Námořní doprava

Egyptský soud povolil odplout lodi Ever Given, která blokovala Suez

7.7. - Egyptský soud zrušil zadržení kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu zablokovala Suezský průplav. Umožnil tak plánované středeční odplutí plavidla, na kterém se na konci minulého týdne dohodli zástupci majitelů a pojistitelů lodi se Správou Suezského průplavu (SCA). Informovala o tom agentura Reuters.

Minglee Hoe ((IMO): Cílem projektu GreenVoyage2050je snižování emisí skleníkových plynů

Projekt GreenVoyage2050, do něhož se zatím zapojilo jedenáct partnerských zemí, zahájila Mezinárodní námořní organizace (IMO) společně s norskou vládou v květnu 2019. O ambicích transformovat námořní dopravu pro budoucnost s nízkými emisemi uhlíku jsme hovořili s technickou analytičkou tohoto projektu Minglee Hoe.

Nejen freight, ale i demurrage a detention zběsile rostou

2.7. - Poplatky účtované lodními společnostmi za pozdní odebrání nebo vrácení kontejnerů do přístavu (tzv. demurrage a detention) se mezi březnem 2020 a březnem 2021 více než zdvojnásobily. To je výsledek analýzy sestavené z Container xChange.

Karanténa v čínském přístavu způsobila domino efekt v globálním obchodě

30.6. - Květnová karanténa v jednom z nejrušnějších kontejnerových přístavů na světě Jen-tchien v Číně se jako dominový efekt přenese na globální dodavatelské řetězce. Ve své studii to uvádí společnost Dun & Bradstreet. Předpokládá, že s ohledem na délku trvání budou dopady větší než v případě několikadenního zablokování Suezského průplavu na jaře letošního roku.

Dohoda o odškodnění kvůli havárii v Suezu se zřejmě blíží

22.6. – Klub P&I ve Spojeném království a další pojistitelé jsou blízko dohodě s úřadem pro Suezský průplav (SCA) o odškodnění v důsledku uvíznutí Ever Given z března tohoto roku. Na základě jednání s SCA zúčastněné strany požádaly egyptský soud, aby odložil příští slyšení na 4. července ve prospěch ukončení jednání.

​Dohoda o vypořádání ohledně lodi Ever Given je v nedohlednu

17.6. – Dva a půl měsíce poté, co byla po uvíznutí v Suezském průplavu znovu uvolněna m/s Ever Given, zůstává plavidlo a jeho 18 000 TEu nákladu ve vazbě ze strany Úřadu pro Suezský průplav (SCA). Příští přezkumné řízení u egyptských soudů týkající se plavidla, které v současné době kotví v oblasti Velkých Hořkých jezer v kanálu, je naplánováno na 20. června. A zdá se, že vlastníci a SCA nejsou ani o krok blíže dohodě o výši kompenzace za zablokování kanálu.

Potíže v kontejnerové dopravě možná nezmizí ani do Vánoc, tvrdí experti

14.6. - Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje.

Společnosti CMA CGM a Hapag-Lloyd pozastavily služby v několika regionech po celém světě

13.6. - Francouzská přepravní skupina CMA CGM uvedla, že veškeré dodávky v reeferech do Cabindy v Angole jsou pozastaveny z důvodu pokračující kongesce, která způsobuje „rostoucí a extrémně nepravidelnou“ délku tranzitu. Spo­lečnost Hapag-Lloyd potvrdila, že s okamžitou platností dočasně pozastavuje veškerý dovoz do přístavů východní Malajsie kvůli nedostatečné feeder obsluze, jmenovitě jde o přístavy Kuching, Sibu, Bintulu, Kota Kinabalu, Labuan, Sandakane a Tawau.

Prázdná depa v jihočínských přístavech

11.6. - Dostupnost kontejnerů v jihočínských přístavech se nadále zhoršuje, protože rejdaři tyto přístavy vynechávají kvůli vlně ohnisek nákazy covid-19 v provincii Kuang-čou. Podle nejnovějších údajů z Container xChange byly nedostatkem kontejnerů nejvíce zasaženy přístavy Yantian, Shekou a Nansha.

​NYT: Agentura OSN pro lodní dopravu blokuje boj proti klimatickým změnám

6.6. – Zatímco uhlíková stopa lodní dopravy dál roste, hlavní regulátor tohoto sektoru mimo pozornost veřejnosti zmírňuje a zdržuje ekologická opatření. V článku o Mezinárodní námořní organizaci (IMO) to napsal deník The New York Times (NYT). Agenturu OSN popisuje jako obskurní, ale vlivnou instituci silně propojenou s průmyslem, na který má dohlížet.

spinner