Veřejná doprava

Swietelsky Rail CZ se podílí na rekonstrukci tramvajové trati v Bratislavě

24.9. – Na téměř 100 milionů Kč vyjdou práce, které na rekonstrukci tramvajové tratě v Bratislavě odvede česká společnost Swietelsky Rail CZ. Ta je zajišťuje pro sesterskou firmu Swietelsky-Slovakia, která se ve sdružení dodavatelů podílí zejména na tramvajovém svršku.

ÚOHS zrušil tendr na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji

16.9. – Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil na základě námitky jednoho z účastníků výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji pro léta 2020 až 2030. Jde o soutěž na zakázku za 7,7 miliardy Kč. Oznámili to zástupci hejtmanství. Královéhradecký kraj proti rozhodnutí úřadu podá rozklad.

ÚOHS zrušil královéhradecký tendr na odbavovací systém v MHD

11.9. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení na modernizaci odbavovacího a informačního systému pro městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové. Cena zakázky měla podle zadávací dokumentace dosahovat 35 milionů Kč. Je to uvedeno na internetových stránkách úřadu.

FlixBus chce být do roku 2030 neutrální co se týče emisí oxidu uhličitého Premium

FlixBus chce být do roku 2030 neutrální co se týče emisí oxidu uhličitého

5.9. – FlixMobility, mateřská společnost globálních platforem pro cestování FlixBus a FlixTrain, oznámila akční plán v oblasti klimatu, jehož cílem je být stoprocentně CO2 neutrální. Nejpozději do roku 2030 tak chce mít FlixBus všechny cesty jeho autobusy, vlaky i veškeré související obchodní aktivity neutrální z hlediska produkce uhlíku.

Pět nových autobusů Scania Irizar i6s pro společnost Arriva City

4.9. – Na linkách společnosti Arriva City z Prahy do Teplic bude jezdit pět nových luxusních autobusů Scania Irizar i6s. První dva z nich byly uvedeny do provozu včera. Autobusy Scania Irizar i6s jsou primárně určeny pro dálkové linky.

Slevy v dopravě trvají rok, počty cestujících se zvýšily mírně

2.9. – Po roce platnosti slev pro seniory a studenty ve veřejné dopravě se počet cestujících ve vlacích výrazněji nezvýšil, podle dopravců jde maximálně o jednotky procent. Vliv slev si nejvíce pochvalují autobusové dopravci, slevy jim pomohly obrátit nepříznivý trend úbytku pasažérů. Vyplývá to z vyjádření dopravců. Za slevy by stát podle odhadů měl zaplatit zhruba šest miliard Kč za rok.

Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od 1. září 2018 využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného.

Vláda schválila pro Jihomoravský kraj peníze na autobusy

27.8. – Ministerstvo dopravy poskytne na zajištění autobusové dopravy v Jihomoravském kraji sto milionů Kč. Kraj se za to vzdá stejné částky, kterou měl dostat od ministerstva financí na opravy silnic druhé a třetí třídy, nahradí ji z vlastních zdrojů. Vyplývá to z materiálu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Vladimír Kremlík.

DPMO loni přepravil o 1,6 milionu cestujících více než v roce 2017

27.8. – Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) loni druhým rokem po sobě zvýšil počet přepravených cestujících. Zatímco předloni tramvaje a autobusy DPMO měly na svém kontě 55,862 milionu cestujících, loni jich bylo 57,501 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy DPMO, jehož stoprocentním vlastníkem je město Olomouc.

Bratislavský městský dopravce vypsal tendr na nové autobusy

23.8. – Bratislavský městský dopravní podnik (DPB) vypsal tendr na dodávku osmi desítek nových autobusů, kterými nahradí starší vozidla. V soutěži, která je jednou z největších svého druhu za poslední roky, na rozdíl od minulosti nebude jediným kritériem cena, informoval DPB. V minulosti do Bratislavy dodávaly nové autobusy i čeští výrobci.

FlixBus navázal spolupráci s tureckou společností Kamil Koç

22.8. – FlixBus vstupuje na turecký trh. Dopravce a turecká společnost Actera Group se dohodli na připojení největší dálkové autobusové přepravy v Turecku Kamil Koç do sítě spojů FlixBus. Kamil Koç aktuálně obsluhuje 61 měst napříč zemí a jen v loňském roce společnost přepravila 20 milionů cestujících. Dohoda vstoupí v platnost po schválení regulačními orgány a očekává se, že bude dokončena v příštích několika týdnech.

spinner