Veřejná doprava

Jihočeský kraj uzavřel s ČD novou smlouvu na deset let

11.11. – Jihočeský kraj uzavřel s Českými drahami novou desetiletou smlouvu na obsluhu 14 železničních tratí. Kraj za to dopravci zaplatí přibližně sedm miliard Kč. Smlouva začne platit 15. prosince a České dráhy (ČD) na jejím základě investují do modernizace vlaků v Jihočeském kraji 1,8 miliardy Kč. Novinářům to řekli zástupci ČD a Jihočeského kraje.

Prostějovské zastupitelstvo schválilo vyšší příspěvek na dopravu

7.11. – Prostějovské zastupitelstvo schválilo návrh hejtmanství na více než zdvojnásobení příspěvku města na zajištění dopravní obslužnosti v Olomouckém kraji. Zatímco od roku 2015 samosprávy přispívaly na veřejnou autobusovou a železniční dopravu ročně 70 Kč za každého obyvatele ročně, tak záměr krajského úřadu počítá od příštího roku se zvýšením poplatku na 150 Kč.

DPP vybaví klimatizací všechny tramvaje Škoda 15T ForCity

6.11. – Pražský dopravní podnik (DPP) nechá vybavit tramvaje typu Škoda 15T ForCity klimatizací. Dovybaveno bude 124 tramvají za asi 400 milionů Kč, vyplývá z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. První tramvaje 15T ForCity s klimatizací se v Praze objevily v srpnu 2015. DPP je největší městskou firmou a provozuje metro, tramvaje, autobusy a lanovku.

Stát při kontrolách slev v dopravě zjistil přes 30 pochybení

6.11. – Stát provedl od loňského září 925 kontrol uplatňování slev pro studenty a důchodce ve vlacích a autobusech. Zjistil při nich celkem 30 nesprávně vydaných jízdenek se slevou a jedno pochybení dopravce při vyměřování kompenzací. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Kontroly se přitom netýkaly cenové strategie Leo Expressu při prodeji jízdenek, kterou minulý týden kritizovalo ministerstvo financí.

Zlínský kraj sjednotí cenu jízdného ve vlacích a autobusech

6.11. – Zlínský kraj sjednotí od 15. prosince cenu jízdného ve vlacích a autobusech, které objednává. Vyplývá to z nových tarifních pravidel, která tento týden schválili krajští radní. Za jízdenky u řady spojů zaplatí cestující méně než dosud, pro základní slevu jízdného nebudou třeba slevové karty, řekl hejtman Jiří Čunek.

Škoda Electric má nového generálního ředitele Premium

Škoda Electric má nového generálního ředitele

5.11. – Novým generálním ředitelem společnosti Škoda Electric se stal Bedřich Koukal. Dosavadní generální ředitel Jaromír Šilhánek se v rámci koncernu přesouvá do vedení skupiny Škody Transportation na pozici viceprezidenta pro Strategii.

Stát od příštího roku zastropí udělování slev na jízdném pro studenty a seniory Premium

Stát od příštího roku zastropí udělování slev na jízdném pro studenty a seniory

1.11. – Slevy na jízdné pro žáky, studenty a důchodce budou od příštího roku zastropovány. S účinností od 1. ledna 2020 bude limitována výše jízdného pro výpočet slevy. Dopravci budou nadále uplatňovat 75% slevu z ceny jízdenky, která ale bude nově omezena limitem Ministerstva dopravy stanoveným podle počtu ujetých kilometrů. Kdyby tedy například cena za jízdenku mezi Prahou a Ostravou dosáhla až 1200 Kč, stát podle nového stropu proplatí za slevu výrazně méně, a to maximálně 389 Kč. Toto omezení nastaví aktualizovaný cenový výměr Ministerstva financí.

Ministerstvo dopravy zvažuje kvůli slevám zastropování jízdného

31.10. – Ministerstvo dopravy zvažuje zafixování nejvyšších cen jízdenek na železnici, z nichž vypočítává slevu pro děti, studenty a důchodce. Důvodem je situace, kdy někteří dopravci zvyšují cenu na výrazně vyšší částky, než je obvyklé a podle premiéra Andreje Babiše poskytování slev zneužívají. Řekl to v Brně na tiskové konferenci na veletrhu Rehaprotex. Leo Express už výpočet kompenzací změnil, RegioJetu a Arrivy se podle jejich zástupců problém netýká a se zastropováním souhlasí. Za první rok slev, tedy do 30. září, vyplatil stát dopravcům 5,6 miliardy Kč.

Autobusy Mercedes-Benz Tourismo jsou na trhu již 25 let

Automobilka Mercedes-Benz slaví 25 let od zahájení výroby autobusu Tourismo. Za čtvrtstoletí produkce prodala na 30 tisíc kusů tohoto nejprodávanějšího zájezdového autobusu v Evropě. V současné době je na trhu třetí generace bezkonkurenčně nejúspěšnějšího autobusu. V prodeji je dva roky, zákazníci oceňují zejména bezpečnost, nízké provozní náklady a vysokou úroveň pohodlí.

Škoda Transportation získala zakázku na dodávku souprav metra pro Varšavu Premium

Škoda Transportation získala zakázku na dodávku souprav metra pro Varšavu

11.10. – Škoda Transportation byla potvrzena jako vítěz tendru na dodávku až 45 šestivozových souprav metra pro polskou metropoli Varšavu. První souprava bude předána zákazníkovi do dvou let od podpisu kupní smlouvy. Celková hodnota kontraktu činní necelých 8 miliardy Kč. 

spinner