Dopravní politika

​Ministerstvo dopravy by podle návrhu rozpočtu přišlo o 12,5 miliardy korun

8.6. – Rozpočet ministerstva dopravy by měl být v příštím roce podle předběžného návrhu rozpočtu zhruba o 12,5 miliardy korun nižší než letos. Výdaje úřadu by byly zhruba 100 miliard korun. Rozpočet by tak byl nejnižší od roku 2019, kdy na dopravu připadlo asi 75 miliard Kč. Ministerstvo financí, které předběžný rozpočet připravilo, počítá s podobnými příjmy ministerstva dopravy jako letos, a to s téměř 29 miliardami Kč.

​Český ministr dopravy se zúčastnil Mezinárodního dopravního fóra v Lipsku

26.5. – Stovky zástupců zemí z celého světa v těchto dnech zasedají v Lipsku na summitu Mezinárodního dopravního fóra. Čtvrteční části třídenního programu se zúčastnil i český ministr dopravy Martin Kupka. S ministerskými kolegy zodpovědnými za dopravu jednal o aktuálních světových dopravních výzvách, dopravní pomoci Ukrajině nebo o ekologizaci dopravy. Na okraj společného programu absolvoval ministr Kupka i řadu důležitých bilaterálních jednání.

​Svaz průmyslu a dopravy ČR: Vodík může být klíčovým prvkem dekarbonizace

23.5. – Svaz průmyslu a dopravy ČR vnímá vodík jako jeden z možných prostředků dekarbonizace průmyslu a dopravy. Jeho využití vidí zejména v dopravě, jako surovinu v průmyslových procesech s vysokými emisemi nebo jako nosič energie umožňující její přepravu na dlouhé vzdálenosti. Aby ale bylo v budoucnu možné vodík takto využít, je potřeba upravit legislativní rámec využití vodíku a také přesně definovat jeho roli v energetickém mixu ČR. Svaz průmyslu o tom diskutoval s odborníky na pracovní snídani o budoucnosti vodíku v České republice.

​Adina Vălean (EK): Služby spojené s dobíjením elektromobilů se stanou ziskové

Začátek letošního roku byl mimo jiné poznamenán vyjednáváním o budoucí emisní normě Euro 7. O vyjádření, jaký je aktuální stav v dekarbonizaci, zavádění elektromobility a alternativních paliv a také jak hodlá Evropská unie snižování emisí udržitelným způsobem do budoucna podporovat, jsme požádali evropskou dopravní komisařku Adinu Vălean

Novým prezidentem Svazu průmyslu a dopravy se stal Jan Rafaj

16.5. - Zástupci členů Svazu průmyslu a dopravy ČR dnes na valné hromadě zvolili nové představenstvo, dozorčí radu a smírčí výbor na období 2023 až 2027. Nový prezident Jan Rafaj byl zvolen 60 procenty hlasů. V představenstvu SP ČR zasedne 6 viceprezidentů a viceprezidentek a 8 členů a členek představenstva. Poprvé byli do představenstva Svazu zvoleni Tomáš Kolář, Daniel Urban a Tomasz Wiatrak.

​Komentář: Co přinesl březen v dopravě a logistice

Nekonečný příběh na téma nových, čistých pohonů pokračuje. Sám autor, původně příznivec alespoň hybridní mobility v tom však spatřuje spíše nekonečný souboj naivních snílků a avanturistů s přirozenými běhy v přírodě a společnosti, jejichž vývoj je sice nezbytný (zpátky ni krok!), ale nelze ho významně urychlit a některé pokusy ho mohou dokonce zpomalit. Přesto prosím považujte tento příspěvek za čistě osobní názory autorovy.

Česko-indický průmyslový den posílil spolupráci obou zemí v oblasti kosmických aktivit

19.4. - Možnosti spolupráce českých a indických firem v oblasti kosmického průmyslu. To bylo hlavní téma Česko-indického průmyslového dne, který se odehrál včera na Ministerstvu dopravy. České firmy a výzkumná pracoviště měly unikátní možnost jednat se zástupci Indické kosmické agentury (ISRO), Indické asociace kosmického průmyslu (ISpA) a předních firem indického kosmického průmyslu.


Sonda ESA Juice se vydala na cestu za tajemstvím ledových měsíců Jupiteru

16.4. - Sonda ESA Jupiter Icy Moons Explorer (Juice) odstartovala na raketě Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně v pátek 14. dubna ve 14:14 SELČ. Úspěšný start je začátkem ambiciózní cesty, jejímž cílem je odhalit tajemství oceánských světů kolem obří planety Jupiter.

Ministr dopravy Martin Kupka navštívil Singapur a Jižní Koreu

14.4. - Spolupráce v oblasti moderních dopravních technologií, vysokorychlostních tratí nebo kosmických aktivit a rozvoj přímých leteckých spojení mezi Prahou a regionem jihovýchodní Asie. To byla hlavní témata mise ministra dopravy Martina Kupky do Singapuru a Jižní Koreji, která se odehrála v tomto týdnu. Společně s delegací ministra dopravy se do Asie vydalo téměř 60 zástupců firem z řad Hospodářské komory České republiky, kteří navázali kontakty s místními firmami a zorganizovali několik business fór a B2B setkání.

​BGL: Modernizační balíček na ochranu klimatu je politické harakiri

10.4. – Německý svazu spedice, logistiky a zásobování BGL se prudce ohradil proti snahám semaforové koalice podporovat rozvoj železnice z příjmů ze silniční dopravy. „Společnost Habeck & Co (Robert Habeck je spolkovým ministrem pro hospodářství a ochranu klimatu) by měla zvážit, zda by pro ni v budoucnu nebylo lepší nechat si rebarborový střik doručit na práh po železnici,“ uvedl rozhořčeně Dirk Engelhardt, mluvčí představenstva BGL.

spinner