Dopravní politika

​Vícero států EU kritizuje návrh obchodování s emisními povolenkami v dopravě

8.10. – Zda obchodování s emisemi pro silniční provoz a budovy bude v EU zavedeno, není v žádném případě samozřejmostí. Mnoho ministrů životního prostředí v EU odpovědných za toto téma je k návrhu Evropské komise kritických. Mnoho z nich se obává, že občané, zejména ti s nižšími příjmy a z ekonomicky slabších členských států, budou příliš zatěžováni růstem cen pohonných hmot. Strach z prudkého růstu cen energií byl zmíněn také v první diskusi o balíčku EU pro ochranu klimatu „Fit for 55“ v Radě ministrů životního prostředí. Obzvláště velký odpor je v Polsku a Maďarsku.

Ing. Jaroslav Hanák (SP ČR): Růst HDP není zásluha státu, dochází k němu díky výkonnosti firem

Výzvy podnikatelské sféry budoucí vládě, Green Deal a dekarbonizace, vývoj HDP, investice do dopravní infrastruktury, finance z Evropské unie, to jsou jen některá z témat, kterými se v současné době zabývá Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a o nichž jsme hovořili s jeho prezidentem Ing. Jaroslavem Hanákem.

​Radek Špicar (SPČR): Přechod k elektromobilitě je nevyhnutelný světový trend

Transformace automobilového průmyslu směrem k elektromobilitě je tažená nejen Evropskou unií, politikou a regulacemi, ale také finančními trhy, bankovním sektorem a neevropskými zeměmi. To vše automobilový průmysl k této transformaci nutí. Na tiskové konferenci společnosti Deloitte k problematice výstavby továrny na baterie, tzv. gigafactory (viz str. 1 a 3) to uvedl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

​Zeptali jsme se Mgr. Zdeňka Petzla, LL.M., výkonného ředitele Svazu automobilového průmyslu ČR

Česká ekonomika se velkou měrou opírá o automobilový průmysl. Ten však začíná procházet velkou transformací související s přechodem na elektromobilitu. Nehrozí, že v důsledku dojde ke snížení výkonosti tohoto odvětví a oslabení pozice ČR v rámci automobilového průmyslu v Evropě? A to nejen z hlediska produkce finálních výrobců, ale i subdodavatelů, neboť pro mnohé z nich může být změna výrobního programu velice obtížná.

​Mezinárodní svazy na počátku druhého pololetí

Letecká doprava. Letecká IATA Air Cargo (nákladní sekce Mezinárodní asociace letecké dopravy) pořádá v Istanbulu ve dnech 12. – 14 října 2021 sympozium Svět carga – WCS (World Cargo Symposium). Má jít o největší a nejprestižnější akci roku tohoto druhu, která dá dohromady hlavní subjekty z celého dodavatelského řetězce v leteckém zboží. Očekává se, že sympózia se zúčastní přes tisíc vedoucích pracovníků z této oblasti a více než 40 vystavovatelů. Setkání se uskuteční v hotelu Hilton Bomonti.

Autonomní mobilita je jedním z hlavních trendů nastupující éry, ČR není pozadu

2.10. - Ministerstvo dopravy a jeho partneři zhodnotili aktuální pozici České republiky na poli vývoje autonomního řízení. První fázi své činnosti uzavřela Etická komise k autonomní mobilitě Ministerstva dopravy, která připravila sadu doporučení pro fungování samořízených vozidel a další vývoj v této oblasti, právě také začíná projekt řešící právní aspekty provozu v českých podmínkách.

Rakousko nabídne zvýhodněnou roční jízdenku na veškerou hromadnou dopravu

1.10. - V Rakousku bude možné od konce tohoto měsíce jezdit hromadnou dopravou po celé zemi na zvýhodněnou jednotnou roční jízdenku. Celodenní jízda vlakem, autobusem a metrem díky ní vyjde zhruba na tři eura (76 Kč). Takzvaný Klimaticket, tedy klimatický lístek, ve čtvrtek představila rakouská „superministryně“ Leonore Gewesslerová, která má na starosti resorty dopravy, životního prostředí, energetiky a technologií. Projekt levné hromadné dopravy je součástí snahy o dekarbonizaci ekonomiky.

Návrh rozpočtu SFDI počítá pro ŘSD s částkou přesahující 60 miliard Kč

1.10. Návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok počítá s částkou přesahující 60 miliard korun pro Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Dalších více než 55 miliard korun by měla získat Správa železnic (SŽ). Novinářům to na dopravní konferenci v Luhačovicích na Zlínsku řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Rozpočty obou organizací jsou v podobné výši jako pro letošní rok. Peníze z fondu směřují především na výstavbu a přípravu nových silnic, dálnic a železnic i jejich rekonstrukci.

Odborníci budou hovořit o dopadech možné výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe

21.9. - Dnes v podvečer se uskuteční první část dvoudenní on-line konference na téma kanálu Dunaj-Odra-Labe, na které budou odborníci hovořit o ekologických a ekonomických dopadech možné výstavby nákladného projektu. Konference se bude po oba dny konat od 17:00 do 18:30. ČTK to sdělil Jiří Kaňa, mluvčí neziskové organizace Arnika, která akci pořádá. Přípravu první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda loni v říjnu. Tato etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun.

​Dopravní podniky přispěly ke změně v zákoně, ušetří stovky milionů korun

20.9. – Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a drážní dopravci společně docílili změny v zákoně o podporovaných zdrojích energie. Novelu tohoto zákona schválili minulý týden poslanci. Provozovatelé vozidel na elektřinu budou konečně osvobozeni od poplatků z obnovitelných zdrojů energie (POZE). Dopravní podniky tak v součtu ušetří zhruba 300 milionů korun.

spinner