Námořní doprava

​Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné plavbě

28.5. – Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné námořní plavbě v této oblasti. Řekl to včera podle agentury Reuters čínský ministr zahraničí Wang I při setkání se svým jemenským protějškem v Pekingu. Šéf čínské diplomacie podle tiskového prohlášení ministerstva také uvedl, že Čína je připravena nadále hrát v této záležitosti konstruktivní roli.

V přístavu Koper poprvé zakotvila loď poháněná LNG

24.5. - Minulý víkend v přístavu Koper zakotvila loď Scandola, první s pohonem na LNG. Kontejnerová loď rejdaře CMA CGM s kapacitou 15 000 TEU představuje významný krok k odpovědnějšímu přístupu k životnímu prostředí a postupnému snižování emisí oxidu uhličitého. Při této příležitosti loď navštívili Gregor Belič, člen správní rady přístavu Koper, a Bine Štancar, generální ředitel CMA CGM Adriatic Cluster.

Co přinesl duben v dopravě a logistice

V úterý 23. března 2021 ve 12:12 egyptského času (EET) dorazila do přístavu v Suezu kontejnerová loď Ever Given, která patří přepravní společnosti Evergreen Marine a pluje pod panamskou vlajkou. Nikdo se o ni v tu chvíli příliš nestaral. Ve tmě se 400 metrů dlouhá, 200 000 tun vážící megaloď připojila ke skupině plavidel, která již stála na kotvišti – obrovský, ale nenápadný přírůstek do obrovské vodní čekárny na úpatí jižního cípu Suezského průplavu. Následujících 5 hodin a 37 minut Ever Given pomalu driftovala v bezprizorní pauze a zabíjela čas před začátkem své více než půldenní plavby průplavem do Středozemního moře. V 5:49 se k lodi o velikosti mrakodrapu přiblížil egyptský remorkér Mosaheb 2, což bylo oficiální znamení, že cesta plavidla začíná. O hodinu a 53 minut později plavba lodi Ever Given skončila. V té době už byla nejslavnější lodí na světě. Loď uvízla napříč kanálu, a nebyla schopna se sama vyprostit. Za možnou příčinu jinak velmi podivné nehody byl uveden náhlý poryv bočního větru, později se přidaly spekulace o navigační chybě kapitána lodi.

Hamburský přístav začal rok pozitivně

20.5. - V prvním čtvrtletí roku 2024 navzdory napjatým geopolitickým a ekonomickým podmínkám prošlo hamburským přístavem 1,9 milionu TEU. Velmi pozitivně se nadále vyvíjela doprava v USA, která zaznamenala nový rekord. Překládková doprava těžila z nárůstu kontejnerové propustnosti a vykazovala rostoucí trend. Celkově činí celkový objem námořní nákladní přepravy 27,4 milionu tun a je ovlivněn poklesem přepravy hromadných nákladů.

Čtvrtletní výsledky přístavu Antverpy-Bruggy ukazují, že kontejnerová přeprava opět roste

22.4. - Celkový objem překládky v přístavu Antverpy-Bruges dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 70,4 milionu tun, což představuje nárůst o 2,4 % oproti stejnému období roku 2023. V přetrvá­vajícím složitém geopolitickém a makroekonomickém kontextu tento výkon, jehož hnací silou je opětovný růst kontejnerové přepravy, podtrhuje odolnost přístavu.

Zaměstnanci společnosti Maersk inovovali systém dodávek čerstvé vody z lodí Maersk do přístavů

11.4. - Tento průkopnický projekt optimalizuje stávající systém výroby sladké vody na palubách kontejnerových lodí za účelem jejího dalšího skladování a dodávání v cisternových kontejnerech do přístavů a regionů, které se potýkají s nedostatkem sladké vody.

Nová asistenční služba EGNOS pro námořní dopravu

Nová asistenční služba EGNOS Safety of Life pro námořní uživatele (ESMAS) přináší kromě rozšíření výhod stávající služby Safey of Life na námořní uživatele vyhrazený kanál pro vysílání námořních bezpečnostních informací, jako jsou navigační varování a další naléhavé zprávy týkající se bezpečnosti, na lodě.

​Francouzský rejdař CMA CGM chce koupit firmu Altice, která vlastní kanál BFM

17.3. – Francouzský námořní dopravce CMA CGM chce za 1,55 miliardy eur (39 miliard Kč) koupit firmu Altice Media, která vlastní mimo jiné přední zpravodajský kanál BFM TV. Firmy o tom informovaly v tiskové zprávě. Generální ředitel CMA CGM Rodolphe Saadé má v úmyslu vytvořit ve Francii velký mediální konglomerát, uvedla společnost. „S pomocí této plánované akvizice máme ambici pokračovat v dlouhodobém rozvoji v mediálním průmyslu,“ uvedl Saadé.


​Sazby za kontejnerovou přepravu klesly na neudržitelnou úroveň, říká šéf Maersku

15.3. – Globální trh kontejnerové přepravy bude v nadcházejících letech čelit přebytkům v kapacitě. Sazby, které zákazníci námořním přepravcům platí, klesly na neudržitelnou úroveň. Včera to podle agentury Reuters řekl na výroční valné hromadě akcionářů dánského námořního přepravce Maersk jeho generální ředitel Vincent Clerc.

Zeptali jsme se Vladimíra Doboše, ředitele pražského zastoupení Hafen Hamburk Marketing (HHM)

Jaký dopad na námořní dopravu a chod přístavů má situace v Rudém moři a v Panamském průplavu?

spinner