Námořní doprava

Námořní dopravce Maersk se z Ruska snaží dostat 50 000 kontejnerů

16.3. - Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerů, které v zemi uvázly. Informoval o tom včera generální ředitel firmy Sören Skou. Firma, která patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě, na začátku března oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastaví rezervace nových kontejnerů do Ruska a z něj. V ruských přístavech doručuje kontejnery rezervované před začátkem ozbrojeného konfliktu.

Vyšetřovací výbor Kongresu USA žádá po rejdařích informace o jejich hospodaření

10.3. - Společnosti Hapag-Lloyd, CMA CGM a Maersk byly Kongresem USA požádány o poskytnutí podrobných informací o pozadí svých přepravních sazeb, příplatků a vysokých zisků. V dopisech adresovaných osobně příslušným generálním ředitelům dopravců vyzývají předsedové dvou podvýborů Kongresu, James E. Clyburn a Raja Krishnamoorthi, společnosti, aby do 16. března odpověděly na podrobný dotazník. Dotazy, které jednotlivě odpovídají na příslušné okolnosti dopravců, se v podstatě točí kolem stejné základní otázky: Jak lze vysvětlit, že provozní náklady lodních společností vzrostly mnohem méně než příslušné příjmy nebo přepravní sazby? Podle kongresového výboru se náklady Hapag-Lloydu zvýšily meziročně v prvních devíti měsících roku 2021 o 16 procent; průměrná přepravní sazba dosažená společností Hapag-Lloyd se však ve srovnání se stejným obdobím zvýšila o 66 procent. Tento nepoměr existuje podle amerického výboru také u CMA CGM. Provozní náklady vzrostly za prvních devět měsíců loňského roku o 28 procent, zatímco tržby vzrostly o téměř 73 procent. Naproti tomu v Maersku se provozní náklady v roce 2021 zvýšily o 21 procent, ale průměrné přepravní sazby se zvýšily o 83 procent.

Právě vychází v DN č. 5

​Vladimír Doboš: Přístav Hamburk patří při snižování uhlíkové stopy k lídrům mezi námořními přístavy

10.3. – Společnost Port of Hamburg Marketing zveřejnila minulý týden výsledky přístavu Hamburk za rok 2021. O jejich komentář a přiblížení situace v námořní dopravě v současné době jsme požádali Vladimíra Doboše, vedoucího reprezentace společnosti Hafen Hamburg Marketing v Praze.

​Skupina Kuehne+Nagel dosáhla v roce 2021 výjimečných výsledků

3.3. – Kuehne+Nagel má za sebou výjimečně úspěšný finanční rok 2021. Skupina v porovnání s předchozím rokem docílila významného navýšení všech klíčových hospodářských ukazatelů: čistý obrat vzrostl o 61 % na 32,8 miliardy švýcarských franků (CHF), EBIT stoupl o 175 % na 2,9 miliardy CHF a celoroční výnosy v hodnotě 2,2 miliardy CHF byly o 173 % vyšší. Konverzní poměr, který zohledňuje EBIT jako procentuální podíl v hrubém zisku skupiny, dosáhl úrovně 30 %, čímž výrazně přesáhl 16% cíl stanovený do roku 2022. K dosaženým výsledkům přispěl vývoj ve všech obchodních jednotkách skupiny.

​Sněmovna schválila námořní novelu o nakládání s lodním odpadem

3.3. – Sněmovna zrychleně schválila novelu o námořní plavbě, která upravuje nakládání s lodním odpadem. Předloha vychází z unijních předpisů a týká se také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek. Vládní předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

​Logistické firmy DHL a Kuehne+Nagel přestaly expedovat do Ruska

3.3. – Společnosti DHL a Kuehne+Nagel, největší evropské logistické firmy, pozastavily kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu expedici zásilek do Ruska. Informovala o tom agentura Bloomberg. Dopravu do Ruska zastavili i hlavní přepravci kontejnerů. „Naše služby Rusku a Bělorusku byly pozastaveny, až do odvolání nepřijímáme ani zásilky do těchto zemí,“ uvedla DHL ve sdělení na svém webu. Logistická firma spadá pod německou poštu Deutsche Post. Do Ruska pomáhala dodávat vakcínu proti koronaviru a další materiál pro boj s pandemií covidu-19.


​Maersk přerušil až na nejnutnější dodávky přepravy do Ruska

2.3. – „Ve společnosti A.P. Moller – Maersk jsme hluboce znepokojeni tím, jak se krize na Ukrajině stále stupňuje. Pozorně sledujeme neustále se vyvíjející situaci, kdy vlády uvalují na Rusko nové sankce a pravidelně upravují seznam omezení. S ohledem na to nyní vidíme jasnou potřebu zavést nové a revidovat stávající procesy přijímání a vyřizování rezervací. Začínáme také pozorovat dopad na globální toky dodavatelského řetězce, jako jsou zpoždění a zadržování nákladu celními orgány v různých překladištích – celkově to vede k nepředvídatelným provozním dopadům,“ uvedl dopravce včera ve svém prohlášení.

Práce na prodloužení obousměrného úseku Suezu jsou v plném proudu, tvrdí správa

16.2. - Práce na prodloužení obousměrného úseku Suezského průplavu ze 75 na 85 kilometrů jsou v plném proudu. Na první tiskové konferenci o stavbě, která byla zahájena loni, to řekl šéf správy průplavu Usáma Rabí. Zároveň bude rozšířeno a prohloubeno dalších 30 kilometrů vodní cesty. Rozšíření této spojnice mezi Rudým a Středozemním mořem po celé délce by bylo příliš nákladné, konstatoval Isáma Rabí. Projekt bude podle něj stát tři miliardy egyptských liber (4,1 miliardy Kč) a má být dokončen do konce června 2023. Suez je dlouhý 193,3 kilometru.

Maersk ztrojnásobil zisk, potíže v dodavatelských řetězcích čeká i letos

9.2. - Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk loni ztrojnásobil hrubý provozní zisk (EBITDA) na 24 miliard USD (téměř 510 miliard Kč), tržby zvýšil o 55 procent na 61,8 miliardy USD (1,3 bilionu Kč). Jeden z nejvýznamnějších kontejnerových dopravců na světě ale ve své dnešní zprávě o hospodaření také uvedl, že s problémy v dodavatelských řetězcích počítá i v letošním roce.

Sazby za přepravu LNG v Atlantiku jsou náhle záporné

9.2. – Náklady na přepravu zásilek amerického zkapalněného zemního plynu do energeticky vyhladovělé Evropy se dostaly do záporných hodnot, což je dramatický obrat, který ilustruje rostoucí nadbytek lodí v Atlantiku přepravujících americké palivo. Podle společnosti Spark Commodities, která sleduje ceny za přepravu LNG, klesly v úterý sazby za spotovou přepravu v Atlantiku na –750 USD za den z 273 000 USD na začátku prosince. To je poprvé, co se záznam v údajích Sparku od roku 2019 dostal do záporných hodnot, a znamená to, že vlastníci platí nájemcům za používání svých lodí, alespoň teoreticky.

spinner