Námořní doprava

Belgie spustila digitální celní platformu BE-GATE

Belgie patří mezi významná evropská překladová centra. Země usiluje o zjednodušení procedur odbavení importovaného i exportovaného zboží. Inovativní platforma BE-GATE byla vytvořena přesně pro tyto účely a slavnostně spuštěna 6. června.

Rejdařství Hyundai Merchant Marine se připojí ke sdružení THE Alliance

Jihokorejské kontejnerové rejdařství HMM (Hyundai Merchant Marine) v červnu podepsalo dohodu o připojení ke sdružení THE Alliance. Stane se čtvrtým členem a doplní tak rejdařství Hapag-Lloyd, Ocean Network Express (ONE) a Yang Ming. Slavnostní podpis smlouvy o získání statusu plného členství nejméně do roku 2030 proběhl v tchaj-wanské metropoli Tchaj-peji. Dohodu musí ještě schválit antimonopolní úřady, pokud vysloví souhlas, může nová kooperace odstartovat 1. dubna 2020.

Mitja Dujc (Luka Koper) pro DN

Přístav Koper již dnes dokáže odbavovat lodě s kapacitou až 20 tisíc TEU

Stavba stále větších plavidel má rostoucí nároky i na přístavní správy. Jedním z přístavů, který je již nyní dokáže odbavit velké kontejnerové lodě a má také dostatek místa pro uložení většího počtu kontejnerů, je slovinský přístav Koper. V rozhovoru pro Dopravní noviny to prozradil jeho obchodní a marketingový ředitel Mitja Dujc.

LNT A-BOX přinese revoluci v tankerové přepravě LNG

LNT Marine úspěšně dokončil zkoušky skladovacích nádrží LNT A-BOX® instalovaných v Saga Dawn, středně velkém tankeru pro přepravu LNG. Plavidlo vyrobily loděnice China Merchants Heavy Industry z čínské provincie Ťiang-su.

Ing. Vladimír Doboš (Hafen Hamburg Marketing) pro DN

Stále častěji rozhoduje kvalita, rychlost a četnost spojení přístavu s vnitrozemím

Vyšší tlak na propustnost evropské infrastruktury, ale také rostoucí export a import z Evropy do Číny či digitální technologie. To vše ovlivňuje činnost největšího německého univerzálního přístavu. A nejen to. Podle vedoucího pražské reprezentace Hafen Hamburg Marketing Ing. Vladimíra Doboše „hýbou“ současnou námořní dopravou dvě skutečnosti. První z nich je neustále se zvětšující velikost kontejnerových lodí a druhou fakt, že i do námořní dopravy zasáhly emisní normy, které by ji měly více „ekologizovat“.

Ing. Jiří Šťastný (Námořní klub) pro DN

Za deset let bude na trhu působit již pouze pět nebo šest globálních hráčů

Námořní dopravu celosvětově ovlivňuje celá řada trendů. Rejdaři se například budou muset od začátku příštího roku přizpůsobit přísnějšímu limitu pro obsah síry v lodním palivu, do námořní dopravy se promítá i americko-čínská obchodní válka. O těchto i dalších vlivech jsme hovořili s předsedou Pracovní skupiny pro námořní přepravu Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Jiřím Šťastným.

Globální námořní doprava může do roku 2020 očekávat stabilní vývoj

Ratingová agentura Moody’s vydala na konci června výhled pro globální námořní dopravu do roku 2020: sektor může očekávat stabilní vývoj, a to navzdory přetrvávajícím obchodním i geopolitickým nejistotám.

Obchodní dohoda mezi EU a zeměmi Mercosuru podpoří české exportéry

Obchodní dohoda mezi EU a zeměmi Mercosuru podpoří české exportéry Premium

25.7. – Čeští exportéři se zapojí do největší zóny volného obchodu na světě. Evropské unie se koncem letošního června dohodla na podobě smlouvy o volném pohybu zboží s latinskoamerickým obchodním spolkem Mercosur. Bezbariérové obchodování přinese vedle celních úlev také nové exportní příležitosti českým firmám z automobilového průmyslu a dalších segmentů. Upozornil na to Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která v Česku poskytuje celní služby pro exportéry a dovozce. Obchodní spolek Mercosur aktuálně zahrnuje země, jako jsou Brazílie, Argentina, Paraguay nebo Uruguay.

Nad Hamburkem se začalo znovu hloubit koryto Labe

24.7. – Německý ministr dopravy Andreas Scheuer včera z lodi na Labi zahájil mnohasetmilionový projekt prohloubení koryta této řeky v úseku nad Hamburkem. Změny, které přijdou celkem na 776 milionů EUR (19,8 miliardy Kč), mají být hotové v roce 2021. Do hamburského přístavu se díky nim ze Severního moře mají bez problémů dostat nákladní lodě s ponorem až 13,5 metru a s nimi ročně o tři miliony kontejnerů navíc.

Aktuality ze světa 29-30/2019

Aktuality ze světa 29-30/2019 Premium

22.7. – SPEDICE, LOGISTIKA – DSV zavedla novou relaci Truck/Rail mezi Velkou Británií a Itálií přes Zeebrugge. Jde o novou každodenní službu z Hullu nebo Tilbury ve Velké Británii do Itálie s dobou tranzitu od pěti do osmi pracovních dnů. V přístavu Zeebruggese návěsy překládají na vlaky do italské Novary, kde se návěsy vykládají před konečným dodáním. Podle logistického koncernu DSV se stejný systém používá pro importy z Itálie do Velké Británie. Drážní varianta má nabízet pružnost v ceně a v době tranzitu plus úsporu CO2 proti přímé dopravě silniční. Ředitel DSV Denis Clarke řekl: „Následně po zahájení drážního nákladního řešení mezi Velkou Británií a Španělskem jsme velmi rádi obdrželi velmi pozitivní odezvy. Věříme, že použití stejného přístupu v zapojení dráhy mezi Británií a Itálií bude správným řešením i pro zlepšení naší ekologické bilance. Podobně jako ve službě GB/Španělsko budeme operovat do a z určitých poštovních kódů ve všech zemích a až se provoz bude dále rozvíjet, pokrytí dále rozšíříme.“ V návaznosti na tvrdý brexit společnost DSV zveřejnila na své britské webové stránce nabídku odesílatelům, aby udělili firmě povolení konat jako celní agent v jejich prospěch. „Bude se to týkat jak exportní deklarace, tak importního clení. Konání bez tohoto povolení bude mít dopad na dobu tranzitu v případě No Deal Brexit,“ uvedla DSV.

spinner