18.4. - Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím plujícím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů v Černém moři. Oznámily to včera podle agentur AP a DPA bulharská a rumunská námořní správa. Agentury upozornily, že opatření je součástí nového balíku sankcí vůči Rusku, který minulý týden přijala Evropská unie.
Námořní doprava
14.4. - Zabránit znečišťování moří vypouštěním lodního odpadu má v návaznosti na předpisy Evropské unie novela o námořní plavbě, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Novela se týká také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek. O podpisu ČTK informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
26.3. – Suezský průplav zvýší od května poplatky za tranzit lodí. Oznámil to správce této dopravní tepny spojující Středozemní a Rudé moře. Navýšení se dotkne například ropných tankerů, jež tvoří podstatnou část plavidel, které průplav využívají. Informovala o tom agentura AP.
24.3. – Britská vláda chystá právní kroky proti trajektové společnosti P&O Ferries. Nelíbí se jí způsob, jakým firma propustila své zaměstnance, řekl premiér Boris Johnson. Firma krátce předtím oznámila, že část propuštěných zaměstnanců dostane téměř dvouleté odstupné. Popírá přitom, že v souvislosti s vyhazovem všech svých zaměstnanců porušila zákon, když jim to předem nesdělila. Informovala o tom včera BBC.
18.3. - Maersk potvrdil listu The Loadstar, že jeho předvolání ministerstva spravedlnosti USA (DOJ) souvisí s „probíhajícím vyšetřováním narušení dodavatelského řetězce“. Bez oficiálního oznámení či odpovědi ze strany DOJ na žádost o vyjádření existuje však málo podrobností o tom, proč byla druhá největší kontejnerová linka na světě předvolána. Mluvčí dopravce pro Severní Ameriku Tom Boyd prohlásil, že předvolání je spojeno s vyšetřováním, a dodal: „Nevidíme žádné důkazy o skutečném nebo údajném protiprávním jednání ze strany společnosti Maersk, ale budeme s ministerstvem nadále spolupracovat, protože bude pokračovat ve vyšetřování.“
16.3. - Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerů, které v zemi uvázly. Informoval o tom včera generální ředitel firmy Sören Skou. Firma, která patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě, na začátku března oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastaví rezervace nových kontejnerů do Ruska a z něj. V ruských přístavech doručuje kontejnery rezervované před začátkem ozbrojeného konfliktu.
10.3. - Společnosti Hapag-Lloyd, CMA CGM a Maersk byly Kongresem USA požádány o poskytnutí podrobných informací o pozadí svých přepravních sazeb, příplatků a vysokých zisků. V dopisech adresovaných osobně příslušným generálním ředitelům dopravců vyzývají předsedové dvou podvýborů Kongresu, James E. Clyburn a Raja Krishnamoorthi, společnosti, aby do 16. března odpověděly na podrobný dotazník. Dotazy, které jednotlivě odpovídají na příslušné okolnosti dopravců, se v podstatě točí kolem stejné základní otázky: Jak lze vysvětlit, že provozní náklady lodních společností vzrostly mnohem méně než příslušné příjmy nebo přepravní sazby? Podle kongresového výboru se náklady Hapag-Lloydu zvýšily meziročně v prvních devíti měsících roku 2021 o 16 procent; průměrná přepravní sazba dosažená společností Hapag-Lloyd se však ve srovnání se stejným obdobím zvýšila o 66 procent. Tento nepoměr existuje podle amerického výboru také u CMA CGM. Provozní náklady vzrostly za prvních devět měsíců loňského roku o 28 procent, zatímco tržby vzrostly o téměř 73 procent. Naproti tomu v Maersku se provozní náklady v roce 2021 zvýšily o 21 procent, ale průměrné přepravní sazby se zvýšily o 83 procent.
Právě vychází v DN č. 5
Vladimír Doboš: Přístav Hamburk patří při snižování uhlíkové stopy k lídrům mezi námořními přístavy
10.3. – Společnost Port of Hamburg Marketing zveřejnila minulý týden výsledky přístavu Hamburk za rok 2021. O jejich komentář a přiblížení situace v námořní dopravě v současné době jsme požádali Vladimíra Doboše, vedoucího reprezentace společnosti Hafen Hamburg Marketing v Praze.
3.3. – Kuehne+Nagel má za sebou výjimečně úspěšný finanční rok 2021. Skupina v porovnání s předchozím rokem docílila významného navýšení všech klíčových hospodářských ukazatelů: čistý obrat vzrostl o 61 % na 32,8 miliardy švýcarských franků (CHF), EBIT stoupl o 175 % na 2,9 miliardy CHF a celoroční výnosy v hodnotě 2,2 miliardy CHF byly o 173 % vyšší. Konverzní poměr, který zohledňuje EBIT jako procentuální podíl v hrubém zisku skupiny, dosáhl úrovně 30 %, čímž výrazně přesáhl 16% cíl stanovený do roku 2022. K dosaženým výsledkům přispěl vývoj ve všech obchodních jednotkách skupiny.
3.3. – Sněmovna zrychleně schválila novelu o námořní plavbě, která upravuje nakládání s lodním odpadem. Předloha vychází z unijních předpisů a týká se také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek. Vládní předlohu nyní dostane k posouzení Senát.