DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Dopravní politika

​Ťok: Doprava vyčerpá všechny peníze z programů EU

21.5. – Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok.

​Kvůli mzdám řidičů uvažují některé kraje o vlastních dopravních firmách Premium

​Kvůli mzdám řidičů uvažují některé kraje o vlastních dopravních firmách

18.5. – Kvůli zvýšení platů řidičům autobusů, které nařídila vláda krajům od ledna, zvažují některé kraje založení vlastní dopravní firmy. Například Karlovarský kraj už o tom začíná jednat. Uvedla to jeho hejtmanka a předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová na dvoudenním setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni.

​Návrh silničního balíčku má být představen již tento měsíc

Tento měsíc má Evropská komise předložit návrh první části tzv. silničního balíčku, která bude zahrnovat úpravu pravidel pro přístup na trh, sociálních předpisů a zpoplatnění infrastruktury. A v jeho rámci by měla být formulována i všeobecně platná pravidla ochrany trhu, jež jsou nyní řešena prostřednictvím národních předpisů typu MiLoGu či Loi Macron.

​V Praze se uskutečnil seminář o odpovědnosti v logistice

Začátkem dubna se v pražském Erbia Congress Centru uskutečnil seminář Odpovědnost v logistice. Setkání uspořádala společnost GEFCO ve spolupráci se Svazem spedice a logistiky ČR a advokátní kanceláří Novalia. Součástí semináře bylo i přiblížení problematiky na případových studiích.

Svaz průmyslu a dopravy: Prioritou příští vlády by měl být nový stavební zákon Premium

Svaz průmyslu a dopravy: Prioritou příští vlády by měl být nový stavební zákon

19.4. – Prioritou příští vlády by mělo být zjednodušení stavebního zákona, digitalizace státní správy a přijetí eura. Na setkání s novináři to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Neschopnost dotáhnout novelizaci stavebního zákona do konce je největším restem stávajícího kabinetu, doplnil. Zjednodušení procesu významných liniových staveb patří podle něj mezi nejdůležitější úkoly pro zvýšení konkurenceschop­nosti České republiky. 

​Ministerstvo dopravy odložilo změnu bodového systému řidičů Premium

​Ministerstvo dopravy odložilo změnu bodového systému řidičů

10.4. – Ministerstvo dopravy odložilo zpřísnění bodového systému za přestupky řidičů. Návrh, který chystalo 14 měsíců, chce ministr Dan Ťok předat svému nástupci v úřadu po podzimních parlamentních volbách. Řekl to v pořadu otázky Václava Moravce v České televizi.

​Příprava výstavby vysokorychlostních tratí se musí výrazně zrychlit

Třetí dubnový den uplynulo přesně 10 let od vytvoření světového rychlostního rekordu vlaku na konvenční trati, francouzský rychlovlak TGV tehdy dosáhl rychlosti 574,8 km/hod. Tyto vlaky jezdí běžně rychlostí přes 300 km/hod., o které se nám na české železnici může jen zdát. Jak dlouho a dočkáme se vůbec vysokorychlostních tratí i u nás? Na toto téma se v poslední době rozproudila na různých úrovních poměrně bouřlivá diskuse.

​Kraje se rozhodly žádat po vládě miliardu na mzdy

Asociace krajů požaduje, aby vláda poskytla regionům jednu miliardu korun na mzdy řidičů linkových autobusů, které se rozhodla navýšit s platností od počátku roku. Po jednání rady asociace v polovině března to novinářům řekla její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. Hejtmani o tom podle ní ještě chtějí s vládou jednat a věří tomu, že kabinet se s tímto požadavkem vypořádá v nejbližší době. Mluvčí vlády Martin Ayrer připomněl, že vláda loni v říjnu rozhodla formou nařízení o zvýšení minimální hodinové mzdy řidičů. Přetrvávajícím problémem se ale bude premiér Bohuslav Sobotka zabývat.

​Ministři dopravy jednali na Maltě o zvýšení bezpečnosti na silnicích

7.4. – Evropa musí snižovat oběti dopravních nehod společně, je to sdílená odpovědnost všech. Na začátku mezinárodní konference v maltské Vallettě to řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulc. O dosažení historického minima v počtu usmrcených lidí v Česku v roce 2016 mluvil ve svém projevu ministr dopravy Dan Ťok.

​Středočeský kraj založil vlastního koordinátora veřejné dopravy Premium

​Středočeský kraj založil vlastního koordinátora veřejné dopravy

3.4. – Od 1. dubna funguje ve Středočeském kraji nový koordinátor veřejné dopravy, společnost Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK). Jejím úkolem bude vytvořit s pražskými kolegy jednotný integrovaný dopravní systém na území Středočeského kraje a Prahy, v němž by cestující mohli jezdit vlaky, autobusy, metrem a dalšími prostředky na jednu jízdenku. Roční rozpočet nové společnosti by neměl překročit 20 milionů korun, zaměstnávat bude asi 15 lidí.

spinner