Námořní doprava

​Nedostatek kontejnerů komplikuje obchodování a zvyšuje cenu za přepravy

18.3. – Největší světoví výrobci přepravních kontejnerů se snaží uspokojit rostoucí poptávku po kovových boxech, které přepravují po celém světě zhruba 90 procent veškerého zboží. Rozkvět obchodu ve druhé polovině loňského roku zaskočil výrobce kontejnerů, převážně ty z Číny. Od té doby zvyšují výrobu, ale nejsou schopni uspokojit poptávku. Nedostatek kontejnerů je tak základním důvodem růstu sazeb za přepravu nákladů v posledních šesti měsících, píše agentura Bloomberg.

​Na světových mořích se bojuje o volné kapacity

​Přístavem Rotterdam loni kvůli pandemii prošlo méně zboží

21.2. – Objem překládky zboží v přístavu Rotterdam loni kvůli pandemii klesl o 6,9 procenta na 436,8 milionu tun. Nejvýraznější pokles za deset let byl přesto menší, než se čekalo, oznámilo dnes vedení tohoto největšího evropského přístavu. Jeho šéf Allard Castelein má za to, že zotavování, které začalo ve druhé polovině loňského roku, bude letos pokračovat. Nečeká ale, že by se objem překládky letos vrátil na úroveň před pandemií.

​Maersk se loučí s loděmi poháněnými výhradně fosilními palivy

20.2. – Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, která je největším kontejnerovým dopravcem po moři, se loučí s loděmi poháněnými pouze fosilními palivy. Všechna nová plavidla její flotily budou muset být schopna využívat vedle tradičních ropných produktů také uhlíkově neutrální paliva, jako je zelený metanol či amoniak. Informovala o tom agentura Bloomberg.

​Maersk prudce zvýšil zisk, hlásí nedostatek kontejnerů

10.2. – Dánská společnost A.P. Moller-Maersk ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) o 85 procent na 2,71 miliardy dolarů (57,8 miliardy Kč). Mírně tak překonala odhady. Šéf podniku Sören Skou také upozornil, že citelný nárůst poptávky vedl k nedostatku kontejnerů. Maersk je největším kontejnerovým dopravcem po moři a hospodářské výsledky tohoto podniku se považují za ukazatel vývoje globálního obchodu.

​V pirátství na mořích loni dominovalo pobřeží Západní Afriky

​V pirátství na mořích loni dominovalo pobřeží Západní Afriky Premium

I přes snahu nigerijské vlády zastavit ve spolupráci s vládami zemí v subregionu západní Afriky pirátství v Guinejském zálivu (GoG) konstatovala nyní ve své každoroční zprávě Kyperská námořní komora (CSC), že tato oblast je teď jeho hlavním světovým centrem. CSC, přední světový přepravní úřad, uvedla, že v roce 2020 došlo v Guinejském zálivu k přibližně 95 procentům všech pirátských útoků na světě.

CSC vyjádřila lítost a frustraci nad neúčinností úsilí mezinárodního společenství o zlepšení situace v regionu GoG a uvedla, že během loňska zde bylo uneseno 80 členů posádky při 14 útocích u břehů Nigérie, Beninu, Gabonu, ve vodách Rovníkové Guineje a Ghany.

​Společnost cargo-partner zavádí námořní službu z Asie "Adria Express"

​Společnost cargo-partner zavádí námořní službu z Asie "Adria Express" Premium

31.1. – Mezinárodní poskytovatel přepravy a info-logistiky cargo-partner znovu posílil nabídku služeb námořní přepravy a představil nové spojení z Asie do Evropy přes Koper, Rijeku a Terst. U zásilek do střední a východní Evropy umožňuje přeprava přes jadranské přístavy značnou časovou úsporu v porovnání se směrováním přes severní přístavy.

​IMO zveřejnila video s příběhy námořníků v krizi

​IMO zveřejnila video s příběhy námořníků v krizi Premium

22.1. – Generální tajemník Mezi­národní námořní organizace (IMO) Kitack Lim vyzval všechny v logistickém a dodavatelském řetězci, aby se postavily za lidská práva v námořním sektoru. IMO tak zareagovala na nepříjemnou situaci stovek tisíc námořníků, kteří jsou stále uvězněni na moři, a důrazně požádala o dodržování jejich základních práv.

​Nedostatek tankerů prudce zvýšil ceny za přepravu LNG

12.11. – Nedostatek tankerů na přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG) z nich učinil nejdražší lodě najímané na převoz komodit. Sazby za pronájem se za poslední měsíc více než ztrojnásobily, uvedla agentura Bloomberg. Britská těžební společnost BP minulý týden zaplatila za pronájem tankeru pro LNG s vyzvednutím nákladu v USA rekordních 350 000 USD (7,5 milionu Kč) za den. Vyplývá to z údajů firmy Clarkson Research Services, což je divize největšího světového makléře pro lodní dopravu.

Eesea: Rejdaři ustupují v počtu blanksailings

8.1. – Zrušené odjezdy společností liniové dopravy – takzvané blank sailings – jen málo přispívají k omezení kapacity a tím k vysokým sazbám v kontejnerové přepravě. K tomuto závěru dospěl dánský analytik trhu Eesea. V únoru a březnu loňského roku bylo zrušeno 1,7 a 0,6 procenta odjezdů ve třech nejdůležitějších liniových službách východ / západ. Ve srovnávacích měsících roku 2020 to bylo 19,9 a 9,4 procenta. „Doposud bylo zrušeno jen velmi málo odjezdů pro druhé čtvrtletí roku 2021, zatímco v roce 2020 činily zrušení ve druhém čtvrtletí 14,7 procenta z očekávaných odplutí,“ uvedl analytik.

spinner