Veřejná doprava

​Vyšlo v DN č. 1 - 2

Ing. Ladislav Němec (MD): Rostoucí finanční nároky při obnově vozidel jsou pro objednavatele klíčové

1.2. – Výkony ve veřejné dopravě se po útlumu během pandemie zvyšují. Zároveň však rostou i náklady dopravců a mění se požadavky objednavatelů. O zhodnocení loňského roku a o výhled na další období jsme požádali Ing. Ladislava Němce, náměstka ministra dopravy pro řízení Sekce dopravní.

​Vyšlo v DN č. 1 - 2

Ing. Zdeněk Suchan (ČESMAD Bohemia): Pokud bude podpora veřejné dopravy skutečná, počet cestujících poroste

30.1. – Dopravci se v posledních letech musejí vypořádávat s nárůstem nákladů, ale také s nedostatkem řidičů či tlakem na pořizování nízkoemisních či bezemisních, a tedy dražších vozidel. Jejich pohled na tuto situaci nám přiblížil Ing. Zdeněk Suchan, 1. viceprezident Sdružení ČESMAD Bohemia a předeseda představenstva společnosti AKV bus a.s.

​Vlaky railjet Českých drah najely další milion kilometrů

30.1. – Po najetí dalšího zhruba 1,2 milionu kilometrů začala třetí velká obnova v životním cyklu jednotek railjet Českých drah. Obnovy českých railjetů se provádějí společně s rakouskými vlaky v závodě ÖBB Technische Services GmbH ve vídeňské čtvrti Simmering.

​Vyšlo v DN č. 1 – 2

Ing. Tomáš Pelikán (SDP ČR): Letos je situace na trhu s energiemi příznivější

31.1. – Městská hromadná doprava se v posledních letech musí vypořádávat s neustále se měnícími ekonomickými podmínkami, které ovlivňují její chod. Jak tomu bylo v loňském roce a jaká je výchozí situace pro rok 2024, to nám přiblížil předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a ředitel Dopravního podniku města Pardubic Ing. Tomáš Pelikán.

Při noční akci v Ostravě z tramvají dopravce vykázal 14 procent cestujících

27.1. - Téměř 14 procent cestujících vykázali v noci na dnešek asistenti přepravy a strážníci z tramvají v Ostravě. Nejčastějším důvodem bylo to, že cestující neměli jízdenku. Šlo o první noční akci Dopravního podniku Ostrava (DPO) v letošním roce. Zkontrolovaných cestujících v 55 spojích bylo okolo 1600 a tramvaje jich muselo opustit 222. ČTK to sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová. Asistenti přepravy se zaměřili na spoje projíždějící centrem města a obvodem Mariánské Hory a Hulváky.

Pražský dopravní podnik podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS do konce ledna

26.1. - Pražský dopravní podnik (DPP) podá rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o zrušení výběru dodavatele v tendru na druhou část stavby linky metra D do konce ledna, kdy končí příslušná lhůta. Na včerejším jednání pražských zastupitelů to řekl ředitel DPP Petr Witowski. Zastupitelé dnes o zakázce diskutovali přes dvě hodiny. Neschválili návrh opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa, aby město zadalo externí audit celé zakázky.

DPP vypíše za 86 miliard Kč tendr na vozy, automatizaci a servis pro metro C a D

25.1. - Pražský dopravní podnik (DPP) vypíše zakázku za 86 miliard korun na automatizaci provozu na lince metra C a nákup vlaků pro linky C a D. Tendr zahrnuje nákup 52 automatických souprav na linku C, 16 souprav pro budovanou linku D a nutné úpravy stanic v celkové hodnotě 35,9 miliardy korun. Zbytek hodnoty zakázky tvoří provozní náklady na zajištění údržby po dobu 35 let. Vypsání zakázky dnes schválili zastupitelé hlavního města.

Rada hl. m. Prahy schválila automatizaci linky C pražského metra

23.1. - Rada hl. m. Prahy (RHMP) na včerejším jednání odsouhlasila přípravu realizace dopravního systému společně pro obě linky C a D v podobě automatického metra bez strojvedoucích a s novým vozovým parkem. Návrh bude předložen také na únorovém zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy (ZHMP), které bude o něm hlasovat. Spojení těchto dvou projektů znamená, že stejné automatické metro by mělo v Praze jezdit nejen na budované trase D, kde se s ním počítalo, ale současně i na stávající lince C.

Přehled změn v tarifech MHD v jednotlivých městech

22.1. - Kompenzace narůstajících nákladů a propady ve výnosech – to jsou hlavní důvody zvyšování cen jízdného v městské hromadné dopravě. U většiny dopravních podniků v ČR se ceny jízdného od 1. ledna 2024 nezměnily. Některá města, tedy zřizovatelé dopravních podniků, musela od Nového roku tarify jízdného upravit, jinde změny připravují.

Český železniční průmysl posiluje obchodní aktivity na Blízkém východě

20.1. - Český železniční průmysl posiluje svou pozici na Blízkém východě - v zemích, jako je Izrael nebo Katar. Objem realizovaných a plánovaných zakázek dosahuje již nyní stovek milionů korun, uvedla v tiskové zprávě Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI).

spinner