Dopravní politika

​Ministerstvo dopravy vyhlásilo první kola soutěží na náměstky

27.2. – Ministerstvo dopravy ve středu vyhlásilo první kola čtyř výběrových řízení na náměstky nově sestavených úseků. Zájemci musí splnit požadavky vyplývající ze zákona o státní službě a mít zkušenosti s vedoucí pozicí v oboru. Přihlašovat se mohou do 9. března. Ministerstvo to oznámilo na své úřední desce. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka by komise měly nové náměstky vybrat do konce března.

Vláda schválila reorganizaci ministerstva dopravy

24.2. – Ministerstvo dopravy změní od 1. března organizační strukturu. Nově bude mít pět oddělených sekcí, vznikne navíc odbor pro vodní dopravu. Reorganizaci schválila vláda, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. Ministerstvo nyní připravuje výběrová řízení na pozice čtyř náměstků pro jednotlivé sekce, pátý úsek spadá po státního tajemníka.

Letošní rozpočet Správy železnic se zvýší na 43,4 miliardy Kč

14.2. - Rozpočet Správy železnic pro letošní rok se oproti plánům zvýší na 43,4 miliardy Kč. Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dnes schválil navýšení o 4,2 miliardy Kč. Informovala o tom Správa železnic. Loni organizace hospodařila s rozpočtem skoro 44 miliard Kč.

​Co přinesl prosinec v dopravě

Přinesl především novou Evropskou komisi jmenovanou Evropsku radou na období do 31. října 2024. To následovalo po schválení nových komisařů Evropským parlamentem. Pro novou sestavu komisařů bylo 461 hlasů, proti 157 a hlasování se jich zdrželo 89 europoslanců. Prezidentka komise von der Leyenová ve vystoupení zdůraznila, že správné investování a regulační rámec budou uplatněny pro Evropu tak, aby mezinárodně procházela úspěšně řadou kritických situací včetně ochrany klimatu, hospodářského růstu, inovací a digitalizace stejně jako ochrany demokracie, evropských hodnot, práv občanů a právních pravidel. Dosud nejvyšší je nyní zastoupení žen v komisi: má 11 ženských členů a 15 mužských.

Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru

Ministerstvo dopravy podporuje výzkum v železničním sektoru Premium

11.2. - Ministr dopravy Karel Havlíček zahájil 10. února 2020 workshop k podpoře aktivit Společného podniku Shift2Rail nazvaný „Why and how to invest in Research & Innovation”. Cílem workshopu byla výměna zkušeností z oblasti výzkumu a inovací mezi zástupci Společného podniku Shift2Rail a zástupci českého železničního sektoru, seznámení českého železničního sektoru se záměry současného vedení a členů Společného podniku Shift2Rail v přípravě programu nového partnerství „Transforming Europe’s Rail System“ pro připravovaný rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon Europe a diskuse o nutnosti, vhodnosti a formě zapojení českého železničního sektoru do tohoto nového evropského partnerství po roce 2021.

Česká vláda zatím nechystá zákazy aut se spalovacími motory

6.2. - Česká vláda zatím podle ministra dopravy Karla Havlíčka nechystá zákazy aut se spalovacími motory. Považuje to za předčasné. Je to ale trend, který je třeba sledovat. Karel Havlíček to včera řekl českým novinářům v Berlíně, kde jednal se svým protějškem Andreasem Scheuerem.

Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany je prioritou České republiky a Německa

Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany je prioritou České republiky a Německa Premium

6.2. -  Přípravu tunelu pod Krušnými Horami pro vysokorychlos­tní trať z Prahy do Drážďan by mohla spolufinancovat Evropa. Na jednání v Berlíně včera spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer spolu s vicepremiérem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem podepsali žádost německé strany o spolufinancování přípravy německého úseku přeshraničního tunelu z prostředků Connecting Europe Facility (CEF).

ČD zruší i poslední zakázku na vybavení svých vlaků ETCS

5.2. - České dráhy zruší i poslední zakázku na vybavení svých vlaků mobilní částí zabezpečovacího zařízení ETCS. Důvodem jsou vysoké náklady, které nechce dopravce akceptovat. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČD Radek Joklík. Společnost tak učinila po dohodě s novým ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Loni dráhy vyhlásily celkem šest soutěží na vybavení vlaků zabezpečovačem, z nich úspěšně dokončily jedinou s hodnotou až 1,4 miliardy Kč, další čtyři už tehdy zrušily.

Ministerstvo dopravy podporuje inovace v dopravě

Ministerstvo dopravy podporuje inovace v dopravě Premium

4.2. - Bezmála půl miliardy Kč vydá Ministerstvo dopravy na výzkumné projekty v rámci první veřejné soutěže programu DOPRAVA 2020+. Mezi takové projekty patří například dopravní modely a predikce, životnost vozovek, diagnostika mostních konstrukcí nebo také využití družicové navigace v dopravě, bezpilotní prostředky, elektromobilita nebo autonomní řízení.

Rakouská vláda od příštího roku více zdaní létání

31.1. - Nová rakouská vláda včera na výjezdním zasedání v dolnorakouské Kremži oznámila první konkrétní kroky svého plánu „ekosociální přestavby daňového systému“. Od příštího roku více zdaní létání, naopak začne snižovat daň z příjmu. Informovali o tom lidovecký kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Werner Kogler za Zelené.

spinner