​Ve čtvrtek z ukrajinských přístavů vyplulo jedenáct lodí s obilím

​Ve čtvrtek z ukrajinských přístavů vyplulo jedenáct lodí s obilím

7.10. - Z ukrajinských přístavů u Černého moře ve čtvrtek vyplulo hned 11 lodí se 178 000 tunami zemědělských výrobků na palubě. Lodě s nákladem pšenice, kukuřice, ječmene, hrachu a slunečnicového oleje plují do Turecka, Rumunska, Řecka, Izraele a Alžírska, napsala dnes na svém ruskojazyčném webu stanice BBC s odvoláním na ukrajinská média a společné koordinační středisko.

"Soudě podle objemů, ukrajinský týl s nástupem podzimu aktivně sklízí úrodu a vyváží ji. Od 1. srpna, odkdy fakticky začala fungovat istanbulská dohoda o ukončení blokády ukrajinských přístavů. se objem vývozu exportu v denním průměru pohyboval okolo 95 000 tun (celkově 6,37 milionu tun). Ve čtvrtek se podařilo vypravit skoro dvojnásobek oproti průměrnému množství," poznamenala BBC.

Dodala, že z Ukrajiny se zemědělské plodiny a výrobky vyvážejí nejen po moři, ale také po souši, vlaky a kamiony.

Vývoz obilí z Ukrajiny prudce klesl, když Moskva 24. února napadla Ukrajinu. Boje na jihu Ukrajiny přispěly k růstu cen potravin na světových trzích, protože jak Rusko, tak Ukrajina jsou významnými vývozci obilí. Konflikt zároveň vyvolal obavy z nedostatku potravin v Africe a na Blízkém východě.

Ukrajina, která je významným světovým producentem a vývozcem obilí, dodávala před válkou až šest milionů tun obilí měsíčně.

Tři černomořské přístavy byly znovu otevřeny na základě dohody podepsané 22. července mezi Moskvou a Kyjevem v Instanbulu. Podle ukrajinského ministerstva infrastruktury jsou schopny nakládat a posílat do zahraničí 100 až 150 nákladních lodí měsíčně.

(čtk)

Ilustrační foto: Twitter Oleksandra Kubrakova, ministra infrastruktury Ukrajiny

spinner