Námořní doprava

​Aktuality ze světa 13/2017 Premium

​Aktuality ze světa 13/2017

19.5. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Z belgické nákladní dráhy „B logistics“ se stala „Lineas“ Se změnou jména končí dřívější nákladní společnosti belgických drah poslední spojení ke státnímu koncernu SNCB. Nemění se jen jméno, tvrdí předseda představenstva Geert Pauwels. Lineas má být zcela novou společností s budoucností.

​Antverpy jmenovaly další zástupce pro důležité trhy

9.5. – Vedení belgického přístavu Antverpy jmenovalo zástupce pro Indii (Malini Dutt), Čínu (Robert Feng) a střední/východní Evropu (Martin Hubeňák). Celkový počet zástupců přístavu se tak rozrostl na dvanáct. Cílem je dále posílit pozici přístavu v evropském vnitrozemí a na důležitých zahraničních trzích s velkým rozvojovým potenciálem. Úkolem zástupců je udržovat kontakt s místními podniky, přístavy, terminály, obchodními komorami a dalšími klíčovými obchodními partnery.

​Hafen Hamburk Marketing získal prestižní cenu

9.5. – Přístav Hamburk získal na akci „Supply Chain Day“ pořádané německým spolkovým svazem logistiky BVL a redakcí odborného magazínu Logistik Heute prestižní ocenění pro nejlepší logistickou značku v kategorii námořních přístavů. Za společnost Hafen Hamburg Marketing (HHM) cenu převzali společní předsedové představenstva Axel Mattern a Ingo Egloff. „Z ocenění máme obrovskou radost. Je to uznání vynikajících výkonů hamburského přístavu. Současně odráží úspěšnou pozici přístavu Hamburk jako značky na trhu,“ řekl Mattern.

Dopravní výbor EP přijal nová pravidla pro přístavní služby

Nová pravidla pro transparentnější financování klíčových přístavů v EU z veřejných fondů a obecná pravidla pro přístavy usilující o omezení počtu poskytovatelů služeb schválil dopravní výbor Evropského parlamentu. Současně však odmítl návrh „one size fits all“ – univerzálních pravidel pro přístup na jednotný evropský trh přístavních služeb, zejména lodivodů, doplňování paliva, uvazování a vleku plavidel.

​Nová generace námořních přístavů sází na digitalizaci

Jaké příležitosti nabízí digitalizace námořních přístavů? Které z nesčetných možností, spojovaných se zaváděním digitální agendy, povedou k dlouhodobému zvýšení efektivity a konkurenceschop­nosti? Tyto a podobné otázky si klade většina představitelů přístavního hospodářství i námořních zásobovacích řetězců. Hamburská přístavní správa a institut Fraunhofer CML společně připravily publikaci, která ukazuje řadu užitečných strategií na podporu digitalizace.

Zeptali jsme se Ing. Vladimíra Doboše, vedoucího reprezentace HHM v Praze

„Na začátku roku jste se stal šéfem pražského zastoupení HHM. Kam chcete pražské zastoupení směrovat, jaké jsou vaše plány?“

„Jelikož pražské zastoupení Hafen Hamburg Marketing úspěšně (jak alespoň dou-fám z reakcí našich zákazníků a partnerů) funguje na českém a slovenském trhu již od roku 1990 a já jsem jeho součástí již sedmnáctým rokem, domnívám se, že není nutno dělat nějaké zásadní změny ve směrování současných aktivit.

​Spolková vláda chce více podporovat námořní přístavy

„Na našich přístavech závisí mnohé,“ uvedla spolková kancléřka Angela Merkelová v zahajovacím projevu 10. národní námořní konference v Hamburku. „Přístavy zajišťují našim podnikům přístup na globální trhy, pomáhají zásobovat německou výrobu, jsou efektivním článkem logistického řetězce a motorem růstu německé ekonomiky,“ zdůraznila dále.

​Střední východ zůstává tahounem kontejnerové námořní dopravy

Světová kontejnerová námořní doprava zaznamenala nejvýraznější růst na indickém subkontinentu a na Středním východě, a to o 5,1 procenta. Podle zprávy poradenské společnosti BCG (The Boston Consulting Group) byly největšími tahouny růstu v regionu v letech 2014 až 2015 Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, přičemž tento trend pokračuje.

Aktuality ze světa 11/2017 Premium

Aktuality ze světa 11/2017

25.4. – VNITROZEMSKÁ PLAVBA – V hamburském spedičním a logistickém sektoru rostou obavy z negativních dopadů na mezinárodní konkurenční schopnost tamního přístavu jako důsledku dalšího zpoždění v hloubení Labe. Potvrdil to Johan Schryver, předseda Svazu hamburských speditérů (VHSp) na členském shromáždění počátkem dubna.

Rejdařství MOL převzalo největší kontejnerovou loď světa

25.4. – Japonské rejdařství Mitsui O.S.K. Lines (MOL) v březnu slavnostně pokřtilo v jihokorejských loděnicích Samsung Heavy Industries nejnovější přírůstek do flotily – kontejnerovou loď MOL Triumph, která je největším kontejnerovým plavidlem na světě. MOL Triumph je dlouhá 400 metrů a široká 58,8 metru. Přepravní kapacita dosahuje 20 170 TEU. Následovat bude ještě dalších pět jednotek této třídy. Sdružení THE Alliance je nasadí na službě FE2 spojující Asii a Evropu.

spinner