​Maersk: Konjunktura v námořní dopravě se ve druhém pololetí stabilizuje

​Maersk: Konjunktura v námořní dopravě se ve druhém pololetí stabilizuje

27.4. - Konjunktura v námořní dopravě se ve druhém pololetí stabilizuje, očekává dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk. Firma s tržním podílem přibližně 17 procent, která je považována za barometr světového obchodu, ve své dnešní zprávě ale i tak s ohledem na vysoké sazby za přepravu kontejnerů zvýšila výhled zisku na letošní rok. Prognóza Maersku bude patrně vnímána jako negativní signál pro světovou ekonomiku, uvedla společnost Alphaliner.

Odvětví námořní dopravy zaznamenalo v posledních čtvrtletích rekordní zisky. Prudký nárůst poptávky spotřebitelů, problémy v amerických a čínských přístavech vyvolané pandemií covidu-19 a omezení letecké dopravy po ruské invazi na Ukrajinu vyvolaly výrazné zvýšení sazeb za nákladní dopravu.

Dánský podnik uvedl, že objem kontejnerové přepravy mezi lednem a březnem klesl o sedm procent. Společnost nyní očekává, že růst celosvětové poptávky po kontejnerech v letošním roce zpomalí na minus jedno procent až plus jedno procento, zatímco dříve očekávala růst o dvě až čtyři procenta.

Maersk upravil výhled na celý rok směrem nahoru. Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) bude podle aktuálního odhadu přepravce činit přibližně 30 miliard dolarů (bezmála 686 miliard Kč). Dříve firma očekávala zisk EBITDA 24 miliard dolarů a jí oslovení analytici pak 28,7 miliardy dolarů. Výhled vychází z "předpokladu normalizace v námořní dopravě na začátku druhé poloviny roku 2022", uvedla společnost.

Dánská skupina vykázala v prvních třech měsících roku tržby 19,3 miliardy dolarů (441,2 miliardy Kč), zisk EBITDA pak činil 9,2 miliardy USD. V obou ohledech překonala odhady analytiků. K výsledkům přispěly sazby za kontejnerovou přepravu, které v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 71 procent, uvedla společnost. Úplné hospodářské výsledky za první čtvrtletí Maersk zveřejní 4. května.

Akcie Maersku včera před polednem vykazovaly růst o více než pět procent, po zahájení obchodování přidávaly až přes osm procent. Na maximu byly začátkem letošního roku.

(čtk)

Foto: Maersk

spinner