DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Námořní doprava

Maersk Line spustí monitoring chladírenských kontejnerů

Rejdařství Maersk Line nabídne zákazníkům možnost sledování podmínek přepravy všech chladírenských kontejnerů („reeferů“) prostřednictvím systému RCM – Remote Container Management. Rejdařství i jeho zákazníci díky RCM získají přístup k nejdůležitějším datům – současné poloze chladírenského kontejneru, stavu elektrického napájení, vnitřní teplotě a vlhkosti, a to kdykoli a kdekoli. Experti Maersku na RCM mohou monitorovat stav a místní techniky pověřit nápravou v případě výskytu problému.

​Co přinesl červenec 2017 v dopravě

Řešení odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie sice na politické úrovni od doby oficiálního britského podání počátkem jara do počátku léta skoro nepokročilo, avšak evropské i britské dopravní obory již nejsou tak zdrženlivé ve svých přístupech jako před několika měsíci. Naopak – své náměty a požadavky formulují dosti jasně a mnohdy naléhavě.

Aktuality ze světa 23/2017 Premium

Aktuality ze světa 23/2017

21.8. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Na kontejnerové trase z Dálného východu do Severní Ameriky zaznamenala liniová rejdařství v posledních týdnech výrazná zvýšení. Podle ukazatele Shanghai Index SCFI šly sazby nahoru pro lodění ze Šanghaje na východní a západní pobřeží USA o více než 20 respektive 30 procent. Tržní úroveň se podle SCFI se zlepšila na 1687 USD na západní pobřeží USA a 2985 USD na pobřeží východní za TEU.

​Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červenec 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LOGISTICKÁ CENA ELA 2017 – ELA AWARD 2017

Byla udělena v Bruselu společnosti AGCO Smart Logistics za projekt roku 2017. Její iniciativa spočívá v procesech inovací a spolupráce v managementu integrovaných dodavatelských řetězců. 

​Překlad kontejnerů v Antverpách a Rotterdamu vázne Premium

​Překlad kontejnerů v Antverpách a Rotterdamu vázne

28.7. – Odbavení kontejnerů v námořních přístavech Rotterdam a Antverpy se potýká s vážnými problémy. Od konce května vázne překlad v tamních kontejnerových terminálech, a to nejen u námořních přeprav směrem do vnitrozemí, ale i naopak. Říční plavidla jsou odbavována s několikadenním zpožděním, sjednané termíny vůbec neplatí a jízdní řády nelze dodržet.

Aktuality ze světa 20/2017 Premium

Aktuality ze světa 20/2017

17.7. - LETECKÁ DOPRAVA – Koncentrace leteckých lobby v Bruselu pokračuje. Kvůli tomu skončil nedávno svou činnost Svaz evropských leteckých společností AEA. Jedno z nejstarších zájmových zastoupení při EU se podřídilo nově založené organizaci Evropské aerolinky ( Airlines for Europe – A4E). Zatímco zástupci AEA před časem ještě tvrdili, že jejich lobby „bude několik dalších let existovat“, nyní vedoucí představitelé vydali sdělení „AEA na rozloučenou“ o rozpuštění svazu 

​Přístav Antverpy posiluje spojení s Německem

V roce 2016 bylo mezi belgickým přístavem Antverpy a Německem přepraveno 68,1 milionu tun zboží. Meziročně to představuje nárůst o čtyři miliony tun, resp. 6,1 procenta. Druhý největší evropský námořní přístav tak posiluje svou pozici jako důležitého centra pro německý obchod a průmysl. Silniční nákladní přeprava mezi Antverpami a Německem vzrostla, pokud jde o tonáž, o 4,3 procenta, v případě vnitrozemských vodních cest činil růst 7,3 procenta a u železnice 8,3 procenta.

Hapag-Lloyd nasadí „chytrou loď“ Guayaquil Express

Rejdařství Hapag-Lloyd v Hamburku slavnostně pokřtilo novou velkokapacitní kontejnerovou loď Guayaquil Express (10 500 TEU). Kmotrou plavidla byla Christiane Kühneová, manželka majoritního vlastníka a čest-ného prezidenta koncernu Kühne + Nagel Klause-Michaela Kühneho. Ceremoniálu se dále zúčastnili starosta Hamburku Olaf Scholz a předsedkyně představenstva přístavního podniku Hamburg Hafen und Logistik Angela Titzrathová.


​Důvěra v námořní dopravu je nejvyšší za poslední tři roky

Podle průzkumu důvěry v námořní dopravu Shipping Confidence Survey, který prováděla mezinárodní poradenská společnost Moore Stephens, dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku důvěra v sektor nejvyšší úrovně za poslední tři roky. Průměrná spokojenost respondentů činila 6,1 bodu z 10. Předchozí průzkum z února 2017 přitom ukázal hodnotu 5,6 bodu. Nárůst důvěry v námořní dopravu byl zaznamenán u všech kategorií respondentů. Průzkum se provádí od května 2008, kdy dosáhl průměru 6,8.

​Co přinesl červen 2017 v dopravě

V Evropské unii skončilo s koncem pololetí předsednictví Malty a zanechalo užitečnou upomínku: ministři dopravy členských zemí přijali nedávno v jejím hlavním městě tzv. Vallettskou deklaraci o námořní dopravě. Ta s ohledem na námořní strategii EU identifikuje největší výzvy a cíle příštího desetiletí. Patří mezi ně konkurenceschopnost a ekologická udržitelnost evropské námořní plavby.

spinner