Veřejná doprava

Obnova vozového parku TQM: šest nových autobusů Iveco Crossway LE

10.4. - Společnost TQM – holding, která zajišťuje příměstskou autobusovou dopravu v oblasti měst Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm, zavádí do provozu 6 nových autobusů Iveco Crossway LE, které jsou součástí plánované obnovy vozového parku. Cestující a řidiči se na ně mohou těšit od dubna tohoto roku.

V pohraničí Ústeckého kraje vznikly díky EU stezky, mezi státy jezdí autobusy

6.4. - Přes česko-německé hranice lemující sever a severozápad Ústeckého kraje vedou po vstupu do Evropské unie (EU) turistické trasy i cyklostezky. Mezi státy jezdí autobusy, lodě, vlaky. Bývalé Sudety Němce lákají, vracejí se na místa, kde žili jejich předci. Navštěvují české kostely i hřbitovy, kde jsou pochované jejich rodiny. Informační cedule jsou často obojjazyčné. Některé obce pořádají společná setkání, v Petrovicích na Ústecku například vznikly ordinace lékaře a zubaře nebo lékárna, zjistila ČTK.

Praha má plán investic do dopravy, zefektivní přípravu či získání peněz

6.4. - Praha si sestavila plán investic do dopravy. Cílem sestavení žebříčku důležitosti staveb je efektivní vynakládání energie na přípravu opatření nebo na ně lépe získávat peníze z dotací. ČTK to sdělil primátorův náměstek Zdeněk Hřib. K termínům zadaným v seznamu se budou moci vyjádřit příslušné magistrátní odbory, výbory, komise a další orgány. Plán investic je součástí aktualizovaného plánu udržitelné mobility do roku 2026.

Dopravce ČSAD AUTOBUSY uspěl na Vysočině

5.4. - Veřejnou autobusovou dopravu na Jihlavsku zajistí od dubna 2025 na dalších deset let dopravní společnost ČSAD AUTOBUSY České Budějovice, která uspěla ve veřejné zakázce Kraje Vysočina.

ÚOHS si nechává zpracovat posouzení nabídky sdružení PVM v tendru na metro D

4.4. - Antimonopolní úřad (ÚOHS) si nechává zpracovat Kloknerovým ústavem ČVUT posouzení nabídky firem Porr, Vinci a Marti (sdružení PVM) v tendru na druhou část linky metra D. Má být hotov v září a i na jeho základě pražský dopravní podnik podnik (DPP) znovu zakázku vyhodnotí. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček. DPP dříve v tendru vybral sdružení firem vedené společností Subterra, následně výběr v souvislosti s rozhodnutím antimonopolního úřadu zrušil.

Mezinárodní veletrh autobusové dopravy BUS2BUS

3.4. - Veletrh BUS2BUS se bude konat od 24. do 25. dubna 2024 ne berlínském výstavišti v nové multifunkční hale č. 27 a je pro každého, kdo nabízí nebo hledá něco nového v oboru autobusové dopravy. Veletrh se zaměřuje na všechny aspekty moderních autobusů a získáte díky němu kompletní přehled o trhu. Autobusy si lze také prohlédnout a vyzkoušet „naživo“ v ve venkovní části výstaviště.

Škoda Group zahajuje typové zkoušky a homologaci trolejbusů pro Vilnius

3.4. - První trolejbus Škoda 32 Tr pro společnost Vilniaus viešasis transportas zahájil v Plzni typové zkoušky a homologační proces. Tento milník představuje významný posun ve výrobě 91 trolejbusů určených pro litevský Vilnius. První vozidlo absolvuje rozsáhlý seznam povinných zkoušek, zahrnující přibližně 2 500 km jízdy, které mají zajistit spolehlivost a provozní vlastnosti.

Olomouckou MHD loni využilo 56,5 milionu cestujících, více než v roce 2022

1.4. - Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) loni v autobusech a tramvajích přepravil 56,491 milionu cestujících. Ve srovnání s rokem 2022 jich bylo o 3,6 milionu korun víc. Počet přepravených lidí ale ještě nedosáhl hodnot z let před pandemií. Například v roce 2019 DPMO evidoval 57 milionů cestujících. ČTK informaci získala ze zprávy pro olomoucké zastupitele, která je zaměřena na loňské hospodaření firem vlastněných městem.

​Prodej autobusů MAN a Neoplan se loni zvýšil o 19 procent na 5 703 vozidel

28.3. – Podnikání společnosti MAN Truck & Bus v oblasti autobusů se ve finančním roce 2023 výrazně zotavilo a je opět na cestě k úspěchu. Tržby dosáhly 1,621 miliardy eur, což je o 35 % více než v předchozím roce (1,198 miliardy eur). Prodej autobusů značek MAN a Neoplan se zvýšil o přibližně 19 % z 4 806 na 5 703 kusů. Se 771 prodanými e-busy Lion's City E se prodej městských elektrobusů oproti roku 2022 téměř ztrojnásobil (263 kusů). Díky pozitivnímu vývoji na straně výnosů a příjmů a důslednému zaměření na efektivitu nákladů se výrazně zlepšil i provozní výsledek.

​Vodíkový autobus pro Mostecko se osvědčil i v zimním provozu

28.3. – Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol uskutečnila ve spolupráci s městy Most a Litvínov druhou fázi pilotního provozu vodíkového autobusu, který vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production s.r.o. „Vodíkový autobus jsme zařadili do provozu na vybraných linkách ve městech Most a Litvínov od pondělí 5. února do neděle 11. února,“ přiblížil Daniel Dunovský, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova, a dodal: „Provoz byl v létě i v zimě bezproblémový, autobus je tichý a bezemisní. Pozitivní ohlasy jsme získali také od cestujících. Aktuálně zpracováváme doporučení ohledně možného zařazení vodíkových autobusů do našeho vozového parku.“

spinner