Veřejná doprava

Plzeňský kraj vyhlásil veřejné soutěže na autobusy a vlaky

30.11. – Plzeňský kraj včera vyhlásil soutěže na zajištění veřejné autobusové v regionu od roku 2020. Jde o zakázku za miliardy korun. Dále vyhlásil první soutěž na vlaky a další připravuje. Nařizují mu to evropské předpisy. Smlouvy s novými dopravci budou desetileté, kontrakty se železničními operátory mohou být delší. Oznámil to náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Slevy na jízdném v září vyšly státní pokladnu na 463 milionů Kč

27.11. – Slevy na jízdném studentů a důchodců za září vyšly státní pokladnu na 462,5 milionu Kč. Nejvíce na slevách vyfakturovaly České dráhy, a to více než 219 milionů Kč. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo dopravy. Podle ministerstva by náklady na slevy měly stát celkem šest miliard Kč ročně. Podle dopravců se však dopady slev v září ještě neprojevily naplno, protože školní rok na univerzitách začal až v závěru měsíce.

Škoda Electric představila na veletrhu CZECHBUS 2018 nový elektrobus

20. 11. – Na dnes zahájeném veletrhu CZECHBUS 2018 na pražském Výstavišti v Holešovicích představila Škoda Electric nový elektrobus Škoda 29BB. Vozy tohoto typu již od začátku listopadu slouží cestujícím v Českých Budějovicích. Škoda pro jihočeskou metropoli dodala celkem jedenáct elektrobusů, které jsou se svými necelými devíti metry nejkratšími vozidly, které kdy plzeňská společnost vyrobila.

Vláda chce systém jednotných jízdenek, vyjde na 254 milionů Kč

25.10. – Vláda chce systém jednotných jízdenek na železnici. Jeho zavedení a pětiletý provoz bude stát 254 milionů Kč. Systém jednotného tarifu budou muset využívat všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Vyplývá to z návrhu novely zákona o drahách, který včera schválila vláda. Kabinet o tom informoval na twitteru. Novela zároveň umožní vstup zahraničních dopravců na tuzemský železniční trh, aniž by měli sídlo v České republice. Nově jim bude stačit sídlo v některé ze zemí Evropské unie.

Škoda Transportation představila model tramvaje pro Německo

9.10. – Skupina Škoda Transportation včera představila na slavnostní akci v Mannheimu model nové tramvaje ForCity Smart, s níž uspěla v Německu. Třetí největší dopravní podnik v Německu, Rhein-Neckar-Verkehr (rnv), bude provozovat minimálně 80 těchto vozidel na tratích mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg ve třech spolkových zemích, a to Bádensku-Württembersku, Hesensku a Porýní-Falci. Oznámil to předseda představenstva Škoda Transportation Petr Brzezina.

Kladenský dopravce vypsal tendr na nákup 25 autobusů na plyn

25.9. – Kladenský dopravce ČSAD MHD Kladno vypsal tendr na nákup 25 nových autobusů. Chystá se je pořídit příští rok. Jedná se o nízkoemisní vozy s pohonem na zemní plyn. Oznámil to ředitel společnosti Ludomír Landa. Hodnota tendru se pohybuje v desítkách milionů Kč.

Jihomoravský kraj vybere autobusové dopravce za 794 milionů Kč

25.9. – Vedení Jihomoravského kraje chystá vypsání tendru na výběr autobusových dopravců za 794 milionů Kč. Hledat bude dopravce, kteří od června 2019 zajistí dopravu ve 13 podoblastech, uvedl v tiskové zprávě náměstek hejtmana Roman Hanák. Jedná se o podoblasti, v nichž dosavadní dopravci dali loni výpověď kvůli skokovému navýšení mezd řidičů podle nařízení vlády, které nebyl kraj schopný v plné míře kompenzovat. Vedení kraje včera schválilo podmínky tendru.

Bezbariérové vozy tvoří přes 70 procent parku

Podíl nízkopodlažních vozidel se v městské hromadné dopravě v Česku zvyšuje. Nízkopodlažní autobusy, tramvaje a trolejbusy tvoří nyní ve vozových parcích dopravních podniků 70,5 procenta, v roce 2011 to bylo 45 procent.

Do Ostravy zamíří tramvaje ze Škody Transportation Premium

Do Ostravy zamíří tramvaje ze Škody Transportation

20.9. – Předseda představenstva a generální ředitel Škoda Transportation Petr Brzezina a generální ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys včera na mezinárodním veletrhu Innotrans v Berlíně podepsali kontrakt  na dodávku až čtyřiceti nízkopodlažních velkokapacitních tramvají ForCity Smart. Do Ostravy tak zamíří flotila nejmodernějších škodováckých tramvají.

Na Jablonecku a Semilsku bude dalších deset let jezdit BusLine

12.9. – Regionální dopravu na Semilsku a Jablonecku budou i v příštích letech zajišťovat autobusy BusLine. Firma zvítězila ve veřejné soutěži. Liberecký kraj ale dostal jen dvě nabídky, ta druhá od společnosti Okresní autobusová doprava Kolín byla v obou oblastech vyšší, než byla maximálně přípustná cena, takže ji vyřadil. Obě zakázky tak získala společnost BusLine LK, která tam v současnosti jezdí. Včera to oznámil hejtman Martin Půta, který minulý týden obě smlouvy podepsal.

spinner