Námořní doprava

Maersk věří „zeleným“ palivům

Lee Kindbergová, ředitelka pro životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj zastoupení rejdařství Maersk pro Severní Ameriku, vystoupila v dubnu v online slyšení před členy podvýboru pro pobřežní stráž a námořní dopravu v americkém Kongresu. Expertka se věnovala budoucnosti bezuhlíkové námořní dopravy, zejména problematice lodních paliv, spolupráce rejdařů s přístavy a zavádění ekologických technologií.

IMO a Německo podpoří snižování emisí v asijské regionu

Mezinárodní námořní organizace IMO a německé spolkové ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody a jadernou bezpečnost podepsaly počátkem dubna dohodu o přípravě projektu, jehož cílem je snížení emisí v námořní dopravě v regionu východní a jihovýchodní Asie.

CTA Hamburk - jediný klimaticky neutrální kontejnerový terminál na světě

Přístav Hamburk je specifický tím, že se nachází ve středu městské zástavby. Dává tím tak zde hospodařícím firmám zvláštní odpovědnost v oblasti ochrany a udržování čistoty životního prostředí. Mnoho společností zabývajících se manipulací se zbožím, provozovatelů terminálů a průmyslových společností se sídlem v přístavu realizuje množství projektů na další zlepšení kvality ovzduší v přístavu, vývoj ekologicky účinných pohonných jednotek nebo posílení role elektromobility v přístavu.

​Egypt plánuje rozšířit jižní část Suezského průplavu, kde uvázla loď

12.5. – Správa Suezského průplavu (SCA) plánuje rozšířit o 40 metrů jižní část kanálu, kde v březnu uvázla kontejnerová loď a zablokovala na šest dní lodní dopravu. Zároveň se chystá tuto část kanálu prohloubit. Podle agentury Reuters to oznámil předseda správy průplavu Usáma Rabía. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí sdělil, že projekt by měl být dokončen nejpozději do dvou let.

Námořní dopravce Maersk má díky růstu zájmu o nákladní dopravu rekordní zisk

6.5. - Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, která je světově největším kontejnerovým přepravcem po moři, má díky růstu zájmu o nákladní dopravu za čtvrtletí rekordní čistý zisk 2,7 miliardy USD (580,5 miliardy Kč). To je meziročně třináctkrát více a téměř stejně jako za celý loňský rok poznamenaný pandemií. Firma se sídlem v Kodani očekává stejně silnou poptávku po celý letošní rok.

Loď Ever Given, která zablokovala Suezský průplav, zatím zůstane v Egyptě

5.5. - Egyptský soud rozhodl, že kontejnerová loď, která v březnu skoro týden blokovala Suezský průplav, prozatím zůstane ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu. V praxi tak soud zamítl dřívější odvolání japonského majitele plavidla. S odkazem na soudní zdroj o tom napsala agentura Reuters.

Vypořádání důsledků blokády Suezu bude náročný proces

Svaz spedice a logistiky ČR z podstaty své existence žádné podnikatelské činnosti neprovádí, takže přímý dopad blokády Suezu na nás nelze stanovit. Jelikož jsme však byli mezi prvními, kdo o nehodě a následně i o vyhlášení Společné havárie informovali (naše členy), dostali jsme se do okruhu informačních zdrojů, které jsou více oslovovány a žádány o radu či postoj. To nás samozřejmě těší a budeme rádi, když budeme smět pomáhat méně zkušeným kolegům při jejím vypořádání (společné havárie jsou opravdu výjimečným počinem).

Loď Ever Given zůstává v Egyptě, část posádky ji ale může opustit

30.4. - Část posádky z kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu na několik dní zablokovala provoz v Suezském průplavu, může opustit palubu. Egyptské úřady povolily odchod členů posádky, kterým propadla pracovní smlouva, uvedla agentura EFE. Loď nadále kotví ve Velkém hořkém jezeru, které spojuje severní a jižní část průplavu. Správce průplavu a vlastník plavidla vedou spor o odškodné za přerušení provozu.

Právě vychází v DN č. 7 - 8

​Ing. Petr Rožek, Ph.D.: Vypořádání důsledků blokády Suezu bude náročný proces

25.4. – Svaz spedice a logistiky ČR z podstaty své existence žádné podnikatelské činnosti neprovádí, takže přímý dopad blokády Suezu na nás nelze stanovit. Jelikož jsme však byli mezi prvními, kdo o nehodě a následně i o vyhlášení Společné havárie informovali (naše členy), dostali jsme se do okruhu informačních zdrojů, které jsou více oslovovány a žádány o radu či postoj. To nás samozřejmě těší a budeme rádi, když budeme smět pomáhat méně zkušeným kolegům při jejím vypořádání (společné havárie jsou opravdu výjimečným počinem).

Vojtěch Hromíř: Kamionová doprava zvládla rok 2020 dobře, letošek však pro nás bude náročný

Silniční nákladní doprava loňský rok ovlivněný pandemií koronaviru zvládla dobře, velmi špatně na tom byli autobusoví dopravci. Letošek však bude pro všechny velice náročný. V rozhovoru pro Dopravní noviny o současné situaci v silniční dopravě na to upozornil generální tajemník Sdružení ČESMAD BohemiaVojtěch Hromíř. 

spinner