Novými členy dozorčí rady Českých drah se stali Zámečník, Šlegr a Minka

Novými členy dozorčí rady Českých drah se stali Zámečník, Šlegr a Minka

11.2. - Novými členy dozorčí rady Českých drah (ČD) se včera stali vrchní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, ředitel Centra pro efektivní dopravu Petr Šlegr a manažer Jiří Minka, který byl ve vedení PKP Cargo International. V radě skončili její dlouholetý člen Vojtěch Kocourek a Jan Vrátník. Rozhodl o tom dnes řídicí výbor ČD, informovaly České dráhy. Už dříve z rady odstoupil její bývalý šéf Pavel Kysilka. Jeho nástupce budou mezi sebou volit členové rady, favoritem je Miroslav Zámečník.

"Všichni tři noví členové dozorčí rady jsou zkušení profesionálové v oblasti ekonomiky a dopravy. České dráhy podobně jako jiné podnikatelské subjekty utrpěly v době koronavirové krize značné ztráty. Musejí se vypořádat s několikamiliardovým výpadkem tržeb od cestujících a přitom nepolevit v nastaveném trendu zvyšování efektivity, dál pokročit v obnově vozidel a zkvalitňování služeb,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Dozorčí rada podniku kontroluje zásadní rozhodnutí vedení státního dopravce a také vybírá členy jeho managementu. Dalšími členy rady jsou náměstkyně ministra dopravy Lenka Hlubučková, která nyní z pozice místopředsedkyně dočasně i radu vede, a dále zástupci odborů Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb.

Miroslav Zámečník nyní působí jako vrchní poradce České bankovní asociace, v minulosti byl poradcem ministrů financí a průmyslu a obchodu, pracoval mimo jiné ve Světové bance nebo jako člen Národní ekonomické rady vlády. Působil i ve výborech pro audit ve společnostech ČD a ČD Cargo. "Jeho přínos pro vedení našeho největšího železničního dopravce v době, kdy je ekonomika otřesena dopady koronavirové krize, je nezpochybnitelný," podotkl Martin Kupka. Další nový člen Jiří Minka by podle ministra měl do státního dopravce zase přinést zkušenosti ze soukromého dopravce, pracoval ve vrcholových funkcích PKP Cargo International, AWT Čechofracht a AWT ROSCO. Třetí nový člen rady Petr Šlegr v minulosti už ve skupině ČD pracoval, konkrétně v dceřiných společnostech ČD-Telematika a VUZ. Byl také členem řídicího výboru společnosti. Působil také na ministerstvu dopravy a ve Správě železnic a vede Centrum pro efektivní dopravu.

Po téměř 18 letech dnes v radě skončil Vojtěch Kocourek, kterého v minulosti do rady nominovala ČSSD. Další končící člen rady, ekonom Jan Vrátník byl jejím členem od roku 2019. V prosinci skončil na vlastní žádost Pavel Kysilka.

Členy rady vybírá řídicí výbor podniku. Při vedení firmy zastupuje akcionáře, kterým je stát. O členech výboru rozhoduje vláda, tři z nich jsou vždy z ministerstva dopravy, po jednom pak z ministerstev obrany, financí, průmyslu a obchodu a ministerstva pro místní rozvoj. Poslední resort však nyní svou pozici zatím obsazenou nemá.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku pak skupina skončila ve ztrátě 217 milionů korun.

Změny v dozorčí radě ČD navazují na jiné personální změny ve státních orgánech a společnostech po nástupu nové vlády Petra Fialy (ODS) - některé už se uskutečnily, další se chystají. Ministr vnitra Vít Rakušan v pondělí oznámil, že odvolal osm členů patnáctičlenné dozorčí rady České pošty. Martin Kupka už dříve avizoval také změny například ve správní radě Správy železnic.

(čtk)

Foto: České dráhy

spinner