Námořní doprava

Volodymyr Zelenskyj žádá otevření přístavů, aby se předešlo potravinové krizi

10.5. - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k okamžitému otevření ukrajinských přístavů, které blokují ruská vojska. Upozornil, že současná situace může vyvolat potravinovou krizi ve světě. Napsal o tom na sociální síti Telegram po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který přicestoval do ukrajinského přístavního města Oděsa.

​Norsko zavře hranice a přístavy pro ruské kamiony a lodě

30.4. – Norsko uzavře své hranice a přístavy pro ruské kamiony a lodě. Připojí se tím k sankcím, které na Moskvu uvalila Evropská unie kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to včera oznámilo norské ministerstvo zahraničí.

​Skupina Kuehne+Nagel má za sebou silné první čtvrtletí roku 2022

29.4. – Začátek hospodářského roku 2022 se pro skupinu Kuehne+Nagel nesl ve znamení pokračující vysoké poptávky po kvalitních přepravních službách. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se skupině podařilo zlepšit všechny klíčové ukazatele: čistý obrat vzrostl o 68 % na 10,2 miliardy CHF, EBIT o 160 % na 1,1 miliardy CHF, výnosy o 162 % na 832 milionů CHF a volné cash flow o téměř 1 miliardu CHF. Konverzní poměr, který vyjadřuje podíl EBIT na hrubém zisku skupiny, dosáhl 38,1 %.

​Maersk: Konjunktura v námořní dopravě se ve druhém pololetí stabilizuje

27.4. – Konjunktura v námořní dopravě se ve druhém pololetí stabilizuje, očekává dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk. Firma s tržním podílem přibližně 17 procent, která je považována za barometr světového obchodu, ve své dnešní zprávě ale i tak s ohledem na vysoké sazby za přepravu kontejnerů zvýšila výhled zisku na letošní rok. Prognóza Maersku bude patrně vnímána jako negativní signál pro světovou ekonomiku, uvedla společnost Alphaliner.

​Přísná opatření proti koronaviru v Číně komplikují námořní dopravu

23.4. – Přísná opatření proti šíření koronaviru zhoršují už tak narušenou plynulost námořní dopravy ve světě. Každá pátá obchodní loď teď čeká před ucpaným přístavem, nejhorší situace panuje na jihovýchodě Číny, zejména v Šanghaji, kde je největší nákladní přístav na světě. Napsal to server časopisu Fortune.

Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů

18.4. - Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím plujícím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů v Černém moři. Oznámily to včera podle agentur AP a DPA bulharská a rumunská námořní správa. Agentury upozornily, že opatření je součástí nového balíku sankcí vůči Rusku, který minulý týden přijala Evropská unie.

Zeman podepsal novelu, která má zabránit znečišťování moří lodním odpadem

14.4. - Zabránit znečišťování moří vypouštěním lodního odpadu má v návaznosti na předpisy Evropské unie novela o námořní plavbě, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Novela se týká také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek. O podpisu ČTK informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

​Suezský průplav od května zvýší poplatky za tranzit lodí

26.3. – Suezský průplav zvýší od května poplatky za tranzit lodí. Oznámil to správce této dopravní tepny spojující Středozemní a Rudé moře. Navýšení se dotkne například ropných tankerů, jež tvoří podstatnou část plavidel, které průplav využívají. Informovala o tom agentura AP.

​Britská vláda chystá právní kroky proti trajektové firmě P&O Ferries

24.3. – Britská vláda chystá právní kroky proti trajektové společnosti P&O Ferries. Nelíbí se jí způsob, jakým firma propustila své zaměstnance, řekl premiér Boris Johnson. Firma krátce předtím oznámila, že část propuštěných zaměstnanců dostane téměř dvouleté odstupné. Popírá přitom, že v souvislosti s vyhazovem všech svých zaměstnanců porušila zákon, když jim to předem nesdělila. Informovala o tom včera BBC.

Maersk předvolán k podání vysvětlení na Ministerstvo spravedlnosti USA

18.3. - Maersk potvrdil listu The Loadstar, že jeho předvolání ministerstva spravedlnosti USA (DOJ) souvisí s „probíhajícím vyšetřováním narušení dodavatelského řetězce“. Bez oficiálního oznámení či odpovědi ze strany DOJ na žádost o vyjádření existuje však málo podrobností o tom, proč byla druhá největší kontejnerová linka na světě předvolána. Mluvčí dopravce pro Severní Ameriku Tom Boyd prohlásil, že předvolání je spojeno s vyšetřováním, a dodal: „Nevidíme žádné důkazy o skutečném nebo údajném protiprávním jednání ze strany společnosti Maersk, ale budeme s ministerstvem nadále spolupracovat, protože bude pokračovat ve vyšetřování.“

spinner