Veřejná doprava

Praha bude první město v ČR s 24metrovými trolejbusy od Škodovky

19.2. - Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) podepsal smlouvu na objednávku 20 nových velkokapacitní trolejbusů od konsorcia skupiny Škoda Transportation, polského výrobce Solaris Bus & Coach a Solaris Czech. Praha tak bude první městem v ČR, kde budou nové dvoukloubové trolejbusy o délce 24,7 metrů jezdit. Nové trolejbusy, s pracovním obchodním názvem Škoda-Solaris 24m, budou nasazovány na budoucí trolejbusovou linku v rámci elektrifikace stávající autobusové linky 119, která vede z Nádraží Veleslavín na pražské letiště Václava Havla. Hodnota zakázky je přes 620 mil. Kč a dodávky budou realizovány během následujících 24 měsíců.

Pražský autobus číslo 170 má začít v testovacím provozu jezdit na vodík

18.2. - Na pražské autobusové lince číslo 170 z Jižního Města na Barrandov má začít v testovacím provozu jezdit autobus na vodík. Cílem je zlepšit životní prostředí. Dopravní podnik (DPP) má začít vozidlo předběžně testovat ve druhém pololetí letošního roku a test potrvá jeden rok s možností prodloužení o dalších 24 měsíců. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní a který má ČTK k dispozici. Magistrát podepíše memorandum o testování s DPP a firmami Škoda Electric a Orlen Unipoetrol RPA. Město spolu s DPP už několik let zavádí v MHD vozy na alternativní pohon.

Vláda pomůže podnikatelům zasaženým dopady pandemie, podporu dostanou také zájezdoví dopravci

18.2. - Ministerstvo dopravy spustí v pondělí 21. února program na podporu podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě COVID-BUS III. Pomoc schválila vláda na svém středečním zasedání. Cílem je zmírnit dopady pandemie covidu-19 na zájezdové dopravce a kompenzovat jim propad tržeb. Celkem je v programu vyčleněno 400 milionů korun.

Výroba automobilů v Česku v lednu meziročně poklesla

17.2. – Nedostatek polovodičových čipů i v roce 2022 dusí automobilový průmysl. Celkově bylo v lednu vyrobeno 92 657 osobních vozidel, tj. meziročně o 11,4 procenta méně. Jedná se o nejhorší lednový výsledek od roku 2010. Téměř každé desáté auto vyrobené v ČR bylo elektrické. Produkce autobusů a motocyklů meziročně vzrostla.

Skupina Škoda má nového CEO

15.2. – V pondělí 14. února se stal Didier Pfleger novým CEO Skupiny Škoda a předsedou představenstva společnosti Škoda Transportation. Didier Pfleger (57) je špičkovým manažerem s bohatými zkušenostmi s řízením velkých mezinárodních průmyslových firem, zaměřených na moderní technologie a inovace.

Stát změnu daní pro zájezdové dopravce nechystá, zahrne je do covidové podpory

14.2. - Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou další část podpory v rámci covidových programů, které nyní připravuje vláda. Změnu daní či slev pro ně, jak dopravci žádali, stát neplánuje. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Zájezdová doprava je dál v krizi, na začátku roku dopravcům klesly výkony až o 90 procent.

Alstom dodá 40 nových tramvají do švédského Göteborgu

13.2. – Pražský dopravní podnik připravuje velký nákup nových tramvají a k této zakázce už zahájil předběžné tržní konzultace. Jedním z možných dodavatelů je francouzská společnost Alstom, jejíž tramvaje jezdí ve více než stovce měst celého světa, v provozu jich je více než 8000. Nejnovější zakázku Alstom získal od švédského Göteborgu, který využil opci na 40 tramvají Flexity v hodnotě okolo 100 milionů EUR pro tamní dopravní podnik Västtrafik.

Experti: Okružní metro by v Praze ulevilo centru a pomohlo rozvoji dalších částí

12.2. - Okružní linka metra O v Praze by mohla pomoci ulevit přetíženým částem v centru města, zároveň by mohla vést k rozvoji dalších oblastí v metropoli. Zvlášť při předpokladu dalšího dynamického rozvoje hlavního města si to myslí odborníci na dopravní stavby, které oslovila ČTK. Podle nich je vhodné, že se o studii proveditelnosti k nové lince metra uvažuje už nyní, protože by to mohlo pomoci při trasování a financování stavby.

​MAN předal Arrivě sedm nových městských autobusů

10.2. – Včera na autobusovém nádraží v Praze Letňanech došlo za účasti zástupců společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic, s. r. o., Arriva a ROPID k slavnostnímu předání sedmi nízkopodlažních autobusů v nových barvách PID.

DPP plánuje nákup nových tramvají

9.2. - Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vyhlásil předběžné tržní konzultace k nákupu nových tramvají. Osloví v nich devět největších světových výrobců tramvají, účastnit se mohou ostatní výrobci kolejových vozidel. Obdržené dotazy budou sloužit k přípravě veřejné zakázky, kterou DPP plánuje vyhlásit v průběhu letošního roku.

spinner