Námořní doprava

​EU bude jednat o možném zapojení do zabezpečení obchodních cest v Rudém moři

14.1. – Ministři zahraničí zemí Evropské unie mají na setkání 22. ledna jednat o možném zapojení EU do iniciativy Spojených států na zajištění obchodních námořních tras v Rudém moři. Informovala o tom včera agentura DPA, podle níž zahraniční služba EU vypracovala první návrhy k zahájení nového společného vojenského nasazení evropských zemí. Předpokládají mimo jiné vyslání válečných lodí a systémů včasného varování, například průzkumných letounů, do konfliktní oblasti. Podle informací ČTK je možné, že budou ministři návrh předložený šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem již v lednu i schvalovat.

​Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď s elektromobily

12.1. – Z Číny vyplula do Evropy první nákladní loď určená speciálně pro vývoz automobilů. Plavidlo schopné přepravit 7000 automobilů si pronajal čínský výrobce elektromobilů BYD, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na příspěvek firmy China International Marine Containers Group (CIMC), která loď vyrobila, na sociální sítí WeChat.

​Kyjev uvádí, že od srpna vyvezl z černomořských přístavů 15 milionů tun zboží

9.1. – Ukrajina za posledních pět měsíců loňského roku vyvezla přes Černé moře téměř 15 milionů tun zboží, deset milionů z toho jsou zemědělské produkty. Podle agentury DPA to včera uvedl místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Koridorem, který Ukrajina bojující proti ruské invazi vytyčila loni v srpnu, od té doby do ukrajinských černomořských přístavů připlulo 469 lodí.

​Námořní přeprava nyní k dispozici na CargoNect!

8.1. – Jsme naprosto nadšeni, že můžeme oznámit spuštění služeb námořního nákladu zde na CargoNect! Význam námořního nákladu nelze bagatelizovat – hraje důležitou roli při přepravě zboží po celém světě. Je nezbytnou součástí logistického průmyslu. A my jsme nadšeni, že se CargoNect konečně může stát článkem v ekosystému námořního nákladu.

​Statistiky LNG: Do Eemshavenu připlulo zatím 30 lodí s plynem pro Česko

7.1. – Třicet obřích tankerů se zkapalněným plynem pro Česko zatím připlulo do nizozemského terminálu Eemshaven, kde byl následně po převedení do plynné podoby vtlačen do přepravní soustavy. Z toho 26 tankerů připlulo v roce 2023 a ostatní lodě ještě v roce 2022. Celkově ČEZ zajistil tímto způsobem 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což se více než třetině české roční spotřeby. Ani jedna molekula plynu nepocházela z Ruska, většina lodí dorazila ze Spojených států. V letošním roce předpokládá ČEZ opět v Eemshavenu pokračovat tempem dvou až tří lodí měsíčně. Uvedl to mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík.

​Panamský průplav ohrožuje sucho, záchrana bude zřejmě trvat roky

6.1. – Viditelné zbytky starého pralesa napovídají, jak špatně je na tom Panamský průplav kvůli suchu. Několik set metrů od obrovských tankerů, které převážejí zboží přes celou zeměkouli, se nad hladinou tyčí pahýly stromů. Je to to jediné, co zbylo z lesa zaplaveného před více než 100 lety kvůli stavbě průplavu. Není nic neobvyklého, když jsou vidět v období sucha, ale teď, bezprostředně po období, které je obvykle obdobím dešťů, by měly být zcela zatopené. Píše to agentura Bloomberg.

​Krize v Rudém moři prodražuje námořní dopravu a může zvýšit inflaci

5.1. – Krize v Rudém moři, kde jemenští rebelové už týdny útočí na obchodní lodě, dál prodražuje námořní dopravu a podle analytiků může přispět i k růstu inflace. Mezinárodní námořní organizace (IMO) ve středu uvedla, že nejméně 18 námořních dopravců už své lodě přestalo posílat přes Rudé moře a z bezpečnostních důvodů posádkám nařizují delší trasu, a sice kolem mysu Dobré naděje na jihu Afriky.

​Maersk zatím z bezpečnostních důvodů neobnoví nákladní dopravu přes Rudé moře

3.1. – Dánská firma Maersk zatím neobnoví nákladní dopravu přes Rudé moře, kterou přerušila v neděli po útoku jemenských povstalců na jedno z jejích plavidel. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní firma rovněž oznámila, že některé její lodě budou přesměrovány kolem afrického Mysu Dobré naděje. Přesměrování nákladní dopravy prodloužila včera také německá společnost Hapag-Lloyd, která se rovněž Rudému moři z bezpečnostních důvodů už nějakou dobu vyhýbá.

Maersk po útoku povstalců z Jemenu na jeho loď přerušil plavby v Rudém moři

31.12. - Dánskou nákladní loď Maersk Hangzhou v Rudém moři v sobotu večer zasáhla raketa vystřelená povstalci z Jemenu. Dvě další rakety sestřelilo americké námořnictvo, uvedl na síti X Pentagon. Dnes ráno pak na tuto loď podle amerického regionálního velitelství zaútočili povstalci ze čtyř malých plavidel, na což reagovala americká armáda, která tři z nich potopila. Firma Maersk poté oznámila, že na 48 hodin pozastavuje plavby Rudým mořem.

Německý dopravce Hapag-Lloyd se bude Suezskému průplavu i nadále vyhýbat

29.12. - Lodě německého dopravce Hapag-Lloyd se budou Suezskému průplavu kvůli obavám o bezpečnost i nadále vyhýbat. Mluvčí firmy to dnes sdělil agentuře Reuters a dodal, že management situaci znovu vyhodnotí 2. ledna. Přední světové dopravní společnosti, včetně firem Hapag-Lloyd a Maersk, tento měsíc přestaly využívat trasy v Rudém moři, neboť na plavidla tam začali útočit jemenští povstalečtí Húsíové. Někteří dopravci se tento týden začali do Rudého moře vracet.

spinner