Veřejná doprava

​Společnost DB chce s pomocí umělé inteligence zmírnit zpoždění vlaků

20.6. – Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) chtějí rozšířit zapojení umělé inteligence (AI) do řízení železniční dopravy, slibují si od toho rychlejší reakce na mimořádnosti, a tím i méně zpoždění. DB ve svém sdělení uvedly, že díky AI se v loňském roce na městské a příměstské železnici S-Bahn ve Stuttgartu, Mnichově a v regionu Rýn-Mohan podařilo předejít 58 000 minutám zpoždění.

​Nádražím Florenc projede denně 450 autobusů, o 50 méně než před covidem-19

19.6. – Autobusovým nádražím Florenc projede denně zhruba 450 autobusů. Před epidemií koronaviru v roce 2019 to bylo asi 500 spojů za den. Zpět na předcovidových číslech by chtělo být nádraží do dvou let. Řekl to generální ředitel ČSAD Praha holding Pavel Vráblík. Společnost nádraží provozuje a je také vlastníkem pozemků. Provoz autobusového nádraží Florenc začal 17. června 1948.

​Majitel Flixbusu zintenzivnil přípravy ke vstupu na burzu

18.6. – Německá společnost Flix, která vlastní autobusové dopravce Greyhound v Severní Americe a FlixBus v Evropě, zintenzivnila přípravy na možný vstup na burzu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené se situací. Primární nabídka akcií firmy Flix, která před deseti lety začala nabízet autobusovou dopravu v Německu, by dala kapitálovým trhům naději, když rostoucí úrokové sazby a ekonomická turbulence způsobená válkou na Ukrajině přiměla řadu společností, aby odložily plánovaná uvedení na burzu.

​V Brně jsou graffiti velkým problémem, poškozená byla i historická elektrická jednotka

17.6. – V Brně a jeho okolí jsou graffiti podobně velký problém jako v Praze a ve Středočeském kraji. Svědčí o tom i vandalský útok, který se odehrál na historickou elektrickou jednotku řady 560. Ta bude tuto neděli 18.6. od 10:00 do 14:00 hod. vystavena na 6. nástupišti brněnského hlavního nádraží v rámci Dnů dopravní nostalgie. Část graffiti byla vyčištěna, další část zůstane posprejovaná, aby i návštěvníci nostalgické akce věděli, jak velkým problémem výtvory vandalů jsou a že se jejich řádění nevyhnou jak moderní, tak i historické vlaky.

​Škoda Group zveřejnila výsledky za rok 2022, upravená EBITDA vzrostla o více než 20 procent

15.6. – Navzdory přetrvávajícím dopadům pandemie covid-19, která v předchozích letech tvrdě zasáhla celý dodavatelský řetězec, a dopadům ruské invaze na Ukrajinu, dosáhla Škoda Group v roce 2022 stabilních výsledků se zvýšenou úrovní tržeb a EBITDA. Přestože skupina čelila významným výzvám spojeným s těmito dopady, které se projeví i v roce 2023, podařilo se jí zvýšit všechny hlavní finanční výsledky. Tržby vzrostly na úroveň 763,7 milionu EUR, což představuje meziroční nárůst o 26 %, a upravená EBITDA vzrostla o 22 % na 50,2 milionu EUR. Současně Škoda Group zahájila rozsáhlý transformační program, jehož cílem je vytvořit ze skupiny mezinárodního a konkurenceschop­nějšího hráče.

​České dráhy na jižní Moravě testují duální lokomotivu Siemens Vectron Dual Mode

14.6. – České dráhy včera a dnes testují moderní duální lokomotivu Siemens Vectron Dual Mode. Ta spojuje výhody elektrických a motorových lokomotiv a umožňuje přímou jízdu vlaků po neelektrifikovaných i elektrifikovaných tratích bez nutnosti výměny lokomotivy. Toto řešení je výhodné pro vlaky, které na své trase projíždějí několika úseky s trakčním vedením a bez něj.

​Brněnský dopravní podnik nakoupil za dotace z EU 40 trolejbusů a pět tramvají

14.6. – Dopravní podnik města Brna (DPMB) získal 540 milionů korun z Evropské unie, zaplatí z nich 40 trolejbusů Škoda 27Tr a pět obousměrných tramvají Škoda ForCity Smart 45, které dříve koupil. Zároveň DPMB uspěl ve výzvě Integrovaného regionálního operačního programu s příslibem dotace ve výši téměř 630 milionů korun, která umožní nakoupit dalších deset obousměrných tramvají. Novinářům to řekl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

​České dráhy rozšiřují provoz lokomotiv Siemens Vectron, nově pojedou také do Polska

13.6. – Národní dopravce rozšiřuje provoz svých moderních lokomotiv na zahraničních výkonech. Stroje Siemens Vectron budou nově jezdit v čele vlaků EC 130/131 Báthory Budapest – Terespol napříč celým Polskem z Bohumína přes Varšavu až do polského Terespolu.

​Budějovická MHD je v počtu cestujících na 75 procentech stavu před covidem

13.6. – Českobudějovický dopravní podnik loni svezl 51 milionů cestujících, což je 75 procent počtu v posledním předpandemickém roce 2019. Podnik loni skončil v zisku po zdanění 9,1 milionu korun, meziročně stoupl téměř o šest procent. Vyplývá to z výroční zprávy. Letos by se mohl počet cestujících dostat na 90 procent stavu před covidem. Městská firma loni investovala 261 milionů a připravuje nákup 35 trolejbusů za víc než 800 milionů korun, řekl ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš.

​V letní sezóně se rozšiřuje kapacita nočních vlaků ČD Night

11.9. – O tomto víkendu dochází k rozšíření nabídky u nočních spojů ČD Night. V relacích Praha – Varšava a zpět a Praha – Budapešť a zpět budou nasazeny se začátkem letní turistické sezóny lehátkové vozy. Kapacita nočního spojení se tak více než zdvojnásobí. Na velmi oblíbenou noční relaci Praha – Budapešť a zpět bude od 23. června nasazen ještě druhý lehátkový vůz, takže kapacita nočního spojení mezi českou metropolí, jižním Slovenskem a maďarskou metropolí bude zhruba 4× větší než v předchozím mimosezónním období. Lehátkové vozy prošly v uplynulém období modernizací za více než 100 milionů korun. Byly na ně dosazeny např. nové WC nebo palubní Wi-Fi síť.

spinner