Maersk po útoku povstalců z Jemenu na jeho loď přerušil plavby v Rudém moři

Maersk po útoku povstalců z Jemenu na jeho loď přerušil plavby v Rudém moři

31.12. - Dánskou nákladní loď Maersk Hangzhou v Rudém moři v sobotu večer zasáhla raketa vystřelená povstalci z Jemenu. Dvě další rakety sestřelilo americké námořnictvo, uvedl na síti X Pentagon. Dnes ráno pak na tuto loď podle amerického regionálního velitelství zaútočili povstalci ze čtyř malých plavidel, na což reagovala americká armáda, která tři z nich potopila. Firma Maersk poté oznámila, že na 48 hodin pozastavuje plavby Rudým mořem.

Americké regionální velitelství CENTCOM uvedlo, že v Rudém moři americké síly potopily tři malé lodě jemenských povstalců, kteří stříleli i na jejich vrtulníky. Čtvrté lodi se podařilo uprchnout. Posádky třech lodí podle armády nepřežily, počet mrtvých CENTCOM neuvedlo. Agentura AFP později s odvoláním na své zdroje z Jemenu uvedla, že potopení lodí nepřežilo deset povstalců. Čtyři přeživší dorazili do jemenského přístavu Hudajdá, který kontrolují Húsíové.

Americká armáda vyslala vrtulníky po nouzovém volání z dánské lodi Maersk, k níž se povstalci dostali asi na 20 metrů a stříleli na ni. Ochranka nákladní lodi střelbu opětovala.

Firma Maersk dnes podle agentury Reuters útok na své plavidlo plující pod singapurskou vlajkou v Rudém moři potvrdila a uvedla, že posádka je v pořádku a loď pokračuje na sever. Oznámila ale také, že na 48 hodin pozastaví plavby všech svých lodí přes Rudé moře.

Jemenští povstalci tvrdí, že na lodě plující Rudým mořem útočí kvůli válce Izraele v Pásmu Gazy, kde podporují palestinské hnutí Hamás. Akce v moři zdůvodňují údajnou podporou západních zemí izraelské vládě.

Kolem Jemenu vede důležitá námořní trasa, po níž musí proplout lodě směřující do Suezského průplavu. Kvůli ochraně obchodních tras zahájily Spojené státy před zhruba dvěma týdny v Rudém moři mezinárodní operaci nazvanou Operation Prosperity Guardian, k níž se připojilo přes dvacet zemí. Agentura AP s odvoláním na amerického admirála Brada Coopera uvedla, že od začátku této operace proplulo Rudým mořem na 1200 obchodních lodí a žádnou z nich až do soboty nezasáhla žádná střela.

Válka v Jemenu trvá od roku 2014, kdy se Íránem podporovaní šíitští povstalci Húsíové zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu. Na její straně se v roce 2015 do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie.

(čtk)

Foto: Maersk

spinner