Námořní doprava

​Automobilka SAIC koupí dvě lodě, které dokážou přepravit 7600 aut

9.11. – Největší čínská automobilka SAIC Motor koupí dvě lodě, které budou schopny přepravit každá až 7600 aut. To je téměř dvakrát více, než kolik naloží její nynější lodě. Čínský výrobce plavidla koupí přes svou dopravní divizi Anji Logistics, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg. Celosvětová poptávka po autech je teď na vzestupu, SAIC má v Číně společný podnik s německým koncernem Volkswagen a také největší americkou automobilkou General Motors.

​Námořní dopravce Maersk navzdory nedostatku kontejnerů ztrojnásobil zisk

3.11. – Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil hrubý provozní zisk (EBITDA) na rekordních 6,9 miliardy dolarů (152,1 miliardy Kč). Firma je světově největším kontejnerovým dopravcem po moři a hospodářský výsledek zlepšila navzdory přetrvávajícímu nedostatku kontejnerů. Za ním jsou převážně problémy v přístavech způsobené uzávěrami kvůli šíření koronaviru. Firma dnes uvedla, že jí pomohly rekordní sazby za přepravu zboží.

V Gdaňsku se uskutečnil kongres o námořní dopravě

Již 8. Mezinárodní námořní kongres se zástupci přístavu Gdaňsk se uskutečnil v září ve Štětínské filharmonii. Jedná se o jednu z nejdůležitějších oborových akcí věnovaných námořním otázkám v Polsku s mezinárodním­významem. Čestnou záštitu a věcný dohled nad akcí převzalo Ministerstvo infrastruktury. Kongresových akcí se zúčastnili Łukasz Greinke, prezident Přístavu Gdaňsk, Sławomir Michalewski, viceprezident pro finanční záležitosti, Kamil Tarczewski, viceprezident pro infrastrukturu, a Adam Kłos, obchodní ředitel.

Maersk asi odstřihne zasílatele, aby přilákal velké přepravce

22.10. - Ve snaze přilákat větší přepravce se očekává, že Maersk oznámí, že od 1. listopadu bude manipulovat pouze s nákladem od přímých přepravců, přičemž vynechá zasílatele. Dánský dopravce se netají svou ambicí stát se „integrátorem moří“ a nabízí jedinou platformu, která umožňuje přepravcům rezervovat náklad od dveří ke dveřím, přičemž tvrdí, že zjednoduší pohyby a nabídne majitelům nákladu (BCO) lepší viditelnost dodavatelského řetězce. Hlavní speditéři, včetně Kuehne+Nagel, v současnosti nabízejí značnou část nákladového mixu pro dopravce. Maersk však namítá, že zasílatelé platí smluvní sazby ve výši přibližně 4 000 USD/FEU z Asie do Evropy a dále je prodávají zákazníkům za 20 000 USD/FEU.

Přírůstek obratu v antverpském přístavu

21.10. - Konkurenční přístavy v Antverpách a Rotterdamu zvýšily v prvních devíti měsících letošního roku propustnost kontejnerů. Antverpy zvýšily provoz v přístavu o 2,3 procenta měřeno v tunách (105,4 milionu) a o 2,8 procenta měřeno v TEU (9,1 milionu). Vyniká zejména počet chladících kontejnerů, který se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil o 3,6 procenta. V loňském roce přístav již překročil globální růst trhu s chladícími kontejnery s celkovým objemem 1 milionu TEU.

Stávka v italském přístavu Terst zpožďuje nákladní železniční dopravu

20.10. - Protesty zaměstnanců v italském přístavu Terst proti povinným covidovým certifikátům na pracovištích má dopad i na nákladní železniční dopravu. Zpožděny nebo zrušeny jsou i nákladní vlaky na trase z Terstu do Budapešti a do České republiky. S odvoláním na železniční společnost Rail Cargo Group to uvedla agentura APA.

Hapag-Lloyd kupuje významný podíl v přístavu Wilhelmshaven

29.9. - Společnost Hapag-Lloyd potvrdila, že převzala 30% podíl v německém JadeWeserPort ve Wilhelmshavenu a 50% podíl v železničním terminálu přístavu. Provozovatel terminálů Eurogate získal koncesi na provozování JadeWeserPort v roce 2006 ve spolupráci s terminály APM společnosti Maersk, která převzala 30% podíl. Nepotvrzené zprávy naznačují, že Eurogate si ponechává svůj 70% podíl v přístavním a železničním terminálu, což naznačuje, že Hapag-Lloyd získala Maerskův podíl.

Růst sazeb námořného i charterů nemá konce

20.9. – Obrovské výdělky zaoceánských dopravců v první polovině roku naberou ve třetím a čtvrtém čtvrtletí na tempu, protože platnost starých smluv vyprší a budou nahrazeny novými, ale mnohem vyššími krátkodobými a dlouhodobými dohodami. Maersk byl minulý čtvrtek povinen znovu aktualizovat své celoroční odhady EBIT o další 4,5 miliardy dolarů poté, co oznámil, že obchodování za 3. čtvrtletí „výrazně předčilo naše předchozí očekávání“, což bylo zhodnoceno během aktualizace výhledu v srpnu. Rejdař uvedl, že nyní očekává, že jeho zisky za 3. čtvrtletí se budou „blížit 6 miliardám dolarů“, což je v porovnání s EBIT za prvních šest měsíců ve výši 7,2 miliardy dolarů při prozatímním čistém zisku 6,5 miliardy dolarů.

​Kuehne+Nagel zajistí přepravu komponentů závod na výrobu klimaticky neutrálních paliv

19.9. – Skupina Kuehne+Nagel zajistí námořní logistickou podporu pro část pilotního projektu Haru Oni v Chile, jenž se zaměřuje na výrobu paliva ze syntetického metanolu. Za projektem stojí německá společnost Siemens Energy a spolupracuje na něm se společnostmi Porsche (Německo) a Highly Innovate Fuels neboli HIF (Chile). Haru Oni bude prvním integrovaným komerčním závodem na výrobu klimaticky neutrálního paliva z větru a vody na světě, jenž se bude orientovat na cíl dekarbonizace logistiky.

​Rozšíření služeb rejdařů o pozemní část může vytěsnit mnoho zasílatelů z Austrálie)

14.9. – Lodní linky upevňující svůj vliv na kontejnerový dodavatelský řetězec by mohly vyústit v „zmizení“ mnoha nezávislých spedičních společností. Poslední varování vůči dominantnímu postavení dopravců na trhu pochází od organizace International Forwarders & Customs Brokers Association of Australia (IFCBAA), která tvrdí, že jejich kontrola nad kapacitou námořní nákladní dopravy vytlačí dopravce na pevnině.

spinner