Při noční akci v Ostravě z tramvají dopravce vykázal 14 procent cestujících

Při noční akci v Ostravě z tramvají dopravce vykázal 14 procent cestujících

27.1. - Téměř 14 procent cestujících vykázali v noci na dnešek asistenti přepravy a strážníci z tramvají v Ostravě. Nejčastějším důvodem bylo to, že cestující neměli jízdenku. Šlo o první noční akci Dopravního podniku Ostrava (DPO) v letošním roce. Zkontrolovaných cestujících v 55 spojích bylo okolo 1600 a tramvaje jich muselo opustit 222. ČTK to sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová. Asistenti přepravy se zaměřili na spoje projíždějící centrem města a obvodem Mariánské Hory a Hulváky.

Kontrolní akce se od v noci na dnešek zúčastnilo 11 asistentů přepravy a šest strážníků, rozdělených do několika skupin. Noční bezpečnostní akce se konala v úseku zastávek Hulváky – Karolina - Křižíkova. Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platného jízdního dokladu.

Asistenti přepravy v Ostravě fungují od roku 2017. Vedení města a dopravního podniku tehdy uvedlo, že jejich zavedení je reakcí na stav, kdy část cestujících dlouhodobě odmítala respektovat pravidla přepravy, nebála se revizorů a neplatila za jízdenky. To vyvolalo kritiku některých organizací, které opatření označovaly za rasistické.

I když nočních bezpečnostních akcí přibývá, vyloučených cestujících ubývá. Asistenti přepravy tak loni vyloučili nejméně cestujících za posledních několik let. Oproti roku 2022 to byl pokles o pět procent. Loni nočních akcí bylo osm. Při nich zkontrolovali v rizikových spojích, například v okolí Stodolní ulice v centru Ostravy, přibližně 13 000 cestujících. Z nich vyloučili zhruba 1300 lidí, tedy okolo deseti procent. V letech 2021 a 2022, kdy bylo kontrol méně, vyřadili z jízdy 17, respektive 15 procent cestujících.

Asistenti přepravy, kterých v DPO pracuje pět desítek, kontrolují dodržování přepravních podmínek, nepokutují a mimo jiné cestujícím pomáhají například s nástupem a výstupem, nebo i s koupí jízdného. Při nočních akcích jsou spolu se strážníky na různých linkách MHD.

Foto: DPO

spinner