Veřejná doprava

​Evropský parlament přijal kompromisní návrhy týkající se dob řízení řidičů autokarů

18.12. – Plénum Evropského parlamentu přijalo kompromisní pozměňovací návrhy týkající se pravidel řízení a doby odpočinku řidičů autokarové turistiky, které minulý měsíc podpořil parlamentní výbor pro dopravu. Toto hlasování připravuje podle Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) řidiče autokarové turistiky, cestující a provozovatele na pozitivní výsledek během nadcházejících třístranných jednání v lednu 2024 a konečně dává řidičům autokarové turistiky pravidla určená pro jejich profesi.

​První elektrické jednotky Škoda 16Ev zahájily pravidelný provoz v Lotyšsku

17.12. – V Rize vyjely do provozu s cestujícími první elektrické jednotky Škoda 16Ev lotyšského národního dopravce Vienā vilcienā (VIVI). Stalo se tak na hlavním nádraží v Rize za přítomnosti ministra dopravy Kaspars Briškens. Dodání poslední vlakové jednotky proběhne v polovině roku 2024.

​Vlaky na úzkokolejce by mohly jezdit od léta, správce JHMD požádá o povolení

13.12. – Insolvenční správce zadlužené firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) podá v lednu 2024 k Drážnímu úřadu žádost o bezpečnostní osvědčení k provozu dráhy. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Díky osvědčení bude možné na tratích provozovat vlaky. Správce David Jánošík předpokládá, že osvědčení získá do začátku turistické sezony. Provozní ztráta firmy JHMD vzrostla na 250 000 až 300 000 Kč měsíčně. Firma je od loňského podzimu v úpadku, provoz vlaků na úzkokolejce loni v říjnu zastavila. Podle soudu dluží 360 milionů korun.

​Začal zkušební provoz automatizovaného jednokolejného systém Innovia v Bangkoku

12.12. – Alstom oznámil zahájení zkušebního provozu Pink Line MRT v Bangkoku. Provoz nové linky slavnostně zahájil předseda thajské vlády pan Srettha Thavisin dne 21. listopadu 2023 a do 30. prosince 2023 bude mít veřejnost možnost si ho bezplatně vyzkoušet. Po úspěšném veřejném testování se plánuje uvedení Pink Line MRT do provozu dne 31. prosince 2023. Společnost Northern Bangkok Monorail Company Limited, provozovatel Pink Line, zadala společnosti Alstom v roce 2017 zakázku na kompletní dodávku jednokolejného systému Innovia. Společnost Alstom rovněž dodala jednokolejný systém pro Yellow Line MRT v Bangkoku, která je v provozu od července 2023.

​V Brně už nebudou mít držitelé roční jízdenky cestu s kolem v MHD zadarmo

11.12. – Držitelé ročních předplatných jízdenek na brněnskou MHD ztratili od 1. prosince benefit v podobě bezplatné přepravy jízdního kola. Pokud je chtějí převážet, musejí zaplatit jednorázovou jízdenku, jakou by zaplatili za sebe v případě, že by neměli předplatní jízdenku. Novinářům to řekl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Důvodem je snaha o regulaci počtu cyklistů a také přibývání problémů mezi rodiči s kočárky a cyklisty v některých částech města.

​FlixTrain rozšiřuje spolupráci s německou tarifní sítí

9.12. – Společnost FlixTrain dále rozšiřuje svou spolupráci se svazem Deutschlandta­rifverbund (DTV): Od změny jízdního řádu 10. prosince 2023 bude prostřednictvím kombinované jízdenky s FlixTrain a regionální dopravou připojeno k zelené železniční síti celkem 31 měst. Díky rozšířené nabídce mohou cestující cestovat s FlixTrainem do ještě více destinací po celém Německu. Posíleny budou zejména spoje ve východním a západním Německu.

​V Německu začala stávka strojvedoucích, nevyjede 80 procent vlaků

8.12. – V Německu ve čtvrek večer začala stávka strojvedoucích, která skončí v pátek ve 22:00. Mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) Achim Stauss na tiskové konferenci oznámil, že firma během stávky vypraví zhruba pětinu dálkových spojů. Ochromeny budou mimo jiné některé spoje s Českem. Protest vyhlásily Odbory německých strojvedoucích (GDL), které tak chtějí dráhy přinutit ke zvýšení mezd.

​S novým jízdním řádem vstupuje v platnost i nový tarif Českých drah

8.12. – Se začátkem platnosti nového jízdního řádu od 10. prosince 2023 přichází České dráhy s několika novinkami oblasti tarifu a odbavení. Patrně nejzajímavější změnou bude pro cestující možnost pořízení bezplatných místenek k jízdenkám na vlaky ČD překračující hranice České republiky, a to v online odbavovacích kanálech a kdykoliv před odjezdem. Zvýší se také komfort při nákupu jízdních dokladů u vlaků z Maďarska. Cestující si budou moci vybrat místo z rezervačního plánu nově i ve směru do České republiky. Díky této změně budou rezervační plány dostupné pro všechny spoje z Břeclavi a Brna do Prahy.

​Podepsána smlouva o spolupráci na projektu vodíkových autobusů ve Středočeském kraji

8.12. – Příprava provozu autobusů na vodíkový pohon v okolí Mníšku pod Brdy se posunula do další fáze. Integrovaná doprava Středočeského kraje podepsala s budoucím majitelem autobusů, dopravcem Martin Uher Bus, smlouvu o spolupráci. Navazuje tak na dříve uzavřené memorandum a nedávný souhlas krajského zastupitelstva.

​Příští rok přijede přes 50 RegioPanterů, už se montují vlaky pro další regiony

7.12. – V plzeňském závodě Škoda Group probíhají finální práce na prvním červeno-šedém RegioPanteru pro Pražskou integrovanou dopravu. Od léta 2024 bude jezdit na území Prahy a Středočeského kraje. V roce 2024 předá dodavatel Škoda Group Českým drahám více než 50 jednotek RegioPanter o zhruba 150 vozech v několika různých provedeních.

spinner