Dopravní politika

​Společné výzkumné projekty pro železnici i letectví nesou ovoce

31.10. – Výzkumné iniciativy v rámci společných projektů Evropské unie, soukromého sektoru a členských států přinášejí podnětné poznatky, zlepšují život Evropanů a posilují mezinárodní konkurenceschopnost EU. Vyplývá to z aktuálního bilancování výsledků partnerství veřejného a soukromého, resp. veřejného a veřejného sektoru, která jsou podporována v rámci evropského výzkumného a inovačního programu Horizon 2020 vybaveného rozpočtem ve výši 77 miliard €.

​Vláda se zavázala k další podpoře českého automobilového průmyslu

17.10. – Vláda chce dále posilovat konkurenceschopnost českého automobilového průmyslu a zachovávat jeho výsadní postavení jako jednoho ze stěžejních pilířů české ekonomiky. Vyplývá to ze společného memoranda, které podepsali zástupci české vlády a Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP.

​Jiří Povolný (ČESMAD Bohemia) pro DN: „Silniční doprava se nesmí stát obětí politického boje“

Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden vydalo stanovisko k iniciativě Evropské komise Evropa v pohybu, v kterém shrnuje své výhrady k návrhu budoucí evropské legislativy. Co na něm českým dopravcům vadí především a s čím se dnes ve svém podnikání vedle omezování dopravního trhu v některých zemích nejvíc střetávají, o tom jsme hovořili s viceprezidentem sdružení, předsedou jeho sekce nákladní dopravy a předsedou představenstva společnosti Mátra Transport, a. s., Jiřím Povolným.

​MD: Zaměstnavatelé ze starých členských zemí EU neplní povinnosti nové legislativy

10.10. – Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí iniciovalo mimořádnou preventivní akci zaměřenou na kontrolu vysílání pracovníků v silniční dopravě. Akce proběhla na konci září na hraničních přechodech Rozvadov a Hatě. Cílem bylo informovat zahraniční zaměstnavatele provozující mezinárodní nákladní dopravu o nové povinnosti vyplývající ze zákona o zaměstnanosti. Z kontrol vyplynulo, že zaměstnavatelé z takzvaných starých členských států EU povinnosti nové legislativy plní hůře, než dopravci z nových členských zemí.

Společným cílem průmyslníků by mělo být dostat ČR mezi dvacet nejlepších ekonomik světa

10.10. – „Česká republika se nachází podle Světového ekonomického fóra na 31. místě konkurenceschop­nosti ze 137 sledovaných zemí. Chci, aby se Česká republika zařadila do TOP 20. Za posledních pět let jsme zlepšili naši pozici v celkovém makroekonomickém prostředí a rozvoji finančního trhu. Stále ale zaostáváme v kvalitě institucí, ve které jsou před námi země jako například Bhútán nebo Uruguay,“ řekl na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy jeho prezident Jaroslav Hanák.

Zeptali jsme se Ing. Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR

„Jaký dopad by podle vás na zajišťování dopravní obslužnosti mělo plošné zřizování krajských autobusových dopravců?“

„Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR zajistí nejlepší podmínky pro kraje a cestující otevřené soutěže na zajištění dopravní obslužnosti. V soutěžích kraje ale nemohou hodnotit pouze podle nejnižší ceny.

​Co přinesl srpen 2017 v dopravě

V polovině září, konkrétně od 16. do 22., zažijeme již tradiční Týden evropské mobility. Má jít především o dobrou příležitost představit místním obyvatelům alternativy udržitelné mobility, a také vysvětlit výzvy, jimž čelí velká města i menší obce, aby se vyvolaly změny v chování a došlo k pokroku směrem k vytvoření udržitelné dopravní strategie pro Evropu.

Prioritou nového ministra musí být zrychlení staveb

Rozjetá výstavba 230 kilometrů dálnic a silnic I. tříd, převod nádraží do vlastnictví státu a zahájení oprav, registrace vozidel na jakémkoliv úřadě, náprava špatně nastavené smlouvy na mýto a nový transparentní tendr. To jsou jen některé z úspěchů ministerstva dopravy za poslední období. Řekl to šéf tohoto resortu Dan Ťok u příležitosti 1000 dnů ve vládní funkci.

​HK: Podnikatele dusí papírování a regulace, politici slibovali pomoc

5.10 – Nadměrná administrativa, časté změny zákonů, vyhlášek a nařízení, jejich nejednoznačný výklad i velká náročnost komunikace mezi podnikateli a státem se staly nejpalčivějšími problémy podnikatelů v ČR. Politikům to na předvolební diskusi na půdě Hospodářské komory řekl její prezident Vladimír Dlouhý, který se opírá o nejnovější výsledky šetření mezi podnikateli. Vládní strany slíbili podnikatelům pomoc. Opozice je vyzvala: Dokažte, že svoje sliby myslíte vážně, příští středu v Senátu a podpořte Právní elektronický systém pro podnikatele.

​Bohuslav Sobotka a Dan Ťok hodnotili činnost resortu dopravy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka hodnotil v polovině září s ministrem dopravy Danem Ťokem činnost jeho resortu. Při jedenácté bilanční schůzce probírali splněné úkoly ministerstva, ale i priority, které se nepodařilo prosadit a vizi v oblasti dopravy pro příští vládu.

spinner