Veřejná doprava

V Ústeckém kraji znovu hrozí, že někde nevyjedou autobusy

20.7. – V Ústeckém kraji znovu hrozí, že v některých oblastech nevyjedou linkové autobusy. Jeden z dopravců oznámil, že nemá peníze na další provoz. Kraj proto poptává náhradní autobusy a vyzývá dotyčnou společnost BusLine, aby plnila své závazky. Novinářům to řekl náměstek hetmana pro dopravu Jaroslav Komínek.

Plzeňský kraj hledá autobusové dopravce na dalších deset let

17.7. – Plzeňský kraj vyhlásí výběrové řízení na provozování veřejné autobusové dopravy v letech 2020 až 2030, po dopravcích bude chtít nové vozy i moderní informační systémy. V současné době kraj ročně objednává v autobusové dopravě základní dopravní obslužnost za zhruba půl miliardy Kč, krajem placené autobusy najezdí miliony kilometrů ročně. Podobnou částku kraj dává i na železniční dopravu, kde rovněž připravuje vyhlášení výběrových řízení. Výběrové řízení na autobusové dopravce kraj rozdělil na oblasti sever a jih, řekla mluvčí hejtmanství Alena Marešová.

Rozhodnutí ÚOHS o akciích se bude Liberecký kraj bránit u soudu

12.7. – Liberecký kraj podá správní žalobu kvůli plánovanému nákupu akcií dopravní společnosti ČSAD Liberec. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že kraj musí na nákup akcií vypsat veřejnou soutěž a své rozhodnutí teď potvrdil. Podle vedení kraje ale nejsou akcie věc, kterou lze koupit v libovolném množství od různých dodavatelů. Novinářům to řekl liberecký hejtman Martin Půta.

RegioJet otevře novou linku z Krakova do Vídně, posílí do Berlína

28.6. – Dopravní společnost RegioJet Radima Jančury v červenci rozšíří mezinárodní spoje a linky ve vnitrostátní dopravě v Německu. Od neděle 1. července prodlouží linku z Ostravy do Krakova také do Olomouce, Brna a Vídně. Od poloviny července zvýší počet spojů z Prahy do Drážďan a do Berlína, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. Rozšíření přichází krátce poté, co firma redukovala spoje v české vnitrostátní dopravě.

Liberecký kraj musí do vlastního dopravce investovat 120 milionů

27.6 – Na zajištění regionální autobusové dopravy na Liberecku a Českolipsku bude Liberecký kraj potřebovat 130 autobusů a zhruba 200 řidičů. Smlouvy se současnými dopravci v obou okresech v závěru příštího roku skončí. Bude-li kraj chtít už od ledna 2020 zajistit dopravu vlastním vnitřním dopravcem, bude do něj muset v příštím roce investovat zhruba 120 milionů Kč. Vyplývá to z analýzy, kterou pro krajské zastupitele zpracovala krajská společnost Autobusy LK.

Ústecký kraj znovu řeší zajištění veřejné autobusové dopravy

26.6. – Ústecký kraj znovu řeší zajištění veřejné autobusové dopravy. Situace se vyhrotila loni kvůli zvýšení mezd řidičům. Holding BusLine nyní prodal společnost, která působila na území Ústeckého kraje. Vedení samosprávy se chce s novým majitelem sejít. Hrozí, že linky na Děčínsku a Ústecku nevyjedou. Včera to řekl náměstek pro dopravu Jaroslav Komínek.

Pražské nádraží Florenc je důležitým uzlem FlixBusu Premium

Pražské nádraží Florenc je důležitým uzlem FlixBusu

18.6. – Přes 750 autobusů pod značkou FlixBus odjíždí týdně z pražského nádraží Florenc. Nejvíce jich míří do českých regionů a do Německa, nejdelší je přímý spoj z Prahy do Bukurešti. Hlavní město Praha bylo do sítě evropského dopravce přidáno v roce 2015, jako významný dopravní uzel pro expanzi v rámci střední Evropy a na jih. Od té doby došlo k pětinásobnému navýšení počtu odjezdůzelených autobusů z nádraží Florenc. 

Deset nových tramvají zamíří do Helsinek

15.6. – Transtech Oy, dceřiná společnost Škoda Transportation, dodá dalších deset tramvají typu ForCity Smart Artic pro finské Helsinky. Dopravní podnik v Helsinkách již v minulosti objednal šedesát stejných vozidel. Hodnota nové zakázky dosahuje přibližně 750 milionů Kč. Oznámil to mluvčí Škody Transportation Michal Tobrman.

Dopravní podnik města Děčína má velkou plnicí stanici CNG

6.6. – V Děčíně byla slavnostně otevřena nová CNG stanice, kterou Bonett vybudoval coby generální dodavatel pro Dopravní podnik města Děčína. Její výkon je 700 m3 stlačeného zemního plynu za hodinu a má zásobníky na 5000 m3, díky čemuž se zařadila mezi největší a nevýkonnější CNG plnicí stanice v České republice.

RegioJet poslal FlixBusu předžalobní výzvu, mluví o nekalé soutěži

29.5. – Společnost Radima Jančury RegioJet zaslala předžalobní výzvu firmě FlixBus, která je konkurentem na trhu autobusové dopravy v Česku i v mezinárodní dopravě. Radim Jančura požaduje, aby dopravce ukončil nekalou soutěž a ekonomické vydírání tím, že podle něj dlouhodobě jezdí za podnákladové ceny. Zároveň se RegioJet obrátil na evropskou komisařku pro soutěž Margrethe Vestagerovou, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. FlixBus zatím výzvu neobdržel a svoje podnikání považuje za férové v mezích zákona, napsala mluvčí Martina Čmielová.

spinner