Dopravní politika

Sněmovna podpořila liniový zákon, který má zrychlit stavbu dálnic

30.1. - Příprava velkých dopravních staveb by se měla zkrátit ze současných až třinácti let zhruba o třetinu. Měla by tomu pomoci novela tzv. liniového zákona, kterou včera v úvodním kole podpořila Sněmovna. Jde o zákon o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury, do jehož názvu se nově doplňuje liniový zákon. Novela by měla výrazně zjednodušit povolovací procesy, jež často začátky staveb zdržují, a zkrátit potřebné lhůty. Zpřesňuje také podmínky rušení železničních přejezdů. Nyní ji posoudí sněmovní hospodářský výbor.

Karel Havlíček chce na MD pokračovat v prioritách předchozího vedení

24.1. - Nový ministr dopravy Karel Havlíček chce pokračovat v prioritách, které nastavilo už předchozí vedení resortu. Letos tak chce otevřít 75 kilometrů dálnic a silnic, zajistit nové zdroje financování dopravních staveb či úspěšně dokončit projekty nových dálničních známek či jednotné jízdenky. Plánuje také reorganizaci úřadu. Karel Havlíček to řekl na tiskové konferenci.

Hackathon #ZNAMKAMARADA o víkendu finišuje

Hackathon #ZNAMKAMARADA o víkendu finišuje Premium

24.1. – E-shop s elektronickými dálničními známkami, který vzniká zdarma, bude finišovat v neděli v 18:00 v pražských Holešovicích. Výzva podnikatele Tomáše Vondráčka z pátku 17. ledna, kterou na svém profilu v profesní sociální síti LinkedIn reagoval na absurditu zakázky za 401 milionů Kč, vyvolala zájem 60 developerů, realizujících e-shop na dálniční známky. Podpora přichází od stovek dalších.

Karel Havlíček se ujal ministerstva dopravy, povede ho s MPO

24.1. - Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se ujal funkce ministra dopravy, dnes ráno krátce před osmou hodinou ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš. Karel Havlíček nahradil Vladimíra Kremlíka, kterého premiér v pondělí odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Karel Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně, podle Andreje Babiše až do konce volebního období.

​Karel Havlíček se dnes ujímá funkce ministra dopravy

24.1. – Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se dnes ujímá funkce ministra dopravy. Jeho předchůdce Vladimír Kremlík byl odvolán kvůli předražené zakázce na IT systém k elektronickým známkám. Stane se politickým náměstkem nového ministra, který nyní povede jak resort dopravy, tak průmyslu.

Prezident odvolal Vladimíra Kremlíka, řízením dopravy pověřil Karla Havlíčka

22.1. – Prezident Miloš Zeman odvolal ke čtvrtku z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Zároveň pověřil řízením ministerstva místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který v čele dopravy stane od pátku. Oznámil to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

​Šéf SFDI Zbyněk Hořelica i náměstek Tomáš Čoček chtějí jednat s Karlem Havlíčkem

22.1. – Ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica chce co nejdříve seznámit budoucího ministra dopravy Karla Havlíčka se situací kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám. Až poté podle něho nový ministr rozhodne o dalším postupu. Stejně chce postupovat i první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

​Sloučení MD a MPO vyžaduje změnu zákonů, proti spojení je vládní ČSSD i komunisté

21.1. – Zvažované sloučení ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravy by vyžadovalo změnu tzv. kompetenčního zákona, ale také úpravy v dalších předpisech. Upozornil na to dnes právník Jan Kysela. Premiér Andrej Babiš v souvislosti s návrhem na odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka uvedl, že resort trvale povede vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček. Perspektivně by to mohl být krok ke sloučení obou ministerstev

​Vladimíra Kremlíka v čele ministerstva dopravy vystřídá Karel Havlíček

21.1. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík po tři čtvrtě roce končí ve funkci. Jeho odvolání v pondělí navrhl premiér Andrej Babiš, Vladimír Kremlík podle něj manažersky nezvládl kritizovanou zakázku na informační systém pro elektronické dálniční známky. Vedením resortu chce Andrej Babiš pověřit vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, obě ministerstva by se mohla výhledově spojit. Prezident Miloš Zeman se změnami souhlasí. Jde o osmou výměnu v Babišově vládě za zhruba rok a půl její existence. Karel Havlíček by měl být uveden do funkce ministra dopravy pravděpodobně v pátek dopoledne.

Slovenští dopravci uvolnili blokované přechody a silnice

13.1. - Slovenští autodopravci uvolnili všechny přechody a úseky silnic, které opět zablokovali dnes dopoledne. Podle slovenských webů to oznámil mluvčí Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Stanislav Skala. Unie tak reagovala na výzvu premiéra Petera Pellegriniho, který slíbil, že v případě takového kroku ihned začne s dopravci jednat.

spinner