Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů

Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů

18.4. - Bulharsko a Rumunsko zakázaly lodím plujícím pod ruskou vlajkou vstup do svých přístavů v Černém moři. Oznámily to včera podle agentur AP a DPA bulharská a rumunská námořní správa. Agentury upozornily, že opatření je součástí nového balíku sankcí vůči Rusku, který minulý týden přijala Evropská unie.

Zákaz se podle bulharské námořní správy týká námořních i říčních přístavů v Bulharsku. Vztahuje se také na lodě, které po 24. únoru přešly z ruské vlajky pod vlajku jiného státu.

V případě Rumunska se zákaz týká především největšího přístavu v zemi, města Konstanca.

Výjimku ze zákazu budou mít v obou zemích plavidla, která se dostanou do potíží, nebo lodě přepravující do členských zemí EU energetické produkty, potraviny a léky, píše AP.

Rusko se stalo terčem sankcí ze strany západních zemí kvůli útoku na Ukrajinu. EU minulý týden přijala již pátý balík sankcí, který kromě omezení pro ruskou lodní a silniční přepravu zboží zahrnuje také například zákaz dovozu ruského uhlí. Unie se naproti tomu zatím stále neshodla na zákazu dovozu ruského plynu či ropy, který by ruský režim zasáhl výrazně citelněji než uhelné embargo.

(čtk)

Ilustrační foto: eisa - přístav Burgas

spinner