Námořní doprava

Aktuality ze světa 32/2019 Premium

Aktuality ze světa 32/2019

9.8. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – K posílení železniční dopravy nejsou zapotřebí jen investice do infrastruktury, ale také změny v institucionálním rámci. Tento názor má předseda Monopolní komise prof. Achim Wambach. „Stimuly kvality v předpisech a více konkurence v železniční dopravě by vedly k podstatnému zvýšení kvality infrastruktury a přesnosti vlaků,“ uvedl v minulých dnech při předložení 7. sektorového posudku k železnici. Pod názvem „Víc kvality a konkurence na kolejích“ přináší monopolní komise návrhy, jak kvalit zlepšit. V nich se uvádí: 

Kühne + Nagel představuje službu KN Pledge s garancí tranzitního času v námořní přepravě

6.8. – Kühne + Nagel představuje službu KN Pledge – garanci tranzitního času v námořní přepravě se 100% zárukou vrácení peněz. Jako první a jediná přepravní společnost na světě Kühne + Nagel garantuje zákazníkům dobu přepravy jejich celokontejnerových zásilek (Full Container Load, FCL). Při nedodržení času vrací zákazníkům peníze.

Británie se připojila k USA v misi v Hormuzském průlivu

6.8. – Británie se připojí k misi, která bude pod vedením USA zajišťovat bezpečnost obchodním lodím v Hormuzském průlivu. Oznámil to včera britský ministr obrany Ben Wallace. Německý ministr zahraničí Heiko Maas naopak zopakoval, že Německo se k misi nepřipojí. Bezpečnostní krizi na nejdůležitější trase ropných tankerů vyvolalo zvyšující se napětí v americko-íránských vztazích, způsobené odstoupením USA od dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovou protiíránských sankcí.

Aktuality ze světa 31/2019 Premium

Aktuality ze světa 31/2019

2.8. – LOGISTIKA – Větší kontrola nad dodavatelskými řetězci. S telematikou společnosti AIS GmbH se získávají a efektivně užívají logistická data v reálném čase o celých dopravních řetězcích: zásadní kompetence specialistů z Ulmu na pracovní toky leží v digitálním managementu zakázek včetně pracovních časů a dob řízení jakož i hodnocení údajů o vozidle. Management AIS spojuje informace o tzv. rampovém managementu do jednoho průběžného pracovního toku. Průběžně aktualizovanými informacemi z vozidla odpadá většina telefonátů, protože všichni účastníci na procesu pracují se stejnými daty a jsou tím v obraze o odjezdových dobách, ložených zakázkách a mnohém dalším. 

USA požádaly Německo o zapojení do mise v Hormuzském průlivu

31.7 – Spojené státy oficiálně požádaly Německo, aby se zapojilo do mise na ochranu lodí v Hormuzském průlivu a do boje proti íránské agresi. Informovala o tom včera agentura DPA, podle níž ale žádosti se vší pravděpodobností nebude vyhověno. Berlín se dosud k možnému zapojení do vojenské mise vyjadřoval zdrženlivě s odkazem na to, že nebyl oficiálně požádán. V Hormuzském průlivu se v poslední době stalo několik incidentů, při kterých byly ohroženy obchodní lodě.

Belgie spustila digitální celní platformu BE-GATE

Belgie patří mezi významná evropská překladová centra. Země usiluje o zjednodušení procedur odbavení importovaného i exportovaného zboží. Inovativní platforma BE-GATE byla vytvořena přesně pro tyto účely a slavnostně spuštěna 6. června.

Rejdařství Hyundai Merchant Marine se připojí ke sdružení THE Alliance

Jihokorejské kontejnerové rejdařství HMM (Hyundai Merchant Marine) v červnu podepsalo dohodu o připojení ke sdružení THE Alliance. Stane se čtvrtým členem a doplní tak rejdařství Hapag-Lloyd, Ocean Network Express (ONE) a Yang Ming. Slavnostní podpis smlouvy o získání statusu plného členství nejméně do roku 2030 proběhl v tchaj-wanské metropoli Tchaj-peji. Dohodu musí ještě schválit antimonopolní úřady, pokud vysloví souhlas, může nová kooperace odstartovat 1. dubna 2020.

Mitja Dujc (Luka Koper) pro DN

Přístav Koper již dnes dokáže odbavovat lodě s kapacitou až 20 tisíc TEU

Stavba stále větších plavidel má rostoucí nároky i na přístavní správy. Jedním z přístavů, který je již nyní dokáže odbavit velké kontejnerové lodě a má také dostatek místa pro uložení většího počtu kontejnerů, je slovinský přístav Koper. V rozhovoru pro Dopravní noviny to prozradil jeho obchodní a marketingový ředitel Mitja Dujc.

LNT A-BOX přinese revoluci v tankerové přepravě LNG

LNT Marine úspěšně dokončil zkoušky skladovacích nádrží LNT A-BOX® instalovaných v Saga Dawn, středně velkém tankeru pro přepravu LNG. Plavidlo vyrobily loděnice China Merchants Heavy Industry z čínské provincie Ťiang-su.

Ing. Vladimír Doboš (Hafen Hamburg Marketing) pro DN

Stále častěji rozhoduje kvalita, rychlost a četnost spojení přístavu s vnitrozemím

Vyšší tlak na propustnost evropské infrastruktury, ale také rostoucí export a import z Evropy do Číny či digitální technologie. To vše ovlivňuje činnost největšího německého univerzálního přístavu. A nejen to. Podle vedoucího pražské reprezentace Hafen Hamburg Marketing Ing. Vladimíra Doboše „hýbou“ současnou námořní dopravou dvě skutečnosti. První z nich je neustále se zvětšující velikost kontejnerových lodí a druhou fakt, že i do námořní dopravy zasáhly emisní normy, které by ji měly více „ekologizovat“.

spinner