Dopravní politika

Evropská komise zablokovala spojení jihokorejských výrobců lodí

14.1. - Evropská komise (EK) zablokovala plánované spojení jihokorejských výrobců lodí Hyundai Heavy Industries a Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Transakce by narušila hospodářskou soutěž a vedla k růstu cen velkých plavidel pro přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedla komise včera v tiskové zprávě. Spojením podniků by vznikl největší výrobce lodí na světě.

​Praha vypíše tendr na koncepci zvýšení efektivity správy dopravy

10.1. – Pražský magistrát vypíše zakázku na vytvoření koncepce pro zvýšení efektivity správy dopravního systému. Cílem je zlepšit koordinaci řízení dopravy. Problémy jsou nyní mimo jiné v překrývajících se kompetencích nebo velkém množství zapojených subjektů. Náklady na vytvoření analýzy jsou zhruba 2,58 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

​Podnikatelé v dopravě uvítali, že si vláda uvědomuje nutnost dopravní výstavby

8.1. – Podnikatelé a provozovatelé dopravy vítají, že vláda ve svém programového prohlášení zohlednila některá zásadní témata v dopravě, jako je dostavba dálniční sítě, příprava vysokorychlostních tratí či rozvoj vodní i letecké dopravy. Chybí jim však konkretizace některých cílů nebo řešení například otázek emisí v dopravě. Vyplývá to z vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a Hospodářské komory ČR (HK ČR).

​Dopravní program vlády zahrnuje mimo jiné 200 kilometrů dálnic, digitalizaci a bezpečnost

8.1. – Rozšíření dálniční sítě až o 200 kilometrů, výstavba vysokorychlostních tratí nebo další zkvalitňování veřejné dopravy. To jsou jen některé body, které plynou z programového prohlášení nové vlády v oblasti dopravy. Kabinet ho schválil ve čtvrtek. Ve středu 12. ledna s dokumentem vláda předstoupí před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru. Informovovalo o tom Ministerstvo dopravy, které také zveřejnilo jednotlivé body programu.

​Komentář: Co přinesl konec roku v dopravě

V první třetině měsíce většina komentářů ve světě reagovala na globální konferenci o změnách klimatu COP 26v Glasgow (31. 10. – 12. 11.) EU a nákladní doprava samozřejmě nezůstala pozadu, neboť, jak se zdá, kdo dnes nemluví zeleným jazykem, jako by ani nebyl, respektive je automaticky považován za globálního škůdce a nepřítele.

​Ministerstvo dopravy: Rok 2022 přinese řadu změn a novinek v dopravě

31.12. – Další zvýšení bezpečnosti na železnici, možnost obce iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace, zpřísnění postihu za odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení či boční odstup při předjíždění cyklistů. To jsou některé z legislativních změn, které přinese rok 2022, o nichž informovalo Ministerstvo dopravy.

Přehled změn a novinek v dopravě v roce 2022

22.12. - Další zvýšení bezpečnosti na železnici, možnost obce iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace, zpřísnění postihu za odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení či boční odstup při předjíždění cyklistů. To jsou jen některé legis­lativní změny, které přinese rok 2022.

Martin Kupka chce v příštích čtyřech letech postavit až 200 km nových dálnic

19.12. - Za čtyři roky přibude na 200 kilometrů nových dálnic na zelené louce, výrazně se pohne příprava prvních staveb vysokorychlostních tratí a zlepší se kvalita veřejné dopravy. Takové plány má nově jmenovaný ministr dopravy Martin Kupka, kterého do funkce uvedl v sobotu 18. prosince předseda vlády Petr Fiala.

​Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.: Prostředky na kompenzace vnímám jako investici do budoucna

Konec roku je poznamenán novou vlnou protipanemických opatření, poklesem ekonomiky i přechodem k nové vládě. O vyjádření k současné situaci a o pohled na bližší budoucnost jsme požádali prezidenta Hospodářské komory ČR Ing. Vladimíra Dlouhého, CSc.

​Komentář: Co přinesl listopad v dopravě

Že se obor dálkové nákladní dopravy od vypuknutí covidové krize vyvíjí nebývale rychlým tempem a v nebývalém rozsahu rostou zisky jeho hlavních účastníků bez ohledu na jejich velikost, minulost a rozsah angažmá v některé ze tří dnes na trhu působících aliancí, jsme si již pomalu začali zvykat. S určitým znepokojením můžeme sledovat rychlé a zjevně nezvratné prorůstání dříve silně specializovaného oboru námořní dopravy do kontinentálních logistických systémů, tedy dříve domény zasílatelů a dalších poskytovatelů logistických služeb. Mohli jsme se domnívat, že na moři byly již „karty rozdány“, nakonec tržní podíl jedné každé ze tří aliancí je dnes prakticky stabilní a vyrovnaný s konkurenty, a proto ona snaha o přesun pozornosti na služby „za přístavem“. A přesto i dnes umí námořní trh překvapit: Na do ruda rozžhaveném trhu s pronájmem kontejnerových lodí (time charter) se zrodila neobvyklá dohoda o podnájmu mezi aliančními rivaly Yang Mingem a Maerskem. Maersk má převzít od Yang Minga do charterového provozu loď Express Berlin (10114 TEU) na období

spinner