Veřejná doprava

Autobusová doprava loni přepravila 347 milionů cestujících, meziročně víc

13.4. - Veřejná autobusová doprava v loňském roce přepravila více než 347 milionů cestujících, meziročně o 3,6 procenta více. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu. Množství přepravených cestujících autobusy veřejných linek za loňský rok dosahuje 97,6 procenta počtu z roku 2019 před pandemií covidu-19, kdy se autobusy svezlo téměř 355,6 milionu lidí. Loni se snížila průměrná vzdálenost, kterou lidé v autobusech urazili, na 25,4 kilometru.

Leo Express obnovuje od června autobusovou linku na Ukrajinu z Ostravy přes Krakov do Lvova

12.4. - Od prvního června vypraví Leo Express denně přímé noční autobusové spojení na Ukrajinu a rozšíří tak své dosavadní návazné autobusové spojení z Košic. Autobusy z Ostravy, které budou navazovat na vlakové spoje mezi Prahou a Ostravou, pojedou do ukrajinského Lvova a zpět přes Polsko, kde zastaví v Katovicích a Krakově. Leo Express má na této trase zkušenosti i díky tomu, že autobusovou linku do Lvova již provozoval. V autobusech je samozřejmostí připojení k WiFi zdarma, klimatizace, stoleček, zásuvka a USB u každého sedadla a také voda zdarma. 

Parciálním trolejbusem na Sadovou a do Soběšic, DPMB spouští pilotní projekt

12.4. - Dopravní podnik města Brna (DPMB) spustí pilotní projekt využití parciálních trolejbusů na běžné lince bez trolejového vedení. Sloučí trolejbusovou linku 30 a autobusovou 43 do jedné, kterou budou obsluhovat výhradně parciální trolejbusy. Část trasy pojedou s využitím trolejového vedení a část na baterie. Změna je platná od 27. dubna.

Obnova vozového parku TQM: šest nových autobusů Iveco Crossway LE

10.4. - Společnost TQM – holding, která zajišťuje příměstskou autobusovou dopravu v oblasti měst Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm, zavádí do provozu 6 nových autobusů Iveco Crossway LE, které jsou součástí plánované obnovy vozového parku. Cestující a řidiči se na ně mohou těšit od dubna tohoto roku.

V pohraničí Ústeckého kraje vznikly díky EU stezky, mezi státy jezdí autobusy

6.4. - Přes česko-německé hranice lemující sever a severozápad Ústeckého kraje vedou po vstupu do Evropské unie (EU) turistické trasy i cyklostezky. Mezi státy jezdí autobusy, lodě, vlaky. Bývalé Sudety Němce lákají, vracejí se na místa, kde žili jejich předci. Navštěvují české kostely i hřbitovy, kde jsou pochované jejich rodiny. Informační cedule jsou často obojjazyčné. Některé obce pořádají společná setkání, v Petrovicích na Ústecku například vznikly ordinace lékaře a zubaře nebo lékárna, zjistila ČTK.

Praha má plán investic do dopravy, zefektivní přípravu či získání peněz

6.4. - Praha si sestavila plán investic do dopravy. Cílem sestavení žebříčku důležitosti staveb je efektivní vynakládání energie na přípravu opatření nebo na ně lépe získávat peníze z dotací. ČTK to sdělil primátorův náměstek Zdeněk Hřib. K termínům zadaným v seznamu se budou moci vyjádřit příslušné magistrátní odbory, výbory, komise a další orgány. Plán investic je součástí aktualizovaného plánu udržitelné mobility do roku 2026.

Dopravce ČSAD AUTOBUSY uspěl na Vysočině

5.4. - Veřejnou autobusovou dopravu na Jihlavsku zajistí od dubna 2025 na dalších deset let dopravní společnost ČSAD AUTOBUSY České Budějovice, která uspěla ve veřejné zakázce Kraje Vysočina.

ÚOHS si nechává zpracovat posouzení nabídky sdružení PVM v tendru na metro D

4.4. - Antimonopolní úřad (ÚOHS) si nechává zpracovat Kloknerovým ústavem ČVUT posouzení nabídky firem Porr, Vinci a Marti (sdružení PVM) v tendru na druhou část linky metra D. Má být hotov v září a i na jeho základě pražský dopravní podnik podnik (DPP) znovu zakázku vyhodnotí. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček. DPP dříve v tendru vybral sdružení firem vedené společností Subterra, následně výběr v souvislosti s rozhodnutím antimonopolního úřadu zrušil.

Mezinárodní veletrh autobusové dopravy BUS2BUS

3.4. - Veletrh BUS2BUS se bude konat od 24. do 25. dubna 2024 ne berlínském výstavišti v nové multifunkční hale č. 27 a je pro každého, kdo nabízí nebo hledá něco nového v oboru autobusové dopravy. Veletrh se zaměřuje na všechny aspekty moderních autobusů a získáte díky němu kompletní přehled o trhu. Autobusy si lze také prohlédnout a vyzkoušet „naživo“ v ve venkovní části výstaviště.

Škoda Group zahajuje typové zkoušky a homologaci trolejbusů pro Vilnius

3.4. - První trolejbus Škoda 32 Tr pro společnost Vilniaus viešasis transportas zahájil v Plzni typové zkoušky a homologační proces. Tento milník představuje významný posun ve výrobě 91 trolejbusů určených pro litevský Vilnius. První vozidlo absolvuje rozsáhlý seznam povinných zkoušek, zahrnující přibližně 2 500 km jízdy, které mají zajistit spolehlivost a provozní vlastnosti.

spinner