Námořní doprava

Ing. Vladimír Doboš: Velkou výzvou pro všechny přístavy jsou stále větší lodě

Všechny velké světové přístavy, mezi které patří i ten hamburský, musí v poslední době čelit nové výzvě v podobě stále větších lodí, které si pořizují z důvodu ekonomické efektivity přepravy zboží jednotliví rejdaři. „Přístav musí disponovat jak vhodnými překladištními zařízení pro vykládku a nakládku těchto lodí, musí být i napojený na spolehlivý a dostatečně kapacitní systém vnitrozemských přeprav,“ říká vedoucí reprezentace společnosti Hafen Hamburk Marketing pro ČR a Slovensko Vladimír Doboš.

Aktuality ze světa 18/2017 Premium

Aktuality ze světa 18/2017

4.7. – LOGISTIKA – Francouzský logistický podnik Geodis chce po převzetí firmy Ozburn-Hessey Logistic v USA v listopadu 2015 získat další americké firmy. Důvodem je posílení pozice na tamním trhu. Zájem se týká oblasti smluvní logistiky a dopravního managementu. Geodis se chce dále rovněž rozvíjet v Německu a v Číně. V SRN je oblastí zájmu také smluvní logistika a spedice

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - květen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LOGISTIKA JAKO VĚDA – OTÁZKY VÝZKUMU KOLEM PRŮMYSLU 4.0

ELA uvádí, že s ohledem na podstatné změny v ekonomice a ve společnosti, jež jsou dány čtvrtou průmyslovou revolucí, je nezbytné najít nové postavení logistiky jako disciplíny i jako vědy. Témata jako internet věcí a služeb, big data nebo autonomní řízení jsou nedílně propojena s logistikou dneška. V tomto procesu se logistika jako věda a jako hospodářský sektor neřídí jenom aplikacemi, ale stále více vývojem základních metod, algoritmy a technikou.

​Aktuality ze světa 17/2017 Premium

​Aktuality ze světa 17/2017

19.6. - KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac a čínský chemický podnik Markor vypravily v polovině května první vlak ze severozápadní Číny do Německa a Francie. Dopravil 82 kontejnerů s chemickými produkty a byl 800 metrů dlouhý. „Plánujeme zvládnutí trati dlouhé osm tisíc kilometrů za 18 dní. Přitom přecházíme hranice šesti států “ řekl Silvio Ferrari, produkční šéf Hupacu.

Aktuality ze světa 16/2017 Premium

Aktuality ze světa 16/2017

14.6. - EXPRESNÍ SLUŽBY – Silně rostoucí čínský podnik sektoru KEB (kurýrní, expresní, balíkové služby) YTO Express přebírá 62 procentní podíl na spedičním a logistickém podniku On Time Logistics (Otel) z Hongkongu. Hodlá jej využít pro své mezinárodní expanzní plány. On Time Logistics má 52 kanceláří v 17 zemích a obsluhuje zákazníky ve 150 zemích. Experti potvrzují, že v současnosti asijští logistici získávají jiné logistiky v regionu, aby získávali přístup k mezinárodním obchodům.

​Japonsko chce mít do roku 2025 automatizovanou nákladní loď Premium

​Japonsko chce mít do roku 2025 automatizovanou nákladní loď

12.6. – Japonské přepravní společnosti a výrobci lodí spolupracují na vývoji nákladní lodi, která se bude sama navigovat a řídit. „Chytrá loď" má využívat umělou inteligenci k naplánovaní nejbezpečnější, nejkratší a nejúspornější trasy. První takové plavidlo by mohlo být v provozu do roku 2025.

Kontejnerový terminál v přístavu Mundra budou společně provozovat CMA CGM a Adani Ports

5.6. - CMA Terminals, dceřiná společnost rejdařské skupiny CMA CGM, a přední indický developer přístavní infrastruktury APSEZ (Adani Ports and Special Economic Zone) podepsali koncem dubna dohodu o vytvoření společného podniku, který bude provozovat nový kontejnerový terminál CT4 v přístavu Mundra. Kontrakt počítá s obdobím 15 let s možností dvojitého prodloužení o dalších deset let.

V Doveru hrozí po brexitu dopravní kolaps

Důrazněji to říci nejde: jako „absolutní katastrofu“ očekává situaci po brexitu Guy Platten z představenstva oborového svazu námořní dopravy (UK Chamber of Shipping), pokud nedojde k zajištění bezporuchové a plynulé příhraniční dopravy v Doveru a dalších britských přístavech. Svaz sdružuje 170 britských majitelů námořních lodí včetně tankerů, výletních plavidel a trajektových podniků.


​Rotterdam otevřel nový parkovací areál Maasvlakte Plaza Premium

​Rotterdam otevřel nový parkovací areál Maasvlakte Plaza

2.6. – Správa přístavu Rotterdam uvedla 3. května do provozu nové centrum pro nákladní vozy a řidiče Maasvlakte Plaza. „Toto zařízení představuje nový vysoký standard bezpečného parkování kamionů, zvyšuje logistickou výkonnost přístavu a zlepšuje přístup silniční nákladní dopravy do Rotterdamu,“ uvedl provozní ředitel Port of Rotterdam Authority Ronald Paul.

​Aktuality ze světa 14/2017 Premium

​Aktuality ze světa 14/2017

29.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Předsedkyně představenstva společnosti HHLA (Hamburger Hafen und Logistik) Angela Titzrath hodlá spojit oba dceřiné intermodální podniky Polzug a Metrans. „Naše činnosti na intermodálním úseku přispěly v minulých letech rozhodujícím způsobem k pozitivním výsledkům HHLA. Chceme přitom kvalitu naší nabídky dále zvyšovat. Proto, za předpokladu souhlasu našich dozorčích grémií, spojíme od 1. ledna 2018 operativní činnosti našich drážních podniků Polzug a Metrans do jednoho podniku pod vedením Metransu,“ uvedla.

spinner