Dopravní politika

​Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA (SPČR): V infrastruktuře musíme přidat, zatím splněno rozhodně nemáme

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR) v lednu jednal na tripartitě mimo jiné o Green Dealu. Vyjádření k přechodu na nové technologie v souvislosti s připravenosti infrastruktury na tuto změnu nám za svaz poskytl ředitel jeho sekce hospodářské politiky Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA.

​Komentář: Co přinesl leden v dopravě a logistice

Prvního ledna 2022 došlo sice z pohledu většiny veřejnosti k pozapomenuté události, ale pro logistiku tento den znamenal výrazný předěl: došlo k faktickému dokončení vyvázání se Velké Británie z celní unie a tím i k zaplnění rozdílů v celním odbavení zboží přecházejícího britsko-unijní hranice.

​CzechTrade spouští krizové poradenství pro firmy vyvážející na Ukrajinu a do Ruska

4.3. – Agentura CzechTrade spouští krizové poradenství pro české firmy, které vyvážejí své produkty na Ukrajinu a do Ruska. Součástí tohoto poradenství je analýza výchozí situace firmy a příprava náhradního exportního plánu. Poté, co válka na Ukrajině zkomplikovala obchodní styky s oběma státy, se snaží tuzemští vývozci najít pro své výrobky náhradní odbytiště. Na ruském a ukrajinském trhu operují stovky firem, jejichž celkový objem exportu představuje 128 miliard korun. I když se jedná pouze o 2,6 % celkového českého exportu, pro mnohé firmy jsou tyto trhy klíčové, anebo dokonce existenčně důležité.

​EU zaplatí zbraně pro Ukrajinu a zakáže přelety ruským letadlům

28.2. – Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom včera ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

​Vláda opět projedná povinné podíly ekologických vozidel ve veřejné dopravě

23.2. – Vláda ve středu znovu projedná návrh na zavedení pravidel, podle nichž by úřady měly ve veřejné dopravě alespoň část provozu zajistit nízkoemisními vozidly. Limity, které by byly jednotlivě určeny, by měly být součástí veřejných zakázek. Nastavení pravidel by mělo pomoci splnit podmínky EU. Vyplývá to z materiálu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) pro vládu. Pravidla už loni v létě schválil předchozí kabinet, Sněmovna ho však před koncem svého funkčního období už nestihla projednat.

​Martin Kupka (MD): V investicích do dopravní infrastruktury nechceme škrtat, tempo hodláme udržet

Vláda v rámci vládního prohlášení představila pro oblast dopravy řadu ambiciózních kroků a některé již i začala provádět. O vyjádření, jak při jejich realizaci hodlá dále postupovat, jsme požádali nového ministra dopravy Martina Kupku.

Dozorčí rada vypíše výběrové řízení na předsedu představenstva Českých drah, dosavadní generální ředitel Ivan Bednárik rezignoval

15.2. - Dozorčí rada Českých drah v novém složení vypíše v následujících dnech výběrové řízení na pozici předsedy představenstva této státem vlastněné akciové společnosti. Důvodem je rozhodnutí dosavadního generálního ředitele ČD Ivana Bednárika rezignovat na svou funkci. V představenstvu ČD končí i stávající místopředseda Václav Nebeský a člen Petr Pavelec, oba ze svých pozic také odstoupili.

Dopravní spojení mezi ČR a Slovenskem patří mezi naše priority, řekl ministr Kupka na setkání v Bratislavě

15.2. - Ministr dopravy Martin Kupka se v pondělí vydal na svou první zahraniční cestu, která nemohla mířit nikam jinam než na Slovensko. Po společné cestě vlakem z hranic obou republik se v Bratislavě setkal se svým protějškem, ministrem dopravy a výstavby Andrejem Doležalem. Pozornost věnovali spolupráci v oblasti rychlé železnice, silnic i kooperaci v rámci Evropy.

Do SVOD Bohemia vstoupili další dva významní hráči

11.2. - Od založení Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia) uplynuly pouhé tři týdny a k zakládajícím členům, kterými jsou Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD, přistoupily společnosti Leo Express a Die Länderbahn. Svaz tím podle statistiky Správy železnic z roku 2021 představuje 99,22 % přepravních výkonů v osobní železniční dopravě. Přistupující dopravci tak vyjádřili důvěru ve vize, poslání a cíle svazu – prosadit změny, které povedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. Ambiciózní plán počítá s tím, že v desetiletém horizontu vzroste podíl železnice na přepravě cestujících z dnešních 9 na 14 %. Česká republika by se tak mohla nejen dostat na úroveň vyspělých evropských zemí, ale začít konečně plnit to, k čemu se zavázala podepsáním Zelené dohody pro Evropu.

Novými členy dozorčí rady Českých drah se stali Zámečník, Šlegr a Minka

11.2. - Novými členy dozorčí rady Českých drah (ČD) se včera stali vrchní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, ředitel Centra pro efektivní dopravu Petr Šlegr a manažer Jiří Minka, který byl ve vedení PKP Cargo International. V radě skončili její dlouholetý člen Vojtěch Kocourek a Jan Vrátník. Rozhodl o tom dnes řídicí výbor ČD, informovaly České dráhy. Už dříve z rady odstoupil její bývalý šéf Pavel Kysilka. Jeho nástupce budou mezi sebou volit členové rady, favoritem je Miroslav Zámečník.

spinner