DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Námořní doprava

Aktuality ze světa 32/2017 Premium

Aktuality ze světa 32/2017

2.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kontejnerový překlad v největším evropském přístavu Rotterdamu se během letošních tří čtvrtletí značně zvýšil. Celkově šlo včetně září o 10,2 milionů TEU, což znamená nárůst o 10,1 procent. Vůči druhému čtvrtletí, jež podle přístavní správy již registrovalo rekordní kontejnerovou hodnotu, tu bylo další plus o 3,1 procenta.

​Přístav Hamburk láká největší kontejnerové lodě světa

30.10. – V pátek 20. října se stala obří kontejnerová loď COSCO Netherlands (kapacita 13 400 TEU) prvním plavidlem odbaveným pěticí nových portálových jeřábů od firmy Liebherr instalovaných v kontejnerovém terminálu HHLA CTT (Container Terminal Tollerort). Jeřáby jsou schopné odbavovat lodě přepravující i přes 20 tisíc TEU. Tři z těchto supervýkonných zařízení byla uvedena do provozu v polovině října, dva jeřáby pro obří kontejnerové lodě slouží v terminálu již od listopadu loňského roku.

​Hamburk je nejdůležitějším přístavem pro Českou republiku

23.10. – V roce 2016 bylo mezi českými kontejnerovými terminály a přístavem Hamburk přepraveno více než 470 tisíc kontejnerů, drtivá většina z nich směřuje do nebo z Hamburku po železnici. „Česká republika je pro přístav Hamburk klíčovým trhem ve střední Evropě a my jsme hrdí, že tomu tak je, řekl na výročním Hamburském večeru v pražském Obecním domě Vladimír Doboš, ředitel pražského zastoupení Hafen Hamburk Marketing (HHM).

​Aktuality ze světa 31/2017 Premium

​Aktuality ze světa 31/2017

23.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Francouzské liniové rejdařství CMA GM přebírá přes svou dceřinou společnost ANL Sofrane Unilines. Ty jsou specialistou na dopravní oblast Oceánie a pacifických ostrovů. Podnik provozuje deset lodí na osmi linkách a najíždí přitom celkem 21 přístavů v Austrálii, na Novém Zélandu, v Papua Nová Guinea a na pacifických ostrovech.

​Aktuality ze světa 30/2017 Premium

​Aktuality ze světa 30/2017

19.10.NÁMOŘNÍ DOPRAVA – U příležitosti 10 let fungování britské DCT v Gdaňsku byl prezentován nový investiční program pro tento polský přístav na hluboké vodě. Během příštích tří let má do něj natéct 65 milionů eur. Půjde kromě jiného o dva kontejnerové mosty, patřící k největším na světě a dále dva jeřáby RTG.

​Objem přepraveného nákladu Panamským průplavem byl loni rekordní

18.10. – Přeprava zboží Panamským průplavem po jeho rozšíření výrazně roste. Ve fiskálním roce 2017 se objem přepraveného nákladu kanálem zvýšil o 22,2 procenta na rekordních 403,8 milionu tun PC/UMS. To odpovídá zhruba 1,1 miliardě metrů krychlových objemu zboží.

​„Al Jmeliayh“ je dalším přírůstkem do flotily Hapag-Lloyd

18.10. – Rejdařství Hapag-Lloyd převzalo do své flotily další obří kontejnerovou loď – „Al Jmeliyah“, která pochází z jihokorejských loděnic Hyundai Samho Heavy Industries (HSHI). Plavidlo s přepravní kapacitou 15 tisíc TEU patří do kategorie největších kontejnerových lodí ULCV (Ultra Large Container Vessel). „Al Jmeliyah“ je poslední, 17. jednotkou ze série novostaveb objednaných u HSHI v létě 2013 rejdařstvím UASC, jež Hapag-Lloyd převzalo.

​Ekol otevřel 63. námořní hraniční bránu Turecka, terminál Yalova Ro-Ro

16.10. – Na počátku října začal sloužit exportérům nový terminál Yalova Ro-Ro společnosti Ekol. Po dvou letech právních procesů a stavebních prací na terminálu, nyní pomáhá firmám, které dovážejí / vyvážejí do/z Turecka nebo ho používají jako logistické centrum pro jiné destinace, například pro Blízký východ.

​Aktuality ze světa 29/2017 Premium

​Aktuality ze světa 29/2017

9.10. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Řecký přístav Pireus je na dobré cestě k tomu, aby se stal středomořským námořním hubem. Zaznělo to na nedávné konferenci „Belt and Road Forum for International Cooperation“, která proběhla v Pekingu. Společnost Cosco Shipping, která bude přístav provozovat minimálně do roku 2052, buduje Pireus jako strategickou křižovatku své námořní Hedvabné cesty.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - září 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

ELA A CHYSTANÉ ÍRÁNSKÉ DOPRAVNÍ A LOGISTICKÉ FÓRUM

S ohledem na íránské speciální podmínky po otevření dveří mezinárodnímu obchodu je velmi důležité zásadně zlepšit i jeho obchodní atmosféru a strategii. Znovu rozjetí národní ekonomiky v řadě oblastí bude s určitostí záviset na rozvoji dopravního sektoru na národní úrovni a jeho významné roli při naplňování hlavních cílů íránského plánu rozvoje do roku 2025.

spinner