Veřejná doprava

První doubledeckery v ČR na linkách MHD budou značky Scania

6.12. – Na nové dvoupodlažní autobusy Scania se mohou těšit cestující v Ostravě. Dopravní podnik totiž podepsal smlouvu na dva doubledeckery, které do ulic vyjedou poprvé o letních prázdninách.

Cestující pražskou MHD mohou mít ode dneška kupóny v mobilu

2.12. – Cestující v pražské MHD si mohou ode dneška převést své kupony z plastové karty lítačka do mobilních telefonů. Od dnešního rána si kupon převedly více dvě tisícovky lidí. Řekl to generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. Převod kuponu umožňuje aktualizace aplikace PID Lítačka. Cestující mohou mít kupony kromě aplikace a plastové karty také na platební kartě, In Kartě Českých drah nebo si mohou zakoupit papírový roční kupon. Lítačka začala fungovat v roce 2016, kdy nahradila opencard.

DAF představil novou zadní nápravu a úsporné motory

Spotřeba paliva nižší o 2 % díky sníženému vnitřnímu tření a rychlejšímu stálému převodu, mimořádně nízká pohotovostní hmotnost a dlouhé servisní intervaly, maximální životnost a nejvyšší míra komfortu pro cestující, jakou společnost DAF Components dosud nabídla: nová poháněná zadní náprava pro autokary a autobusy zvyšuje laťku prakticky ve všech oblastech.

IVECO získalo již potřetí v řadě titul Sustainable Bus of the Year

Poté, co značka IVECO Bus získala ocenění Sustainable Bus of the Year 2019 se svým vozidlem Crealis In-Motion-Charging, nyní na veletrhu Busworld 2019 (viz DN 22/19) tento titul obhájila pro rok 2020, a to v kategorii meziměstské dopravy s autobusem Crossway Natural Power. Po předešlém úspěchu v historii společnosti s vozem Crossway Low Entry Natural Power, který na výstavě Busworld 2017 rovněž získal ocenění Sustainable Bus of the Year 2018, se jedná již o třetí vítězství, které svědčí o důrazu, jaký IVECO BUS klade na přechod k alternativním zdrojům energie a paliva.

Veletrh CzechBus se přesunul z centra Prahy do PVA Letňany

28.11. – Dnes končí v Praze již devátý ročník veletrhu CzechBus. Novinkou je, že výstava se letos přesunula z centra Prahy do prostor PVA Letňany. V nových výstavních prostorách se představila většina hlavních výrobců, jejichž vozidla zajišťují dopravní obslužnost v České republice či slouží ve vozových parcích dopravců zajišťujících zájezdovou či příležitostnou dopravu. 

Všechny vlaky do Brna se vrátí 15. prosince na hlavní nádraží

27.11. – Největší změnou ve veřejné dopravě na jižní Moravě bude od 15. prosince, kdy se mění jízdní řády, obnova plného provozu na hlavním nádraží v Brně. Vrátí se na něj všechny vlakové spoje a přestane se využívat dolní nádraží. Od 30. listopadu ale cestující čeká dvoutýdenní výluka úseku mezi hlavním a židenickým nádražím, vlaky nahradí tramvaje. Oznámil to včera ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský. Mimo Brno bude největší změnou zavedení nových přímých vlaků do Židlochovic a s tím související změny v trasách autobusových linek.

Jihomoravský kraj nakoupí 37 vlaků od Škody Transportation

22.11. – Zastupitelé Jihomoravského kraje včera schválili nákup 37 vlaků od Škody Transportation. Náměstek hejtmana Roman Hanák po jednání novinářům sdělil, že cenová nabídka výrobce je 6,651 miliardy Kč a zahrnuje i servis vlaků v dalších 30 letech. Kraj na nákup získá evropskou dotaci zhruba 5,5 miliardy. Na svůj podíl si kraj vezme úvěr. Nové elektrické vlaky budou jezdit od roku 2023 na tratích z Brna směrem do Tišnova, Blanska, Břeclavi a Křenovic. Provozovat je bude dopravce, který vzejde ze soutěže.

Pardubice získaly pět nových trolejbusů ze Škody Electric Premium

Pardubice získaly pět nových trolejbusů ze Škody Electric

18.11. – Nové moderní trolejbusy s klimatizací posílily veřejnou dopravu v Pardubicích. Tamní dopravní podnik totiž převzal od plzeňské Škody Electric pět vozidel typu 32 Tr za zhruba padesát milionů Kč. Oznámil to mluvčí firmy Michal Tobrman.

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě Premium

Volvo Buses získalo největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě

14.11. – Společnost Volvo Buses získala největší objednávku na elektrické autobusy v Evropě. V roce 2020 zahájí společnost Volvo Buses dodávku 157 elektrických kloubových autobusů firmě Transdev. Autobusy se budou provozovat na několika různých trasách po Göteborgu. Výsledkem nasazení těchto autobusů bude výrazné omezení emisí a hluku, a tak bude možné elektrické autobusy provozovat i v chráněných zónách nebo oblastech podléhajících speciálním omezením.

IRU podporuje koncept Mobilita jako služba

12.11. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU zveřejnila stanovisko ke konceptu Mobilita jako služba (MaaS – Mobility as a Service). Rostoucí počet „smart cities“ neboli „chytrých měst“ s pokročilou formou digitalizace otevírá prostor pro integraci různých dopravních služeb, jako je veřejná osobní doprava, taxi, sdílené osobní vozy a kola do jednoho komplexního balíčku jednoduše přístupného přes mobilní aplikaci.

spinner