Dopravní politika

​Fond dopravy má v příštím roce disponovat částkou 150,5 miliardy korun

12.9. – Státní fond dopravní infrastruktury má v příštím roce disponovat částkou 150,5 miliardy korun. Návrh rozpočtu fondu schválil Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury. Rozpočet je sestaven z národních zdrojů ve výši 118,4 miliard, z toho 26 miliard tvoří dluhové financování, a z evropských prostředků ve výši 32,1 miliard korun.

Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii

10.9. - Evropská unie, Spojené státy a další partneři včera v rámci summitu skupiny G20 představili rozsáhlý projekt v oblasti železniční a lodní dopravy, který má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii. Cílem je podpořit hospodářský růst a politickou spolupráci, informovaly agentury DPA a AP.

Odborníci na dopravu z celé České republiky zamířili do Pardubic

8.9. - I v roce 2023 se Pardubice na krátkou dobu staly pomyslným centrem tuzemské dopravy. Ve čtvrtek 7. září krajské město hostilo již 12. ročník Dopravní konference. Mezi pozvanými nechyběli politici v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou, manažeři státních fondů a příspěvkových organizací, představitelé samospráv a odborníci na dopravu z různých oborů. O den později se veřejnost mohla podívat do areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) na výstavu vozidel a techniky, která tam na ně čekala jako část programu Silničního veletrhu.

Německo a ČR podepíší memorandum o modernizaci železnice z Prahy do Mnichova

6.9. - Německo a Česká republika během podzimu podepíší memorandum o porozumění týkající se modernizace železniční tratě mezi Prahou a Mnichovem. Po včerejším jednání se spolkovým ministrem dopravy Volkerem Wissingem na okraj mnichovského autosalonu IAA Mobility to řekl jeho český kolega Martin Kupka. Spojení Prahy s Mnichovem přes Plzeň a Řezno je v současné podobě nevyhovující a podle kritiků je nehodné 21. století.

Ministr Kupka: Jednání o podobě emisní normy EURO 7 vstupují do rozhodující fáze

6.9. - Navrhovaná podoba nové emisní normy EURO 7 se musí změnit, jinak ohrozí konkurenceschopnost evropského automobilového trhu vůči zbytku světa. Na tom se shodl ministr dopravy Martin Kupka se šéfy automobilek Renault, Hyundai, Iveco a DAF, se kterými debatoval včera v Mnichově v rámci kulatého stolu o aktuálních výzvách, kterým čelí automobilový průmysl. Jednání se účastnil i německý spolkový ministr dopravy Volker Wissing. Česká republika je v čele států, které prosazují racionálnější podobu emisní normy, kterou navrhla Evropská komise. Další kolo důležitých jednání o její konečné podobě se uskuteční ještě v průběhu září.

Macron chce ve Francii levné vlakové jízdné jako v Německu

5.9. - Lidé ve Francii by mohli v regionálních vlacích brzy výrazně ušetřit za jízdné. Prezident Emmanuel Macron v rozhovoru na videokanálu YouTube prohlásil, že zadal ministrovi dopravy přípravu levné jízdenky, jejíž obdoba od května platí v Německu. Ministr Clément Beaune dodal, že jízdenka by byla prospěšná pro ovzduší i pro peněženky Francouzů.

Ministr Kupka: Syntetická paliva mohou přinést druhý život spalovacím motorům

5.9. - Syntetická paliva mohou vdechnout druhý život spalovacím motorům. Po mezinárodní konferenci o syntetických palivech v Mnichově to včera prohlásil český ministr dopravy Martin Kupka. V rozhovoru s ČTK řekl, že syntetická paliva označovaná jako e-paliva mohou představovat cestu, jak zajistit dostupnou a funkční mobilitu v nadcházející energetické transformaci. O nezbytnosti zachovat technologickou neutralitu pro možnost využití syntetických paliv hovořil také německý ministr dopravy Volker Wissing, který včerejší konferenci před začátkem automobilového veletrhu IAA Mobility uspořádal.

MD má příští rok hospodařit s 96 miliardami Kč, meziročně je to o 16,5 miliardy méně

4.9. - Ministerstvo dopravy (MD) má příští rok hospodařit s 96 miliardami korun, oproti letošku by to bylo o 16,5 miliardy méně. Zároveň by to bylo nejméně od roku 2019, kdy měl resort k dispozici na výdaje 75 miliard korun. Příjmy ministerstva, které z většiny tvoří peníze Evropské unie, by měly v příštím roce klesnout o 4,5 miliardy na 24,6 miliardy korun. Ministerstvo dopravy by tak vytvořilo deficit v rozpočtu ve výši 71,6 miliardy korun, letos je to 83,7 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného v legislativní knihovně vlády. Kabinet musí rozpočet projednat do konce září a ještě ho může změnit. Vyjádření ministerstva ČTK shání.

Sněmovna podpořila zrušení úřadu regulujícího přístup na dráhu

30.8. - Sněmovna včera v úvodním kole podpořila návrh na zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železniční infrastruktuře. Návrh vznesla skupina poslanců v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou a reaguje na dřívější rozhodnutí vlády o zrušení úřadu. Agenda úřadu se má od příštího roku přesunout pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Martin Kupka si od zrušení úřadu slibuje úspory. ÚPDI je ve státním rozpočtu na rok 2023 úřadem s nejnižšími výdaji, a to zhruba 23 milionů korun.

​Komentář: Co přinesl červen v dopravě

Spolková vláda SRN schválila návrh novely zákona o mýtném na spolkových dálničních a rychlostních komunikacích. Tím otevírá cestu parlamentnímu legislativnímu projednávání pro nově navrhované nařízení. Než však bude zákon schválen, musí ještě projít Spolkovým sněmem a výborem pro dopravu jako odpovědným odborným orgánem. Tyto etapy lze zvládnout ještě před parlamentní letní přestávkou se zrychleným programem. Mýtné pro nákladní vozidla bude odstupňováno více podle emisí CO₂, což poskytuje silnou pobídku pro průmysl, aby přešel na vozidla šetrná ke klimatu. Užitková vozidla v současné době představují přibližně třetinu celkových emisí CO₂ v odvětví dopravy.

spinner