DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Dopravní politika

​Německé mýtné pro osobní auta vyvolalo odpor v Česku i Rakousku Premium

​Německé mýtné pro osobní auta vyvolalo odpor v Česku i Rakousku

25.1. – Odpor české i rakouské vlády vyvolal plán Německa zpoplatnit od roku 2018 nebo 2019 své dálnice pro osobní auta. Zavedení mýtného pro ně schválila německá vláda a očekává se i souhlas parlamentu. Nelibost vyvolává to, že němečtí občané mohou získat zaplacené mýtné zpět. Rakousko proti tomu zvažuje žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie, ke které by se Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky mohla přidat.

​Nákladní železnice hledá cestu k posílení konkurenceschopnosti

Železniční doprava v Evropě bude moci využít svého obrovského potenciálu a atraktivity pro zákazníky teprve tehdy, dojde-li k vytvoření odpovídajících rámcových podmínek na trhu. Všechny subjekty, zejména představitelé železničního sektoru a politici na úrovni EU i členských zemí, by měly odložit osobní zájmy a začít lépe spolupracovat na realizaci tohoto cíle.

​Nástup soukromých dopravců komplikuje neuznávání jízdného

V polovině prosince vyjel na trať mezi Plzní a Mostem nový soukromý dopravce – společnost GW Train Region. Jednalo se přitom o skutečně přelomovou událost, poprvé totiž soukromý dopravce provozuje vlaky na základě objednávky státu, bude tedy dostávat od státu také dotace. Další významná změna přijde přesně za rok, kdy stejný dopravce vyjede na šumavské tratě.

​Ministři dopravy ČR a Rakouska podepsali dohodu o propojení dálnic D3 a S10

20.1. – Ministr dopravy Dan Ťok a rakouský ministr dopravy, inovací a technologií Jörg Leichtfried potvrdili připravenost propojit dálnice D3 a S10. „Na území Jihočeského kraje probíhá souběžná výstavba čtyř úseků a v přípravě jsou další úseky této důležité liniové stavby. Jihočeská část má být dokončena v roce 2021 a klíčové je pro nás propojení D3 s rychlostní silnicí S10, které jsme stvrdili podpisem dvoustranné mezinárodní smlouvy,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

​Většina krajů zatím s dopravci nedohodla navýšení peněz na mzdy Premium

​Většina krajů zatím s dopravci nedohodla navýšení peněz na mzdy

18.1. – Většina krajů se ještě s dopravci nedohodla na zvýšení plateb za dopravu kvůli vládou schválenému růstu mezd řidičů linkových autobusů. Jen Zlínský kraj již uzavřel s dopravci dodatky smluv. Část krajů se obává, že změnami smluv poruší zákon, a většina regionů žádá, aby růst nákladů pokryl stát. Každý kraj přijde zvýšení mezd na zhruba desítky milionů korun. Ministr financí Andrej Babiš řekl, že na pomoc krajům nyní peníze v rozpočtu nemá, ale nebrání se diskusi.

​Plzeňský kraj by měl vybrat do tří let nové dopravce v soutěžích Premium

​Plzeňský kraj by měl vybrat do tří let nové dopravce v soutěžích

18.1. – Plzeňský kraj by měl podle podmínek EU vybrat do konce roku 2019 nové autobusové i vlakové dopravce. Současné kontrakty mu končí za tři roky. Kraj připravoval výběrová řízení na autobusové dopravce pro části okresů Rokycany a Plzeň-sever od roku 2013, ale tendry musel zrušit. O tom, jak bude dále postupovat, rozhodne tento měsíc jednání u náměstka hejtmana pro dopravu. Potvrdil to vedoucí odboru dopravy Dušan Pakandl. EU požaduje po všech krajích, aby všechny regionální linky vzešly ze soutěže do konce roku 2019.

​Ministerstvo navrhuje zpoplatnit více úseků, než analýza Deloitte

Ministr dopravy Dan Ťok minulý týden informoval Vládu ČR o plánu rezortu rozšířit počet zpoplatněných úseků silnic první třídy o 900 kilometrů ze současných 230. Přitom společnost Deloitte, u které si ministerstvo nechalo zpracovat analýzu rozšíření, za optimální variantu označila rozšíření o 474,1 kilometrů.

​O obsazení čela drážního regulátora vláda zatím nerozhodla Premium

​O obsazení čela drážního regulátora vláda zatím nerozhodla

9.1. – Vláda neschválila návrh ministerstva dopravy postavit do čela nově vznikajícího drážního regulátora bývalého ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma. Vyplývá to z informací tiskového odboru vlády. Ministr dopravy Dan Ťok jeho nominaci předložil, i když věděl o předběžném nesouhlasu koaličních partnerů. Před jednáním kabinetu řekl, že Kodym by měl dostat šanci. Zdůraznil, že kandidát prošel řádným výběrovým řízením.

​Ministr dopravy bude o rozšiřování mýta debatovat s kraji a obcemi Premium

​Ministr dopravy bude o rozšiřování mýta debatovat s kraji a obcemi

9.1. – Ministr dopravy Dan Ťok bude jednat s kraji a obcemi o úpravách seznamu silnic první třídy, na kterých by se mohlo od roku 2019 vybírat mýtné. Jeho plán rozšířit počet zpoplatněných silnic první třídy o 900 kilometrů ze současných 230 projednávala vláda. Ťok během zasedání kabinetu řekl, že v regionech bude také vysvětlovat, proč některé silnice na seznamu jsou a jiné ne.

​Veřejná doprava se kvůli kompenzacím může zhroutit

Veřejná doprava v krajích se může po Novém roce zhroutit. Tvrdí to liberecký hejtman Martin Půta. Důvodem jsou nevyjasněné kompenzace zvýšených nákladů dopravcům v souvislosti se růstem mezd řidičů autobusů. S žádostí o pomoc se proto Půta obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku. Problém, jak zvýšené náklady dopravcům kompenzovat, nebude mít podle něj jen Liberecký kraj, zabývat by se jím proto měla na svém zasedání také Asociace krajů ČR.

spinner