Dánskému námořnímu dopravci Maersk klesl zisk o 72 procent, čeká slabší poptávku

Dánskému námořnímu dopravci Maersk klesl zisk o 72 procent, čeká slabší poptávku

4.8. - Dánskému námořnímu přepravci A.P. Moller-Maersk ve druhém čtvrtletí meziročně klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 71,7 procenta na 2,91 miliardy USD (64,6 miliardy Kč). Výsledek ale překonal očekávání trhu. Skupina nicméně varovala před prudším poklesem globální poptávky po námořní kontejnerové dopravě v letošním roce, k němuž přispívá utlumený hospodářský růst a snižování zásob u zákazníků. Firma o tom informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření.

Maersk patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě a považuje se za barometr světového obchodu. Tržby podniku se v období od dubna do června snížily o 40 procent na 13 miliard USD.

Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali, že hrubý provozní zisk spadne na 2,41 miliardy USD. Počet kontejnerů, které v uplynulém období firma naložila na lodě, klesl proti předchozímu roku o šest procent, zatímco průměrné přepravní sazby se snížily na polovinu.

Maersk očekává, že objem kontejnerové dopravy letos klesne o čtyři procenta. Dříve pokles odhadoval na 2,5 procenta. Podnik má v odvětví kontejnerové dopravy tržní podíl kolem 17 procent. Přepravuje zboží pro maloobchodní a spotřebitelské společnosti, jako je Walmart, Nike či Unilever.

Firma ale mírně zlepšila výhled celoročního hrubého provozního zisku. Stanovila jej na 9,5 až 11 miliard USD, zatímco dříve toto rozpětí začínalo na osmi miliardách USD.

Generální ředitel Vincent Clerc nevidí žádné známky toho, že by v letošním roce skončilo snižování zásob, které omezuje globální obchodní aktivitu. Mohlo by k tomu podle něj dojít v příštím roce.

"Vzhledem k pokračujícímu tlaku vyšších úrokových sazeb a potenciálnímu riziku recese v Evropě i ve Spojených státech Maersk nadále očekává utlumený globální makroekonomický růst," uvedla společnost.

Loni Maersk vykázal rekordní zisk díky vysokým sazbám za přepravu nákladů způsobeným silnou spotřebitelskou poptávkou. Letos ale sazby za přepravu kvůli zpomalení globální ekonomiky klesly.

Akcie Maersku dnes na burze v Kodani odpoledne odepisovaly přes pět procent. Od začátku roku ztrácejí více než 21 procent.

(čtk)

Foto: Maersk

spinner