Veřejná doprava

Zájezdoví dopravci dosud zažádali z COVID Bus o 873 milionů korun

3.11. – Zájezdoví autobusoví dopravci podali za první týden fungování kompenzačního programu COVID Bus do včerejšího dne celkem 835 žádostí za více než 873 milionů Kč. Stát nyní začne s hodnocením jednotlivých žádostí, to by mělo pokračovat během tohoto týdne. Uvedlo to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát rozdělí v rámci programu mezi zájezdové dopravce celkově až miliardu korun.

Škodovácké tramvaje v Turecku překonaly dva miliony najetých kilometrů

3.11. – Skvělou provozní spolehlivost škodováckých tramvají prokázaly dva miliony kilometrů, které za dva roky svého provozu ujela flotila nízkopodlažních vozidel v tureckém městě Eskişehir. Zajímavostí je, že moderní vozy ze Škody Transportation jsou vybavené výkonnými trakčními bateriemi pro jízdu na trasách bez trolejového vedení.

Cestující dál ubývají, ve vlacích jezdí zhruba čtvrtina lidí

2.11. – Vlaky a autobusy už opět jezdí poloprázdné. Poptávka cestujících se v současnosti pohybuje zhruba na čtvrtině běžného zájmu, v okrajových časech je pak často ještě nižší. Dopravci proto v minulých dnech zrušili desítky spojů. Krize způsobuje dopravcům stamilionové až miliardové ztráty.

DPMO plánuje nákup deseti autobusů za 76 milionů Kč

2.11. – Dopravní podnik města Olomouce plánuje v příštích dvou letech koupit deset nízkopodlažních autobusů. Na tuto zakázku v odhadované hodnotě bezmála 76 milionů Kč vypsal veřejnou soutěž. Polovina z deseti poptávaných autobusů má být podle podmínek tendru v kloubové variantě, která pojme více cestujících. Součástí zakázky je uvedení autobusů do plného provozu, zaškolení obsluhy i servis.

​Liberecký kraj jedná s Die Länderbahn o vlacích pro Českolipsko

31.10. – Liberecký kraj jedná se společností Die Länderbahn o zajištění provozu na dvou páteřních linkách na Českolipsku, kde v současné době jezdí České dráhy. Od prosince 2021 by měl německý dopravce převzít vlaky na trase z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a o rok později i na lince z Liberce přes Českou Lípu do Děčína. Firma podala na tyto trasy nejvýhodnější nabídku, kraj si od změny slibuje modernější vlaky a větší komfort pro cestující. Informoval o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

​NSS: Liberecký kraj při nákupu akcií postupoval nezákonně

30.10. – Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že Liberecký kraj při nákupu akcií autobusového přepravce v letech 2017/2018 postupoval nezákonně. Podpořil tak názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v roce 2017 rozhodl, že akcie nesmí kraj koupit přímo, ale musí vyhlásit veřejnou zakázku. Krajský soud v Brně v květnu rozhodnutí ÚOHS zrušil, NSS však teď zrušil rozsudek krajského soudu a vrátil spor k novému projednání. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce soudu.

​Písek bude mít od prosince MHD na elektřinu a stlačený zemní plyn

31.10. – Písek bude od prosince využívat pro městskou hromadnou dopravu pouze autobusy na elektřinu a stlačený zemní plyn. Zcela vyřadí vozy na fosilní palivo. Náklady na pořízení nových autobusů činily 61 milionů Kč. Řekla to mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.

​MHD ve Dvoře Králové zajistí na deset let KAD Vrchlabí, nahradí Arrivu

30.10. – Provoz městské hromadné dopravy v šestnáctiti­sícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku zajistí od 1. ledna 2021 na dalších deset let společnost KAD Vrchlabí. Město firmě za deset let zaplatí 40,5 milionu Kč. Dosud MHD ve Dvoře Králové na objednávku radnice provozuje společnost Arriva Východní Čechy. Platba za rok 2021 bude činit 3,4 milionu Kč, což je asi o 100 000 Kč méně, než činí kompenzace za provozování MHD letos, uvedla radnice.

​Nová Paka má nový autobusový terminál, začne fungovat za měsíc

30.10. – Výstavba autobusového terminálu v Nové Pace na Jičínsku za 64,5 milionu Kč končí. Měl by začít fungovat na přelomu listopadu a prosince, odbaví denně okolo 120 autobusů. Řekl to starosta města Josef Cogan. Terminál s parkovištěm začal vznikat na místě nevyhovujícího autobusového nádraží loni na podzim. Evropská dotace činí 48,5 milionu Kč.

​Rada Ústeckého kraje schválila úvěr 600 milionů Kč na autobusy

30.10. – Rada Ústeckého kraje schválila úvěr ve výši 600 milionů Kč pro Dopravní podnik Ústeckého kraje na dokoupení autobusů. Ústecký kraj naposledy pořídil několik desítek autobusů a další chtěl koupit. Antimonopolní úřad ale nákup zastavil a kraj si je musel pronajmout. Teď chce společnost dokoupit zbývající vozidla. Řekl to náměstek hejtmana Jaroslav Komínek.

spinner