Dopravní politika

​Co přinesl říjen v dopravě

V polovině měsíce se v Hanzovním městě Hamburku konal světový kongres ITS. Světový kongres ITS se koná každoročně na různých místech po celém světě. Pro realizaci světového kongresu ITS 2021 založilo Hanzovní město Hamburk již na začátku roku 2018 „ITS Hamburg 2021“ jako stoprocentní dceřinou společnost. Řediteli této dedikované společnosti se stali pánové Harry Evers a Marc Evermann.

​MSV navštívilo letos 35 tisíc lidí, o polovinu méně než v minulosti

14.11. – Letošní 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) za pět dní navštívilo 35 000 lidí, je to méně než polovina obvyklé návštěvnosti. Na veletrhu se od pondělí do dneška představilo 1016 firem z 35 zemí. O předběžné návštěvnosti informovala společnost Veletrhy Brno v tiskové zprávě.

​Svaz průmyslu vyzval vládu ke krokům, jež podle něj pomohou konkurenceschopnosti

11.11. – Největší oborová asociace v Česku, kterou je Svaz průmyslu a dopravy v ČR, vyzvala vznikající vládu ke krokům v sedmi odvětvích, aby byl český průmysl konkurenceschopný. Projevy téměř všech účastníků včerejšího sněmu v Brně se dotkly přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Evropský Green Deal podle nich může být výzva a příležitost, ale je nutné, aby byly spočítané dopady různých opatření. Zatím je to podle svazu spíše ideologie a některá opatření mohou uškodit, řekl na sněmu svazu místopředseda Radek Špicar. Dalšími tématy pro budoucí vládu jsou digitalizace, doprava, export, trh práce, vývoj, výzkum a vzdělanost.

​Analytici si v programu koalice k dopravě všímají hlavně důrazu na železnici

9.11. – Jako velmi ambiciózní hodnotí analytici některé plány nové vládní koalice v dopravě. Všímají si přitom hlavně velkého důrazu na rozvoj železniční dopravy, která podle nich může být do budoucna levnější než doprava na silnici. Zároveň však analytikům v koaličním programu pro dopravu chybí například konkrétnější způsob zrychlení výstavby dálnic nebo postoj k otázce emisních povolenek v dopravě.

​Senát je proti rozšíření systému pro obchodování s povolenkami na emise

6.11. – Senát se včera postavil proti návrhu Evropské komise na změny v systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Navrhované rozšíření systému na silniční dopravu a budovy s ohledem na jejich vytápění je podle horní komory v rozporu se zásadou subsidiarity, podle níž se záležitosti mají řešit na úrovni členských států, pokud není výhodnější řešit je centrálně.

Svazu průmyslu a dopravy ČR k předběžným výsledkům HDP za 3. čtvrtletí

30.10. - Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, včerejší předběžné výsledky hrubého domácího produktu za 3. kvartál komentoval: „Jedná se sice pouze o předběžný odhad, ale ukazuje další zpomalení ekonomického růstu. Druhé a třetí čtvrtletí skončilo bohužel pod původními očekáváními vývoje HDP. Navíc nyní na konci října už víme, že zpomalení bude ve zbytku roku ještě větší. Negativní bariéry, jako je růst cen vstupů, nedostatek komponent i zaměstnanců, o kterých se několik měsíců bavíme, stále více a konkrétněji dopadají na řadu firem a různých oblastí ekonomiky. Podniky se sice snaží stále reagovat na situaci, být flexibilní a hledat řešení, ale celkový stav není příznivý."

Senát schválil Zákon o dráhách, pomůže dále zvýšit bezpečnost na železnici

28.10. - Od prvních měsíců roku 2022 bude možné lépe zjišťovat, jak strojvedoucí dodržují pravidla odpočinku mezi směnami. Senát včera schválil Zákon o dráhách, který zavádí tzv. monitoring licence strojvedoucích. Zákon také stanovuje jednotné podmínky na železnici v rámci Evropské unie, neboť do české legislativy začleňuje tzv. 4. železniční balíček. Měl by začít platit v prvních měsících roku 2022.

Zeptali jsme se

plk. Mgr. Lubomíra Doskočila z Generálního ředitelství cel, zástupce ředitelky odboru 21 – Celního a vedoucí oddělení 212 – Původu zboží, celní hodnoty a celní nomenklatury

České firmy budou moci získat na brexit miliony eur

V současné době se připravuje legislativní akt a v říjnu či listopadu by my měla být zveřejněná výzva, na jejímž základě budou české firmy moci získat miliony eur jako kompenzaci nákladů, jež jim přinesl brexit. Na dotaz Dopravních novin to uvedl náměstek ministra dopravy Jan Sechter.

Studie Deloitte: Přechod na elektromobilitu by měl mít na českou ekonomiku pozitivní dopad

Plný přechod na elektromobilitu, pokud nedojde k úplné relokaci výroby motorových vozidel z ČR, by neměl negativně ovlivnit českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, na kterou odkázal hlavní ekonom Deloitte David Marek na tiskové konferenci v Praze (viz DN18–19/21) v souvislosti s dotazem, jaký dopad může mít rozvoj elektromobily na český automobilový průmysl a českou ekonomiku.

spinner