Námořní doprava

Proč je MSC nejúspěšnější v řešení pandemické situace

13.1. – Společnost MSC je dopravcem, která byla ze všech kontejnerových přepravních společností nejlépe schopna předvídat a využívat tržní dopady pandemie koronaviru. Když se v roce 2020 v žádném případě nedalo očekávat, že hráči budou v průběhu pokřivení trhu sklízet obrovské zisky a že se po náhlém propadu poptávky nebudou muset obávat obrovských nadměrných kapacit, MSC již začala masivně nakupovat použité lodě na trhu. To je velmi pozoruhodné, protože zároveň i renomované analytické domy, jako je Sea-Intelligence, stále považovaly za realistické ztráty v celém odvětví až do výše 23 miliard USD pro rok 2020. Málokdy byla prognóza tak špatná jako tato: dopravci ztrojnásobili své kumulativní zisky na přibližně 16 miliard USD.

​Hamburk sjednocuje síly na podporu ekonomiky postižené koronavirem

V souvislosti s novými opatřeními v rámci Programu Corona, která znamenají nutná omezení pro podnikatelský život, obnovily Senát, veřejná rozvojová banka IFB a soukromý hamburský finanční sektor svou solidaritu s cílem zajistit likviditu postižených hamburských podniků.

​Suezský průplav loni zvýšil tržby o 13 procent na rekordních 6,3 miliardy dolarů

3.1. – Suezský průplav, který spojuje Středozemní a Rudé moře, loni zvýšil tržby o 12,8 procenta na 6,3 miliardy dolarů (asi 139 miliard Kč), což je nejvíce v historii této důležité dopravní tepny světového obchodu. S odvoláním na správu průplavu o tom informovala agentura AP.

Po brexitu vzrostl objem lodní přepravy aut mezi Francií a Irskem na trojnásobek

24.12. - Objem lodní přepravy nákladních aut mezi severofrancouzským přístavem Cherbourg a Irskem se za poslední rok ztrojnásobil, uvedla dnes správa přístavu. Cesta je sice o šest hodin delší než pozemní trasa přes Británii, zboží při ní ale neopustí prostor Evropské unie a cesta je tak díky menší administrativě stále přitažlivější, píše AFP.

Situace na moři zůstává složitá, Kuehne+Nagel sází na kvalitní data i zákaznický servis

23.12. - Situace v námořní přepravě zůstane složitá i na začátku roku 2022. Podle Kuehne+Nagel, jedné z předních světových logistických společností, trvající stav způsobuje souhra několika faktorů: pokles a rychlý nárůst poptávky po námořní přepravě v roce 2020, incidenty v přístavech, nedostatek kontejnerů, ale také nová geopolitická situace. V nejvytíženějších světových přístavech mohou lodě čekat na zakotvení až 2 týdny. Potřeba dodat zboží včas a v požadovaném objemu je přitom naléhavější než kdykoli předtím.

Přístavy očekávají víc investic do infrastruktury

Ústřední svaz provozovatelů německých námořních přístavů (ZDS) v listopadu na své výroční tiskové konferenci hovořil nejen o současné napjaté situaci v německých námořních přístavech, ale také o tom, co přístavní průmysl považuje za nejdůležitější úkoly pro novou spolkovou vládu.

Michaela Svrčková: MSC dlouhodobě těží z firemní kultury, která věří v lidi a v lokální týmy

Námořní doprava se v současné době musí vypořádávat s mnoha potížemi. Jak na tuto situaci reaguje společnost MSC Mediterranean Shipping Company a jak za těchto podmínek funguje její české zastoupení, o tom jsme hovořili s Micha­elou Svrčkovou, ředitelkou české a slovenské pobočky MSC.

Jak jsou na tom Američané před novým rokem v přístavech

20.12. - Podle zprávy Global Port Tracker z 8. prosince, kterou zveřejnila National Retail Federation a Hackett Associates, se předpokládá, že dovoz do USA vzroste v prosinci o 4,6 procenta, v lednu o 9 procent a v únoru o 7,3 procenta meziročně. GPT očekává pokles o 3,3 procenta v březnu následovaný nárůstem o 2,2 procenta v dubnu.

​Světové dopravní svazy varovaly vlády před neuváženými reakcemi na omicron

6.12. – Ukvapené reakce světových lídrů na variantu omicron vystavují pracovníky v dopravě a globální dodavatelský řetězec většímu riziku kolapsu, varují mezinárodní dopravní organizace a odbory zastupující silniční, leteckou a námořní dopravu. Pracovníci v přeshraniční dopravě včetně námořníků, posádek letadel a řidičů musí mít možnost nadále vykonávat svou práci a překračovat hranice bez příliš omezujících cestovních pravidel, aby se udržel v chodu již tak churavějící dodavatelský řetězec.

Právě vychází v DN24

​Michala Svrčková: MSC dlouhodobě těží z firemní kultury, která věří v lidi a v lokální týmy

5.12. – Námořní doprava se v současné době musí vypořádávat s mnoha potížemi. Jak na tuto situaci reaguje společnost MSC Mediterranean Shipping Company a jak za těchto podmínek funguje její české zastoupení, o tom jsme hovořili s Michaelou Svrčkovou, ředitelkou české a slovenské pobočky MSC.

spinner