Námořní doprava

​A. P. Moller - Maersk koupí dánskou společnost Martin Bencher Group

15.8. – Moller – Maersk dosáhla dohody o převzetí Martin Bencher Group, dánské projektové logistické společnosti s prvotřídními schopnostmi v oblasti nekontejnerové projektové logistiky. Společnost Martin Bencher byla založena v roce 1997 a je poskytovatelem logistických služeb, který se specializuje na projektovou logistiku. Hlavní schopností společnosti Martin Bencher je navrhování komplexních projektových logistických řešení pro globální klienty a mezi konkurenční výhody společnosti patří hluboké odborné znalosti v oboru, solidní výsledky, dlouhodobé vztahy se zainteresovanými stranami a také vysoce kvalifikovaná organizace.

​Společnost Kuehne+Nagel zajistila biopaliva pro objem přepravy 40 000 TEU

13.8. – Společnost Kuehne+Nagel zajistila ekvivalentní množství biopaliva nenovější generace vyráběného na bázi odpadů, jehož prostřednictvím ušetří emise CO2e pro přepravu 40 000 TEU (1 TEU = ekvivalent jednoho 20stopého kontejneru). V souladu s cílem společnosti dosáhnout nulových emisí tak mohou svoji emisní CO2e stopu snižovat i zákazníci. Biopaliva jsou jim dostupná pro přepravu veškerých zásilek u transakcí a služeb všech typů po celém světě.

​Společnost Hapag-Lloyd V prvním pololetí více než ztrojnásobila čistý zisk

12.8. – Německý kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd vykázal za první pololetí letošního roku čistý zisk 8,7 miliardy eur (212 miliard Kč). To je více než trojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni. Firma však ve svém dnešním sdělení zároveň upozornila, že válka na Ukrajině a koronavirová krize vyhlídky částečně zhoršují.

​DSV varuje, že čas doručení zboží lodní dopravou z Asie se znovu prodlouží

12.8. – Celosvětová lodní doprava pracuje pod neúprosným tlakem. Průměrná doba doručení zásilek z čínských přístavů do evropských byla v červnu průměrně přes 40 dní. Nyní však výhledy naznačují, že se lodní doprava z Asie znovu zpomalí. Zboží dlouhou dobu stálo v čínských přístavech, ovlivněných politikou striktních lockdownů. Po rozvolnění se lodě znovu vydaly na cestu, avšak situace se brzy může opět zhoršit. Vždyť problémy nemají jen čínské, ale i evropské přístavy, z nichž některé už nepřijímají nové zboží, dokud se staré zboží nevydá na cestu. Modely i horšící se koronavirová situace v Číně naznačují, že se lodní doprava na podzim znovu zpomalí, varuje DSV.

​Další čtyři lodě odvážejí z ukrajinských přístavů téměř 170 tisíc tun obilí

9.8 – Z ukrajinských černomořských přístavů v něděli postupně vypluly další čtyři lodě, které vezou téměř 170 000 tun obilí a dalších zemědělských výrobků. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Děje se tak na základě dohody o odblokování ukrajinských přístavů, kterou v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN.

​Česko s Hamburkem připravují další kolo jednání o výměně přístavních území

9.8 – Česká republika a Hamburk v září absolvují další kolo jednání o možné výměně českých labských přístavních území v severoněmeckém městě, za která by ČR ráda získala přístav dostupný pro námořní lodě. Řekl to zástupce ředitele Ředitelství vodních cest Českého republiky a tiskový mluvčí Jan Bukovský. Mluvčí hamburského úřadu pro hospodářství, který má v Hamburku na starosti i přístavní otázky, uvedla, že město je připraveno Česku náhradní nájemní prostory v přístavu poskytnout.

Společnosti REGENT a Siemens oznámily spolupráci na revolučním dopravním prostředku s nulovými emisemi

3.8. - Společnost Siemens Digital Industries Software dnes oznámila, že americká firma REGENT si zvolila její portfolio cloudového softwaru a služeb Siemens Xcelerator, které jí pomůže při vývoji nové kategorie dopravního prostředku s názvem Seaglider. Seaglider je vysokorychlostní vozidlo s nulovými emisemi, pohybuje se výhradně nad hladinou vody a výrazně zkracuje dobu a snižuje náklady na přepravu osob a zboží mezi pobřežními městy.

Loď Razoni s ukrajinskou kukuřicí pro Libanon dorazila do Istanbulu

2.8. - Loď Razoni s nákladem 26 000 tun ukrajinské kukuřice určené pro Libanon dorazila do Istanbulu. Oznámilo to dnes turecké ministerstvo obrany. Agentura DPA uvedla, že ve středu ráno by se měli na palubu dostavit zástupci Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN, kteří zkontrolují, zda loď neveze zbraně či jiný nedohodnutý náklad. Jde o první loď, která opustila ukrajinský přístav v rámci dohody o obnovení vývozu obilí z ukrajinských přístavů zablokovaných kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Dohodu 22. července podepsaly Ukrajina a Rusko.

Maersk za kvartál více než zdvojnásobil provozní zisk na 8,9 mld. USD

2.8. - Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk za druhé čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 8,9 miliardy USD (214,5 miliardy Kč). O výsledcích hospodaření dnes informoval list Financial Times. Firma letos potřetí zvedla výhled celoročního zisku. Vlivem přetížených globálních dodavatelských řetězců rostou sazby za přepravu. Maersk patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě a považován bývá za barometr světového obchodu. Na trhu má podíl 17 procent.

Problémy kontejnerové dopravy pomůže vyřešit nový český software

Uhlídat kontejner naplněný zbožím, aby doputoval lodí nepoškozený na určené místo, je v současné době náročný úkol. Důvodem je, mimo jiné, i používání rozdílných satelitních, navigačních a komunikačních systémů. Experti z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a společnosti GINA Software vyvíjejí jednotnou platformu pro monitoring a datovou analýzu přepravních kontejnerů.

spinner