Dopravní politika

​ČESMAD Bohemia: Vhodná ekologická řešení v dopravě již existují

Vláda schválila před dvěma týdny Dopravní politiku do roku 2027. O vyjádření k dokumentu z pozice silničních dopravců jsme požádali Ing. Jana Medvedě, zástupce generálního tajemníka a vedoucího odboru legislativy a mezinárodních vztahů Sdružení ČESMAD Bohemia.

Evropská unie a doprava v prvním pololetí 2021

V letošním prvním pololetí předsedá Radě Evropské Unie Portugalsko. V Pracovním programu předsednictví EU Portugalci sázejí na plán realizace „férové, zelené a digitální obnovy“.

Exministr Dan Ťok se má stát členem správní rady Správy železnic

22.3. - Bývalý ministr dopravy Dan Ťok (62) zřejmě zamíří do Správy železnic. Současný ministr dopravy Karel Havlíček ho navrhne jako řádného člena správní rady. Nominaci schválil a doporučil začátkem března vládní výbor pro personální nominace a nyní ho projedná vláda. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy. Ťok byl ministrem dopravy v letech 2014 až 2019.

Blíží se vyhlášení zadání 3. veřejné soutěže DOPRAVA 2020+, nabídne až 850 milionů

17.3. – Ministerstvo dopravy spolu s Technologickou agenturou České republiky informují o blížícím se vyhlášení 3. veřejné soutěže Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy – DOPRAVA 2020+. Vyhlášení zadání této veřejné soutěže bude 14. dubna 2021.

Svaz průmyslu a dopravy: Z firem se stala největší testovací a trasovací centra

16.3. – Výrobní podniky zvládnou ve stanovené lhůtě povinně otestovat všechny určené zaměstnance. Průměrný záchyt zaměstnanců s pozitivním testem na Covid-19 v průmyslu je 0,77 procenta. Většina firem volila testování přes soukromá zdravotnická pracoviště nebo samotesty. Kupují samotesty, jejichž cena je nejčastěji dvakrát vyšší, než příspěvek státu 60 korun na test. Podniky nadále využívají homeoffice a dodržují přísná režimová opatření. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR z konce minulého týdne. Svaz oceňuje práci a nasazení všech členských firem a jejich zaměstnanců. Podpoří je kampaní, která děkuje za svědomitý přístup a vyzývá k dodržování pravidel i po testu.

Vláda schválila dopravní politiku do roku 2027, prim hraje snaha o šetrnost a udržitelnost

10.3. – „Zatímco v průmyslu a domácnostech se postupně daří energetickou spotřebu snižovat, v dopravě dochází ročně k nárůstu přibližně o 3,5 %. Doprava se tak v současnosti podílí na spotřebě energie přibližně 25 % a patří k největším spotřebitelům“, řekl ministr dopravy Karel Havlíček k vládou schválené dopravní politice ČR pro období 2021 až 2027 s výhledem do roku 2050.

​Stát chce snížit energetickou spotřebu dopravy, ta nyní roste

8.3. – Snížení ekologické a energetické náročnosti tuzemské dopravy, jejího udržitelného plánování a využití moderních technologií patří mezi hlavní cíle, které vymezuje stát ve své strategii dopravní politiky do roku 2027. Ta počítá i s výhledem až do toku 2050, kdy je cílem snížení spotřeby zhruba na třetinu. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy předloženého vládě k projednání. Doprava patří k energeticky nejnáročnějším oborům v českém průmyslu, na spotřebě se podílí ze čtvrtiny.

​EU a USA pozastaví cla zavedená kvůli Airbusu a Boeingu

7.3. – Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to včera předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.

​USA pozastaví cla na britské zboží zavedená kvůli Airbusu

5.3. – Spojené státy souhlasily, že prozatímně zruší cla na britské zboží, která zavedly jako odvetu za subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Platnost cel, která se týkají například whisky, sýrů či strojírenských výrobků, bude pozastavena na čtyři měsíce.

Z dění v zahraničí

V dnešním komentáři se zabývám dvojím varováním. Jednak upozorňuji na pravidelný dokument Evropské komise, který informuje o případech nedodržování práva v EU na úseku dopravy. Dále pak na kroky Světového ekonomického fóra věnované boji s korupcí.

spinner