Dopravní politika

​Komentář: Co přinesl konec roku v dopravě

V první třetině měsíce většina komentářů ve světě reagovala na globální konferenci o změnách klimatu COP 26v Glasgow (31. 10. – 12. 11.) EU a nákladní doprava samozřejmě nezůstala pozadu, neboť, jak se zdá, kdo dnes nemluví zeleným jazykem, jako by ani nebyl, respektive je automaticky považován za globálního škůdce a nepřítele.

​Ministerstvo dopravy: Rok 2022 přinese řadu změn a novinek v dopravě

31.12. – Další zvýšení bezpečnosti na železnici, možnost obce iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace, zpřísnění postihu za odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení či boční odstup při předjíždění cyklistů. To jsou některé z legislativních změn, které přinese rok 2022, o nichž informovalo Ministerstvo dopravy.

Přehled změn a novinek v dopravě v roce 2022

22.12. - Další zvýšení bezpečnosti na železnici, možnost obce iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace, zpřísnění postihu za odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení či boční odstup při předjíždění cyklistů. To jsou jen některé legis­lativní změny, které přinese rok 2022.

Martin Kupka chce v příštích čtyřech letech postavit až 200 km nových dálnic

19.12. - Za čtyři roky přibude na 200 kilometrů nových dálnic na zelené louce, výrazně se pohne příprava prvních staveb vysokorychlostních tratí a zlepší se kvalita veřejné dopravy. Takové plány má nově jmenovaný ministr dopravy Martin Kupka, kterého do funkce uvedl v sobotu 18. prosince předseda vlády Petr Fiala.

​Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.: Prostředky na kompenzace vnímám jako investici do budoucna

Konec roku je poznamenán novou vlnou protipanemických opatření, poklesem ekonomiky i přechodem k nové vládě. O vyjádření k současné situaci a o pohled na bližší budoucnost jsme požádali prezidenta Hospodářské komory ČR Ing. Vladimíra Dlouhého, CSc.

​Komentář: Co přinesl listopad v dopravě

Že se obor dálkové nákladní dopravy od vypuknutí covidové krize vyvíjí nebývale rychlým tempem a v nebývalém rozsahu rostou zisky jeho hlavních účastníků bez ohledu na jejich velikost, minulost a rozsah angažmá v některé ze tří dnes na trhu působících aliancí, jsme si již pomalu začali zvykat. S určitým znepokojením můžeme sledovat rychlé a zjevně nezvratné prorůstání dříve silně specializovaného oboru námořní dopravy do kontinentálních logistických systémů, tedy dříve domény zasílatelů a dalších poskytovatelů logistických služeb. Mohli jsme se domnívat, že na moři byly již „karty rozdány“, nakonec tržní podíl jedné každé ze tří aliancí je dnes prakticky stabilní a vyrovnaný s konkurenty, a proto ona snaha o přesun pozornosti na služby „za přístavem“. A přesto i dnes umí námořní trh překvapit: Na do ruda rozžhaveném trhu s pronájmem kontejnerových lodí (time charter) se zrodila neobvyklá dohoda o podnájmu mezi aliančními rivaly Yang Mingem a Maerskem. Maersk má převzít od Yang Minga do charterového provozu loď Express Berlin (10114 TEU) na období

​Martin Kupka: V dalších letech se budou stavět desítky kilometrů dálnic ročně

7.12. – V dalších letech by se měly v Česku podle kandidáta na ministra dopravy Martina Kupky (ODS) stavět desítky kilometrů dálnic ročně. Prioritou je vedle dostavby dálniční sítě i příprava a budování vysokorychlostních tratí a jejich napojení na evropskou síť. Kupka to řekl novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

​Světové dopravní svazy varovaly vlády před neuváženými reakcemi na omicron

6.12. – Ukvapené reakce světových lídrů na variantu omicron vystavují pracovníky v dopravě a globální dodavatelský řetězec většímu riziku kolapsu, varují mezinárodní dopravní organizace a odbory zastupující silniční, leteckou a námořní dopravu. Pracovníci v přeshraniční dopravě včetně námořníků, posádek letadel a řidičů musí mít možnost nadále vykonávat svou práci a překračovat hranice bez příliš omezujících cestovních pravidel, aby se udržel v chodu již tak churavějící dodavatelský řetězec.

​Stát rozdělil půl miliardy korun mezi 39 inovativních projektů v dopravě

6.12. – Stát rozdělil mezi 39 projektů půl miliardy korun z programu Doprava 2020+, který podporuje inovativní projekty v dopravě. Vybíral ze 199 návrhů. Vybrané projekty se věnují například automatizaci v dopravě, digitalizaci nebo novým postupům v jednotlivých dopravních i stavebních odvětvích. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Šlo o třetí soutěž v programu, v předchozích dvou kolech stát podpořil kolem 80 projektů.

​Ing. Adam Scheinherr, Ph.D., MSc.: Praha má největší šanci na spolufinancování z Evropské unie u projektů udržitelné mobility

Rozvoj city logistiky v Praze se netýká pouze řízení dopravních toků a přepravních řetězců, ale úzce souvisí se zaváděním nízkoemisních či bezemisních vozidel a také s rozvojem dopravní infrastruktury. O vyjádření k těmto oblastem jsme požádali náměstka primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Ing. Adama Scheinherra, Ph.D., MSc.

spinner