Veřejná doprava

Plzeňský kraj dá příští rok 1,8 mld. Kč na dopravní obslužnost, o 13 pct víc

1.12. - Plzeňský kraj dá příští rok téměř 1,8 miliardy korun na dopravní obslužnost, tedy na veřejnou železniční i autobusovou dopravu. Meziročně je to o 13 procent víc. Se započtením dalších 61 milionů korun, které kraj vyplatí letos autobusovému dopravci kvůli růstu nákladů na naftu, to bude meziroční zvýšení téměř o 17 procent. Kraj objednal u dopravců stejné počty kilometrů jako letos, spoje příští rok nikde neomezí, řekl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl.

Dostupnou celoněmeckou jízdenku zavede Německo od dubna 2023

30.11. - Německo zavede cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou hromadnou dopravu nejdříve od dubna nadcházejícího roku. Dohodli se na tom regionální ministři dopravy se svým spolkovým kolegou Volkerem Wissingem, který chtěl původně jízdenku zavést od počátku roku. Jízdenka bude stát 49 EUR na měsíc (1200 Kč), spolková vláda a spolkové země ale dosud nevyřešily podrobnosti financování.

Středočeský kraj a Praha spouštějí poslední tendry na autobusové dopravce

28.11. - Středočeský kraj spolu s Prahou dnes spouštějí čtvrtou, tedy poslední vlnu výběrových řízení na provozovatele autobusů Pražské integrované dopravy (PID), kteří budou jezdit od 1. prosince 2024. Jde o oblasti Příbrami, Sedlčan, Vlašimi, Říčan, Zdib, Úval, Dolních Břežan, Kolína a Nymburka. Noví provozovatelé by měli zajišťovat dopravní obslužnost po dobu deseti let, informoval mluvčí Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) Oldřich Buchetka.

Ústí doplatí dopravnímu podniku 24,5 mil. Kč, zdražily plyn i nafta

28.11. - Město Ústí nad Labem doplatí dopravnímu podniku 24,5 milionu korun za zvýšené náklady za naftu a stlačený zemní plyn. U nafty se cena zvedla o 12,3 procenta, u plynu o 177,72 procenta. Dodavatel plynu navíc podle ředitelky dopravního podniku Simony Mohacsi skončil v úpadku a od té doby se nepodařilo nakoupit na trhu plyn za fixní cenu. Podnik kvůli tomu nakupuje na denním spotu. Každý měsíc je proto fakturace podniku jiná než ta plánovaná.

Nové výzvy OPD na podporu výstavby plnicích stanic na vodík i pro městské projekty

27.11. - Ministerstvo dopravy podpoří z Operačního programu Doprava 2021–2027 (OPD3) výstavbu plnicích stanic na vodík částkou 300 miliónů Kč. Kromě toho vypisuje i další tři výzvy pro metropolitní oblasti a aglomerace na podporu městské dopravní telematiky a rozvoj infrastruktury městské drážní dopravy v celkové hodnotě 22,8 miliardy Kč.

RegioJet má za tři čtvrtletí dosud nejvyšší tržby 2,6 miliardy korun

25.11. - Brněnský dopravce RegioJet dosáhl letos za první tři čtvrtletí dosud nejvyšších tržeb z provozu železniční a autobusové dopravy. Z vlaků plynuly firmě tržby téměř dvě miliardy korun, což je meziroční nárůst o 40 procent. Autobusová doprava vytvořila tržby 600 milionů korun, což je téměř dvojnásobek, uvedla v tiskové zprávě mluvčí firmy Alexandra Janoušek Kostřicová. Důvodem je zvýšený zájem o cestování po dvou letech covidových omezení a také zdražování jízdného, které souvisí s růstem nákladů. Firma předpokládá, že by měla být na konci roku zisková.

Nový vodíkový autobus pro evropský trh od Škoda Group začne jezdit příští rok v Praze

23.11. - Po úspěšném představení na veletrhu InnoTrans 2022 zažil nový vodíkový autobus z dílen Škoda Group svou premiéru i před českým a slovenským publikem. Nejnovější vozidlo z portfolia českého výrobce je vhodným dopravním prostředkem pro moderní města, která se soustředí na udržitelná řešení pro městskou mobilitu. Praha bude prvním městem, které nový model začne testovat již příští rok ve svých ulicích. Dopravní podnik hlavního města Prahy totiž podepsal zápůjčku vozidla až na čtyři roky. Nový model Škoda H'CITY si mohou zájemci prohlédnout až do čtvrtka 24. listopadu na 11. ročníku veletrhu Czechbus v Praze v Letňanech.

Scania na veletrhu Czechbus představuje nový model Fencer

22.11. - Na výstavišti v pražských Letňanech dnes startuje 11. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky Czechbus. Společnost Scania na něm poprvé české veřejnosti představí svůj nový model Fencer.

V Budapešti se rozloučili s legendárními autobusy Ikarus, píše Euronews

22.11. - Po více než 50 letech provozu ukončily v Budapešti službu ikonické autobusy Ikarus. Několik posledních hlasitých vozidel absolvovalo rozlučkovou jízdu po maďarském hlavním městě, aby se cestující mohli rozloučit s potrhanými sedadly z umělé kůže a zvukem děrovačky jízdenek, napsal server Euronews.

​DPP vypsal tendr na až 200 tramvají za 15 miliard korun

21.11. – Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr na dodávku až 200 tramvají v předpokládané hodnotě 15 miliard korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Prvních 40 vozů podnik odebere závazně, na další uzavře rámcovou smlouvu. Podnik naposledy nakupoval po roce 2010 nejnovější tramvaje typu 15T for City. Celkem vlastní přes 800 tramvají.

spinner