Námořní doprava

​Léčiva bude DB Schenker nově přepravovat letecky a po moři

18.8. – Přeprava zdravotnických a farmaceutických zásilek podléhá přísným pravidlům. Díky certifikaci Life+ je DB Schenker v Česku a na Slovensku může nově posílat také letecky nebo po moři, a rozšíří tak své služby v oblasti skladové logistiky zdravotnického materiálu a léčiv.

Panamskému průplavu hrozí zánik, pokud se nepřizpůsobí změnám klimatu

10.8. - Panamskému průplavu hrozí vážné problémy, pokud se nedokáže přizpůsobit změnám klimatu. Píše to agentura AFP. Infrastrukturu, která spojuje Tichý a Atlantický oceán, ohrožuje především pokles srážek, protože používá pro své plavební komory vodu ze sladkovodních nádrží. Kvůli suchu již musel provozovatel omezit pohyb lodí v kanálu, což se zřejmě promítne do jeho hospodaření.

Dánskému námořnímu dopravci Maersk klesl zisk o 72 procent, čeká slabší poptávku

4.8. - Dánskému námořnímu přepravci A.P. Moller-Maersk ve druhém čtvrtletí meziročně klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 71,7 procenta na 2,91 miliardy USD (64,6 miliardy Kč). Výsledek ale překonal očekávání trhu. Skupina nicméně varovala před prudším poklesem globální poptávky po námořní kontejnerové dopravě v letošním roce, k němuž přispívá utlumený hospodářský růst a snižování zásob u zákazníků. Firma o tom informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření.

Amsterdam zakázal velké výletní lodě, chce omezit znečištění a nadměrný turismus

22.7. - Amsterodamská radnice zakázala velkým výletním lodím vplout do centra města, jelikož se snaží omezit počet návštěvníků a znečištění životního prostředí. Informoval o tom server BBC News s odkazem na politiky, podle nichž tato plavidla nejsou v souladu s udržitelnými ambicemi nizozemské metropole.

Společnost HHLA reaguje na náročné výzvy ze začátku roku

Začátek roku 2023 byl pro společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) náročným obdobím v souvislosti s pokračujícím geopolitickým napětím, hospodářskými sankcemi EU a pomalejším hospodářským růstem. Tržby skupiny HHLA se v prvních třech měsících roku snížily o 5,6 procenta na 364,7 milionu EUR (v předchozím roce 386,2 milionu EUR).

​Námořní doprava stále dominuje a svůj význam si podrží i nadále

Postupné obnovování narušených dodavatelských řetězců, ale také menší poptávka po dopravních kapacitách doprovázená poklesem sazeb v námořní dopravě, hledání alternativních tras a snaha o větší diverzifikaci zdrojů surovin a trhů. To jsou jen některé charakteristiky současného světového obchodu a dodavatelských řetězců.

​Hapag-Lloyd představil nové řešení pro dopravu šetrnou ke klimatu

16.6. – Společnost Hapag-Lloyd představila nové řešení pro přepravu šetrnou ke klimatu založené na biopalivech Ship Green. Toto řešení je dostupné odkudkoli a kdykoli a nevyžaduje od zákazníků žádné dlouhodobé závazky. V první fázi zavádění mohou zákazníci přidat službu Ship Green jako doplňkovou službu ke svým stávajícím rezervacím.

​Zeptali jsme se Charlese Bakera, CEO Baltic Hub

Baltic Hub loni již podruhé v řadě odbavil více než 2 miliony TEU. Jaký výsledek očekáváte v letošním roce?

​Jan Bláha (PST CLC Mitsui‑Soko): Obliba námořní sběrné linky z Číny se dostává na předcovidovou úroveň

Situace na trhu přeprav v Evropě, ale i na celém světě, se neustále vyvíjí. Firmy na aktuální situaci reagují rozšiřováním nabídky a komplexností služeb. Nejde jen o to za co nejlepších podmínek zajistit dopravu například z Asie do Evropy, ale poptávka je současně i po doručení v rámci první a poslední míle, po zajištění veškerých celních náležitostí a rovněž po zajištění skladování.

Vydání DN č. 12 - 13

15.6. – Výběr textů z DN č. 12 – 13 přineseme 13. 7.

(red)

spinner