Námořní doprava

Společnost cargo-partner otevírá druhou řeckou kancelář v Pireu

31.5. - Nová pobočka v největším námořním přístavu Řecka doplňuje rozsáhlou síť cargo-partner v jihovýchodní Evropě a nabízí námořní, letecká a silniční „door-to-door“ řešení. Strategická poloha přístavu umožňuje společnosti cargo-partner dosáhnout rychlejší tranzitní časy pro importní zásilky z a na Balkán.

​Objem ruské ropy naložené na lodích na moři vystoupil na rekord

25.5. – Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť prodejci mají problémy s nalezením odběratelů této ropy. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na údaje analytické společnosti Vortexa.

​Británie chce Ukrajině kvůli zablokovaným přístavům pomoci s vývozem obilnin

24.5. – Británie hledá způsoby, jak pomoci Ukrajině s vývozem obilnin, které kvůli ruské invazi a zablokovaným přístavům nemůžou zemi opustit obvyklou lodní cestou. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr dopravy Grant Shapps, který toto téma řeší se svým ukrajinským protějškem Oleksandrem Kubrakovem. Ukrajina kvůli válce čelí problémům, jak vyvézt téměř 25 milionů tun obilí, přičemž jeho nedostatek může ohrozit miliony hladovějících lidí v chudých zemích.

​Komentář: Co přinesl duben v dopravě

Dne 31. března americkým Senátem prošel formálním hlasováním zákon o reformě námořní dopravy z roku 2022 (OSRA), který v únoru představili senátoři Amy Klobucharová (demokratka z Minnesoty) John Thune (republikán za Jižní Dakotu) a o týden dříve byl schválen Výborem pro obchod, vědu a dopravu. Senát je nyní připraven k jednání se Sněmovnou reprezentantů, aby našel kompromis, který by podepsal americký prezident.

Finanční rok 2022 začal pro HHLA úspěšně

16.5. - Hamburská přístavní a logistická společnost HHLA zaznamenala v prvních třech měsících roku výborné výsledky. Tržby skupiny HHLA vzrostly o 10,7 % na 386,2 milionu EUR (v předchozím roce 348,7 mil. EUR). Zatímco k pozitivnímu vývoji tržeb přispěly všechny segmenty skupiny, nárůst provozního výsledku skupiny (EBIT) ovlivnily nárůst poplatků za skladování v segmentu kontejnerů a další zvýšení podílu železnice na celkové intermodální přepravě HHLA. Provozní výsledek skupiny (EBIT) se zvýšil o 15,9 % na 53,7 milionu EUR (v předchozím roce 46,3 mil. EUR). Marže EBIT tak dosáhla 13,9 % (v předchozím roce 13,3 %). Zisk po zdanění vzrostl o 7,0 % na 22,8 milionu EUR (předchozí rok: 21,3 mil. EUR).

V rumunské Konstanci se potopila loď s ruským uhlím určeným pro Srbsko

12.5. - V rumunském přístavu Konstanca se včera potopila loď s 1500 tunami ruského uhlí směřujícího do Srbska. Příčiny nehody se vyšetřují. Podle místních úřadů není námořní doprava v nejdůležitějším rumunském přístavu nijak omezena, informoval server Digi24.

Volodymyr Zelenskyj žádá otevření přístavů, aby se předešlo potravinové krizi

10.5. - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k okamžitému otevření ukrajinských přístavů, které blokují ruská vojska. Upozornil, že současná situace může vyvolat potravinovou krizi ve světě. Napsal o tom na sociální síti Telegram po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který přicestoval do ukrajinského přístavního města Oděsa.

​Norsko zavře hranice a přístavy pro ruské kamiony a lodě

30.4. – Norsko uzavře své hranice a přístavy pro ruské kamiony a lodě. Připojí se tím k sankcím, které na Moskvu uvalila Evropská unie kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to včera oznámilo norské ministerstvo zahraničí.

​Skupina Kuehne+Nagel má za sebou silné první čtvrtletí roku 2022

29.4. – Začátek hospodářského roku 2022 se pro skupinu Kuehne+Nagel nesl ve znamení pokračující vysoké poptávky po kvalitních přepravních službách. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se skupině podařilo zlepšit všechny klíčové ukazatele: čistý obrat vzrostl o 68 % na 10,2 miliardy CHF, EBIT o 160 % na 1,1 miliardy CHF, výnosy o 162 % na 832 milionů CHF a volné cash flow o téměř 1 miliardu CHF. Konverzní poměr, který vyjadřuje podíl EBIT na hrubém zisku skupiny, dosáhl 38,1 %.

​Maersk: Konjunktura v námořní dopravě se ve druhém pololetí stabilizuje

27.4. – Konjunktura v námořní dopravě se ve druhém pololetí stabilizuje, očekává dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk. Firma s tržním podílem přibližně 17 procent, která je považována za barometr světového obchodu, ve své dnešní zprávě ale i tak s ohledem na vysoké sazby za přepravu kontejnerů zvýšila výhled zisku na letošní rok. Prognóza Maersku bude patrně vnímána jako negativní signál pro světovou ekonomiku, uvedla společnost Alphaliner.

spinner