Námořní doprava

Brusel varoval německou vládu před vstupem čínské firmy do hamburského přístavu

21.10. - Evropská komise letos na jaře varovala německou spolkovou vládu před snahou čínské státní rejdařské společnosti Cosco koupit podíl v hamburském přístavu. Dnes o tom píše německý list Handelsblatt s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s touto záležitostí. Komise upozorňovala, že do rukou čínských úřadů by se mohly dostat citlivé informace o provozu přístavu.

U evropských břehů stojí desítky lodí s LNG a nemohou vyložit náklad

18.10. - Desítky lodí se zkapalněným zemním plynem (LNG) krouží kolem pobřeží Španělska a dalších evropských zemí a nejsou schopné zajistit si místo pro vykládku, protože zařízení, která toto palivo přeměňují zpět na plyn, jsou plná, upozornila agentura Reuters. Španělská plynárenská firma Enagás navíc včera uvedla, že bude možná muset odmítnout vykládku LNG kvůli obsazenosti svých terminálů. To vyvolává obavy o schopnost Evropy zpracovávat dodávky LNG potřebné k vyrovnání výpadku dodávek z ruských plynovodů.

MSC a FS Group sázejí na synergie v logistice

Společnosti FS Group A MSC podepsaly v Ženevě memorandum o porozumění s cílem vytvořit synergie v oblasti logistiky. K podepsání došlo za přítomnosti zástupců obou společností – Gianluigiho Aponteho a Luigiho Ferrarise. Jejich cílem je rozvíjet intermodalitu s větší a efektivnější synergií mezi námořní a železniční dopravou ve prospěch stále spolehlivějšího a udržitelnějšího logistického řetězce.

​Ve čtvrtek z ukrajinských přístavů vyplulo jedenáct lodí s obilím

7.10. – Z ukrajinských přístavů u Černého moře ve čtvrtek vyplulo hned 11 lodí se 178 000 tunami zemědělských výrobků na palubě. Lodě s nákladem pšenice, kukuřice, ječmene, hrachu a slunečnicového oleje plují do Turecka, Rumunska, Řecka, Izraele a Alžírska, napsala dnes na svém ruskojazyčném webu stanice BBC s odvoláním na ukrajinská média a společné koordinační středisko.

Odmítnutí čínské nabídky by znevýhodnilo hamburský přístav, tvrdí starosta

20.9. - Pokud by Německo odmítlo nabídku čínské rejdařské společnosti Cosco na koupi podílu v provozovateli kontejnerového terminálu, znevýhodnilo by to přístav Hamburk v hospodářské soutěži. Uvedl to starosta přístavního města, napsala agentura Reuters. Německá vláda možnou transakci spíše nepodporuje.

Polsko otvírá novou vodní cestu, lodě se vyhnou průlivu ovládanému Ruskem

17.9. - Polský prezident Andrzej Duda dnes slavnostně otevřel novou vodní cestu přes Viselskou kosu v Baltském moři. Plavidla tudy plující se vyhnou průlivu ovládanému Ruskem.

​FIATA: Zákazníci požadují revizi pravidel v kontejnerové dopravě

Mezinárodní federace spedičních svazů (FIATA) spolu s evropskými a mezinárodními podnikatelskými organizacemi naléhavě vyzývá Evropskou komisi, aby okamžitě zahájila přezkum svých předpisů o hospodářské soutěži v oblasti kontejnerové dopravy.

​Generální tajemník IMO Kitack Lim navštívil přístavy Oděsa a Consanta

4.9. – Generální tajemník Mezinárodní námořní organizace (IMO) Kitack Lim navštívil ukrajinský přístav Oděsa a rumunský přístavy Constanta. Ocenil zde významný pokrok v provádění černomořské obilné iniciativy a zásadní roli námořníků při zajišťování globálního obchodu.

Bohumínská Drátovna dodá lana pro remorkéry v Suezském průplavu

25.8. - Společnost ŽDB Drátovna z Bohumína na Karvinsku začala dodávat ocelová lana pro remorkéry v Suezském průplavu. Lodě s výkonným motorem a poměrně malou vlastní tonáží se používají zejména k tažení nebo tlačení vysokotonážních lodí. Řekla to dnes mluvčí firmy Petra Macková Jurásková.

Zaměstnanci největšího britského kontejnerového přístavu Felixstowe stávkují

22.8. - Zaměstnanci největšího britského kontejnerového přístavu Felixstowe včera poprvé za tři desetiletí vstoupili do stávky. Zhruba 1900 členů odborového svazu Unite hodlá kvůli sporu ohledně mezd stávkovat celkem osm dnů. Členové podle svazu odmítli návrh na sedmiprocentní zvýšení mezd, který plně nekompenzuje inflaci.

spinner