Veřejná doprava

​Jihomoravský kraj podepsal smlouvu s Arrivou na provoz vlaků na jihu kraje

27.6. – Jihomoravský kraj dnes podepsal smlouvu s dopravcem Arriva na provoz vlaků na tratích mezi Znojmem a Břeclaví, Veselím nad Moravou, Hodonínem a Vrbovcemi a mezi Zaječím a Hodonínem. Nový dopravce nahradí České dráhy od 10. prosince příštího roku. Smlouva je na deset let a kraj ročně zaplatí 231 milionů korun za 1,4 milionu ujetých kilometrů, řekl dnes na tiskové konferenci náměstek hejtmana Jiří Crha. Arriva na tratě nasadí motorové jednotky Stadler GTW, které provozuje například ve Zlínském kraji.

​ČD budou příštích 15 let zajišťovat provoz spěšných vlaků z Plzně do Karlových Varů

27.6. – České dráhy budou od prosince letošního roku dalších patnáct let zajišťovat provoz spěšných vlaků na lince Plzeň – Karlovy Vary. Cena za vlakokilometr je 137,27 Kč a roční rozsah kontraktu je skoro 824 tisíc kilometrů. Výběr schválili radní Plzeňského a Karlovarského kra­je.

​Středočeští zastupitelé schválili vítěze dalších tendrů na autobusové dopravce

26.6. – Středočeští zastupitelé schválili vítěze dalších tendrů na provozovatele autobusů Pražské integrované dopravy (PID), kteří budou jezdit po dobu deseti let od 1. prosince 2024. Hlasovali o třech vlnách výběrových řízení ze čtyř, hejtmanství za dopravní obslužnost ve vybraných částech kraje zaplatí 20 miliard korun, uvedl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

​V Olomouckém kraji vyjely první třívozové jednotky RegioPanter druhé generace

25.6. – České dráhy nasadily na trať Olomouc – Uničov – Šumperk tři nejnovější třívozové soupravy RegioPanter. K předání trojice jednotek došlo na začátku týdne, poté na ně byly umístěny polepy Olomouckého kraje. Další jednotky RegioPanter řady 640, jejichž výrobcem je Škoda Group, budou přicházet ve druhé polovině roku a na začátku roku 2024, celkově jich v Olomouckém kraji bude jezdit na tratích v elektrické trakci 27. Jednotka RegioPanter druhé generace má kapacitu 234 míst a nabízí vše, co odpovídá standardům moderního cestování v regionální dopravě 21. století.

​ČD investují do svého vozového parku do roku 2035 zhruba 160 miliard korun

24.6. – České dráhy investují do svého vozového parku do roku 2035 zhruba 160 miliard korun. Za posledních deset let to bylo 50 miliard korun. V regionální dopravě staví podnik na elektrických a dieselových vlacích, jichž mají nyní objednaných přes 200. Pro Moravskoslezský kraj pořídí i vlaky bateriové, řekl včera v Táboře na konferenci Budoucnost regionální železnice náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

​Na jihu Moravy končí většina honeckerů a plecháče, ČD rozjezdily nové Moravie

23.6. – Mimořádné nasazení zaměstnanců Českých drah v uplynulých týdnech umožní brzké nasazení všech elektrických jednotek Moravia dodaných Jihomoravskému kraji společností Škoda Group. Už několik týdnů ladí servisní technici výrobce spolu s techniky Českých drah dodané jednotky Moravia, podílejí se na předávání vlaků i na technicko-bezpečnostních zkouškách a zkušebních jízdách. Díky tomu bude mít Jihomoravský kraj už během června k dispozici pro provoz všech 37 jednotek Moravia.

​Zeptali jsme se Petra Moravce, výkonného ředitele Svazu osobních železničních dopravců SVOD Bohemia

Jaký dopad bude mít podle vás zvýšení daně z přidané hodnoty z jízdného na výkony a tržby železničních osobních dopravců?

​Ústecký dopravní podnik využil celou opci na nákup trolejbusů od Škoda Group

22.6. – Dopravní podnik města Ústí nad Labem využil celou opci v rámci smlouvy na nákup trolejbusů Škoda 27 Tr. Kontrakt na nákup velkokapacitních trolejbusů uzavřel ústecký dopravní podnik se Škoda Group na podzim roku 2022. Poslední objednávka na dodatečných dvanáct vozidel dosáhne částky bezmála 250 milionů Kč, celkově má zakázka hodnotu více než 650 milionů Kč.

​Počet vozidel MHD s klimatizací v Česku roste

21.6. – Zatímco v roce 2019 byla pětina vozů městské hromadné dopravy vybavena klimatizací v prostoru pro cestující, aktuálně je to už téměř polovina vozů. Vyplývá to ze statistiky Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), která sleduje důležité parametry MHD v České republice.

​České dráhy jsou v investičním pásmu, Moody´s jim potvrdila rating na stupni Baa

21.6. – Mezinárodní ratingová agentura Moody´s sleduje České dráhy průběžně celý rok a obvykle na jaře vydává pravidelné hodnocení. „Moody’s má k dispozici veškeré informace o našem hospodaření, rizicích i rozvojových plánech firmy. Její hodnocení je objektivní a nezávislé. Doufám, že tím končí nesmyslné srovnávání Českých drah s Českou poštou a strašení, že nás čeká podobný osud. Potvrzení úrovně ratingu vnímáme tak, že je náš byznys model zdravý a udržitelný,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec. Agentura potvrdila rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem, přičemž některé klíčové ukazatele, od kterých se úvěrové hodnocení odvíjí, se dokonce meziročně zlepšily.

spinner