Námořní doprava

​Logistické firmy DHL a Kuehne+Nagel přestaly expedovat do Ruska

3.3. – Společnosti DHL a Kuehne+Nagel, největší evropské logistické firmy, pozastavily kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu expedici zásilek do Ruska. Informovala o tom agentura Bloomberg. Dopravu do Ruska zastavili i hlavní přepravci kontejnerů. „Naše služby Rusku a Bělorusku byly pozastaveny, až do odvolání nepřijímáme ani zásilky do těchto zemí,“ uvedla DHL ve sdělení na svém webu. Logistická firma spadá pod německou poštu Deutsche Post. Do Ruska pomáhala dodávat vakcínu proti koronaviru a další materiál pro boj s pandemií covidu-19.


​Maersk přerušil až na nejnutnější dodávky přepravy do Ruska

2.3. – „Ve společnosti A.P. Moller – Maersk jsme hluboce znepokojeni tím, jak se krize na Ukrajině stále stupňuje. Pozorně sledujeme neustále se vyvíjející situaci, kdy vlády uvalují na Rusko nové sankce a pravidelně upravují seznam omezení. S ohledem na to nyní vidíme jasnou potřebu zavést nové a revidovat stávající procesy přijímání a vyřizování rezervací. Začínáme také pozorovat dopad na globální toky dodavatelského řetězce, jako jsou zpoždění a zadržování nákladu celními orgány v různých překladištích – celkově to vede k nepředvídatelným provozním dopadům,“ uvedl dopravce včera ve svém prohlášení.

Práce na prodloužení obousměrného úseku Suezu jsou v plném proudu, tvrdí správa

16.2. - Práce na prodloužení obousměrného úseku Suezského průplavu ze 75 na 85 kilometrů jsou v plném proudu. Na první tiskové konferenci o stavbě, která byla zahájena loni, to řekl šéf správy průplavu Usáma Rabí. Zároveň bude rozšířeno a prohloubeno dalších 30 kilometrů vodní cesty. Rozšíření této spojnice mezi Rudým a Středozemním mořem po celé délce by bylo příliš nákladné, konstatoval Isáma Rabí. Projekt bude podle něj stát tři miliardy egyptských liber (4,1 miliardy Kč) a má být dokončen do konce června 2023. Suez je dlouhý 193,3 kilometru.

Maersk ztrojnásobil zisk, potíže v dodavatelských řetězcích čeká i letos

9.2. - Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk loni ztrojnásobil hrubý provozní zisk (EBITDA) na 24 miliard USD (téměř 510 miliard Kč), tržby zvýšil o 55 procent na 61,8 miliardy USD (1,3 bilionu Kč). Jeden z nejvýznamnějších kontejnerových dopravců na světě ale ve své dnešní zprávě o hospodaření také uvedl, že s problémy v dodavatelských řetězcích počítá i v letošním roce.

Sazby za přepravu LNG v Atlantiku jsou náhle záporné

9.2. – Náklady na přepravu zásilek amerického zkapalněného zemního plynu do energeticky vyhladovělé Evropy se dostaly do záporných hodnot, což je dramatický obrat, který ilustruje rostoucí nadbytek lodí v Atlantiku přepravujících americké palivo. Podle společnosti Spark Commodities, která sleduje ceny za přepravu LNG, klesly v úterý sazby za spotovou přepravu v Atlantiku na –750 USD za den z 273 000 USD na začátku prosince. To je poprvé, co se záznam v údajích Sparku od roku 2019 dostal do záporných hodnot, a znamená to, že vlastníci platí nájemcům za používání svých lodí, alespoň teoreticky.

​FIATA: Speditéři mají velké obavy z nových obchodních praktik v námořní dopravě

Nedávné oznámení uživatelům služeb nákladní dopravy skupiny A.P. Moller‑Maersk a jejích integrovaných služeb, které omezuje přístup mezinárodních speditérů v mnoha ekonomikách prostřednictvím přechodu od smluvních ujednání ke spotovým sazbám, vyvolává vážné obavy ohledně významných změn v obchodní praxi a dlouhodobě zavedeném lex mercatoria v odvětví námořní dopravy. Upozornila na to Mezinárodní federace spedičních svazů (FIATA).

​Kuehne+Nagel nabízí využití biopaliv v námořní logistice

3.2. – Skupina Kuehne+Nagel nabízí možnost využití udržitelných biopaliv v námořní logistice. Volbou biopaliva druhé generace UCOME (metylester použitého kuchyňského oleje) namísto standardních pohonných hmot mohou zákazníci Kuehne+Nagel snížit své emise z námořní přepravy až na nulu. Výhodou UCOME je způsob jeho výroby, jež nevyžaduje žádnou zemědělskou půdu ani zpracování potravin.

Skupina Kuehne+Nagel vyvinula nový ukazatel vytížení kontejnerových přístavů

24.1. - Skupina Kuehne+Nagel spouští v rámci platformy Seaexplorer ukazatel narušení prostředí námořní přepravy, který měří efektivitu světových kontejnerových přepravních sítí. Indikátor zobrazuje kumulativní čekací dobu na jednotku TEU v přístavech Prince Rupert, Vancouver/Seattle, Oakland, Los Angeles/Long Beach, New York, Savannah, Hongkong, Šanghaj/Ningbo a také Rotterdam/Antverpy.

Bloomberg: Ceny za přepravu nákladů po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos

21.1. - Ceny za přepravu nákladů po moři loni prudce vzrostly a očekává se, že zůstanou vysoké i v letošním roce. To přinese globálním nákladním dopravcům další rok vysokého růstu zisku, menší společnosti a jejich zákazníci – od Španělska až po Srí Lanku – však budou muset platit více téměř za všechno. Upozornila na to agentura Bloomberg.

Loni se prudce snížil počet pirátských útoků na světových mořích

15.1. - Počet pirátských útoků na světových mořích loni klesl nejníže za téměř 30 let. Podle údajů Mezinárodního námořního úřadu (IMB), který spadá pod Mezinárodní obchodní komoru, bylo pirátských útoků a ozbrojených přepadení lodí 132. O rok dříve zaznamenal úřad 195 případů přepadení. Piráti se nalodili na 115 lodí, 11 jich napadli, pět ostřelovali a jednu unesli.

spinner