Námořní doprava

​Maersk přerušil až na nejnutnější dodávky přepravy do Ruska

2.3. – „Ve společnosti A.P. Moller – Maersk jsme hluboce znepokojeni tím, jak se krize na Ukrajině stále stupňuje. Pozorně sledujeme neustále se vyvíjející situaci, kdy vlády uvalují na Rusko nové sankce a pravidelně upravují seznam omezení. S ohledem na to nyní vidíme jasnou potřebu zavést nové a revidovat stávající procesy přijímání a vyřizování rezervací. Začínáme také pozorovat dopad na globální toky dodavatelského řetězce, jako jsou zpoždění a zadržování nákladu celními orgány v různých překladištích – celkově to vede k nepředvídatelným provozním dopadům,“ uvedl dopravce včera ve svém prohlášení.

Práce na prodloužení obousměrného úseku Suezu jsou v plném proudu, tvrdí správa

16.2. - Práce na prodloužení obousměrného úseku Suezského průplavu ze 75 na 85 kilometrů jsou v plném proudu. Na první tiskové konferenci o stavbě, která byla zahájena loni, to řekl šéf správy průplavu Usáma Rabí. Zároveň bude rozšířeno a prohloubeno dalších 30 kilometrů vodní cesty. Rozšíření této spojnice mezi Rudým a Středozemním mořem po celé délce by bylo příliš nákladné, konstatoval Isáma Rabí. Projekt bude podle něj stát tři miliardy egyptských liber (4,1 miliardy Kč) a má být dokončen do konce června 2023. Suez je dlouhý 193,3 kilometru.

Maersk ztrojnásobil zisk, potíže v dodavatelských řetězcích čeká i letos

9.2. - Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk loni ztrojnásobil hrubý provozní zisk (EBITDA) na 24 miliard USD (téměř 510 miliard Kč), tržby zvýšil o 55 procent na 61,8 miliardy USD (1,3 bilionu Kč). Jeden z nejvýznamnějších kontejnerových dopravců na světě ale ve své dnešní zprávě o hospodaření také uvedl, že s problémy v dodavatelských řetězcích počítá i v letošním roce.

Sazby za přepravu LNG v Atlantiku jsou náhle záporné

9.2. – Náklady na přepravu zásilek amerického zkapalněného zemního plynu do energeticky vyhladovělé Evropy se dostaly do záporných hodnot, což je dramatický obrat, který ilustruje rostoucí nadbytek lodí v Atlantiku přepravujících americké palivo. Podle společnosti Spark Commodities, která sleduje ceny za přepravu LNG, klesly v úterý sazby za spotovou přepravu v Atlantiku na –750 USD za den z 273 000 USD na začátku prosince. To je poprvé, co se záznam v údajích Sparku od roku 2019 dostal do záporných hodnot, a znamená to, že vlastníci platí nájemcům za používání svých lodí, alespoň teoreticky.

​FIATA: Speditéři mají velké obavy z nových obchodních praktik v námořní dopravě

Nedávné oznámení uživatelům služeb nákladní dopravy skupiny A.P. Moller‑Maersk a jejích integrovaných služeb, které omezuje přístup mezinárodních speditérů v mnoha ekonomikách prostřednictvím přechodu od smluvních ujednání ke spotovým sazbám, vyvolává vážné obavy ohledně významných změn v obchodní praxi a dlouhodobě zavedeném lex mercatoria v odvětví námořní dopravy. Upozornila na to Mezinárodní federace spedičních svazů (FIATA).

​Kuehne+Nagel nabízí využití biopaliv v námořní logistice

3.2. – Skupina Kuehne+Nagel nabízí možnost využití udržitelných biopaliv v námořní logistice. Volbou biopaliva druhé generace UCOME (metylester použitého kuchyňského oleje) namísto standardních pohonných hmot mohou zákazníci Kuehne+Nagel snížit své emise z námořní přepravy až na nulu. Výhodou UCOME je způsob jeho výroby, jež nevyžaduje žádnou zemědělskou půdu ani zpracování potravin.

Skupina Kuehne+Nagel vyvinula nový ukazatel vytížení kontejnerových přístavů

24.1. - Skupina Kuehne+Nagel spouští v rámci platformy Seaexplorer ukazatel narušení prostředí námořní přepravy, který měří efektivitu světových kontejnerových přepravních sítí. Indikátor zobrazuje kumulativní čekací dobu na jednotku TEU v přístavech Prince Rupert, Vancouver/Seattle, Oakland, Los Angeles/Long Beach, New York, Savannah, Hongkong, Šanghaj/Ningbo a také Rotterdam/Antverpy.

Bloomberg: Ceny za přepravu nákladů po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos

21.1. - Ceny za přepravu nákladů po moři loni prudce vzrostly a očekává se, že zůstanou vysoké i v letošním roce. To přinese globálním nákladním dopravcům další rok vysokého růstu zisku, menší společnosti a jejich zákazníci – od Španělska až po Srí Lanku – však budou muset platit více téměř za všechno. Upozornila na to agentura Bloomberg.

Loni se prudce snížil počet pirátských útoků na světových mořích

15.1. - Počet pirátských útoků na světových mořích loni klesl nejníže za téměř 30 let. Podle údajů Mezinárodního námořního úřadu (IMB), který spadá pod Mezinárodní obchodní komoru, bylo pirátských útoků a ozbrojených přepadení lodí 132. O rok dříve zaznamenal úřad 195 případů přepadení. Piráti se nalodili na 115 lodí, 11 jich napadli, pět ostřelovali a jednu unesli.

Evropská komise zablokovala spojení jihokorejských výrobců lodí

14.1. - Evropská komise (EK) zablokovala plánované spojení jihokorejských výrobců lodí Hyundai Heavy Industries a Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Transakce by narušila hospodářskou soutěž a vedla k růstu cen velkých plavidel pro přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedla komise včera v tiskové zprávě. Spojením podniků by vznikl největší výrobce lodí na světě.

spinner