Veřejná doprava

Dopravní podnik v Pardubicích má po letech dostatek řidičů

26.5. - Dopravní podnik v Pardubicích má poprvé od roku 2019 plný stav řidičů a může se postupně vrátit do plného rozsahu dopravní obslužnosti. Na páteřních linkách budou od září opět vozidla jezdit častěji. ČTK to řekl ředitel podniku Tomáš Pelikán.

Na prohlídku stavby v Brně na Žabovřeské zamířily stovky lidí

26.5. - Na den otevřených dveří stavby brněnského velkého městského okruhu Žabovřeská včera dopoledne zamířily stovky lidí, kteří se chtěli podívat, jak stavbaři pokročili a co vše už je hotové. Stavbu si prohlédli i politici. Premiér Petr Fiala uvedl, že jde o úzké hrdlo brněnské dopravy a že se těší, až bude stavba dokončena.

Ve Zlíně jednali trolejbusáci z Česka i ze Slovenska

24.5. - Zasedání odborné skupiny Trolejbusy Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se uskutečnilo ve dnech 22. a 23. května ve Zlíně. Jde o výměnu zkušeností odborníků, kteří mají v českých, ale i slovenských dopravních podnicích na starost trolejbusovou dopravu.

Zastávky ve Středočeském kraji budou na znamení

Ve Středočeském kraji budou od 29. června všechny autobusové zastávky na znamení. Změnu, která má přispět zejména k plynulejší dopravě a úspoře paliva, schválili krajští radní. V režimu na znamení nyní v regionu funguje přes 40 procent zastávek, například celé Benešovsko a některá další města. V tiskové zprávě o tom za hejtmanství informoval Josef Holek.

První kloubové autobusy MAN Lions City 18 pro ČSAD MHD Kladno

23.5. - Společnost MAN Truck & Bus CZ předala v dubnu první městské kloubové autobusy MAN Lions City 18 do flotily dopravce ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva. Tato dodávka představuje další důležitý milník v rámci dlouhodobé spolupráce mezi MAN Truck & Bus CZ a Arrivou.

Siemens prodá společnost Innomotics firmě KPS Capital Partners

21.5. - Management board a dozorčí rada koncernu Siemens schválily prodej společnosti Innomotics, která je předním světovým výrobcem elektromotorů a velkých pohonů, firmě KPS Capital Partners (dále jen „KPS“). Obě strany již podepsaly příslušnou smlouvu. Kupní cena (hodnota podniku) činí 3,5 miliardy EUR. Prodej by měl být dokončen v první polovině fiskálního roku 2025 a podléhá obvyklým schvalovacím procesům v oblasti zahraničních investic a kontroly fúzí.

Vedení Prahy chce upravit projekt výstavby stanice metra D Libuš

20.5. - Vedení pražského magistrátu chce upravit projekt výstavby stanice metra D Libuš. Proti původnímu záměru má přibýt výstup nebo podchod pod Novodvorskou ulicí. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. V okolí stanice má podle plánů města vzniknout náměstí a čtvrť. Kromě Prahy patří na místě některé pozemky také soukromým vlastníkům. Stavba linky D z Pankráce do Písnice začala v roce 2022 úsekem z Pankráce na Olbrachtovu. Investorem metra je dopravní podnik (DPP).

Praha 6 požaduje po DPP vybudovat ve stanici metra Hradčanská výtahy

18.5. - Vedení radnice Prahy 6 požaduje po dopravním podniku (DPP), aby při plánované rekonstrukci stanice metra Hradčanská na lince A vybudoval na místě nové výtahy, které umožní nástup vozíčkářům či rodičům s kočárky. ČTK to včera sdělil mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Bezbariérový vstup do stanice nyní na Hradčanské chybí. Kompletní opravu stanice má podnik nachystanou na konec příštího roku či začátek roku 2026. Stanice byla otevřena v srpnu 1978. Dopravní podnik se vznikem výtahů počítá, ale jejich stavbu musí koordinovat se Správou železnic (SŽ), která buduje trať na letiště, řekl vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík.

Škoda Group koupila firmu Cegelec, výrobce dílů pro tramvaje, trolejbusy a vlaky

16.5. - Plzeňská strojírenská skupina Škoda Group, součást investiční společnosti PPF, koupila společnost Cegelec. Jde o dceřinou firmu VINCI Energies, která je součástí nadnárodní průmyslové skupiny VINCI sídlící ve Francii. Cegelec vyvíjí a vyrábí elektrická zařízení pro městskou hromadnou dopravu, pro tramvaje, trolejbusy, metro i příměstskou železnici. Podílí se také na modernizaci kolejových vozidel, hlavně tramvají z původní produkce ČKD Praha, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla. Cenu transakce ani parametry kupované firmy strojírny nezveřejnily. 

Bus Euro Test 2024 poprvé v Česku

15.4. - Minulý týden se v Praze a na Kladně uskutečnil „Bus Euro Test 2024“, během kterého 25 odborných porotců z celé Evropy vybíralo tři dny vítěze ankety Bus of the Year 2025.

spinner