​Ministerstvo dopravy by podle návrhu rozpočtu přišlo o 12,5 miliardy korun

​Ministerstvo dopravy by podle návrhu rozpočtu přišlo o 12,5 miliardy korun

8.6. - Rozpočet ministerstva dopravy by měl být v příštím roce podle předběžného návrhu rozpočtu zhruba o 12,5 miliardy korun nižší než letos. Výdaje úřadu by byly zhruba 100 miliard korun. Rozpočet by tak byl nejnižší od roku 2019, kdy na dopravu připadlo asi 75 miliard Kč. Ministerstvo financí, které předběžný rozpočet připravilo, počítá s podobnými příjmy ministerstva dopravy jako letos, a to s téměř 29 miliardami Kč.

Resort počítá s výdaji na mzdy zaměstnancům v příštím roce ve výši 525 milionů Kč, což by znamenalo zhruba o 100 milionů Kč méně než v letošním roce. Počet pracovních míst by se měl snížit asi o 50 na 936.

Ministr dopravy Martin Kupka nedávno předložil zákon, který by zrušil Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře (Vyjádření MD k přesunu agendy z ÚPDI). Předběžný návrh rozpočtu na příští rok však stále počítá s výdaji úřadu ve výši 21,5 milionu Kč.

Státní fond dopravní infrastruktury by měl v příštím roce získat asi 57 miliard Kč ze státního rozpočtu, 31 miliard Kč z daňových příjmů, přičemž téměř polovinu by měl tvořit příjem z mýtného. Dohromady by měl mít výdaje ve výši 88,4 miliardy Kč, což je zhruba o čtyři miliardy méně než letos.

Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok snížilo výdaje většině rozpočtových kapitol, nejvíce u ministerstva pro místní rozvoj nebo ministerstva životního prostředí. S výraznějším růstem výdajů počítá pouze u ministerstva obrany a u Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Schodek rozpočtu by měl být v příštím roce 235 miliard korun.

Letos vláda schválila rozpočet se schodkem 295 miliard korun, ke konci května byl průběžný deficit 271,4 miliardy korun.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner