DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Dopravní politika

​Stávka řidičů autobusů asi nebude celoplošná, jasno bude v úterý Premium

​Stávka řidičů autobusů asi nebude celoplošná, jasno bude v úterý

2.4. – Stávka řidičů autobusů, kterou Odborový svaz dopravy (OSD) vyhlásil na čtvrtek 6. dubna, zřejmě nebude celoplošná. V některých krajích řidiči stávkovat nechtějí, zaznělo na jednání Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu v Liberci. Silnou podporu má stávka v Jihomoravském a Ústeckém kraji, o rozsahu i podobě stávky bude ale jasno až v úterý. Po jednání komise to řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

​ČR a SR jsou připraveny na protiopatření kvůli kontrolám řidičů Premium

​ČR a SR jsou připraveny na protiopatření kvůli kontrolám řidičů

2.4. – Česká republika a Slovensko jsou připraveny zavést protiopatření vůči některým zemím kvůli jejich požadavkům na české řidiče při vyslání do ciziny. Shodli se na tom zástupci tripartit na společném zasedání na zámku Štiřín u Prahy. Zástupci vlád, odborů a zaměstnavatelů se k tématu dostali při jednání o revizi evropské směrnice o vysílání pracovníků. Řešili také chystaný evropský sociální pilíř či rozšiřování digitalizace a její vliv na pracovní místa.

​ČESMAD Bohemia: Sankce v zahraničí mohou být pro dopravce likvidační

Němci, Francouzi a nověji také Rakušané uplatňují zákon o minimální mzdě, který dopadá na zahraniční řidiče kamionů, kteří do dané země vezou zboží, případně jej odsud vezou jinam. Pokud tyto státy začnou uplatňovat sankce za nedodržení zákona, bude to pro české dopravní firmy likvidační. Na konferenci v Brně věnované této problematice to minulý týden řekl prezident sdružení ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.

​Komise se vyjádřila ke stížnosti společnosti SkyToll

Společnost SkyToll převzala v únoru první vyjádření Evropské komise v souvislosti se stížností na prodloužení smlouvy na provoz českého mýtného systému. Z postupu, který Evropská komise při řešení stížnosti zvolila, je již nyní podle zástupců SkyTollu zřejmé, že postup českých úřadů vnímá Evropská komise jako závažné porušení unijního práva.

​Rozklad SkyTollu kvůli mýtu byl zamítnut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl rozklad společnosti SkyToll, firma Kapsch tak může plnit smlouvu s ministerstvem dopravy na další provoz mýtného systému v Česku. Stížnost slovenského výběrčího mýta zamítl ÚOHS již v prvoinstančním rozhodnutí loni v listopadu, začátkem března pak předseda úřadu Petr Rafaj zamítl i následný rozklad. Oznámil to mluvčí úřadu Martin Švanda.

​Eurokomisařka pro dopravu navrhla unijní systém placených dálnic Premium

​Eurokomisařka pro dopravu navrhla unijní systém placených dálnic

27.3. – Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová vyzvala k zavedení celounijního systému placených dálnic, který by umožňoval motoristům volně projíždět schengenským prostorem. Placené dálnice jsou běžnou praxí v řadě zemí Evropské unie, ale poplatky se liší a systém je omezen národními hranicemi.

​Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici Premium

​Ministerstvo dopravy chce pokračovat v otevírání trhu na železnici

22.3. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila nový materiál Ministerstva dopravy vztahující se k otevírání trhu v dálkové železniční dopravě. Obsahuje konkrétní informace o postupu ministerstva při zadání veřejných služeb, a to včetně aktualizovaného harmonogramu otevírání trhu. V první vlně se soutěže připraví pro až šest státem dotovaných rychlíkových linek.

​Také ÚAMK varuje před minimální mzdou v zahraniční

První informace o tom, že policisté při kontrolách řidičů kamionů požadují doklady o výši mzdy stejně jako pracovní smlouvy a další, aby ověřili, že dostávají alespoň minimum částky povinné v těchto zemích, přišly z Německa a Francie. Tím vše neskončilo. Od ledna totéž platí i v Rakousku a Itálii. Po Sdružení ČESMAD Bohemia, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komoře na to v únoru upozornil také ÚAMK.

Co přinesl únor 2017 v dopravě

Britská předsedkyně vlády Theresa Mayová zcela nedávno vyhlásila, že odchod její země z Evropské unie proběhne „natvrdo“ a bez dlouhých průtahů. Končí tak jedna část nejistot. Na druhé straně tu je další nejistota, totiž jak celá věc dopadne a jaké budou opravdové důsledky. Není pochyb o tom, že právě na úseku dopravy a logistiky půjde o velmi náročnou záležitost, a uvádíme proto několik pohledů na tuto oblast.

Valná hromada SD ČR: ​Pro celostátní stávku řidičů není důvod

Valná hromada Svazu dopravy se minulý týden mimo jiné zabývala problematikou mezd šoférů linkových autobusů, kteří kvůli nízkým mzdám hrozí celostátní stávkou. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka k tomu ale není důvod, protože u 11 krajů se podařilo navýšení mezd vyjednat. Problematické jsou jen dva kraje, Ústecký a Jihomoravský.

spinner