Námořní doprava

Lodě dvou velkých dopravních firem se vracejí do Rudého moře

28.12. - Plavidla francouzské dopravní skupiny CMA CGM se po útocích jemenských povstaleckých Húsíů vracejí do Rudého moře, totéž činí lodě konkurenční společnosti Maersk. S odkazem na sdělení obou přepravních gigantů o tom včera informovala agentura AFP. Obě firmy jsou důležité mimo jiné i pro přepravu ropy.

Kvůli útokům v Rudém moři hledají evropské firmy alternativní dopravní trasy

22.12. - Kvůli útokům jemenských Húsíů na obchodní lodě v Rudém moři začaly evropské firmy hledat alternativy k dovozu zboží z Asie. Například švédský nábytkářský kolos IKEA varoval, že dodávky budou mít zpoždění, zatímco největší světový výrobce domácích spotřebičů Electrolux připravuje plány pro případ, že se situace brzy nevyřeší. Francouzský mlékárenský koncern Danone začal většinu dodávek odklánět přes jiné trasy, což je ale dražší. Část firem také zvažuje, že tam, kde to bude možné, by mohly využít i silniční dopravu. Uvedla to agentura Reuters.

​Húsíové tvrdí, že zaútočili drony na Izrael, americká loď jich sestřelia čtrnáct

17.12. – Jemenští povstalci Húsíové, které podporuje Írán, tvrdí, že provedli útok za použití bezpilotních letounů na izraelský přístav Ejlat v Rudém moři. Šíitští povstalci v posledních dnech několikrát zaútočili na lodě, které plují Rudým mořem. Britský ministr obrany Grant Shapps uvedl, že britská vojenská loď HMS Diamond zničila v noci na sobotu bojový dron, který útočil na přepravní loď. Americký torpédoborec jich včera sestřelil 14, uvedl Washington. Kvůli špatné bezpečnostní situaci přerušila plavby Rudým mořem významná přepravní společnost Mediterranean Shipping Co. (MSC), později se přidala i francouzská skupina CMA CGM.

​Igor Pamič (Luka Koper): V roce 2024 hodláme investovat dalších 70 milionů eur na zvýšení kapacity

Novým zástupcem Přístavu Koper pro český a slovenský trh se stal Igor Pamič. Při této příležitosti jsme ho požádali o vyjádření, s jakými očekáváními vstupuje na novou pozici a jaké novinky Luka Koper pro své zákazníky chystá.

​Přes nový černomořský koridor se podle Kyjeva vyvezly už miliony tun nákladu

5.12. – Ukrajina přes nový černomořský koridor vyvezla už pět milionů tun zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to řekl ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov. Ukrajina v srpnu vytvořila nový černomořský koridor poté, co Rusko neprodloužilo takzvané obilné dohody, které do té doby umožňovaly vývoz ukrajinského obilí a dalších plodin přes dohodnuté trasy v Černém moři.

DSV letos přepravilo více než 140 000 tun zboží po moři a ve vzduchu

28.11. - Miliony přepravených kilogramů, tomu odpovídá hmotnost zásilek, které společnost DSV během tohoto roku úspěšně doručila. S bohatými zkušenostmi v oblasti kontinentální i zaoceánské dopravy je společnost nepřehlédnutelným hráčem v logistickém průmyslu. Jako jedna ze tří největších společností v oblasti logistiky a světové přepravy disponuje specializovaným vybavením pro převoz těžkých nákladů všech druhů. Podle interních statistik se v letošním roce oddělení DSV Air & Sea povedlo bezpečně dopravit více jak 140 000 tun zboží.

Vyšlo v DN č. 24

Společnost Baltic Hub odbavila dvacet milionů TEU a dále se rozvíjí

28.11. - Společnost dosáhla svého dalšího milníku, když v říjnu odbavila dvacetimilionté TEU a potvrdila tak svou pozici největšího kontejnerového terminálu v Baltském moři.

Právě vyšlo v DN č. 24

Michaela Svrčková (MSC): Pokrytím širšího logistického řetězce můžeme nabízet flexibilnější služby

24.11. - Společnost MSC Mediterranean Shipping Company, dnes největší rejdař, v posledních letech rozšiřuje své působení do dalších dopravních oborů. O přiblížení činnosti jejího českého zastoupení jsme požádali Michaelu Svrčkovou, ředitelku české a slovenské pobočky MSC.

​Odvětví námořní přepravy zůstává nestabilní, cargo-partner nabízí nová řešení

14.11. – Přestože současné kapacity lodí směřujících z Asie do Evropy jsou dostatečné, spolehlivost servisů se v posledních měsících mírně zhoršila a očekává se nárůst cen. Mezinárodní poskytovatel přepravních a infologistických služeb cargo-partner na tuto situaci reaguje nabídkou nových řešení.

Co přineslo září v dopravě

Za zcela zásadní a výbušnou zprávu ze sektoru dopravy v září je nutno považovat do poslední chvíle utajovanou dohodu o prodeji významného (přes 49procentního) podílu ve společnosti HHLA, z velké části vlastněné městem Hamburk, dnes největšímu námořnímu dopravci MSC Ženeva. Zcela zásadním je především skutečnost, že na rozdíl od předchozích podobných „dealů“ v Evropě i ve světě není předmětem eventuálního prodeje jeden konkrétní terminál, ale celý provoz kontrolovaný HHLA včetně intermodální sítě Metrans (která mimochodem činí z Hamburku nejsilněji na železniční přepravu napojený přístav v Evropě).

spinner