Veřejná doprava

​Uvolnění cest do zahraničí se zatím osobních dopravců nedotkne

24.4. – Uvolnění cest do zahraničí, o kterém ve čtvrtek rozhodla vláda, se veřejné dopravy zatím nijak nedotkne. Mezinárodní autobusové i vlakové linky pro převoz cestujících jsou totiž nadále kvůli šíření koronaviru zakázány. Řekl to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Připustil, že při dalším vývoji epidemiologické situace může být zákaz zrušen. Dopravci tak zatím nemohou obnovit své mezistátní linky, pro jejich případné znovuzavedení žádají harmonogram.

Leo Express žádá stát o tendr komerční trati mezi Prahou a Ostravou pro všechny dopravce

24.4. – Společnost Leo Express vyzvala stát, aby vypsal veřejnou zakázku na provoz nejvytíženější tuzemské komerční trati mezi Prahou a Ostravou. Zakázka, která by se vztahovala na všechny stávající dopravce působící na trati, by podle firmy pomohla při řešení ekonomických dopadů současné krize. Uvedl to sdělil mluvčí společnosti Emil Sedlařík. Ministerstvo dopravy chce režim na trati řešit spíše dlouhodobě, ministr dopravy Karel Havlíček však tuto možnost nezavrhuje. Na trati jezdí vedle Leo Expressu také České dráhy a RegioJet. Dráhy by opatření uvítaly.

Škoda Electric dodala první z osmi trolejbusů pro Mariánské Lázně

20. 4. – Škoda Electric zahájila dodávku další ze svých zakázek pro tuzemská města – dodala první vozy z flotily osmi trolejbusů pro Mariánské Lázně. Lázeňské město si objednalo typ 30 Tr vybavený bateriovým pohonem, díky kterému může vozidlo v režimu elektrobusu ujet v běžném režimu i více než dvanáct kilometrů.

Dopravci na silnici i železnici postupně posílí provoz, v normálu by mohl být v červnu

16.4. - Provoz vnitrostátních vlaků i autobusů by se mohl vrátit do normálu zhruba od poloviny června. Dříve přerušené linky by se měly vracet do provozu postupně společně s rozvolňováním vládních opatření. Vyplývá to z odpovědí dopravců na dotazy ČTK. Zájem cestujících o vlaky v minulých týdnech kvůli koronaviru klesl až na desetinu běžného stavu, dopravci proto dočasně zrušili několik desítek pravidelných linek. Nyní zájem sice stoupá, ale zatím jen velmi mírně.

Lodní sezona nezačne v Brně 18. dubna, odkládá se na neurčito

14.4. – Lodě Dopravního podniku města Brna měly vyplout na Brněnskou přehradu v sobotu 18. dubna, avšak současná situace a trvající nouzový stav kvůli nemoci covid-19 odložila slavnostní začátek sezony na neurčito. Podnik se na tom dohodl s městem jako akcionářem, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Miloš Havránek. Zahájit dopravu není podle něj problém, vše bude připravené.

V Plzni testují zapůjčený trolejbus z Ostravy

14.4. – Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) si po úspěšném zkušebním zimním provozu trolejbusové linky do Radčic, Křimic a Malesic zapůjčily pro testování bateriový trolejbus od ostravské EKOVY ELECTRIC. Bateriové trolejbusy jsou pro PMDP i město Plzeň cestou k rozvíjení ekologických elektrických trakcí bez nutnosti budování nové infrastruktury.

Dopravní podnik Ostrava koupí 61 autobusů za téměř 500 milionů Kč, poprvé v městské dopravě v ČR budou jezdit i doubledeckery

12.4. - Dopravní podnik Ostrava (DPO) chce letos nakoupit 61 nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) téměř za 500 milionů korun. Pokračuje tak v uskutečňování plánu vyřadit z pravidelných linek autobusy na naftový pohon a od konce letošního roku na ně vypravovat jen vozidla na elektřinu nebo CNG. Mezi novými autobusy má být 37 osmnáctime­trových a 24 dvanáctime­trových vozidel, dodány by měly být koncem roku. Uvedla to mluvčí DPO Karolína Rycková.

Škoda Transportation: Teplice získaly nové trolejbusy

9.4. – Škoda Electric i přes komplikace způsobeném pandemií dál vyrábí pro své zákazníky na domácím i zahraničním trhu – naposledy dodala pět nových trolejbusů s bateriovým pohonem do severočeských Teplic. Tamní flotilu městské hromadné dopravy obohatily dvanáctimetrové nízkopodlažní vozy typu 32Tr.

Krize způsobuje dopravcům obří ztráty, poptávka je na desetině

3.4 – Koronavirová krize, kvůli které se snížily přepravy cestujících až na desetinu jejich původního počtu, způsobuje dopravcům v Česku obří ztráty v tržbách. Například České dráhy odhadují ekonomické dopady krize v řádech miliard korun, stamilionové škody očekávají i další dopravci. Propouštění však podle firem nehrozí. Kvůli ztrátám někteří dopravci zřejmě zváží i omezení investic do nových vlaků.

​Středočeský kraj omezí od pátku železniční spoje v regionu

1. dubna – Středočeský kraj omezí od pátku železniční spoje v regionu. Rozhodl o tom včera krajský krizový štáb. Důvodem je snaha o snížení rizika nákazy onemocněním COVID-19. Informovala o tom Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

spinner