Amsterdam zakázal velké výletní lodě, chce omezit znečištění a nadměrný turismus

Amsterdam zakázal velké výletní lodě, chce omezit znečištění a nadměrný turismus

22.7. - Amsterodamská radnice zakázala velkým výletním lodím vplout do centra města, jelikož se snaží omezit počet návštěvníků a znečištění životního prostředí. Informoval o tom server BBC News s odkazem na politiky, podle nichž tato plavidla nejsou v souladu s udržitelnými ambicemi nizozemské metropole.

Rozhodnutí znamená, že centrální terminál pro výletní lodě na řece IJ poblíž hlavního amsterdamského vlakového nádraží bude uzavřen.

Jedná se o poslední z řady opatření, jejichž cílem je omezit masovou turistiku ve městě. Radnice již dříve zakázala kouření marihuany ve čtvrti červených luceren. V březnu zase spustila internetovou kampaň, v níž vyzývala mladé Brity, kteří zvažují uspořádat v Amsterdamu rozlučku se svobodou, aby se do města raději nevydávali. Amsterdam se stal obětí své vlastní popularity, ročně ho navštíví až 20 milionů návštěvníků, z nichž některé přiláká pověst města večírků.

Výletní lodě se v posledních letech staly symbolem nadměrného turismu, poznamenala BBC, podle které byl návrh na jejich přesun z centra schválen velkou většinou hlasů.

"Znečišťující výletní lodě nejsou v souladu s udržitelnými ambicemi našeho města," uvedla levicově liberální strana Demokraté 66 (D66), která město řídí spolu se Stranou práce (PvdA) a Zelenou levicí, v prohlášení, z něhož citovala tisková agentura AFP. Průjezd výletních lodí také není slučitelný s plány na výstavbu nového mostu mezi historickou jižní částí města a čtvrtí Noord, která je středem zájmu nedávných developerských projektů.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner