Dopravní politika

Brexit: Irsko žádá po EU flexibilitu ohledně kontrol v Severním Irsku

3.2. – Irsko chce, aby Evropská unie byla flexibilní v otázce případného odkladu při uplatňování celních kontrol mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Podle agentury Reuters to uvedl irský ministr zahraničí Simon Coveney. Británie podle BBC požádala o odklad kontrol až do roku 2023, což by podle ní umožnilo zmírnit dopady brexitu na Severní Irsko.

​Americký Senát schválil Buttigiege do funkce ministra dopravy

3.2. – Americký Senát schválil nominaci Petea Buttigiege do funkce ministra dopravy. Bývalý starosta stotisícového města South Bend v Indianě bude mít za úkol dohlédnout na letectví, dálnice, automobilovou dopravu i ropovody. Buttigieg byl původně soupeřem nynějšího prezidenta Joea Bidena v boji o demokratickou nominaci do prezidentských voleb. Je v americké vládě prvním, kdo se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, připomněla agentura AFP.

Brexit: ​Severní Irsko přestalo kontrolovat část zboží do zbytku Británie

2.2. – Severní Irsko přestalo ve dvou přístavech dočasně provádět kontroly zboží směřujícího do zbytku Británie. Úřady mají kvůli výhrůžkám obavu o bezpečnost pracovníků, informují dnes tiskové agentury. Prohlídky předpokládá takzvaný protokol o Severním Irsku, který je jedním ze základních kamenů brexitové dohody mezi Británií a Evropskou unií. Opatření je trnem v oku některých unionistů usilujících o co nejpevnější svazek Severního Irska s Londýnem. Svůj personál v Severním Irsku se rozhodla stáhnout i Evropská komise (EK).

Praha dostane dotaci na nákup elektromobilů pro své organizace

2.2. – Pražský magistrát dostane ze Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) dotaci zhruba 7,75 milionu korun. Peníze budou sloužit na nákup elektromobilů pro příspěvkové organizace zřizované hlavním městem. Cílem je zlepšit stav vozového parku a přispět tak ke zlepšení životního prostředí. Vyplývá to z informačního dokumentu, který dostali na stůl pražští radní. Tzv. infotisky radní neschvalují, ale jsou jim pouze dány na vědomí.

Ing. Ladislav Němec, ministerstvo dopravy: Všechny smlouvy o veřejných službách zůstávají v platnosti

V důsledku opatření přijímaných s pandemií koronaviru dochází ve veřejné dopravě k poklesům přepravních výkonů a k ještě výraznějším propadům v tržbách. O vyjádření k možné podpoře dopravců či k případným úpravám smluv jsme požádali náměstka ministra dopravy Ing. Ladislava Němce.

S jakými ekonomickými dopady pro oblast zajišťování dopravní obslužnosti za rok 2020 počítáte?

Vzhledem k tomu, že konec roku není účetně uzavřen, nelze ztráty dopravců v osobní dopravě přesně vyčíslit. S ohledem na masivní propad poptávky po přepravě jak na jaře, tak i na podzim tohoto roku však lze předběžně předpokládat, že celkové výpadky tržeb budou dosahovat řádu miliard korun, a to jak v dálkové železniční dopravě, tak i v dopravě objednávané kraji a obcemi.

​Jiří Kladiva: Začátek roku 2021 v dopravě

​Jiří Kladiva: Začátek roku 2021 v dopravě Premium

S počátkem roku 2021 pohlédněme na některé počiny dopravních institucí světového významu v hlavních dopravních oborech.

V silniční dopravě přichází Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) s varovným zjištěním, že ve vládních finančních záchranných balících obor silniční dopravy chybí a že bez cílených akcí zkolabuje. IRU zdůrazňuje, že ztráty na úseku přepravy zboží a osob překročily celosvětově za rok 2020 jeden trilion USD. Velmi vysoká rizika ztrát a insolvencí údajně povedou v sektoru k hromadným bankrotům. 

PRÁVĚ VYŠLO V TIŠTĚNÝCH DN

Zákaz cel neznamená obchodování bez celních formalit (Plk. Mgr. Lubomír Doskočil, GŘ cel, pro DN)

21.1. - Dopravní noviny uspořádaly na přelomu roku společně se Svazem spedice a logistiky (SSL) on-line seminář k problematice Brexitu. Jedním z hlavních před­nášejících byl Plk. Mgr. Lubomír Doskočil Generálního ředitelství cel, zástupce ředitelky odboru 21 – Celního a vedoucí oddělení 212 – Původu zboží, celní hodnoty a celní nomenklatury. Po přijetí dohody redakci poskytl redakci článek upřesňující detaily dohody.

​ČT: Státní zástupce zrušil stíhání v kauze úplatku kvůli mýtnému

14.1. – Státní zástupce zrušil stíhání advokáta Martina Janouška v kauze údajné nabídky úplatku pro bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) kvůli výběru auditora mýtného systému. Policie musí nyní případ znovu prověřit. České televizi (ČT) to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Důvod zrušení s odkazem na neveřejnost přípravného řízení neuvedl.

​Mlsna potvrdil pokutu 200 000 Kč od ÚOHS pro ministerstvo dopravy

11.1. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil rozhodnutí ÚOHS o uložení pokuty 200 000 korun ministerstvu dopravy za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, pokuta je tak pravomocná, ministerstvo ji musí zaplatit.

​Vláda prodloužila čas na přiznání daně silniční i z nemovitostí

7.1. – Přiznání k dani nemovitých věcí a daně silniční bude možné bez sankcí podat do 1. dubna místo 1. února. Stejně tak bude možné až do 1. dubna zaplatit bez sankcí silniční daň za loňský rok. Termín zaplacení daně z nemovitých věcí zůstal beze změny, je totiž standardně do 1. června. Posunutí termínů v souvislosti s pandemií koronaviru schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda dnes také rozhodla, že stávající protiepidemická opatření budou prodloužena nejméně do 22. ledna.

spinner