DN č. 7 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 29.3., uzávěrka již 8.3.! 

Námořní doprava

​Hafen Hamburk Marketing získal prestižní cenu

9.5. – Přístav Hamburk získal na akci „Supply Chain Day“ pořádané německým spolkovým svazem logistiky BVL a redakcí odborného magazínu Logistik Heute prestižní ocenění pro nejlepší logistickou značku v kategorii námořních přístavů. Za společnost Hafen Hamburg Marketing (HHM) cenu převzali společní předsedové představenstva Axel Mattern a Ingo Egloff. „Z ocenění máme obrovskou radost. Je to uznání vynikajících výkonů hamburského přístavu. Současně odráží úspěšnou pozici přístavu Hamburk jako značky na trhu,“ řekl Mattern.

Dopravní výbor EP přijal nová pravidla pro přístavní služby

Nová pravidla pro transparentnější financování klíčových přístavů v EU z veřejných fondů a obecná pravidla pro přístavy usilující o omezení počtu poskytovatelů služeb schválil dopravní výbor Evropského parlamentu. Současně však odmítl návrh „one size fits all“ – univerzálních pravidel pro přístup na jednotný evropský trh přístavních služeb, zejména lodivodů, doplňování paliva, uvazování a vleku plavidel.

​Nová generace námořních přístavů sází na digitalizaci

Jaké příležitosti nabízí digitalizace námořních přístavů? Které z nesčetných možností, spojovaných se zaváděním digitální agendy, povedou k dlouhodobému zvýšení efektivity a konkurenceschop­nosti? Tyto a podobné otázky si klade většina představitelů přístavního hospodářství i námořních zásobovacích řetězců. Hamburská přístavní správa a institut Fraunhofer CML společně připravily publikaci, která ukazuje řadu užitečných strategií na podporu digitalizace.

Zeptali jsme se Ing. Vladimíra Doboše, vedoucího reprezentace HHM v Praze

„Na začátku roku jste se stal šéfem pražského zastoupení HHM. Kam chcete pražské zastoupení směrovat, jaké jsou vaše plány?“

„Jelikož pražské zastoupení Hafen Hamburg Marketing úspěšně (jak alespoň dou-fám z reakcí našich zákazníků a partnerů) funguje na českém a slovenském trhu již od roku 1990 a já jsem jeho součástí již sedmnáctým rokem, domnívám se, že není nutno dělat nějaké zásadní změny ve směrování současných aktivit.

​Spolková vláda chce více podporovat námořní přístavy

„Na našich přístavech závisí mnohé,“ uvedla spolková kancléřka Angela Merkelová v zahajovacím projevu 10. národní námořní konference v Hamburku. „Přístavy zajišťují našim podnikům přístup na globální trhy, pomáhají zásobovat německou výrobu, jsou efektivním článkem logistického řetězce a motorem růstu německé ekonomiky,“ zdůraznila dále.

​Střední východ zůstává tahounem kontejnerové námořní dopravy

Světová kontejnerová námořní doprava zaznamenala nejvýraznější růst na indickém subkontinentu a na Středním východě, a to o 5,1 procenta. Podle zprávy poradenské společnosti BCG (The Boston Consulting Group) byly největšími tahouny růstu v regionu v letech 2014 až 2015 Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, přičemž tento trend pokračuje.

Aktuality ze světa 11/2017 Premium

Aktuality ze světa 11/2017

25.4. – VNITROZEMSKÁ PLAVBA – V hamburském spedičním a logistickém sektoru rostou obavy z negativních dopadů na mezinárodní konkurenční schopnost tamního přístavu jako důsledku dalšího zpoždění v hloubení Labe. Potvrdil to Johan Schryver, předseda Svazu hamburských speditérů (VHSp) na členském shromáždění počátkem dubna.

Rejdařství MOL převzalo největší kontejnerovou loď světa

25.4. – Japonské rejdařství Mitsui O.S.K. Lines (MOL) v březnu slavnostně pokřtilo v jihokorejských loděnicích Samsung Heavy Industries nejnovější přírůstek do flotily – kontejnerovou loď MOL Triumph, která je největším kontejnerovým plavidlem na světě. MOL Triumph je dlouhá 400 metrů a široká 58,8 metru. Přepravní kapacita dosahuje 20 170 TEU. Následovat bude ještě dalších pět jednotek této třídy. Sdružení THE Alliance je nasadí na službě FE2 spojující Asii a Evropu.

​Nejvyšší částku za přístav v Soluni nabídl německý investor Premium

​Nejvyšší částku za přístav v Soluni nabídl německý investor

25.4. – Nejvyšší nabídku 231,9 milionu eur (6,2 miliardy Kč) na převzetí většinového podílu v přístavu v Soluni předložila Řecku německá investiční skupina Deutsche Invest Equity Partners. Uvedla to řecká privatizační agentura HRADF. Prodej podílu je klíčovou součástí mezinárodního záchranného programu z roku 2015.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - duben 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

27. DUBEN – DEN DODAVATELSKÉHO ŘETĚZCE JIŽ PODESÁTÉ

ELA informuje o akci, ve které hraje zásadní organizační roli její iniciátor, německé společenstvo Logistika. Vychází se z toho, že logistika a management dodavatelského řetězce jsou více než jen doprava, skladování a překlad.

spinner