Námořní doprava

Aktuality ze světa 45-46/2019

Aktuality ze světa 45-46/2019 Premium

15.11. – LOGISTIKA – Převzetí koncernu Panalpina dánským DSV, jež bylo oficiálně dokončeno 19. srpna, se do výsledků celé skupiny promítlo pozitivně. Podle Jense Bjorna Andersena, generálního ředitele skupiny včetně Panalpiny jsou hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí potěšující. „S integrací prvních operativních obchodů jsme na dobré cestě i přes částečně obtížné tržní podmínky, zejména v sektoru leteckého zboží, a těší nás silný třetí kvartál,“ uvedl. Za devět měsíců letošního roku vykázala logistická společnost obrat 64,5 miliardy DKK (8,6 miliardy EUR). Jde o meziroční nárůst o 11 procent. Jen ve třetím čtvrtletí došlo ke zvýšení o 21 procent na 24,5 miliardy DKK (3,2 miliardy EUR). Zisk před zdaněním a úroky vzrostl o 18,3 procenta na 4,87 miliardy DKK (651 milionů EUR). Odpovídající hodnota třetího čtvrtletí činí 1,78 miliardy DKK nebo 238 milionů EUR (tedy + 18 procent). Složka leteckého a námořního carga dosáhla operativního výsledku 3,3 miliardy DKK (441 milionů EUR) po 2,7 miliardy DKK (361 milionů EUR) za loňské období.Panalpina realizovala 39 milionů DKK (5,3 milionu EUR). Výsledky pozemní dopravy Panalpiny ve třetím čtvrtletí stagnovaly zejména v oblasti přeprav automobilů.

Čína chce z aténského přístavu udělat část nové Hedvábné stezky

12.11. – Z řeckého přístavu Pireus u Atén by se s pomocí čínských investic ve výši až 600 milionů EUR (15,3 miliardy Kč) měl stát největší nákladní přístav Evropy. Na plánu se včera v Aténách domluvil čínský prezident Si Ťin-pching s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem. Peking investice v Řecku spojuje se svým masivním infrastrukturním projektem nové Hedvábné stezky, připomínají agentury. Pro Řecko jsou čínské peníze jednou z možných cest, jak se vymanit z vleklé ekonomické krize. Obě země se proto rozhodly svou hospodářskou spolupráci posílit.

Aktuality ze světa 44/2019

Aktuality ze světa 44/2019 Premium

8.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Bylo spuštěno nové týdenní lodní spojení Samskipu mezi portugalským Lisabonen a britským Tilbury, a to s s napojením na Leixöes a multimodální uzel v Rotterdamu. V Nizozemsku vzniklá skupina nasazuje od 1. listopadu charterovou loď pro 1000 TEU na pětidenní trasu Velká Británie – Portugalsko a další 4 dny na úsek Leixöes-Rotterdam. 

Anglo-Eastern a Naval Dome spolupracují na ochraně před kyberútoky v námořní dopravě

Anglo-Eastern a Naval Dome spolupracují na ochraně před kyberútoky v námořní dopravě Premium

29.10. – Globální rejdařství Anglo-Eastern podepsalo memorandum o porozumění s Naval Dome o kybernetické bezpečnosti, která před kyberútoky ochrání lodě i personál. Izraelská firma Naval Dome, držitel bezpečnostní certifikace Security Level 4 od klasifikační společnosti DNV GL, poskytne Anglo-Eastern bezpečnostní analýzy, poradenství a nástroje pro ochranu flotily více než 650 plavidel pohybujících se v prostředí extrémně náchylném k sofistikovaným kybernetickým útokům.

Překlad v přístavu Rotterdam dále roste

Překlad v přístavu Rotterdam dále roste Premium

29.10. – Přístav Rotterdam ve třetím čtvrtletí 2019 odbavil 112,4 milionu tun zboží. Od ledna do konce září prošlo přístavními terminály celkem 353,5 milionu tun zboží, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje meziroční nárůst o 1 procento. Největším tahounem růstu byly kontejnery, ropa, LNG a biomasa, naopak pokles zaznamenaly komodity jako uhlí a minerální oleje.

MSC Gate Bremerhaven dostane nové obří kontejnerové jeřáby

MSC Gate Bremerhaven dostane nové obří kontejnerové jeřáby Premium

22.10. – Provozovatel terminálu MSC Gate Bremerhaven objednal dva nové kontejnerové portálové jeřáby. Vedení operátora předpokládá jejich nasazení do provozu koncem roku 2020. „Velikost kontejnerových lodí, které najíždějí přístav Bremerhaven, stále roste. Musíme zůstat konkurenceschopní i v budoucnu. Nové jeřáby budou větší a efektivnější ve srovnání s těmi, které v příštím roce nahradí. Nákup nových jeřábů je také signálem, že jsme připraveni investovat do rozšíření našich odbavovacích kapacit. Profitovat z toho budou nejen zákazníci, ale i celé přístavní hospodářství,“ řekl generální ředitel MSC Gate Bremerhaven Friedrich Stuhrmann.

Aktuality ze světa 41-42/2019

Aktuality ze světa 41-42/2019 Premium

16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.

IMO 2020: Členské státy musí zajistit funkčnost nových pravidel

IMO 2020: Členské státy musí zajistit funkčnost nových pravidel Premium

15.10. – Mezinárodní rejdařský svaz WSC, sdružení BIMCO, mezinárodní asociace provozovatelů výletních plaveb CLIA a sdružení provozovatelů chemických tankerů IPTA vyzvaly členské státy Mezinárodní námořní organizace IMO k plné implementaci nových pravidel omezujících obsah síry v lodním palivu. Od 1. ledna příštího roku má být maximální obsah síry v palivu námořních lodí omezený na 0,50 %, pokud plavidlo nepoužívá systém čištění výfukových zplodin.

Mošnov bude mít nový kontejnerový terminál i přímé spojení s Antverpami

Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Správa železniční dopravní cesty, společnost Concens Investments a přístav Antverpy budou spolupracovat na vzniku a rozvoji nového kontejnerového terminálu ve strategické mošnovské průmyslové zóně. V polovině září o tom uzavřely memorandum.

Co přineslo září 2019 v dopravě

Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.

spinner