DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Námořní doprava

Aktuality ze světa 16/2017 Premium

Aktuality ze světa 16/2017

14.6. - EXPRESNÍ SLUŽBY – Silně rostoucí čínský podnik sektoru KEB (kurýrní, expresní, balíkové služby) YTO Express přebírá 62 procentní podíl na spedičním a logistickém podniku On Time Logistics (Otel) z Hongkongu. Hodlá jej využít pro své mezinárodní expanzní plány. On Time Logistics má 52 kanceláří v 17 zemích a obsluhuje zákazníky ve 150 zemích. Experti potvrzují, že v současnosti asijští logistici získávají jiné logistiky v regionu, aby získávali přístup k mezinárodním obchodům.

​Japonsko chce mít do roku 2025 automatizovanou nákladní loď Premium

​Japonsko chce mít do roku 2025 automatizovanou nákladní loď

12.6. – Japonské přepravní společnosti a výrobci lodí spolupracují na vývoji nákladní lodi, která se bude sama navigovat a řídit. „Chytrá loď" má využívat umělou inteligenci k naplánovaní nejbezpečnější, nejkratší a nejúspornější trasy. První takové plavidlo by mohlo být v provozu do roku 2025.

Kontejnerový terminál v přístavu Mundra budou společně provozovat CMA CGM a Adani Ports

5.6. - CMA Terminals, dceřiná společnost rejdařské skupiny CMA CGM, a přední indický developer přístavní infrastruktury APSEZ (Adani Ports and Special Economic Zone) podepsali koncem dubna dohodu o vytvoření společného podniku, který bude provozovat nový kontejnerový terminál CT4 v přístavu Mundra. Kontrakt počítá s obdobím 15 let s možností dvojitého prodloužení o dalších deset let.

V Doveru hrozí po brexitu dopravní kolaps

Důrazněji to říci nejde: jako „absolutní katastrofu“ očekává situaci po brexitu Guy Platten z představenstva oborového svazu námořní dopravy (UK Chamber of Shipping), pokud nedojde k zajištění bezporuchové a plynulé příhraniční dopravy v Doveru a dalších britských přístavech. Svaz sdružuje 170 britských majitelů námořních lodí včetně tankerů, výletních plavidel a trajektových podniků.


​Rotterdam otevřel nový parkovací areál Maasvlakte Plaza Premium

​Rotterdam otevřel nový parkovací areál Maasvlakte Plaza

2.6. – Správa přístavu Rotterdam uvedla 3. května do provozu nové centrum pro nákladní vozy a řidiče Maasvlakte Plaza. „Toto zařízení představuje nový vysoký standard bezpečného parkování kamionů, zvyšuje logistickou výkonnost přístavu a zlepšuje přístup silniční nákladní dopravy do Rotterdamu,“ uvedl provozní ředitel Port of Rotterdam Authority Ronald Paul.

​Aktuality ze světa 14/2017 Premium

​Aktuality ze světa 14/2017

29.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Předsedkyně představenstva společnosti HHLA (Hamburger Hafen und Logistik) Angela Titzrath hodlá spojit oba dceřiné intermodální podniky Polzug a Metrans. „Naše činnosti na intermodálním úseku přispěly v minulých letech rozhodujícím způsobem k pozitivním výsledkům HHLA. Chceme přitom kvalitu naší nabídky dále zvyšovat. Proto, za předpokladu souhlasu našich dozorčích grémií, spojíme od 1. ledna 2018 operativní činnosti našich drážních podniků Polzug a Metrans do jednoho podniku pod vedením Metransu,“ uvedla.

​Aktuality ze světa 13/2017 Premium

​Aktuality ze světa 13/2017

19.5. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Z belgické nákladní dráhy „B logistics“ se stala „Lineas“ Se změnou jména končí dřívější nákladní společnosti belgických drah poslední spojení ke státnímu koncernu SNCB. Nemění se jen jméno, tvrdí předseda představenstva Geert Pauwels. Lineas má být zcela novou společností s budoucností.

​Antverpy jmenovaly další zástupce pro důležité trhy

9.5. – Vedení belgického přístavu Antverpy jmenovalo zástupce pro Indii (Malini Dutt), Čínu (Robert Feng) a střední/východní Evropu (Martin Hubeňák). Celkový počet zástupců přístavu se tak rozrostl na dvanáct. Cílem je dále posílit pozici přístavu v evropském vnitrozemí a na důležitých zahraničních trzích s velkým rozvojovým potenciálem. Úkolem zástupců je udržovat kontakt s místními podniky, přístavy, terminály, obchodními komorami a dalšími klíčovými obchodními partnery.

​Hafen Hamburk Marketing získal prestižní cenu

9.5. – Přístav Hamburk získal na akci „Supply Chain Day“ pořádané německým spolkovým svazem logistiky BVL a redakcí odborného magazínu Logistik Heute prestižní ocenění pro nejlepší logistickou značku v kategorii námořních přístavů. Za společnost Hafen Hamburg Marketing (HHM) cenu převzali společní předsedové představenstva Axel Mattern a Ingo Egloff. „Z ocenění máme obrovskou radost. Je to uznání vynikajících výkonů hamburského přístavu. Současně odráží úspěšnou pozici přístavu Hamburk jako značky na trhu,“ řekl Mattern.

Dopravní výbor EP přijal nová pravidla pro přístavní služby

Nová pravidla pro transparentnější financování klíčových přístavů v EU z veřejných fondů a obecná pravidla pro přístavy usilující o omezení počtu poskytovatelů služeb schválil dopravní výbor Evropského parlamentu. Současně však odmítl návrh „one size fits all“ – univerzálních pravidel pro přístup na jednotný evropský trh přístavních služeb, zejména lodivodů, doplňování paliva, uvazování a vleku plavidel.

spinner