Námořní doprava

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – březen 2018

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LETOŠNÍ VĚDECKÁ SYMPOZIA

ELA upozorňuje členy na dvě letošní vědecké akce, které se již ozvaly se žádostmi o příspěvky. Tou první je 9. mezinárodní vědecké sympozium o logistice, které proběhne v Magdeburku ve dnech 13. a 14. června. Pořadatelem je vědecká poradní rada německého Spolkového společenstva Logistika (BVL) – hlavními tématy pak Porozumění budoucí logistice – modely a aplikace. Snahou akce je především podpořit přeshraniční výměnu názorů. Účastníci představí a budou diskutovat o nových modelech a definovat rozvojové elementy.

Antverpy mají za sebou rekordní pětiletku

Přístav Antverpy dosáhl rekordního objemu překladu pátý rok v řadě. Loni přístavní terminály odbavily celkem 223 606 610 tun zboží, což představuje meziroční nárůst o 4,4 procenta.

Rotterdam investuje do informačních technologií Premium

Rotterdam investuje do informačních technologií

13.3. – Loňský rok se pro rotterdamskou přístavní správu nesl ve znamení realizace pilotního projektu zaměřeného na autonomní plavbu. Vedení přístavu očekává, že systém se stane běžnou realitou v Rotterdamu ve střednědobém horizontu. Přístav se připravuje na zavedení nových standardů pro řízení lodního provozu a odbavení. Za pozornost stojí zapojení Rotterdamu do projektu PRONTO (Port Rendezvous Of Nautical and Terminal Operations). Tato online komunikační platforma podporuje lodní agenty a další operátory.

Aktuality ze světa 9/2018 Premium

Aktuality ze světa 9/2018

2.3. - LETECKÁ DOPRAVA – Společnosti Nippon Cargo Airlines (NCA) a Singapore Airlines Cargo (SIA Cargo) podepsaly Memorandum o porozumění (MOU) k vývoji strategického partnerství. Zamýšlené „proposed partnership“ bude postaveno na existujícím bloku prostorových uspořádání mezi oběma leteckými dopravci, jež za posledních pět let významně expandují. Pro první fázi vedení NCA a SIA Cargo odsouhlasilo zavedení sdílení kódu na nákladních linkách mezi Tokiem a Singapurem od 1. dubna letošního roku – za předpokladu, že návrh schválí úřední regulátor. Provozní zisk ve třetím čtvrtletí finančního roku 2017–18 stoupl u SIA Cargo o 35 milionů SGD na 88 milionů za čtvrtletí (plus 66 %). Náklady činily 53 milionů SGD, z části vlivem zahraničních burzovních ztrát a vyšších mezd. Ložný faktor stoupl o 2,4 procentních bodů na 68,3 %.

Hamburk se chystá pomocí vylepšené infrastruktury a digitalizace na budoucnost Premium

Hamburk se chystá pomocí vylepšené infrastruktury a digitalizace na budoucnost

27.2. – Kvalitní nabídka služeb hamburského přístavního hospodářství vedla v loňském roce ke stabilnímu objemu překladu na úrovni předchozího roku. S plánovanou úpravou plavební dráhy na Labi se navýší potenciál růstu přístavu. Díky investicím do infrastruktury patří Hamburk mezi nejmodernější dopravní uzly mezinárodních námořních tras. Zároveň jsou změny v přístavu hnány samotnými firmami a jejich digitálními obchodními modely.

Aktuality ze světa 8/2018 Premium

Aktuality ze světa 8/2018

27.2. – LETECKÁ DOPRAVA – Aerolinky zřejmě uhýbají oblasti přepravy nákladu před kartelovým soudem. Po několikaletých sporech se očividně Německé dráze (DB) podařilo získat od jednotlivých leteckých společností náhrady škod za ilegální dohovory v přepravě zboží. Podle novin Handelsblatt se DB a Air France – KLM i jejich dceřiná společnosti Martinair dohodly na mimosoudním vyrovnání ve výši kolem 60 milionů €. Německý drážní koncern podal před čtyřmi lety žalobu proti deseti leteckým společnostem v celkové výši skoro tři miliardy €. K tomu se připojili odesilatelé jako BMW, Continental, Bosch, jakož i spediční společnost Kühne+ Nagel. Řada kartelových úřadů udělila již před lety leteckým společnostem citelné pokuty za nedovolená cenová ujednání v případech palivových a bezpečnostních příplatků. Souběžně s tím běžely žaloby poškozených zákazníků na náhrady škod.

DB Schenker zahajuje provoz nové námořní linky z čínského Xiamenu Premium

DB Schenker zahajuje provoz nové námořní linky z čínského Xiamenu

20.2. – Logistická společnost DB Schenker rozšiřuje nabídku přímých námořních sběrných linek o novou z čínského přístavu Xiamen do Prahy. Přímý servis přináší nejen větší bezpečnost pro přepravované zboží, ale také úsporu nákladů a kratší dobu přepravy.

Polsko investuje na pobřeží Baltu v přepočtu 152 miliard Kč

19.2. – Polská vláda chce do roku 2030 investovat na pobřeží Baltského moře 25 miliard PLN (152,3 miliardy Kč). Investice budou směřovat hlavně do přístavů Gdaňsk, Gdyně a Štětín-Svinoústí. Minulý týden to na tiskové konferenci to oznámil náměstek ministra pro námořní hospodářství Jerzy Materna.

Největší evropský přístav Rotterdam loni odbavil více nákladu

19.2. – Objem nákladu odbaveného v nizozemském přístavu Rotterdam se loni zvýšil o 1,3 procenta na 467 milionů tun, zejména díky silnému růstu kontejnerové přepravy. Rotterdam je největším evropským přístavem a významným bodem pro tranzit komodit a průmyslového zboží.

Maersk a IBM nabídnou blockchainové řešení

Koncern A. P. Møller – Maersk v polovině ledna oznámil záměr vytvořit společný podnik pro poskytování vysoce efektivních a zabezpečených systémů pro globální obchod na technologické bázi distribuovaných databází blockchain. Nová firma bude nabízet společně vyvinutou platformu pro digitalizovaný globální obchod vystavěnou na otevřených standardech a vhodnou pro celosvětové využití. Hlavní důraz bude kladen na transparentnost a jednoduchost v pohybu zboží přes hranice a obchodní zóny.

spinner