Námořní doprava

​Nový námořní servis LCL pro zásilky z jihokorejského Busanu až do Prahy

8.4. – „Kapacity v námořních přepravách jsou od jara loňského roku limitované, o to víc nás těší, že můžeme našim zákazníkům nabídnout nový přímý námořní LCL servis z jihokorejského Busanu až do Prahy. Servis je vhodný pro přepravu širokého spektra zboží,“ uvedl Jakub Havránek, manager Sea Department, LCL, DSV Air & Sea.

Správa Suezského průplavu zvažuje rozšíření jižní části vodní cesty

7.4. – Správa Suezského průplavu (SCA) zvažuje, že rozšíří jižní část vodní cesty, kde nedávno uvízla kontejnerová loď Ever Given. Zkoumá též možnost pořídit jeřáby, které by dokázaly složit náklad z výšky až 52 metrů. V rozhovoru s agenturou Reuters o tom informoval šéf správy průplavu Usáma Rabía.

Suezem proplula už všechna plavidla čekající tam po jeho zablokování

4.4. - Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto důležitou dopravní tepnu světového obchodu zablokovala velká kontejnerová loď. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na správu průplavu. Čtyřista metrů dlouhou loď Ever Given se podařilo uvolnit v pondělí, na což čekalo přes 400 plavidel.

Jak to vidí Martin Hubeňák, zástupce pro střední a východní Evropu, přístav Antverpy

Města Antverpy a Bruggy se nedávno rozhodla sloučit své přístavy. Transakce podléhá řadě obvyklých schvalovacích procesů včetně potřeby získat souhlas od příslušných protimonopolních úřadů. Poté bude následovat integrační proces, který se obě strany budou snažit dokončit v průběhu letošního roku. Zatím se tedy pro zákazníky nic nemění.

Přístav Hamburk: loni pokles, letos optimismus

Celkově bylo na terminálech přístavu Hamburk v loňském roce přeloženo 126,3 milionu tun zboží, což představuje pokles o ‑7,6 procenta ve srovnání s dobrými výsledky roku 2019. Také překlad kusového zboží (87,8 milionu tun) zaznamenal pokles o ‑7,9%, stejně jako překlad hromadného zboží (38,5 milionu tun). Ten se snížil o ‑6,7%. V segmentu kontejnerů bylo loni zmanipulováno celkem 8,5 milionu TEU, tedy o 7,9% méně než v roce 2019. Přístavní správa zveřejnila výsledky minulý týden.

Luka Koper vloni pokračoval v rozsáhlých investicích

Slovinský přístav Koper je regionálním lídrem v překladu kontejnerů, automobilů i dílů pro automobilový průmysl. Klíčovým prvkem pro udržení konkurenceschop­nosti je proto rozšíření kapacity kontejnerového terminálu. V rozhovoru pro Dopravní noviny to nezapomněl zmínit Ivan Perić, nový zástupce přístavu Luka Koperu pro ČR a Slovensko se sídlem v Praze.

Loď v Suezském průplavu se podařilo uvolnit, doprava se může obnovit

29.3. - Kontejnerovou loď Ever Given, která téměř týden blokovala Suezský průplav, se dnes podařilo uvolnit. Doprava na této klíčové vodní cestě se tak může obnovit, informovala s odkazem na správu průplavu agentura Reuters. Minulý týden v úterý plavidlo o velikosti mnohaposchoďového domu tuto trasu zablokovalo napříč, čímž zatarasilo cestu mnoha dalším lodím. Každý den prodlevy znamenal ve světovém obchodě ztrátu přes devět miliard USD (asi 200 miliard Kč).

Loď blokující Suezský průplav se podařilo částečně vyprostit

29.3. - Kontejnerovou loď Ever Given, která od úterý blokuje Suezský průplav, se podařilo částečně vyprostit. Agentuře AP to dnes sdělili zástupci firmy, která pracuje v průplavu. Konkrétní časový harmonogram pro úplné vyproštění lodi a uvolnění významné vodní tepny ale podle agentury neuvedli.

Pokus o uvolnění kontejnerové lodi uvízlé v Suezu nevyšel

27.3. – Pokus uvolnit kontejnerovou loď, která v úterý zablokovala Suezský průplav, nevyšel. Informovala o tom společnost Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM), která loď Ever Given spravuje. Nizozemský tým, který na vyproštění pracuje, potvrdil, že v neděli operaci podpoří další dva remorkéry.

Podařilo se uvolnit loď, která od úterý blokovala Suezský průplav

24.3. - Suezský průplav v Egyptě zablokovala v úterý obří nákladní loď, která najela na jihu průplavu na mělčinu. Po několika hodinách byla dnes uvolněna a podle správy průplavu už neblokuje vodní trasu napříč. Na místo bylo vysláno osm vlečných člunů, které plavidlo o délce 400 metrů a šířce 59 metrů pomáhaly vyprostit.

spinner