Námořní doprava

Situace na moři zůstává složitá, Kuehne+Nagel sází na kvalitní data i zákaznický servis

23.12. - Situace v námořní přepravě zůstane složitá i na začátku roku 2022. Podle Kuehne+Nagel, jedné z předních světových logistických společností, trvající stav způsobuje souhra několika faktorů: pokles a rychlý nárůst poptávky po námořní přepravě v roce 2020, incidenty v přístavech, nedostatek kontejnerů, ale také nová geopolitická situace. V nejvytíženějších světových přístavech mohou lodě čekat na zakotvení až 2 týdny. Potřeba dodat zboží včas a v požadovaném objemu je přitom naléhavější než kdykoli předtím.

Přístavy očekávají víc investic do infrastruktury

Ústřední svaz provozovatelů německých námořních přístavů (ZDS) v listopadu na své výroční tiskové konferenci hovořil nejen o současné napjaté situaci v německých námořních přístavech, ale také o tom, co přístavní průmysl považuje za nejdůležitější úkoly pro novou spolkovou vládu.

Michaela Svrčková: MSC dlouhodobě těží z firemní kultury, která věří v lidi a v lokální týmy

Námořní doprava se v současné době musí vypořádávat s mnoha potížemi. Jak na tuto situaci reaguje společnost MSC Mediterranean Shipping Company a jak za těchto podmínek funguje její české zastoupení, o tom jsme hovořili s Micha­elou Svrčkovou, ředitelkou české a slovenské pobočky MSC.

Jak jsou na tom Američané před novým rokem v přístavech

20.12. - Podle zprávy Global Port Tracker z 8. prosince, kterou zveřejnila National Retail Federation a Hackett Associates, se předpokládá, že dovoz do USA vzroste v prosinci o 4,6 procenta, v lednu o 9 procent a v únoru o 7,3 procenta meziročně. GPT očekává pokles o 3,3 procenta v březnu následovaný nárůstem o 2,2 procenta v dubnu.

​Světové dopravní svazy varovaly vlády před neuváženými reakcemi na omicron

6.12. – Ukvapené reakce světových lídrů na variantu omicron vystavují pracovníky v dopravě a globální dodavatelský řetězec většímu riziku kolapsu, varují mezinárodní dopravní organizace a odbory zastupující silniční, leteckou a námořní dopravu. Pracovníci v přeshraniční dopravě včetně námořníků, posádek letadel a řidičů musí mít možnost nadále vykonávat svou práci a překračovat hranice bez příliš omezujících cestovních pravidel, aby se udržel v chodu již tak churavějící dodavatelský řetězec.

Právě vychází v DN24

​Michala Svrčková: MSC dlouhodobě těží z firemní kultury, která věří v lidi a v lokální týmy

5.12. – Námořní doprava se v současné době musí vypořádávat s mnoha potížemi. Jak na tuto situaci reaguje společnost MSC Mediterranean Shipping Company a jak za těchto podmínek funguje její české zastoupení, o tom jsme hovořili s Michaelou Svrčkovou, ředitelkou české a slovenské pobočky MSC.

Korelace mezi spolehlivostí jízdních řádů a cenou námořní přepravy

25.11. - Dánský poskytovatel výzkumných a analytických, datových a poradenských služeb v rámci odvětví globálního dodavatelského řetězce Sea-Intelligence provedl průzkum, aby zjistil, zda spolehlivost jízdního řádu lodí souvisí s cenou námořní dopravy. Společnost analyzovala vztah mezi těmito dvěma momenty s cílem zjistit, zda období s vysokou spolehlivostí jízdních řádů vedla k vyšším sazbám za přepravu. „Kdykoliv se mluví o spolehlivosti jízdního řádu, přepravci si stěžují na celkovou nedostatečnou kvalitu služeb v odvětví (námořní dopravy). Jedna debata, která se pak často dostává do popředí, je, zda jsou přepravci vůbec ochotni zaplatit prémii za lepší spolehlivost jízdních řádů“, poznamenal Alan Murphy, CEO Sea-Intelligence.

Sazbám na moři může trvat déle než dva roky, než se vrátí k normálu

19.11. - Sazby za námořní dopravu, které v průběhu roku 2021 trápily maloobchodníky a výrobce, se mohou vrátit na běžnou úroveň za déle než dva roky, pokud budou vodítkem minulé tržní cykly. Podle závěru analýzy od kodaňské námořní datové a poradenské společnosti Sea-Intelligence se během posledních pěti poklesů kombinovaného indexu přepravy zboží v Číně, který sahá až do roku 1998, průměrná týdenní míra změn pohybovala mezi minus 0,4 % a minus 0,9 %.

​Kongesce v Rotterdamu může trvat až do konce roku 2022

13.11. – Kongesce a výpadky v přepravě kontejnerů přes Rotterdam, největší přístav v Evropě, budou pravděpodobně přetrvávat až do roku 2022, uvedli přístavní úředníci. To bude mít nepochybně vliv na hospodářské oživení po pandemii covid-19. Přestože objem propustnosti v přístavu je nyní nad úrovní roku 2019, je omezován různými logistickými problémy, které se přístav snaží řešit, sdělili úředníci.

​Automobilka SAIC koupí dvě lodě, které dokážou přepravit 7600 aut

9.11. – Největší čínská automobilka SAIC Motor koupí dvě lodě, které budou schopny přepravit každá až 7600 aut. To je téměř dvakrát více, než kolik naloží její nynější lodě. Čínský výrobce plavidla koupí přes svou dopravní divizi Anji Logistics, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg. Celosvětová poptávka po autech je teď na vzestupu, SAIC má v Číně společný podnik s německým koncernem Volkswagen a také největší americkou automobilkou General Motors.

spinner