Dopravní politika

Železniční přejezdy stále čekají na lepší zabezpečení

Kroky ze strany provozovatele dráhy a správců silničních komunikací s cílem zvýšit bezpečnost na železničních přejezdech mají zpoždění. Přitom každý z uvedených správců již mohl udělat základní kroky na svém úseku, které by přispěly k tomu, aby se minimálně zvýšil počet informací před přejezdem a na přejezdu.

​Bez peněz navíc na mzdy hrozí kolaps dopravy

Bez navýšení peněz na mzdy řidičů autobusů hrozí podle dopravců kolaps dopravy v Ústeckém kraji. Firmy jsou schopny ze svého hradit nárůst platů nařízený vládou po dobu nejvýše tří měsíců. Odbory jsou připraveny vyhlásit stávku, pokud nebude rychle uzavřena dohoda s Ústeckým krajem. Po jednání v Teplicích to novinářům řekli minulý týden zástupci dopravců a odborářů.

​Po MiLoGu a Loi Macron vstoupil v platnost rakouský LSD-BG

V Rakousku platí od 1. ledna zákon o boji se mzdovým a sociálním dumpingem (tzv. LSD-BG), který ukládá zahraničním dopravcům, aby platili řidičům minimální mzdu podle rakouské kolektivní smlouvy (8,27 €/h až 10,22 €/h). Vztahuje se na bilaterální přepravy a na kabotáž. Tranzitní přepravy zákonu nepodléhají.

​Ministři dopravy tří zemí podepsali memorandum k projektu Dunaj – Odra – Labe

7.2. – Ministr dopravy Dan Ťok se na konci ledna zúčastnil jednání s ministerskými protějšky Visegrádské skupiny ohledně prohloubení spolupráce těchto zemí v oblasti vnitrozemské vodní dopravy. Hlavním výstupem jednání bylo podepsání společného memoranda České republiky, Polska a nově také Slovenska k vodnímu koridoru DOL.

ČR by chtěla překážky pro dopravce probrat na vrcholné úrovni EU Premium

ČR by chtěla překážky pro dopravce probrat na vrcholné úrovni EU

7.2. – Česká republika by chtěla za měsíc na nejbližším summitu EU připomenout, že některé státy bloku překážkami komplikují práci autodopravcům z jiných zemí. Po jednání ministrů odpovědných za unijní problematiku v Bruselu to řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.


​Zástupci podnikatelů a dopravců odmítají vládou navržené rozšíření mýtného na silnicích I. třídy

2.2. – Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), Svaz dopravy ČR (SD ČR), Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a další zástupci dopravců a podnikatelů odmítají nekoncepční rozšiřování mýtného systému. Žádají ministerstvo dopravy a vládu, aby změnila variantu rozšíření zpoplatnění a respektovala výsledky provedené analýzy.

​Ministerstvo dopravy znovu hledá šéfa drážního regulátora

30.1. – Ministerstvo dopravy znovu vypsalo výběrové řízení na obsazení pozice předsedy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Soutěž proběhne v krátkém časovém úseku, aby mohla vláda co nejdříve rozhodnout o jmenování předsedy nového úřadu.

​Novým státním tajemníkem Ministerstva dopravy je Martin Vavřina

30.1. – Novým státním tajemníkem ministerstva dopravy se stane Martin Vavřina. Vláda o tom rozhodla na základě výběrového řízení a předloženého návrhu ministra dopravy. Funkční období nového státního tajemníka je pětileté, na služební místo bude jmenován k 1. únoru letošního roku.

​Premiér Sobotka chce zvážit přesun evropských peněz do elektromobility Premium

​Premiér Sobotka chce zvážit přesun evropských peněz do elektromobility

25.1. – Jako prevence před opakováním smogových situací, které trápí v posledních dnech Česko, by podle premiéra Bohuslava Sobotky mohlo působit mimo jiné větší rozšíření používání elektromobilů v Česku. Ministrům proto navrhne, aby zvážili přesun peněz z evropských fondů do elektromobility. „Vláda by měla primárně připravit systémové nástroje, určitě by měla jít touto cestou," řekl na dotaz, zda ministerstva elektromobily používají. Dodal, že chybí hlavně síť nabíjení.

​Koncepce nákladní dopravy řeší zkapacitnění železnice i dokončení dálniční sítě

25.1. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila Koncepci nákladní dopravy pro období 2017 – 2023 s výhledem do roku 2030, který navazuje na Dopravní politiku ČR pro období 2014 – 2020 s výhledem do roku 2050. Koncepce řeší mimo jiné problémy nedostatečné kapacity železnice, nedokončenou dálniční síť v České republice a stanoví také železniční a silniční dopravní stavby, které je třeba v daném období zajistit.

spinner