Veřejná doprava

Integrace středočeské dopravy má být hotová do konce roku 2019

28.2. – Železniční doprava na celém území středních Čech by měla být zapojena do jednotného systému s Prahou od letošního prosince. U autobusů je situace složitější, jedná se s dopravci o obnově odbavovacích systémů a řeší se kapacita a počty řidičů. S dokončením integrace autobusové dopravy se počítá do konce příštího roku, řekl ředitel příspěvkové organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) Pavel Procházka.

Liberec koupí autobusové nádraží, zaplatí za něj 20,5 milionu Kč

23.2. – Liberec odkoupí od soukromého vlastníka autobusové nádraží za 20,5 milionu Kč. Transakci včera schválilo zastupitelstvo. Ekonomický náměstek primátora Jan Korytář při jednání řekl, že nákup považuje za strategickou záležitost. V sousedství nádraží totiž plánuje město výstavbu nového autobusového terminálu s parkovacím domem za bezmála 200 milionů Kč.

Plzeňský kraj vyhlásí veřejné soutěže na autobusy a vlaky

15.2. – Plzeňský kraj vyhlásí do poloviny roku soutěže na zajištění veřejné autobusové a železniční dopravy v regionu od konce roku 2019. Stanoví to předpisy EU. Smlouvy s novými dopravci budou desetileté, kontrakty se železničními operátory mohou být delší. Řekl to náměstek hejtmana Pavel Čížek.

RegioJet zavedl každodenní přímé spojení na letiště v Budapešti Premium

RegioJet zavedl každodenní přímé spojení na letiště v Budapešti

13.2. – Autobusy RegioJet nově spojují Prahu a Brno s budapešťským letištěm Ference Liszta. Spoj vyjíždí z Prahy každý večer v 23:00, z Brna v 1:30 hodin a na budapešťské letiště přijíždí ráno v 6:45, tedy ještě před odletem ranních a dopoledních letů. V opačném směru vyjíždí z budapešťského letiště dopoledne v 10:15 a do Brna má příjezd v 16.00 hodin a do Prahy pak v 18:30. Dnes to oznámil mluvčí RegioJet Aleš Ondrůj.

V Plzni vyrazil do provozu nový trolejbus Premium

V Plzni vyrazil do provozu nový trolejbus

7.2. – Společnost Škoda Electric vyvinula a vyrobila nový trolejbus Škoda 35 Tr. Jedná se o 18 metrové kloubové moderní vozidlo, které vyrazilo do zkušebního provozu v Plzni. Nový trolejbus vznikl na základě spolupráce s výrobcem karosérie firmou Iveco.

Lidé loni zaplatili v Ostravě kartou přes dva miliony jízdenek

5.2. – Cestující v městské hromadné dopravě v Ostravě si v loňském roce prostřednictvím bezkontaktních platebních karet koupili 2 179 213 jízdenek dohromady téměř za 40 milionů Kč. Zájem o placení jízdného kartou v Ostravě výrazně vzrostl. Lidé loni kartou zaplatili průměrně 5970 jízdenek za den, což bylo o 120 procent více než 2713 jízdenek denně v roce 2016. Za provozovatele systému to řekl Igor Walter.

Liberecký kraj bude mít vlastní dopravní společnost Autobusy LK

31.1. – Liberecký kraj bude mít vlastní dopravní společnost Autobusy LK. V budoucnu by měla zajišťovat veřejnou autobusovou dopravu na území Libereckého kraje. Založení společnosti s ručením omezením včera schválili krajští zastupitelé. Původně chtěl kraj koupit 86 procent akcií v existující firmě ČSAD Liberec, plány ale zablokoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením. Proto teď padlo rozhodnutí založit vlastní společnost na zelené louce.

Andrej Babiš už nechce rušit nařízení o mzdách řidičů

Nařízení, kterým minulá vláda Bohuslava Sobotky od začátku minulého roku zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů, se měnit nebude. Minulý týden to oznámil premiérAndrej Babiš, a to jen den poté, co chtěl nařízení rušit, protože ho považuje za nesystémový krok a předvolební akci svého předchůdce.

Dopravní podnik v Bratislavě převzal první elektrobusy od SOR

29.1. – Bratislavský dopravní podnik (DPB) převzal první čtyři z celkového počtu 18 nových elektrobusů, které objednal u české společnosti SOR Libchavy. Zmiňovaná vozidla, která jsou první svého druhu v hromadné dopravě ve slovenské metropoli, zařadil bratislavský dopravní podnik do provozu na konci minulého týden. Zbylé elektrobusy nasadí dopravce do června. Oznámil to generální ředitel DPB Milan Urban.

Škoda Electric opět uspěla s trolejbusy v Rumunsku

25.1. – Škoda Electric získala novou exportní zakázku, dodá trolejbusy pro rumunské město Galati. Jde už v pořadí o druhý kontrakt pro tamní dopravní podnik. Loni plzeňská společnost pro Galati dodala celkem čtrnáct vozidel typu Škoda 26Tr za zhruba 150 milionů Kč.

spinner