DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Dopravní politika

​Vláda schválila plán výstavby vysokorychlostních tratí v ČR

22.5. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila koncepci výstavby vysokorychlostní železnice v České republice obsažené v dokumentu Program rozvoje Rychlých železničních spojení v ČR. Materiál stanoví další postup při přípravě jednotlivých ramen vysokorychlostních tratí, odhaduje jejich finanční náklady a popisuje efekty plynoucí z různých řešení vysokorychlostní železnice.

​Klienti si advokáty najímají až ve chvíli, kdy spor vznikne. A to už je často pozdě

V dopravě a logistice je v současné době kladen velký důraz na rychlost dodávek. Smluvní dokumentace a další potřebná administrativa se řeší často na poslední chvíli. Ale právě dostatek relevantních informací, důsledné vyjednávání o smlouvě a řádná úprava smluvní dokumentace jsou často rozhodující.

​Ťok: Doprava vyčerpá všechny peníze z programů EU

21.5. – Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok.

​Kvůli mzdám řidičů uvažují některé kraje o vlastních dopravních firmách Premium

​Kvůli mzdám řidičů uvažují některé kraje o vlastních dopravních firmách

18.5. – Kvůli zvýšení platů řidičům autobusů, které nařídila vláda krajům od ledna, zvažují některé kraje založení vlastní dopravní firmy. Například Karlovarský kraj už o tom začíná jednat. Uvedla to jeho hejtmanka a předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová na dvoudenním setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni.

​Návrh silničního balíčku má být představen již tento měsíc

Tento měsíc má Evropská komise předložit návrh první části tzv. silničního balíčku, která bude zahrnovat úpravu pravidel pro přístup na trh, sociálních předpisů a zpoplatnění infrastruktury. A v jeho rámci by měla být formulována i všeobecně platná pravidla ochrany trhu, jež jsou nyní řešena prostřednictvím národních předpisů typu MiLoGu či Loi Macron.

​V Praze se uskutečnil seminář o odpovědnosti v logistice

Začátkem dubna se v pražském Erbia Congress Centru uskutečnil seminář Odpovědnost v logistice. Setkání uspořádala společnost GEFCO ve spolupráci se Svazem spedice a logistiky ČR a advokátní kanceláří Novalia. Součástí semináře bylo i přiblížení problematiky na případových studiích.

Svaz průmyslu a dopravy: Prioritou příští vlády by měl být nový stavební zákon Premium

Svaz průmyslu a dopravy: Prioritou příští vlády by měl být nový stavební zákon

19.4. – Prioritou příští vlády by mělo být zjednodušení stavebního zákona, digitalizace státní správy a přijetí eura. Na setkání s novináři to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Neschopnost dotáhnout novelizaci stavebního zákona do konce je největším restem stávajícího kabinetu, doplnil. Zjednodušení procesu významných liniových staveb patří podle něj mezi nejdůležitější úkoly pro zvýšení konkurenceschop­nosti České republiky. 

​Ministerstvo dopravy odložilo změnu bodového systému řidičů Premium

​Ministerstvo dopravy odložilo změnu bodového systému řidičů

10.4. – Ministerstvo dopravy odložilo zpřísnění bodového systému za přestupky řidičů. Návrh, který chystalo 14 měsíců, chce ministr Dan Ťok předat svému nástupci v úřadu po podzimních parlamentních volbách. Řekl to v pořadu otázky Václava Moravce v České televizi.

​Příprava výstavby vysokorychlostních tratí se musí výrazně zrychlit

Třetí dubnový den uplynulo přesně 10 let od vytvoření světového rychlostního rekordu vlaku na konvenční trati, francouzský rychlovlak TGV tehdy dosáhl rychlosti 574,8 km/hod. Tyto vlaky jezdí běžně rychlostí přes 300 km/hod., o které se nám na české železnici může jen zdát. Jak dlouho a dočkáme se vůbec vysokorychlostních tratí i u nás? Na toto téma se v poslední době rozproudila na různých úrovních poměrně bouřlivá diskuse.

​Kraje se rozhodly žádat po vládě miliardu na mzdy

Asociace krajů požaduje, aby vláda poskytla regionům jednu miliardu korun na mzdy řidičů linkových autobusů, které se rozhodla navýšit s platností od počátku roku. Po jednání rady asociace v polovině března to novinářům řekla její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. Hejtmani o tom podle ní ještě chtějí s vládou jednat a věří tomu, že kabinet se s tímto požadavkem vypořádá v nejbližší době. Mluvčí vlády Martin Ayrer připomněl, že vláda loni v říjnu rozhodla formou nařízení o zvýšení minimální hodinové mzdy řidičů. Přetrvávajícím problémem se ale bude premiér Bohuslav Sobotka zabývat.

spinner