Veřejná doprava

Škoda Electric má nového generálního ředitele Premium

Škoda Electric má nového generálního ředitele

5.11. – Novým generálním ředitelem společnosti Škoda Electric se stal Bedřich Koukal. Dosavadní generální ředitel Jaromír Šilhánek se v rámci koncernu přesouvá do vedení skupiny Škody Transportation na pozici viceprezidenta pro Strategii.

Stát od příštího roku zastropí udělování slev na jízdném pro studenty a seniory Premium

Stát od příštího roku zastropí udělování slev na jízdném pro studenty a seniory

1.11. – Slevy na jízdné pro žáky, studenty a důchodce budou od příštího roku zastropovány. S účinností od 1. ledna 2020 bude limitována výše jízdného pro výpočet slevy. Dopravci budou nadále uplatňovat 75% slevu z ceny jízdenky, která ale bude nově omezena limitem Ministerstva dopravy stanoveným podle počtu ujetých kilometrů. Kdyby tedy například cena za jízdenku mezi Prahou a Ostravou dosáhla až 1200 Kč, stát podle nového stropu proplatí za slevu výrazně méně, a to maximálně 389 Kč. Toto omezení nastaví aktualizovaný cenový výměr Ministerstva financí.

Ministerstvo dopravy zvažuje kvůli slevám zastropování jízdného

31.10. – Ministerstvo dopravy zvažuje zafixování nejvyšších cen jízdenek na železnici, z nichž vypočítává slevu pro děti, studenty a důchodce. Důvodem je situace, kdy někteří dopravci zvyšují cenu na výrazně vyšší částky, než je obvyklé a podle premiéra Andreje Babiše poskytování slev zneužívají. Řekl to v Brně na tiskové konferenci na veletrhu Rehaprotex. Leo Express už výpočet kompenzací změnil, RegioJetu a Arrivy se podle jejich zástupců problém netýká a se zastropováním souhlasí. Za první rok slev, tedy do 30. září, vyplatil stát dopravcům 5,6 miliardy Kč.

Autobusy Mercedes-Benz Tourismo jsou na trhu již 25 let

Automobilka Mercedes-Benz slaví 25 let od zahájení výroby autobusu Tourismo. Za čtvrtstoletí produkce prodala na 30 tisíc kusů tohoto nejprodávanějšího zájezdového autobusu v Evropě. V současné době je na trhu třetí generace bezkonkurenčně nejúspěšnějšího autobusu. V prodeji je dva roky, zákazníci oceňují zejména bezpečnost, nízké provozní náklady a vysokou úroveň pohodlí.

Škoda Transportation získala zakázku na dodávku souprav metra pro Varšavu Premium

Škoda Transportation získala zakázku na dodávku souprav metra pro Varšavu

11.10. – Škoda Transportation byla potvrzena jako vítěz tendru na dodávku až 45 šestivozových souprav metra pro polskou metropoli Varšavu. První souprava bude předána zákazníkovi do dvou let od podpisu kupní smlouvy. Celková hodnota kontraktu činní necelých 8 miliardy Kč. 

OAD Kolín nasazuje na Nymbursku sedm nových autobusů MAN Lion´s City G

7. 10 – Tento týden vyráží na silnice na Nymbursku sedm zbrusu nových plně vybavených kloubových autobusů MAN Lion´s City G. Nasazeny budou na trasách Praha-Poděbrady a Lysá nad Labem-Milovice-Mladá Boleslav. Okresní autobusová doprava Kolín (OAD Kolín) do jejich pořízení investovala více než 60 milionů Kč.

Cestování po železnici v ČR s celodenní jízdenkou skončí

4.10. – Možnost cestovat prakticky po celé české železniční síti s jednodenní jízdenkou pro jednotlivce i pro skupiny skončí s platností nového jízdního řádu v polovině prosince. I když České dráhy svoji jízdenku zachovají, nástup soukromých dopravců na regionální i rychlíkové linky její rozsah výrazně omezí. Situace se nemá zlepšit ani za rok, kdy má začít platit národní tarif. Podle mluvčí ministerstva dopravy Lenky Rezkové není tarif primárně určen pro turistické účely, ale pro pravidelné denní dojíždění. Síťovou jízdenku má být možné si koupit minimálně na sedm dní.

Evropská unie prostřednictvím programu IROP podpořila nákup 700 vozidel Premium

Evropská unie prostřednictvím programu IROP podpořila nákup 700 vozidel

3.10. – Po českých městech jezdí stále ještě mnoho autobusů na naftu, ale to se postupně mění. Do hromadné dopravy totiž stále razantněji pronikají bezemisní či nízkoemisní vozy. Trendu pomáhají také evropské dotace, díky kterým probíhá v posledních letech v tuzemských dopravních podnicích jedna z největších obnov vozového parku v historii. Evropská unie prostřednictvím Integrovaného operačního programu (IROP) podpořila tyto projekty již částkou téměř 6 miliard Kč.

Tramvaje ze Škody Transportation svezly v německém Chemnitzu první cestující Premium

Tramvaje ze Škody Transportation svezly v německém Chemnitzu první cestující

26.9. – Tramvaje ForCity ze Škody Transportation včera slavnostně zahájily provoz s cestujícími v německém městě Chemnitz. Jedná se o obousměrná, stoprocentně nízkopodlažní vozidla s nerezovou skříní. Plzeňská společnost dodává do německého města celkem čtrnáct těchto moderních vozidel zcela nové konstrukce.

Transparency má pochybnosti o autobusovém tendru hradeckého kraje

25.9. – Protikorupční organizace Transparency International (TI) vznesla pochybnosti k osmimiliardovému tendru na výběr autobusových dopravců v Královéhradeckém kraji. Má podezření na střet zájmů mezi autobusovou firmou BusLine a advokátní kanceláří Fiala, Tejkal a partneři, která zakázku administruje. Pochyby má i o rozhodnutí kraje o vyloučení jednoho uchazeče z tendru. TI o tom poslala otevřený dopis předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petru Rafajovi. Advokátní kancelář nařčení TI odmítla. Kraj také jakékoliv pochybení odmítl.

spinner