Dopravní politika

Slovinsko zahájí v červenci své šestiměsíční předsednictví v Radě EU

28.6. – Program slovinského předsednictví staví do středu svých činností udržitelnou, digitální a odolnou Evropu. V nadcházejících měsících bude slovinské předsednictví řešit zásadní záležitosti prostřednictvím institucionálních jednání a bude úzce zapojeno do legislativních spisů, které jsou součástí balíčku „Fit for 55“.

​Václav Kobera z Ministerstva dopravy zvolen předsedou správní rady EUSPA

19.6. – Ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy JUDr. Václav Kobera byl zvolen předsedou správní rady nedávno ustavené Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze.

Adina Vălean: Elektřinu a vodík upřednostňuje Evropská komise i výrobci

Evropská komise usiluje v rámci Zelené dohody o výrazné snížení emisí z dopravy. Podrobnosti o těchto cílech a krocích, které mají jejich naplnění vést, a o dopadu na silniční dopravu nám přiblížila evropská dopravní komisařka Adina Vălean.

​Další miliardy EUR na výzkum v projektu Horizont Evropa

17.6. – Evropská komise má v úmyslu investovat celkem 8 miliard EUR z rozpočtu EU na výzkum „Horizont Evropa“ do jedenácti výzkumných partnerství, která pomohou dosáhnout cíle Zelené dohody. Čtyři z těchto takzvaných naprogramovaných partnerství jsou zaměřena na udržitelnější dopravu.

​EU a USA po 17 letech vyřešily spor o subvence výroby letadel, řekla šéfka EK

15.6. – Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

Zákaz řízení automobilů s emisní normou Euro 6 v evropských městech není uzavřené téma

12.6. - Diskuse o zákazech řízení automobilů a lehkých užitkových vozidel s emisní normou Euro 6 v evropských městech bude zřejmě pokračovat. Pozměňující nařízení Evropské komise (EK), které umožnilo vyšší hodnoty oxidů dusíku (NOX) při zkouškách výfukových plynů v reálném silničním provozu (Real Driving Emissions Tests – RDE) než v měřeních na zkušebních stanovištích, není zcela ukotveno. V prosinci Evropský soudní dvůr (ESD) prohlásil nařízení za částečně neplatné, protože EK nebyla oprávněna měnit mezní hodnoty bez souhlasu států EU a Evropského parlamentu. EK, Německo a Maďarsko se proti tomu odvolaly k ESD. Generální advokát ESD Michal Bobek však ve čtvrtek doporučil odvolání zamítnout.

Český plynárenský svaz chce ukotvit plynárenství v dekarbonizované energetice

11.6. - Prosazování zemního plynu jako primární náhrady za dosluhující uhlí, dekarbonizace a přechod na nízkoemisní energetiku například s využitím vodíku či jiných alternativních plynů v rámci ČR a Evropy. To jsou některé z priorit, jež stanovili na 14. sjezdu Českého plynárenského svazu (ČPS) jeho členové novému vedení. Předsedou Rady ČPS byl do roku 2024 zvolen opět Martin Slabý, místopředsedy jsou Lukáš Pokrupa, Radek Benčík, Tomáš Varcop, Lubor Veleba, Zdeněk Bauer a Thomas Merker.

Senát schválil kurzarbeit ve znění, na kterém spolupracoval i Svaz průmyslu a dopravy

9.6. - Senát dnes schválil kurzarbeit ve znění, jenž prošlo Poslaneckou sněmovnou.

Výdaje ministerstva dopravy mají v roce 2022 klesnout o 5 mld. Kč

1.6. - Výdaje ministerstva dopravy by v příštím roce měly meziročně klesnout o více než pět miliard na celkových 110,8 miliardy Kč. Výrazně by naopak měly vzrůst příjmy resortu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu pro příští rok, který představilo ministerstvo financí. Ministryně financí Alena Schillerová celkově navrhuje schodek 390 miliard korun proti schodku 500 miliard korun schváleným pro letošní rok.

Vesmírnou agenturu EU v Praze čeká rozšíření kapacit

25.5. – Z Prahy se stane centrum vesmírných aktivit EU. Po rozšíření Agentury EU pro kosmický program (EUSPA), která v metropoli sídlí, vzniknou nové příležitosti i pro české technologické firmy a odborníky. Agenturu, která se v minulých dnech transformovala z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém, čeká postupné rozšíření pracovních míst a agendy, uvedl při návštěvě Česka člen Evropské komise odpovědný za vnitřní trh Thierry Breton. Ten následně jednal i s premiérem Andrejem Babišem. Jedním z témat byla i vakcinační strategie, cílem EU je rychlá proočkovanost.

spinner