Dopravní politika

Vydání DN č. 5

Výběr z článků DN č. 5 přineseme 24. března.

(red)

Vláda kvůli růstu cen zrušila přimíchávání biosložky do paliv a silniční daň

9.3. - Vláda dnes v reakci na růst cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo financí.

Program podpory rozvoje překladišť kombinované dopravy v novém programovém období

9.3. - V září 2021 zahájila Česká republika notifikační proces s Evropskou komisí k prodloužení veřejné podpory pro výstavbu a modernizaci překladišť kombinované dopravy v ČR. Dne 3. března 2022 schválila Evropská komise rozhodnutí „Státní podpora SA.100031 (2021/N) – Česká republika – „Znovuzavedení režimu podpory modernizace a výstavby překladišť kombinované dopravy“. Komise shledala, že tato veřejná podpora je slučitelná s vnitřním trhem podle článku 93 Smlouvy o fungování Evropské unie.

Důležitý krok pro budoucnost kosmické agentury v Praze

9.3. - Ministr dopravy Martin Kupka a výkonný ředitel Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) Rodrigo da Costa dnes podepsali dodatek Hostitelské dohody, která upravuje podmínky působení této organizace v České republice. Umožňuje připravovaný přesun agentury EUSPA do větších prostor, a tedy i její další růst a rozvoj v ČR.

​Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA (SPČR): V infrastruktuře musíme přidat, zatím splněno rozhodně nemáme

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR) v lednu jednal na tripartitě mimo jiné o Green Dealu. Vyjádření k přechodu na nové technologie v souvislosti s připravenosti infrastruktury na tuto změnu nám za svaz poskytl ředitel jeho sekce hospodářské politiky Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA.

​Komentář: Co přinesl leden v dopravě a logistice

Prvního ledna 2022 došlo sice z pohledu většiny veřejnosti k pozapomenuté události, ale pro logistiku tento den znamenal výrazný předěl: došlo k faktickému dokončení vyvázání se Velké Británie z celní unie a tím i k zaplnění rozdílů v celním odbavení zboží přecházejícího britsko-unijní hranice.

​CzechTrade spouští krizové poradenství pro firmy vyvážející na Ukrajinu a do Ruska

4.3. – Agentura CzechTrade spouští krizové poradenství pro české firmy, které vyvážejí své produkty na Ukrajinu a do Ruska. Součástí tohoto poradenství je analýza výchozí situace firmy a příprava náhradního exportního plánu. Poté, co válka na Ukrajině zkomplikovala obchodní styky s oběma státy, se snaží tuzemští vývozci najít pro své výrobky náhradní odbytiště. Na ruském a ukrajinském trhu operují stovky firem, jejichž celkový objem exportu představuje 128 miliard korun. I když se jedná pouze o 2,6 % celkového českého exportu, pro mnohé firmy jsou tyto trhy klíčové, anebo dokonce existenčně důležité.

​EU zaplatí zbraně pro Ukrajinu a zakáže přelety ruským letadlům

28.2. – Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom včera ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

​Vláda opět projedná povinné podíly ekologických vozidel ve veřejné dopravě

23.2. – Vláda ve středu znovu projedná návrh na zavedení pravidel, podle nichž by úřady měly ve veřejné dopravě alespoň část provozu zajistit nízkoemisními vozidly. Limity, které by byly jednotlivě určeny, by měly být součástí veřejných zakázek. Nastavení pravidel by mělo pomoci splnit podmínky EU. Vyplývá to z materiálu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) pro vládu. Pravidla už loni v létě schválil předchozí kabinet, Sněmovna ho však před koncem svého funkčního období už nestihla projednat.

​Martin Kupka (MD): V investicích do dopravní infrastruktury nechceme škrtat, tempo hodláme udržet

Vláda v rámci vládního prohlášení představila pro oblast dopravy řadu ambiciózních kroků a některé již i začala provádět. O vyjádření, jak při jejich realizaci hodlá dále postupovat, jsme požádali nového ministra dopravy Martina Kupku.

spinner