Dopravní politika

​Evropský parlament na závěr zasedání projedná i návrh z balíku Fit for 55

7.7. – Ve Štrasburku končí plenární zasedání Evropského parlamentu. Na programu posledního dne mají europoslanci mimo jiné projednání návrhu, jehož cílem je postupně zvyšovat využívání „udržitelných“ paliv v letecké dopravě. Dopoledne bude iniciativa předmětem rozpravy, hlasování by mělo přijít krátce po poledni.

​Martin Kupka se zúčastnil setkání evropských dopravních expertů v Lyonu

30.6. – Rozšíření celoevropských dopravních sítí TEN-T, elektromobilita nebo vysokorychlostní tratě. O všech těchto tématech jednal ministr dopravy Martin Kupka na akci Connecting Europe Days ve francouzském Lyonu. Ministr se na okraj společného programu sešel i s ukrajinským ministrem infrastruktury Oleksandrem Kubrakovem, se kterým řešil možnosti lepšího dopravního propojení Ukrajiny a zemí Evropské unie.

​České předsednictví: propojená infrastruktura, vysokorychlostní tratě a čistá mobilita

24.6. – Lepší propojení a rozvoj evropské dopravní sítě, podpora vysokorychlostních železnic nebo čistá mobilita. To jsou některá z témat nadcházejícího předsednictví ČR v Radě EU v oblasti dopravy. Česká republika se zaměří také na autonomní dopravu nebo podporu kosmických aktivit.

​Komentář: Co přinesl květen v dopravě

Zatímco dlouhodobé smluvní sazby kontejnerů z Asie nadále drží vysokou úroveň, oceánští dopravci se koncem dubna předháněli v nabízení výrazných slev na spotové sazby z Číny, protože poptávka po přepravě nákladu dočasně vyschla kvůli omezením Covid lockdownu v Šanghaji (a dříve v jiných přístavech). Dynamika uzavírání dlouhodobých smluv s výrazně vyššími sazbami však podpořila obrovské zisky za první čtvrtletí, které dopravci vykázali.

​Evropská komise přijala pohotovostní plán pro dopravu

Evropská komise přijala minulý týden přijala pohotovostní plán pro dopravu, který má posílit odolnost dopravy v EU v době krize. Plán čerpá poučení z pandemie covid‑19 a rovněž zohledňuje výzvy, kterým odvětví dopravy v EU čelí od začátku ruské vojenské agrese proti Ukrajině. Obě krize vážně zasáhly přepravu zboží a osob, ale odolnost tohoto odvětví a lepší koordinace mezi členskými státy jsou klíčové pro to, aby EU na tyto výzvy reagovala.

​Hospodářská komora ČR: Je třeba se zaměřit na financování infrastruktury

Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuela Šípa by se Česká republika měla během nadcházejícího předsednictví v Radě EU zaměřit v dané situaci především na financování dopravní infrastruktury v dalším období.

Právě vychází v DN č. 12

​České předsednictví se zaměří na konektivitu, vnitřní trh v dopravě a inteligentní mobilitu

16.6. – Česká republika se od července ujímá předsednictví v Radě EU. V oblasti dopravy se hodlá zaměřit na tři hlavní oblasti: dopravní konektivitu, efektivní fungování vnitřního trhu v dopravě a udržitelnou, inteligentní a bezpečnou mobilitu. Uvedlo to Ministerstvo dopravy.

České předsednictví se zaměří na konektivitu, vnitřní trh v dopravě a inteligentní mobilitu

Česká republika se od července ujímá předsednictví v Radě Evropské unie. V oblasti dopravy se hodlá zaměřit na tři hlavní oblasti: dopravní konektivitu, efektivní fungování vnitřního trhu v dopravě a udržitelnou, inteligentní a bezpečnou mobilitu. Na dotaz Dopravních novin to vedlo Ministerstvo dopravy.

Německý ministr hospodářství chce zákonem zakročit proti vysokým cenám benzinu

13.6. - Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck chce výrazně zpřísnit protikartelový zákon, aby zabránil petrochemickému průmyslu ve zneužívání dočasného snížení daně z pohonných hmot. Vláda tuto daň od června na tři měsíce snížila, aby obyvatelům kompenzovala vysoké ceny benzinu a nafty. Nehledě na takzvanou tankovací slevu, jak se opatření v Německu říká, se ale ceny na čerpacích stanicích takřka vrátily na květnovou úroveň. Liberální ministr financí Christian Lindner snížení daně hájí jako správný krok, Habeckův návrh ale podporuje.

Do udržitelné mobility proudí až 60 % investic, produkuje přitom pouze 16 % emisí

5.6. - Mobilita je nejvíce financovaným odvětvím v oblasti klimatických technologií. V období mezi rokem 2013 a první polovinou roku 2021 činila globální hodnota VC investic v této kategorii 132 miliard USD, tedy 61 % všech VC investic do klimatických technologií. Do oblasti energetiky směřovalo 15 % investic, 12 % do potravinářství a zemědělství, 9 % do průmyslu, výroby a managementu zdrojů. Podle investičního akcelerátoru Soulmates Ventures je v České republice rozložení investic obdobné.

spinner