DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Námořní doprava

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

ELA MÁ NOVÉHO PREZIDENTA

Na svém letošním výročním zasedání zvolili členové ELA nového prezidenta. Stal se jím Ital Paolo Biso-gni, prezident italského logistického svazu AILOG. Zasedání se konalo v Mnichově v rámci nedávného dopravního veletrhu transport logistics.

Námořní přepravce Cosco koupí za 6,3 miliardy USD konkurenční OOIL Premium

Námořní přepravce Cosco koupí za 6,3 miliardy USD konkurenční OOIL

11.7. – Čínská lodní společnost Cosco Shipping Holdings koupí za 6,3 miliardy USD (144,2 miliardy Kč) svého hongkongského konkurenta Orient Overseas International (OOIL). Cosco se díky převzetí stane třetím největším lodním přepravcem kontejnerů na světě. Většinový vlastník OOIL přijal nabídku. Dohodu však musí ještě schválit antimonopolní úřady v Číně, Evropě a USA, uvedly firmy v prohlášení pro hongkongskou akciovou burzu.

​Přístavní správa GPA láme rekordy

Přístavní správa Georgia Ports Authority (GPA) oznámila, že v dubnu odbavila 333 006 TEU, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 11,7 procenta (o 34 966 TEU). Celková tonáž odbavená v přístavech spadajících pod GPA stoupla dokonce o 13 procent (334 950 tun) na 2,94 milionu tun. Letošní čtvrtý měsíc tak byl vůbec nejlepším dubnem v historii přístavní správy. „Savannah se vypracoval v hlavní bránu obsluhující východ Spojených států,“ zdůraznil výkonný ředitel GPA Griff Lynch.

​Hapag-Lloyd dokončil převzetí rejdařství UASC

Kontejnerová rejdařství Hapag-Lloyd a United Arab Shipping Company (UASC) dokončila fúzi. S 230 loděmi s celkovou přepravní kapacitou 1,6 milionu TEU je nyní Hapag-Lloyd pátým největším kontejnerovým rejdařstvím na světě. Koncern zůstává registrovaný v Německu, hlavním sídlem je nadále Hamburk.

​Co přinesl květen 2017 v dopravě

Nejenže se digitalizace stále rozšiřuje, ale také se zvyšuje počet útoků na počítačové sítě. S osvětou všeho druhu týkající se digitalizace a automatizace v dopravě a logistice jako by se roztrhl pytel. Již méně je návodů, jak se chránit před novou kvalitou tzv. kyberútoků. Proto poučení třeba od sousedů nejsou na škodu. Podíváme se například na severoněmecké námořní přístavy, které pracují na svém ochranném systému. Brémský projekt PortSec je má v tom podpořit.

Ing. Jiří Šťastný: Námořní trh poškozují nekalé praktiky některých rejdařů

Ani speditéři ani jejich nadnárodní aliance FIATA zatím nemohou najít způsob, jak se vypořádat s nekalými praktikami některých rejdařů, kteří například mění sazby za přepravu zboží ze dne na den a v případě nesouhlasu speditérů prostě jejich zboží na loď nenaloží. V rozhovoru pro Dopravní noviny to řekl předseda Námořního klubu Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Jiří Štastný.


Ing. Vladimír Doboš: Velkou výzvou pro všechny přístavy jsou stále větší lodě

Všechny velké světové přístavy, mezi které patří i ten hamburský, musí v poslední době čelit nové výzvě v podobě stále větších lodí, které si pořizují z důvodu ekonomické efektivity přepravy zboží jednotliví rejdaři. „Přístav musí disponovat jak vhodnými překladištními zařízení pro vykládku a nakládku těchto lodí, musí být i napojený na spolehlivý a dostatečně kapacitní systém vnitrozemských přeprav,“ říká vedoucí reprezentace společnosti Hafen Hamburk Marketing pro ČR a Slovensko Vladimír Doboš.

Aktuality ze světa 18/2017 Premium

Aktuality ze světa 18/2017

4.7. – LOGISTIKA – Francouzský logistický podnik Geodis chce po převzetí firmy Ozburn-Hessey Logistic v USA v listopadu 2015 získat další americké firmy. Důvodem je posílení pozice na tamním trhu. Zájem se týká oblasti smluvní logistiky a dopravního managementu. Geodis se chce dále rovněž rozvíjet v Německu a v Číně. V SRN je oblastí zájmu také smluvní logistika a spedice

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - květen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LOGISTIKA JAKO VĚDA – OTÁZKY VÝZKUMU KOLEM PRŮMYSLU 4.0

ELA uvádí, že s ohledem na podstatné změny v ekonomice a ve společnosti, jež jsou dány čtvrtou průmyslovou revolucí, je nezbytné najít nové postavení logistiky jako disciplíny i jako vědy. Témata jako internet věcí a služeb, big data nebo autonomní řízení jsou nedílně propojena s logistikou dneška. V tomto procesu se logistika jako věda a jako hospodářský sektor neřídí jenom aplikacemi, ale stále více vývojem základních metod, algoritmy a technikou.

​Aktuality ze světa 17/2017 Premium

​Aktuality ze světa 17/2017

19.6. - KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac a čínský chemický podnik Markor vypravily v polovině května první vlak ze severozápadní Číny do Německa a Francie. Dopravil 82 kontejnerů s chemickými produkty a byl 800 metrů dlouhý. „Plánujeme zvládnutí trati dlouhé osm tisíc kilometrů za 18 dní. Přitom přecházíme hranice šesti států “ řekl Silvio Ferrari, produkční šéf Hupacu.

spinner