Dopravní politika

Co přinesl červen 2018 v dopravě

Podle Evropské unie je digitální transformace klíčem k otevření budoucího růstu v Evropě. Dnes pohlédneme na digitalizaci ve třech souvislostech: předně pokud jde o její finanční podporu, dále zmíníme poslední měření úrovně digitalizace podle indexu DESI a konečně se budeme věnovat digitalizaci dopravních dokladů.

Resort dopravy stály vleklé problémy podle NKÚ desítky milionů

30.7. – Vleklé problémy s nevýhodnou smlouvou na pronájem trati a s výkupy pozemků stály ministerstvo dopravy desítky milionů Kč. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Zároveň se ale podle úřadu podařilo ministerstvu a jeho organizacím odstranit nedostatky odhalené minulou prověrkou.

Evropský parlament vrátil na začátek jednání o pravidlech pro řidiče kamionů

9.7. – Evropští poslanci minulý týden vrátili na začátek jednání o tom, zda se mají na řidiče kamionů stejně jako dosud vztahovat obecná pravidla Evropské unie pro vysílání pracovníků. Kontroverzní otázkou, zda i pro řidiče nákladní dopravy má, nebo nemá platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě, se tak bude znovu zabývat dopravní výbor parlamentu. Budou ji řešit také členské státy.

Sněmovna schválila návrh na rychlejší výstavbu infrastruktury

29.6. – Sněmovna schválila poslanecký návrh, který má usnadnit a urychlit přípravu výstavby dopravní, energetické i komunikační infrastruktury. Schválená novela obsahuje seznam staveb, u nichž má usnadnit vyvlastňování pozemků pomocí takzvaného mezitímního rozhodnutí.

Evropský parlament schválil regulaci provozu dronů

13.6. – Provoz malých bezpilotních letounů označovaných jako drony bude podléhat celoevropské regulaci. Včera se na tom shodli poslanci Evropského parlamentu, kteří schválili novelu pravidel bezpečnosti civilního letectví zohledňující provoz dronů. Nová pravidla mají podle europoslanců zajistit bezpečnost, ochranu soukromí a životního prostředí.

Aktuality ze světa 23/2018 Premium

Aktuality ze světa 23/2018

11.6. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Rychle rostoucí ceny v silniční nákladní dopravě. Podle posledního čtvrtletního vydání Monitoru dopravního trhu, publikovaném v rámci Capgemini a Transporeon, se mají provozní náklady evropských silničních dopravců v roce 2018 dále zvyšovat s ohledem na rostoucí ceny pohonných hmot a pokračující nedostatek řidičů nákladních vozidel. Studie uvádí, že dopravní náklady za první čtvrtletí letošního roku představovaly nárůst větší než 7 procent ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2017. Dále cenový index pro první čtvrtletí 2018 se zvýšil o 7,1 % ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku. Manažer dodavatelských řetězců u Capgemini Lars Vitters uvedl, že existuje přímá korelace se zdražováním paliva a nedostatkem řidičů v celé Evropě. Navíc očekávaná zvýšení mezd řidičů, jež se v současnosti v Evropě projednávají, mohou vést k dalšímu zvýšení nákladů v dopravě po celé Evropě.

Komentář: Co přinesl duben 2018 v dopravě

V životě a v jazyce podnikatelském i politickém se ustálily některé činnosti a pojmy dříve téměř neznámé – jako třeba digitalizace, kyberkriminalita či udržitelnost. Dnes se budeme trochu věnovat tomu poslednímu, a to hned ze tří pohledů.

Andrej Babiš slíbil Danu Ťokovi podporu v mýtu, ministr by mohl pokračovat

5.6. – Premiér v demisi Andrej Babiš nevyloučil, že současný ministr dopravy Dan Ťok bude pokračovat i v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Ministr dříve uváděl, že necítí podporu ANO v kauze mýtného tendru, proto nechtěl pokračovat. Včera Andrej Babiš řekl, že Dana Ťoka v mýtu podporuje. Nicméně současně uvedl, že jeho podporu má například i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který chce skončit v politice. Dan Ťok se podrobněji vyjádřit odmítl.

Výdaje ministerstva dopravy se zvýší o téměř 18,8 miliardy Kč

5.6. – Výdaje ministerstva dopravy by se podle návrhu státního rozpočtu pro příští rok měly zvýšit o téměř 18,8 miliardy na 72,7 miliardy Kč. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok. Návrh rozpočtu zahrnuje i výdaje 5,74 miliardy Kč na slevy jízdného ve veřejné dopravě pro studenty a seniory.

Senátoři navrhují mírnější snižování emisí vozidel

Senát Parlamentu České republiky chce mírnější cíle pro snížení emisí oxidu uhličitého pro nová osobní vozidla a dodávky, než jak je navrhuje Evropská komise. Navrhuje také jiné vymezení bezemisních a nízkoemisních vozidel tak, aby nezahrnovalo jen elektromobily, ale například i vozidla na stlačený zemní plyn. Horní komora českého parlamentu to uvedla ve stanovisku k návrhu příslušného unijního nařízení.

spinner