Dopravní politika

Spor RegioJetu a Flixbusu bude řešit soud, ne ÚOHS

13.5. – Spor autobusových dopravců FlixBus a RegioJet bude řešit soud. Společnost RegioJet v minulých týdnech podala žalobu na konkurenčního dopravce, ve které ho viní z podnákladových cen. FlixBus naopak podal podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) k prošetření jednání RegioJetu, který německého dopravce vyzýval k dodržování minimálních cen jízdného.

Novým generálním ředitelem ŘSD se stal Pavol Kováčik Premium

Novým generálním ředitelem ŘSD se stal Pavol Kováčik

6.5. – Ředitelství silnic a dálnic má ode dneška nového šéfa. Dosavadního generálního ředitele Jana Kroupu ve funkci vystřídal Pavol Kováčik. Za úkol má urychlit přípravu nových dálničních staveb, nastavit účinné řídící a kontrolní mechanismy, zlepšit spolupráci s policií a kraji při mimořádných situacích či lépe informovat veřejnost. Ministr dopravy Vladimír Kremlík. Který Pavola Kováčika dnes do funkce uvedl, řekl, že uvítá, pokud dosavadní šéf ŘSD v resortu dál zůstane.

Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík se ujal úřadu

1.5. – Prezident republiky Miloš Zeman včera na Pražském hradě jmenoval do funkce nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Nový ministr si za své hlavní priority v resortu stanovil zrychlení výstavby klíčové dopravní infrastruktury, posunutí přípravy vysokorychlostních tratí nebo rozvoj takzvaných PPP projektů při výstavbě dálniční sítě.

​Náměstkyně Dana Ťoka odchází z ministerstva do ČD

17.4. – Lenka Voplatková, náměstkyně končícího ministra dopravy Dana Ťoka, odchází z ministerstva do Českých drah (ČD). Od 23. dubna povede odbor vnějších vztahů a komunikace. ČD odbor vytvořily na konci března, na post nevypsaly žádné otevřené výběrové řízení.

​Vladimír Kremlík: Prezident mě jmenuje ministrem dopravy k 30. dubnu

16.4. – Prezident Miloš Zeman jmenuje Vladimíra Kremlíka ministrem dopravy k 30. dubnu. Kandidát na ministra dopravy Vladimír Kremlík to řekl novinářům po včerejší schůzce s prezidentem v Lánech. Vladimír Kremlík ve funkci vystřídá nejdéle sloužícího ministra dopravy Dana Ťoka, který minulý týden oznámil, že se rozhodl ve vládě skončit.

​EU zvažuje cla na zboží z USA za 20 miliard EUR

15.4. – Evropská komise (EK) v transatlantickém sporu o subvence pro výrobce letadel Airbus a Boeing vypracovala seznam produktů dovážených ze Spojených států v hodnotě 20 miliard EUR (přes 512 miliard Kč), na které by mohla uvalit cla. S odvoláním na diplomatické zdroje to v pátek uvedla agentura Reuters.

​Vladimíra Kremlíka čeká na ministerstvu spousta práce, shodují se experti

11.4. – Nového ministra dopravy, kterým by se měl stát Vladimír Kremlík, čeká mnoho práce, shodují se dopravní experti. Měl by se podle nich zaměřit na zjednodušení dopravní výstavby a legislativy nebo liberalizaci železnice. Vladimír Kremlík, který je teď náměstkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), pokládá nominaci jako ocenění své práce. Ve funkci ministra dopravy by měl nahradit odstoupivšího Dana Ťoka.

Ministr dopravy Dan Ťok se rozhodl odejít z vlády

8.4. – Ministr dopravy Dan Ťok se rozhodl odejít z vlády. Oznámil to dnes novinářům při příchodu na jednání kabinetu, serveru Novinky.cz předtím řekl, že se na odchodu už dříve dohodl s premiérem Andrejem Babišem. Andrej Babiš bude o změnách ve vládě jednat ve středu s prezidentem Milošem Zemanem. Dan Ťok je nejdéle sloužící ministr dopravy, v úřadu je od roku 2014. Dlouhodobě čelil kritice kvůli tempu stavby dálnic nebo kvůli tendru na provozovatele mýtného systému. Jeho nástupce ve funkci zatím není znám, končící ministr ho sám navrhovat nebude.

​Co přinesl únor 2019 v dopravě

Ve světle změny prezidentství v Radě EU pohlédneme na její aktuální dopravní agendu letošního roku a také na kritiku nedodržování právních předpisů členskými státy. Od 1. ledna do 30. června Rumunsko poprvé vykonává prezidentství Rady Evropské unie – v rámci šestiměsíční rotace. Půjde o zajímavé, ale i náročné období značené brexitem, evropskými parlamentními volbami, ustavením víceletého finančního rámce pro období let 2021 až 2027 a prvním Evropským summitem po brexitu, jenž bude klíčový pro stanovení pracovního programu Komise pro evropské volby, jakož i pro strategickou agendu lídrů EU na příštích pět let.

​Vláda schválila 2,4 miliardy Kč na rozvoj moderních trendů v dopravě

26.3. – Stát chce vynaložit v příštích letech přes 2,4 miliardy Kč na podporu výzkumu a inovací v tuzemské dopravě. Program bude fungovat v letech 2020 až 2026 a jeho cílem bude postupně zavádět nové moderní metody pro řízení dopravy. Zaměřit se chce například na bezpečnost dopravy nebo snížení jejich negativních vlivů na okolí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který včera schválila vláda. Tiskový odbor kabinetu o tom informoval na internetu.

spinner