Dopravní politika

ČR chce překážky pro dopravce probrat na summitu

Česká republika by chtěla za měsíc na nejbližším summitu EU připomenout, že některé státy překážkami komplikují práci autodopravcům z jiných zemí. Minulý týden to po jednání ministrů odpovědných za unijní problematiku v Bruselu řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

​Distribuce z chebského centra zkrátila dobu dodání zásilek

Expedici zásilek zákazníkům českého e-shopu společnosti Tchibo převzalo od začátku prosince loňského roku nové obří distribuční centrum firmy v Chebu. Během prvního měsíce zaváděcího provozu bylo z Chebu rozesláno téměř 30 tisíc zásilek. Zpočátku putovaly zásilky z Chebu pouze v rámci České republiky a na Slovensko, postupně se působnost nového distribučního centra rozšíří i na další evropské země.


Komentář Jiřího Kladivy: Co přinesl leden 2017 v dopravě

V lednu doznívala častá hodnocení loňského roku. Celá řada z nich se týkala také Evropské unie a mnohá nebyla nijak lichotivá. V dnešním komentáři chci na některá z nich poukázat, aniž bych se snažil o jakýsi vynucený přehled minusů zlehčujících tuto organizaci. Na druhé straně je dobré nezakrývat mínění jiných.

​Vláda schválila koncepci zlepšující nákladní dopravu

Ministři české vlády minulý týden schválili koncepci nákladní dopravy pro roky 2017 až 2023. Ta má vyřešit problémy s nedostatečnou kapacitou železnic a nedokončenou dálniční sítí v Česku. Oznámil to Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy, které kabinetu koncepci předložilo. Dokument rovněž stanoví železniční i silniční dopravní stavby, jejichž vznik je třeba v uvedeném období zajistit.

​České dráhy se už budou moci účastnit tendrů na zajištění provozu Premium

​České dráhy se už budou moci účastnit tendrů na zajištění provozu

23.2. – Poslanecká sněmovna ve zrychleném režimu schválila poslaneckou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která má vyřešit problém státních firem s listinnými akciemi v případech, kdy se chtějí ucházet o veřejné zakázky. Problém se týká hlavně Českých drah (ČD), které se podle nového zákona o zakázkách nemohou účastnit tendrů na provoz na železničních tratích. Mají akcie v listinné podobě a podle zákona o Českých drahách je zaknihovat nemohou.

​Dopravní odbory chtějí jednat jen do 15. března, pak hrozí stávka Premium

​Dopravní odbory chtějí jednat jen do 15. března, pak hrozí stávka

23.2. – Dopravní odbory daly kvůli mzdám řidičů autobusů vládě, krajům a zaměstnavatelům ultimátum. Do 15. března budou jednat, poté jsou připraveny vyhlásit stávku. Po jednání předsednictva Odborového svazu dopravy (OSD) to řekl předseda svazu Luboš Pomajbík.

​Dopravní odbory vyhlásily celorepublikovou stávkovou pohotovost Premium

​Dopravní odbory vyhlásily celorepublikovou stávkovou pohotovost

15.2. – Dopravní odboráři vyhlásili kvůli mzdám řidičů linkových autobusů celostátní stávkovou pohotovost. O případné stávce rozhodnou 20. února po jednání vlády s Asociací krajů. Po zasedání předsednictva Odborového svazu dopravy to řekl jeho předseda Luboš Pomajbík. Odborářům vadí, že slíbené zvýšení mezd zatím respektuje jen malá část zaměstnavatelů.

​Evropská komise se začala zajímat o mýto a výběr regulátora Premium

​Evropská komise se začala zajímat o mýto a výběr regulátora

13. 2. – Evropská komise se začala zabývat způsobem, jakým ministerstvo dopravy prodloužilo smlouvu na výběr elektronického mýta po konci letošního roku a také výběrem nového šéfa drážního regulátora. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Nyní ale podle něj nehrozí, že by mohla být zrušena dohoda na tříleté prodloužení správy mýta se společností Kapsch.

Západní země se spojují, času na kompromis mnoho nezbývá

Poté, co letos ministři dopravy některých zemí západní a severní Evropy založili Silniční aliance (Road Alliance), je zřejmé, že se názory nových a starších zemí Evropské unie na to, jak má fungovat evropský dopravní trh, stále více rozcházejí. A pod záminkou boje proti tzv. sociálnímu dampingu se trh pro nové země stále více uzavírá. Navíc to vše se děje v době, kdy začíná být v Evropském parlamentu projednávána revize směrnice o vysílání pracovníku a Evropská komise má představit svůj návrh tzv. silničního balíčku.

​Violeta Bulcová je pro celoevropský princip minimální mzdy

Sdružení poskytovatelů logistických služeb a silniční nákladní dopravy z Dánska, Švédska a Norska Nordic Logistics Association a skandinávský svaz pracovníků v dopravě Nordic Transport Workers Federation společně uspořádaly 24. ledna v Bruselu konferenci „The Road Ahead“ (Cesta vpřed). Akce se zaměřila na budování z jejich pohledu spravedlivého konkurenčního prostředí a pracovních podmínek v silniční nákladní dopravě v Evropě. Zásadní pozici měla zpráva poradenské společnosti COWI o skutečných pracovních podmínkách bulharských a rumunských řidičů kamionů na dánských i dalších evropských silnicích.

spinner