Veřejná doprava

​Dopravní společnost Zlín-Otrokovice pořídí čtyři nové bateriové trolejbusy

3.3. – Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO), která provozuje městskou hromadnou dopravu na území zlínské aglomerace, pořídí čtyři nové bateriové trolejbusy. Jejich dodavatelem bude společnost SOR Libchavy. Každý z trolejbusů přijde na 10,15 milionu korun bez DPH, přičemž 85 procent nákladů pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Uvedl to mluvčí dopravce Vojtěch Cekota.

​Zájezdoví dopravci mohou žádat o další kompenzace kvůli pandemii

28.2. – Zájezdoví autobusoví dopravci mohou ode dneška (pondělí 28. února) žádat o další část kompenzací za ztráty v závěru loňského roku kvůli pandemii nemoci covid-19. Stát mezi dopravce v programu Covid Bus III rozdělí 400 milionů korun. Částka má podle ministerstva dopravy pokrýt ztráty za loňský listopad a prosinec. Stát už v minulých dvou letech nepravidelným dopravcům kompenzoval ztráty za více než 1,2 miliardy.

​Střetů tramvají s chodci ubývá, za dva roky jejich počet klesl skoro na polovinu

27.2. – Střetů tramvají s chodci v českých městech ubývá. V loňském roce se jich v Česku stalo 69, což je o polovinu méně než před dvěma lety. Loni po nehodách zemřeli tři lidé. Podle dopravců pomáhají kampaně i speciální systémy ve vozech. Informovalo o tom Sdružení dopravních podniků ČR.

​Teplice rozšiřují trolejbusové trati, chtějí přejít na bezemisní provoz

27.2. – Teplice rozšiřují a modernizují trolejbusové trati. Náklady se budou pohybovat okolo 116 milionů korun. Cílem je zmodernizovat infrastrukturu a přejít na provoz trolejbusů na celém území města. Radnice také chystá úpravu na dvou světelných křižovatkách, která umožní preferovat vozidla městské hromadné dopravy a integrovaného záchranného systému. Řekl to primátor města Hynek Hanza.

​Od polsko-ukrajinské hranice se vrátí jeden evakuační vlak ČD, druhý tam zůstane

26.2. – Ze dvou vlaků, které v pátek vypravily České dráhy do města Přemyšl u polsko-ukrajinské hranice, se dnes vrátí do Česka jen jeden a oproti předpokladu neukončí svou jízdu v Praze, ale v Bohumíně. Druhý vlak zatím zůstane v Přemyšli a bude operativně použit podle dalšího vývoje humanitární situace na místě. Uvedl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle náměstka ředitele pro osobní dopravu ČD Jiřího Ješety se většina uprchlíků chce přesunout hlavně do Krakova, Katovic či Varšavy, proto se ČD dohodly s polskými kolegy, že český vlak mohou použít pro cestu uprchlíků do uvedených polských stanic.

​Společnost IVECO Czech Republic uzavřela významnou rámcovou dohodu s DPP

25.2. – IVECO Czech Republic, a. s., a Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) podepsali tři rámcové dohody o dodávce autobusů Crossway Low Entry a nového modelu Streetway. V letech 2022 až 2027 by tak mohlo být dodáno pražskému dopravnímu podniku až 253 autobusů IVECO. Tříleté a pětileté rámcové dohody o dodávce autobusů uzavřené mezi IVECO Czech Republic a DPP zahrnují nákup až 10 vozů Crossway LE 14,5m, až 100 vozů Streetway 12m a až 143 vozů Streetway 18m podle potřeb a požadavků DPP.

​DPMB instaluje do vozů alkohol testery, bez dýchnutí řidiči neodjedou

24.2. – Do patnácti autobusů Dopravní podnik města Brna nainstaloval alkohol testery. Řidiči po nástupu s vozem neodjedou, dokud nepodstoupí dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Cílem zkušebního projektu je zvýšit počet kontrol bez dalšího personálního zatížení. Akce je součástí letošní kampaně Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna.

​Pražské metro využívá 850 000 lidí denně, proti době před pandemií o 150 000 méně

24.2. – Pražské metro využívá v současné době v průměru zhruba 850 000 cestujících denně, což je proti době před pandemií covidu-19 o zhruba 150 000 lidí méně. Povrchovou dopravu využívá proti normálu zhruba o 15 procent cestujících méně. Na včerejším jednání magistrátního dopravního výboru to řekl Martin Šubrt, náměstek ředitele organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

​Vláda opět projedná povinné podíly ekologických vozidel ve veřejné dopravě

23.2. – Vláda ve středu znovu projedná návrh na zavedení pravidel, podle nichž by úřady měly ve veřejné dopravě alespoň část provozu zajistit nízkoemisními vozidly. Limity, které by byly jednotlivě určeny, by měly být součástí veřejných zakázek. Nastavení pravidel by mělo pomoci splnit podmínky EU. Vyplývá to z materiálu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) pro vládu. Pravidla už loni v létě schválil předchozí kabinet, Sněmovna ho však před koncem svého funkčního období už nestihla projednat.

​Dopravní podnik města Brna koupí až čtyřicet trolejbusů Škoda 32Tr

21.2. – V Brně pokračuje obnova trolejbusového vozového parku. Vedení Dopravního podniku města Brna podepsalo smlouvu na nákup 10 trolejbusů typu Škoda 32Tr s opcí na dalších 30 vozidel stejného typu. Za první desítku vozů zaplatí 118 miliónů korun, celková hodnota zakázky včetně opcí dosahuje téměř půl miliardy korun. Výrobce Škoda Electric nové vozy dodá v průběhu příštího roku.

spinner