DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Námořní doprava

Rotterdam má akční plán pro odbavení kontejnerů

Němečtí, švýcarští a nizozemští zástupci speditérů, dopravců, provozovatelů vnitrozemské vodní dopravy, operátorů vnitrozemských terminálů a kontejnerových terminálů a námořních rejdařství se shodli na akčním plánu, který má výrazně zefektivnit odbavení kontejnerů přepravovaných mezi vnitrozemím a námořním přístavem Rotterdam.

​Přepravu kontejnerů v přístavu zajišťují stále více říční lodě

Dceřiná společnost hamburské přístavní společnosti HHLA CTD Container Transport Dienst, která se stará o převážnou část přeprav kontejnerů mezi terminály a sklady v přístavu, využívá ve stále větší míře říční plavidla. V květnu letošního roku přepravila říčními loděmi ve vnitropřístavním provozu z celkového potu 14 469 kontejnerů 7,2 procenta, tedy 1058 jednotek. Je to dosud nejvyšší hodnota.

Aktuality ze světa 32/2017 Premium

Aktuality ze světa 32/2017

2.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kontejnerový překlad v největším evropském přístavu Rotterdamu se během letošních tří čtvrtletí značně zvýšil. Celkově šlo včetně září o 10,2 milionů TEU, což znamená nárůst o 10,1 procent. Vůči druhému čtvrtletí, jež podle přístavní správy již registrovalo rekordní kontejnerovou hodnotu, tu bylo další plus o 3,1 procenta.

​Přístav Hamburk láká největší kontejnerové lodě světa

30.10. – V pátek 20. října se stala obří kontejnerová loď COSCO Netherlands (kapacita 13 400 TEU) prvním plavidlem odbaveným pěticí nových portálových jeřábů od firmy Liebherr instalovaných v kontejnerovém terminálu HHLA CTT (Container Terminal Tollerort). Jeřáby jsou schopné odbavovat lodě přepravující i přes 20 tisíc TEU. Tři z těchto supervýkonných zařízení byla uvedena do provozu v polovině října, dva jeřáby pro obří kontejnerové lodě slouží v terminálu již od listopadu loňského roku.

​Hamburk je nejdůležitějším přístavem pro Českou republiku

23.10. – V roce 2016 bylo mezi českými kontejnerovými terminály a přístavem Hamburk přepraveno více než 470 tisíc kontejnerů, drtivá většina z nich směřuje do nebo z Hamburku po železnici. „Česká republika je pro přístav Hamburk klíčovým trhem ve střední Evropě a my jsme hrdí, že tomu tak je, řekl na výročním Hamburském večeru v pražském Obecním domě Vladimír Doboš, ředitel pražského zastoupení Hafen Hamburk Marketing (HHM).

​Aktuality ze světa 31/2017 Premium

​Aktuality ze světa 31/2017

23.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Francouzské liniové rejdařství CMA GM přebírá přes svou dceřinou společnost ANL Sofrane Unilines. Ty jsou specialistou na dopravní oblast Oceánie a pacifických ostrovů. Podnik provozuje deset lodí na osmi linkách a najíždí přitom celkem 21 přístavů v Austrálii, na Novém Zélandu, v Papua Nová Guinea a na pacifických ostrovech.

​Aktuality ze světa 30/2017 Premium

​Aktuality ze světa 30/2017

19.10.NÁMOŘNÍ DOPRAVA – U příležitosti 10 let fungování britské DCT v Gdaňsku byl prezentován nový investiční program pro tento polský přístav na hluboké vodě. Během příštích tří let má do něj natéct 65 milionů eur. Půjde kromě jiného o dva kontejnerové mosty, patřící k největším na světě a dále dva jeřáby RTG.

​Objem přepraveného nákladu Panamským průplavem byl loni rekordní

18.10. – Přeprava zboží Panamským průplavem po jeho rozšíření výrazně roste. Ve fiskálním roce 2017 se objem přepraveného nákladu kanálem zvýšil o 22,2 procenta na rekordních 403,8 milionu tun PC/UMS. To odpovídá zhruba 1,1 miliardě metrů krychlových objemu zboží.

​„Al Jmeliayh“ je dalším přírůstkem do flotily Hapag-Lloyd

18.10. – Rejdařství Hapag-Lloyd převzalo do své flotily další obří kontejnerovou loď – „Al Jmeliyah“, která pochází z jihokorejských loděnic Hyundai Samho Heavy Industries (HSHI). Plavidlo s přepravní kapacitou 15 tisíc TEU patří do kategorie největších kontejnerových lodí ULCV (Ultra Large Container Vessel). „Al Jmeliyah“ je poslední, 17. jednotkou ze série novostaveb objednaných u HSHI v létě 2013 rejdařstvím UASC, jež Hapag-Lloyd převzalo.

​Ekol otevřel 63. námořní hraniční bránu Turecka, terminál Yalova Ro-Ro

16.10. – Na počátku října začal sloužit exportérům nový terminál Yalova Ro-Ro společnosti Ekol. Po dvou letech právních procesů a stavebních prací na terminálu, nyní pomáhá firmám, které dovážejí / vyvážejí do/z Turecka nebo ho používají jako logistické centrum pro jiné destinace, například pro Blízký východ.

spinner