​Húsíové tvrdí, že zaútočili drony na Izrael, americká loď jich sestřelia čtrnáct

​Húsíové tvrdí, že zaútočili drony na Izrael, americká loď jich sestřelia čtrnáct

17.12. - Jemenští povstalci Húsíové, které podporuje Írán, tvrdí, že provedli útok za použití bezpilotních letounů na izraelský přístav Ejlat v Rudém moři. Šíitští povstalci v posledních dnech několikrát zaútočili na lodě, které plují Rudým mořem. Britský ministr obrany Grant Shapps uvedl, že britská vojenská loď HMS Diamond zničila v noci na sobotu bojový dron, který útočil na přepravní loď. Americký torpédoborec jich včera sestřelil 14, uvedl Washington. Kvůli špatné bezpečnostní situaci přerušila plavby Rudým mořem významná přepravní společnost Mediterranean Shipping Co. (MSC), později se přidala i francouzská skupina CMA CGM.

"Během noci (vojenská loď) HMS Diamond sestřelila podezřelý bojový bezpilotní prostředek, který útočil na přepravní loď v Rudém moři," prohlásil včera britský ministr obrany Shapps na sociální síti X. Dodal, že "nedávná vlna nelegálních útoků představuje přímou hrozbu pro mezinárodní obchod a námořní bezpečnost" v Rudém moři.

Americký torpédoborec USS Carney včera brzy ráno podobných bezpilotních prostředků sestřelil 14, oznámilo na síti X velení centrálního okruhu americké armády. Podle Washingtonu šlo o salvu dronů vyslaných z jemenské oblasti pod kontrolou Húsíů. "Byly sestřeleny, aniž by poškodily lodě nebo způsobily zranění," uvádí americké velení.

Významná přepravní námořní společnost MSC v sobotu oznámila, že přestává využívat námořní trasu přes Suezský průplav a Rudé moře. Húsíové v pátek uvedli, že zaútočili na dvě lodi této společnosti. MSC v prohlášení potvrdila útok na plavilo Palatium III, které podle ní začalo hořet. Loď je kvůli tomu mimo provoz. "Posádka je v bezpečí a není zraněná," uvedla společnost, která některé své přepravní spoje povede přes mys Dobré naděje.

Obavy o bezpečnost lodí a posádek přiměly k podobnému kroku i francouzskou skupinu CMA CGM. Ta nařídila svým lodím v oblasti ihned vyhledat bezpečné kotviště a vyčkat tam do vydání dalších instrukcí.

Kvůli špatné bezpečnostní situaci v Rudém moři, kde na přepravní lodě útočí jemenští povstalci, v pátek dvě přední námořní společnosti Maersk a Hapag-Lloyd oznámily, že přestávají využívat tuto trasu pro své přepravní spoje. Húsíové podnikají útoky především u strategicky významné úžiny Báb al-Mandab, která ústí do Arabského moře.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner