Námořní doprava

​FIATA: Speditéři mají velké obavy z nových obchodních praktik v námořní dopravě

Nedávné oznámení uživatelům služeb nákladní dopravy skupiny A.P. Moller‑Maersk a jejích integrovaných služeb, které omezuje přístup mezinárodních speditérů v mnoha ekonomikách prostřednictvím přechodu od smluvních ujednání ke spotovým sazbám, vyvolává vážné obavy ohledně významných změn v obchodní praxi a dlouhodobě zavedeném lex mercatoria v odvětví námořní dopravy. Upozornila na to Mezinárodní federace spedičních svazů (FIATA).

​Kuehne+Nagel nabízí využití biopaliv v námořní logistice

3.2. – Skupina Kuehne+Nagel nabízí možnost využití udržitelných biopaliv v námořní logistice. Volbou biopaliva druhé generace UCOME (metylester použitého kuchyňského oleje) namísto standardních pohonných hmot mohou zákazníci Kuehne+Nagel snížit své emise z námořní přepravy až na nulu. Výhodou UCOME je způsob jeho výroby, jež nevyžaduje žádnou zemědělskou půdu ani zpracování potravin.

Skupina Kuehne+Nagel vyvinula nový ukazatel vytížení kontejnerových přístavů

24.1. - Skupina Kuehne+Nagel spouští v rámci platformy Seaexplorer ukazatel narušení prostředí námořní přepravy, který měří efektivitu světových kontejnerových přepravních sítí. Indikátor zobrazuje kumulativní čekací dobu na jednotku TEU v přístavech Prince Rupert, Vancouver/Seattle, Oakland, Los Angeles/Long Beach, New York, Savannah, Hongkong, Šanghaj/Ningbo a také Rotterdam/Antverpy.

Bloomberg: Ceny za přepravu nákladů po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos

21.1. - Ceny za přepravu nákladů po moři loni prudce vzrostly a očekává se, že zůstanou vysoké i v letošním roce. To přinese globálním nákladním dopravcům další rok vysokého růstu zisku, menší společnosti a jejich zákazníci – od Španělska až po Srí Lanku – však budou muset platit více téměř za všechno. Upozornila na to agentura Bloomberg.

Loni se prudce snížil počet pirátských útoků na světových mořích

15.1. - Počet pirátských útoků na světových mořích loni klesl nejníže za téměř 30 let. Podle údajů Mezinárodního námořního úřadu (IMB), který spadá pod Mezinárodní obchodní komoru, bylo pirátských útoků a ozbrojených přepadení lodí 132. O rok dříve zaznamenal úřad 195 případů přepadení. Piráti se nalodili na 115 lodí, 11 jich napadli, pět ostřelovali a jednu unesli.

Evropská komise zablokovala spojení jihokorejských výrobců lodí

14.1. - Evropská komise (EK) zablokovala plánované spojení jihokorejských výrobců lodí Hyundai Heavy Industries a Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Transakce by narušila hospodářskou soutěž a vedla k růstu cen velkých plavidel pro přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedla komise včera v tiskové zprávě. Spojením podniků by vznikl největší výrobce lodí na světě.

Proč je MSC nejúspěšnější v řešení pandemické situace

13.1. – Společnost MSC je dopravcem, která byla ze všech kontejnerových přepravních společností nejlépe schopna předvídat a využívat tržní dopady pandemie koronaviru. Když se v roce 2020 v žádném případě nedalo očekávat, že hráči budou v průběhu pokřivení trhu sklízet obrovské zisky a že se po náhlém propadu poptávky nebudou muset obávat obrovských nadměrných kapacit, MSC již začala masivně nakupovat použité lodě na trhu. To je velmi pozoruhodné, protože zároveň i renomované analytické domy, jako je Sea-Intelligence, stále považovaly za realistické ztráty v celém odvětví až do výše 23 miliard USD pro rok 2020. Málokdy byla prognóza tak špatná jako tato: dopravci ztrojnásobili své kumulativní zisky na přibližně 16 miliard USD.

​Hamburk sjednocuje síly na podporu ekonomiky postižené koronavirem

V souvislosti s novými opatřeními v rámci Programu Corona, která znamenají nutná omezení pro podnikatelský život, obnovily Senát, veřejná rozvojová banka IFB a soukromý hamburský finanční sektor svou solidaritu s cílem zajistit likviditu postižených hamburských podniků.

​Suezský průplav loni zvýšil tržby o 13 procent na rekordních 6,3 miliardy dolarů

3.1. – Suezský průplav, který spojuje Středozemní a Rudé moře, loni zvýšil tržby o 12,8 procenta na 6,3 miliardy dolarů (asi 139 miliard Kč), což je nejvíce v historii této důležité dopravní tepny světového obchodu. S odvoláním na správu průplavu o tom informovala agentura AP.

Po brexitu vzrostl objem lodní přepravy aut mezi Francií a Irskem na trojnásobek

24.12. - Objem lodní přepravy nákladních aut mezi severofrancouzským přístavem Cherbourg a Irskem se za poslední rok ztrojnásobil, uvedla dnes správa přístavu. Cesta je sice o šest hodin delší než pozemní trasa přes Británii, zboží při ní ale neopustí prostor Evropské unie a cesta je tak díky menší administrativě stále přitažlivější, píše AFP.

spinner