Dopravní politika

Ministerstvo připravuje masivní investice do infrastruktury

Poprvé od roku 1989 existují díky týmové práci vlády, parlamentu i Ministerstva dopravy ČR a jemu podřízených organizací podmínky pro výraznou expanzi projektů dopravní infrastruktury v oblasti silniční, drážní i vodní dopravy. Pomůže tomu také připravovaná transformace ŘSD na akciovou společnost. Naprostá většina zbývajících staveb pro dokončení dálniční sítě ČR bude zahájena v nejbližších pěti letech.

Daniel Beneš zvolen prvním viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR

11.9. – Představenstvo Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) na včerejším jednání zvolilo ze šesti viceprezidentů Daniela Beneše prvním viceprezidentem svazu. „Vážím si zvolení do pozice prvního viceprezidenta. Je to pro mě povzbuzení a potvrzení, že si kolegové z představenstva mé dosavadní práce v oblasti energetické politiky ve Svazu průmyslu váží,“ uvedl 1. viceprezident SP ČR Daniel Beneš.

Německá průmyslová výroba je podle indexu PMI stále v červených číslech

Německá průmyslová výroba je podle indexu PMI stále v červených číslech Premium

10.9. – Index nákupních manažerů PMI (Purchasing Manager Index), který sleduje průmyslovou produkci, zůstal v srpnu v Německu již osmý měsíc v řadě pod hranicí 50 bodů, ačkoli oproti velmi slabému červenci mírně vzrostl z 43,2 na 43,5 bodu. Výrobní sektor v Německu je tak stále pod silným tlakem. Podle londýnské společnosti IHS Markit pokles objednávek způsobuje u mnoha firem omezování produkce a může vést k dalšímu propouštění. 

Mýtný systém v Praze není podle primátora v tomto volebním období na stole

9.9. – Hlavní město nepočítá s tím, že v tomto volebním období zavede mýtný systém pro zpoplatnění vjezdu do metropole. Po společném jednání pražských a středočeských radních to uvedli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle Zdeňka Hřiba je nejprve potřeba vyřešit nutné legislativní změny, které by zavedení mýta v metropoli umožnily. Politici řešili i další témata, zejména z dopravy, územního plánování či cestovního ruchu. Další schůzky by měly následovat.

Brexit bez dohody podle britské vlády přinese zdržení v Doveru

2.9. – Několik hodin by den po brexitu bez dohody čekaly v anglickém Doveru kamiony na odbavení i při nejlepší možné připravenosti. Stojí to v nové analýze britského ministerstva dopravy, kterou získala televize Sky News. Nejčernější scénář ale předpovídá ihned po britském odchodu z unie až dvoudenní prostoje. Deník The Guardian informuje o jiném vládním dokumentu, v němž experti varují, že veškeré navrhované alternativy k takzvané irské pojistce obsahují řadu problémů.

Ministři české a polské vlády jednali o dálnicích

29.8. – Polsku chybí dálnice, která by propojovala jihopolskou Vratislav či hlavní město Varšavu s Prahou. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki po společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě. Zmínil se i o možnosti dálnice, jež by z Krakova vedla přes Moravu dál do Rakouska či Maďarska. Lepší silniční propojení by podle předsedy polské vlády zlepšilo česko-polskou spolupráci v ekonomice, turismu nebo výměně zboží.

Co přinesl červenec 2019 v dopravě

Červenec přinesl změnu předsednictví v Radě Evropské unie a do jejího čela nastoupilo na dobu šesti měsíců Finsko. Nejenže ve stejné době probíhá složitá politická hra v personálních změnách ve významných funkcích Evropské unie, ale i samo Finsko má v důsledku nedávných parlamentních voleb zcela novou vládu. Svou předsednickou funkci vzalo odpovědně a vyhlásilo pro své období řadu priorit – včetně dopravy. Podíváme se na ně trochu podrobněji. 

Brexit bez dohody by byl pro britskou ekonomiku nejspíš šokem

16.8. – Jaké by byly hlavní důsledky odchodu Británie z Evropské unie bez dohody o podmínkách tohoto kroku, kterou s Bruselem vyjednala předchůdkyně současného britského premiéra Borise Johnsona Theresa Mayová? Britský parlament dohodu opakovaně odmítl a Johnson tvrdí, že vyvede Spojené království z bloku 31. října stůj co stůj, tedy s dohodu, nebo bez ní.

Resort dopravy vyplatil v pololetí poradcům přes 16 milionů Kč

16.8. – Ministerstvo dopravy vyplatilo v prvním pololetí letošního roku svým poradcům a členům poradních týmů více než 16,1 milionu Kč. Resort tak letos výdaje na poradce výrazně snížil, ve stejném období loni na ně vynaložil 51,5 milionu Kč. Vyplývá to ze zveřejněného seznamu poradních orgánů, poradců, advokátů a advokátních kanceláří. Loňské výdaje oproti letošnímu roku výrazně navýšily například služby pro studii vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.

Index PMI: Průmyslová výroba v Německu se znovu propadla, převládá pesimismus

Index PMI: Průmyslová výroba v Německu se znovu propadla, převládá pesimismus Premium

13.8. – Zpomalení tempa hospodářského růstu zemí Eurozóny se nevyhnulo ani Německu: index nákupních manažerů PMI (Purchasing Manager Index), který sleduje průmyslovou produkci, zůstal pod hranicí 50 bodů již sedmý měsíc v řadě. Klesá objem objednávek, obzvláště pro export, což ukazuje, že se výrobní sektor v Německu v červenci potýká s příkrým poklesem, který je dokonce největší za posledních sedm let. Aktuální data indexu PMI londýnské společnosti IHS Markit v červenci ukázala hodnotu 43,2 bodů, zatímco v červnu dosahoval PMI hodnoty 45 bodů. Nejdůležitější indikátor nejsilnější evropské ekonomiky přešel do varující červené zóny.

spinner