Námořní doprava

Po brexitu vzrostl objem lodní přepravy aut mezi Francií a Irskem na trojnásobek

24.12. - Objem lodní přepravy nákladních aut mezi severofrancouzským přístavem Cherbourg a Irskem se za poslední rok ztrojnásobil, uvedla dnes správa přístavu. Cesta je sice o šest hodin delší než pozemní trasa přes Británii, zboží při ní ale neopustí prostor Evropské unie a cesta je tak díky menší administrativě stále přitažlivější, píše AFP.

Situace na moři zůstává složitá, Kuehne+Nagel sází na kvalitní data i zákaznický servis

23.12. - Situace v námořní přepravě zůstane složitá i na začátku roku 2022. Podle Kuehne+Nagel, jedné z předních světových logistických společností, trvající stav způsobuje souhra několika faktorů: pokles a rychlý nárůst poptávky po námořní přepravě v roce 2020, incidenty v přístavech, nedostatek kontejnerů, ale také nová geopolitická situace. V nejvytíženějších světových přístavech mohou lodě čekat na zakotvení až 2 týdny. Potřeba dodat zboží včas a v požadovaném objemu je přitom naléhavější než kdykoli předtím.

Přístavy očekávají víc investic do infrastruktury

Ústřední svaz provozovatelů německých námořních přístavů (ZDS) v listopadu na své výroční tiskové konferenci hovořil nejen o současné napjaté situaci v německých námořních přístavech, ale také o tom, co přístavní průmysl považuje za nejdůležitější úkoly pro novou spolkovou vládu.

Michaela Svrčková: MSC dlouhodobě těží z firemní kultury, která věří v lidi a v lokální týmy

Námořní doprava se v současné době musí vypořádávat s mnoha potížemi. Jak na tuto situaci reaguje společnost MSC Mediterranean Shipping Company a jak za těchto podmínek funguje její české zastoupení, o tom jsme hovořili s Micha­elou Svrčkovou, ředitelkou české a slovenské pobočky MSC.

Jak jsou na tom Američané před novým rokem v přístavech

20.12. - Podle zprávy Global Port Tracker z 8. prosince, kterou zveřejnila National Retail Federation a Hackett Associates, se předpokládá, že dovoz do USA vzroste v prosinci o 4,6 procenta, v lednu o 9 procent a v únoru o 7,3 procenta meziročně. GPT očekává pokles o 3,3 procenta v březnu následovaný nárůstem o 2,2 procenta v dubnu.

​Světové dopravní svazy varovaly vlády před neuváženými reakcemi na omicron

6.12. – Ukvapené reakce světových lídrů na variantu omicron vystavují pracovníky v dopravě a globální dodavatelský řetězec většímu riziku kolapsu, varují mezinárodní dopravní organizace a odbory zastupující silniční, leteckou a námořní dopravu. Pracovníci v přeshraniční dopravě včetně námořníků, posádek letadel a řidičů musí mít možnost nadále vykonávat svou práci a překračovat hranice bez příliš omezujících cestovních pravidel, aby se udržel v chodu již tak churavějící dodavatelský řetězec.

Právě vychází v DN24

​Michala Svrčková: MSC dlouhodobě těží z firemní kultury, která věří v lidi a v lokální týmy

5.12. – Námořní doprava se v současné době musí vypořádávat s mnoha potížemi. Jak na tuto situaci reaguje společnost MSC Mediterranean Shipping Company a jak za těchto podmínek funguje její české zastoupení, o tom jsme hovořili s Michaelou Svrčkovou, ředitelkou české a slovenské pobočky MSC.

Korelace mezi spolehlivostí jízdních řádů a cenou námořní přepravy

25.11. - Dánský poskytovatel výzkumných a analytických, datových a poradenských služeb v rámci odvětví globálního dodavatelského řetězce Sea-Intelligence provedl průzkum, aby zjistil, zda spolehlivost jízdního řádu lodí souvisí s cenou námořní dopravy. Společnost analyzovala vztah mezi těmito dvěma momenty s cílem zjistit, zda období s vysokou spolehlivostí jízdních řádů vedla k vyšším sazbám za přepravu. „Kdykoliv se mluví o spolehlivosti jízdního řádu, přepravci si stěžují na celkovou nedostatečnou kvalitu služeb v odvětví (námořní dopravy). Jedna debata, která se pak často dostává do popředí, je, zda jsou přepravci vůbec ochotni zaplatit prémii za lepší spolehlivost jízdních řádů“, poznamenal Alan Murphy, CEO Sea-Intelligence.

Sazbám na moři může trvat déle než dva roky, než se vrátí k normálu

19.11. - Sazby za námořní dopravu, které v průběhu roku 2021 trápily maloobchodníky a výrobce, se mohou vrátit na běžnou úroveň za déle než dva roky, pokud budou vodítkem minulé tržní cykly. Podle závěru analýzy od kodaňské námořní datové a poradenské společnosti Sea-Intelligence se během posledních pěti poklesů kombinovaného indexu přepravy zboží v Číně, který sahá až do roku 1998, průměrná týdenní míra změn pohybovala mezi minus 0,4 % a minus 0,9 %.

​Kongesce v Rotterdamu může trvat až do konce roku 2022

13.11. – Kongesce a výpadky v přepravě kontejnerů přes Rotterdam, největší přístav v Evropě, budou pravděpodobně přetrvávat až do roku 2022, uvedli přístavní úředníci. To bude mít nepochybně vliv na hospodářské oživení po pandemii covid-19. Přestože objem propustnosti v přístavu je nyní nad úrovní roku 2019, je omezován různými logistickými problémy, které se přístav snaží řešit, sdělili úředníci.

spinner