Veřejná doprava

Královéhradecký kraj chce tendr na autobusové dopravce vypsat v červenci

21.3. – Několikamiliardový tendr na zajištění dotované autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji by mohl být vypsán v červenci. Ukončení tendru podepsáním desetiletých smluv s vítězi by se mohlo odehrát v dubnu příštího roku. Dopravu by firmy mohly začít provozovat přibližně od poloviny roku 2020. Novinářům to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček. Původně kraj počítal s tím, že by tendr mohl být vyhlášen letos v dubnu a dopravci vzešlí z tendru by mohli začít pro kraj jezdit v roce 2019.

Plzeň získá nové kloubové trolejbusy ze Škody Electric Premium

Plzeň získá nové kloubové trolejbusy ze Škody Electric

20.3. – Škoda Electric získala rámcový kontrakt pro plzeňský dopravní podnik na dodávku až sedmnácti nových velkokapacitních trolejbusů. Prvních sedm kloubových nízkopodlažních vozidel za více než 110 milionů Kč, která pojmou přes sto pasažérů, firma dodá na přelomu letošního a příštího roku.

Nové tramvaje pro turecký Eskişehir Premium

Nové tramvaje pro turecký Eskişehir

9.3. – Škoda Transportation převezla do Turecka první z flotily unikátních bateriových tramvají pro tamní město Eskişehir. Do svého příštího působiště dorazí první tramvaj dnes, další budou následovat v pravidelných intervalech. Plzeňská společnost pro turecký dopravní podnik vyrobí celkem čtrnáct plně nízkopodlažních moderních vozidel ForCity Classic za více než 26 milionů €.

Novým ředitelem Arrivy střední Čechy je František Soumar

8.3. – Novým ředitelem autobusové společnosti Arriva střední Čechy se stal František Soumar (45). Vystřídal Zdeňka Abrahama, který přešel do královéhradecké MHD, řekl mluvčí Arrivy Roman Herden.

Integrace středočeské dopravy má být hotová do konce roku 2019

28.2. – Železniční doprava na celém území středních Čech by měla být zapojena do jednotného systému s Prahou od letošního prosince. U autobusů je situace složitější, jedná se s dopravci o obnově odbavovacích systémů a řeší se kapacita a počty řidičů. S dokončením integrace autobusové dopravy se počítá do konce příštího roku, řekl ředitel příspěvkové organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) Pavel Procházka.

Liberec koupí autobusové nádraží, zaplatí za něj 20,5 milionu Kč

23.2. – Liberec odkoupí od soukromého vlastníka autobusové nádraží za 20,5 milionu Kč. Transakci včera schválilo zastupitelstvo. Ekonomický náměstek primátora Jan Korytář při jednání řekl, že nákup považuje za strategickou záležitost. V sousedství nádraží totiž plánuje město výstavbu nového autobusového terminálu s parkovacím domem za bezmála 200 milionů Kč.

Plzeňský kraj vyhlásí veřejné soutěže na autobusy a vlaky

15.2. – Plzeňský kraj vyhlásí do poloviny roku soutěže na zajištění veřejné autobusové a železniční dopravy v regionu od konce roku 2019. Stanoví to předpisy EU. Smlouvy s novými dopravci budou desetileté, kontrakty se železničními operátory mohou být delší. Řekl to náměstek hejtmana Pavel Čížek.

RegioJet zavedl každodenní přímé spojení na letiště v Budapešti Premium

RegioJet zavedl každodenní přímé spojení na letiště v Budapešti

13.2. – Autobusy RegioJet nově spojují Prahu a Brno s budapešťským letištěm Ference Liszta. Spoj vyjíždí z Prahy každý večer v 23:00, z Brna v 1:30 hodin a na budapešťské letiště přijíždí ráno v 6:45, tedy ještě před odletem ranních a dopoledních letů. V opačném směru vyjíždí z budapešťského letiště dopoledne v 10:15 a do Brna má příjezd v 16.00 hodin a do Prahy pak v 18:30. Dnes to oznámil mluvčí RegioJet Aleš Ondrůj.

V Plzni vyrazil do provozu nový trolejbus Premium

V Plzni vyrazil do provozu nový trolejbus

7.2. – Společnost Škoda Electric vyvinula a vyrobila nový trolejbus Škoda 35 Tr. Jedná se o 18 metrové kloubové moderní vozidlo, které vyrazilo do zkušebního provozu v Plzni. Nový trolejbus vznikl na základě spolupráce s výrobcem karosérie firmou Iveco.

Lidé loni zaplatili v Ostravě kartou přes dva miliony jízdenek

5.2. – Cestující v městské hromadné dopravě v Ostravě si v loňském roce prostřednictvím bezkontaktních platebních karet koupili 2 179 213 jízdenek dohromady téměř za 40 milionů Kč. Zájem o placení jízdného kartou v Ostravě výrazně vzrostl. Lidé loni kartou zaplatili průměrně 5970 jízdenek za den, což bylo o 120 procent více než 2713 jízdenek denně v roce 2016. Za provozovatele systému to řekl Igor Walter.

spinner