávající unijní družicové systémy Galileo a EGNOS pro navigaci, Copernicus pro družicové snímkování, nově připravovaný telekomunikační GOVSATCOM, i infrastruktury pro sledování provozu na oběžných drahách, kosmického počasí a mnohé další. Kosmický program EU bude také podporovat podnikání a inovace, zapojení malých a středních podniků do výstavby kosmické infrastruktury a celou řadu aktivit zaměřených na rozvoj a zavádění služeb dle požadavků uživatelů.

Fond dopravy bude mít příští rok na výdaje 130,5 miliardy korun, meziročně více

30.8. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, bude mít v příští rok na výdaje 130,5 miliardy korun, což je meziročně o zhruba tři miliardy více a o 10,5 miliardy korun více, než bylo dosud plánováno. Na briefingu po dnešním jednání o rozpočtu na příští rok s ministryní financí Alenou Schillerovou to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Alena Schillerová uvedla, že na celkový plánovaný schodek státního rozpočtu to nebude mít vliv. Vláda počítá pro příští rok s celkovým deficitem rozpočtu 390 miliard korun.

​Senát USA je o krok blíž schválení obřího balíku investic do infrastruktury

8.8. – Senát Spojených států se v sobotu překonáním procedurální překážky posunul o kousek blíž schválení složitě dojednávaného balíčku investic do infrastruktury v objemu jednoho bilionu USD (21,6 bilionu Kč). V hlasování plán podpořili senátoři z řad demokratů i republikánů. K tomu, aby balík, který patří k hlavním prioritám prezidenta Joea Bidena, prošel v Senátu, bude zapotřebí ještě více hlasů.

​SP ČR: Průmysl v červnu nadále rostl, výsledky zahraničního obchodu předčily očekávání

7.8. – Průmysl zakončil letošní první pololetí pozitivně. Potvrdil tak, že i přes různá omezení a nejistotu se v posledním roce postupně stabilizoval. Meziročně v červnu 2021 průmysl vzrostl o 11,4 % a meziměsíčně o 1 %. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí, výroba motorových vozidel a také výroba pryžových a plastových výrobků. Dařilo se i dalším sektorům, jako třeba výrobcům elektrických zařízení nebo strojů. Meziměsíčně ale například výroba motorových vozidel zpomaluje, protože už naráží na nedostatek komponent. Zahraniční obchod skončil po roce ve schodku.

Průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR: Firmy chtějí i po pandemii inovovat

3.8. – V letošním roce plánuje do výzkumu a vývoje investovat 72 % firem. Pro čtvrtinu podniků jsou investice do výzkumu a vývoje dokonce nejvýznamnější položkou investičního rozpočtu. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Výzkum a vývoj firmám pomáhá vyvinout inovativní produkty a zvýšit tak jejich konkurenceschop­nost, a to i na náročných trzích. Svaz průmyslu a dopravy proto po vládě požaduje, aby více podpořila firemní výzkum a vývoj ze státního rozpočtu.

spinner