DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Dopravní politika

​Nové reprezentace chtějí zlepšit dopravní obslužnost regionů

Nedávné krajské volby přinesly ve většině českých i moravských krajů výrazné změny v rozložení politických sil, preference v oblasti dopravy však nadále zůstávají téměř stejné. Minimálně na několik příštích měsíců, než se začnou realizovat nové plány nových krajských vlád. Žádné zemětřesení v prioritách ale nelze očekávat, prim budou i nadále hrát investice do zlepšení stavu krajských silnic a obecně do zlepšení dopravní obslužnosti jednotlivých regionů.

​Železnice si v čerpání dotací vede poměrně dobře

Železnici se celkem daří čerpat prostředky určené na modernizaci infrastruktury, a to včetně evropských dotací. Problémy jsou s dlouhou a komplikovanou přípravou projektů, přesto existuje řada projektů, které lze prakticky okamžitě realizovat. I to zaznělo na tradičním předvánočním výročním setkání členských firem Asociace podniků českého železničního průmyslu. To letošní se konalo v Kaiserštejnském paláci v Praze.

​Nová koncepce řeší problémy s vytížeností hlavních železnic

Problémy s nedostatečnou kapacitou hlavních železničních tahů v ČR a se špatnou splavností Labe řeší dokument Koncepce nákladní dopravy pro roky 2017 až 2020, který ministerstvo dopravy poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Dokument rovněž stanovuje železniční i silniční dopravní stavby, jejichž vznik je třeba v uvedeném období zajistit.¨

EP schválil další část železničního balíčku

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil druhou část takzvaného železničního balíčku. Nové předpisy by měly postupně vnést konkurenci do osobní železniční přepravy. Vnitrostátní trhy jednotlivých členských zemí se na základě schváleného balíčku budou od roku 2019 otevírat domácí i mezinárodní konkurenci.


​Podnikatelé se obávají negativního dopadu rozšíření mýta

6.1. – Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) nesouhlasí s návrhem ministerstva dopravy o zpoplatnění některých silnic 1. třídy výkonovým zpoplatněním, které má vláda projednat již v pondělí. Jakékoliv rozšiřování mýta do regionů prý přinese další zátěž pro regionální živnostníky bez výraznějšího efektu pro stát. S ohledem na právě vyhlášený Rok venkova 2017, který má podporovat podnikatelský ruch na venkově, by to byl naopak krok proti zájmům tamních malých podnikatelů.

​Kraje dostanou letos asi méně peněz na opravu svých silnic

5.1. – Kraje zřejmě letos nedostanou z přebytku Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy nebo výstavbu silnic druhých a třetích tříd tolik peněz jako loni, kdy měly tři miliardy korun. Ministr dopravy Dan Ťok na briefingu po jednání se zástupci krajů uvedl, že podle předběžných výsledků byly v roce 2016 prostředky fondu téměř vyčerpány. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové kraje na silnice nedostatečně využívají peněz, které jsou k dispozici z Bruselu.

​Asociace: Kraje mohou mít problém se zvyšováním mezd šoférů Premium

​Asociace: Kraje mohou mít problém se zvyšováním mezd šoférů

5.1. – Některé kraje budou mít legislativní problém změnit smlouvy s provozovateli autobusů kvůli vyšším mzdám pro řidiče. Chtějí se proto s žádostí o pomoc obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Po setkání s ministrem dopravy to řekla předsedkyně rady Asociace krajů, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Zvýšení mezd řidičů autobusů od 1. ledna schválila vláda. Pro kraje to znamená zvýšení nákladů na dopravu zhruba o miliardu korun.

PF 2017

Redakce Dopravních novin přeje všem svým čtenářům, spolupracovníkům a příznivcům krásné a pohodové Vánoce, do nového roku se šťastnou sedmičkou na konci pak hodně zdraví, štěstí, pohody a nejen pracovních úspěchů.

Brno se stalo jednou ze zastávek MAN Roadshow 2016

Během dvou podzimních měsíců, v říjnu a listopadu, se uskutečnila prezentační akce společnosti MAN Truck & Bus s názvem MAN Roadshow 2016. Během třídenních zastávek, jednou z nich bylo i Brno, MAN představil řadu vozidel, z nichž každé je charakteristickým produktem pro daný segment provozu. A všechna jsou nositeli letošních konstrukčních vylepšení. MAN Roadshow byla zahájena 10. října v Německu. Pokračovala zastávkami ve Francii, Španělsku, Belgii, Dánsku, Polsku a znovu v Rakousku, odkud se na dny 14., 15. a 16. listopadu 2016 přesunula do České republiky do Brna.

​Komisařka Bulcová vyhlásila boj sociálnímu dumpingu v silniční dopravě Premium

​Komisařka Bulcová vyhlásila boj sociálnímu dumpingu v silniční dopravě

19.12. – Evropská dopravní komisařka Violeta Bulcová odpověděla osmi ministrům dopravy ze zemí střední a severní Evropy a Itálie na dopis, ve kterém šéfové rezortů varovali před „rostoucím ignorováním evropské legislativy“ – měli tím na mysli především sociální dumping v silniční nákladní dopravě. Komisařka uvedla, že porušování unijních pravidel skutečně nelze přehlížet a tolerovat.

spinner