4.11. - Poslanecká sněmovna včera schválila novelu liniového zákona, která má za cíl zrychlit realizaci mnohem širšího okruhu staveb, než tomu bylo doposud. Pro strategicky významné energetické a dopravní investice zákon ukotví závazné lhůty čtyř let pro ukončení všech správních řízení. Podle ministra dopravy Martina Kupky a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely navrhované změny v legislativě odstraní zbytečnou byrokracii a tím urychlí povolovací procesy pro strategické investice a umožní opravdový restart českého hospodářství. Úpravu zákona oceňuje také Hospodářská komora České republiky, která je společně se Svazem průmyslu a dopravy členem vládního výboru pro strategické investice a hlavním motorem iniciativy Česko na křižovatce.
Dopravní politika
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila v září po setkání s českým předsedou vlády Petrem Fialou ve Strakově akademii, že Evropská komise schválila aktualizovanou verzi českého Národního plánu obnovy. Národní plán obnovy přináší 2,2 miliardy eur (zhruba 53,6 miliardy korun) na podporu čisté ekonomiky a transformaci průmyslu.
14.10. – Ministr dopravy Martin Kupka a německý spolkový ministr digitálních záležitostí a dopravy Volker Wissing podepsali společné prohlášení o dalších plánech rozvoje železničního spojení mezi Českou republikou a Německem. Obě ministerstva se chtějí soustředit na vybudování vysokorychlostního spojení na ose Praha – Drážďany – Berlín, modernizaci a elektrizaci trati Praha – Plzeň – Domažlice – Norimberk/ Mnichov a na zlepšení parametrů spojení Norimberk – Marktredwitz – Cheb – Praha. Ministři také chtějí postupovat koordinovaně při jednáních o získání finančních prostředků na železniční infrastrukturu na úrovni Evropské unie.
Podle zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA) je zapotřebí každoročně až do roku 2030 navyšovat kapacitu OZE průměrně o 1000 GW kapacity a výrazně zvýšit jejich využití. Jsou však v České republice vhodné podmínky, aby bylo možno využívat ve větší míře obnovitelné zdroje energie?
11.10. – Svaz průmyslu a dopravy ČR na svém Sněmu vytyčil vládě ČR prioritní oblasti pro podporu a rozvoj ekonomiky v Česku. V polovině mandátu současné vlády proto spustil odpočet času na realizaci neodkladných úkolů pod heslem „Konkurenceschopné Česko – čas na změnu“, na jejichž řešení je byznys připraven se společně s vládou podílet. Tradiční Sněm Svazu v Brně formálně zahájil včera 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu.
5.10. - Svaz průmyslu a dopravy ČR opět zahájí svým Sněmem Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně hned první den konání veletrhu 10. října. Společně s čelnými představiteli členských firem a vládou bude řešit aktuální problémy českého byznysu. Svaz průmyslu se představí návštěvníkům MSV také na svém infopointu, který bude umístěný v prostoru Digitální továrny v pavilonu F a je aktivně zapojen do unikátního programu Contact Ukraine 2023 v pavilonu A.
3.10. - Česká ekonomika stagnuje a vláda přichází s řadou úsporných opatření. O zhodnocení stávající situace a o přiblížení představ podnikatelské sféry o tom, co je pro další rozvoj zapotřebí učinit, jsme požádali prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Mgr. Jana Rafaje, MBA. Jak z pohledu SP ČR hodnotíte současnou českou ekonomiku a jaký očekáváte její další vývoj?
2.10. - Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit se 103,6 miliardy korun. Oproti letošnímu roku by tak výdaje resortu měly klesnout zhruba o devět miliard korun. Meziročně klesnou i příjmy úřadu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného na webu Poslanecké sněmovny. Poslanci se začnou rozpočtem zabývat na konci října. Schválit ho musí do konce roku, pokud se má stát vyhnout rozpočtovému provizoriu.
Minulý měsíc opět – bohužel tentokrát velmi dramaticky a mnohem silněji i než v době nejhorších covidových uzávěr – ukázal, jakou nenahraditelnou úlohu hraje v mezinárodní směně a s ní spojené dopravě na velké vzdálenosti doprava po moři, a jak může omezení této dopravy zahýbat i mezinárodní politikou. Zde zcela konkrétně doprava agrárních produktů z ukrajinských polí ke konečným spotřebitelům především ve třetím světě.
12.9. – Státní fond dopravní infrastruktury má v příštím roce disponovat částkou 150,5 miliardy korun. Návrh rozpočtu fondu schválil Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury. Rozpočet je sestaven z národních zdrojů ve výši 118,4 miliard, z toho 26 miliard tvoří dluhové financování, a z evropských prostředků ve výši 32,1 miliard korun.