Námořní dopravce Maersk se z Ruska snaží dostat 50 000 kontejnerů

Námořní dopravce Maersk se z Ruska snaží dostat 50 000 kontejnerů

16.3. - Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerů, které v zemi uvázly. Informoval o tom včera generální ředitel firmy Sören Skou. Firma, která patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě, na začátku března oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastaví rezervace nových kontejnerů do Ruska a z něj. V ruských přístavech doručuje kontejnery rezervované před začátkem ozbrojeného konfliktu.

"V Rusku se dnes nachází přibližně 50.000 našich kontejnerů. Většina z nich je prázdná, jsou naším majetkem," uvedl Sören Skou. "Potřebujeme je a velmi neradi bychom je v Rusku nechali. Z tohoto důvodu ještě operujeme v několika ruských přístavech," dodal. Maersk se též snaží dostat své kontejnery z Ruska po železnici, řekl mluvčí společnosti.

Kvůli zácpám v ruských přístavech nebude firma patrně schopna doručit v Rusku všechny kontejnery rezervované před zahájením invaze, napsala agentura Reuters.

Dánský námořní dopravce v Rusku působí od roku 1992. Minulý týden však oznámil, že prodá veškerá svá aktiva v Rusku, včetně 30,75procentního podílu v ruském provozovateli přístavů Global Ports Investments, mezi jehož akcionáře patří ruská státní jaderná společnost Rosatom a ruský podnikatel Sergej Šiškarjov.

"Rusko bylo pro společnost Maersk po mnoho let velkým a důležitým trhem, ale přirozeně nemůžeme pokračovat v provozování kritické infrastruktury v Rusku, jako by se nic nestalo," uvedl Sören Skou. "Je možné, že se k podnikání v Rusku nebudeme moci vrátit ještě mnoho let. To je cena, kterou jsme ochotni i schopni zaplatit," dodal.

Loni Maersk v Rusku generoval zhruba 2,5 procenta ze svých celkových tržeb. Provozoval tam kontejnerové námořní trasy do Petrohradu a Kaliningradu v Baltském moři, Novorossijsku v Černém moři a do Vladivostoku a Vostočného na východním pobřeží Ruska.

(čtk)

Foto: Maersk Container Industry

spinner