Veřejná doprava

​DPMB po tramvajích začíná kompletovat i nové trolejbusy

2.9. – Pracovníci komínské vozovny Dopravního podniku města Brna stojí před novým projektem nazvaným Mario. Výrobce SOR Libchavy jim do dílen doručil karoserie a komponenty, ze kterých budou sami sestavovat nové trolejbusy SOR TNS 12. Dopravce předpokládá, že by vozy mohly s cestujícími vyjet začátkem příštího roku. Pokud se postup osvědčí, může podnik nakoupit dalších 38 trolejbusových „skládaček“ za stejnou cenu. Oproti koupi hotových vozů by tak ušetřil 100 miliónů korun.

​MHD Kladno přestala být součástí systému jednotné dopravy, přibyly spoje

1.9. – Městská hromadná doprava Kladno dnes přestala být součástí systému jednotné pražské (PID) a středočeské dopravy. Město přidalo spoje a prodloužilo linku 601. Tarif městské dopravy se nemění podle Ludomíra Landy z ČSAD MHD Kladno ani pro cestující využívající jízdenky pražské integrované dopravy. Podle PID nebude mezi MHD Kladno a PID garantováno vzájemné uznávání jízdenek. Změna souvisí s omezením příměstských linek v důsledku sporu Kladna a Středočeského kraje, který se týká příspěvku na provoz.

​Dopravní podnik v Brně nemá elektřinu a plyn na příští rok a zvažuje strategii

31.8. – Brněnský dopravní podnik zatím nemá na příští rok zajištěnou dodávku elektřiny ani plynu. Vedení podniku zvažuje, že by elektřinu mohl koupit třeba jen na první čtvrtletí, protože by později mohla být levnější. Dodavatele elektřiny podnik má, do výběrového řízení na dodávku plynu se dvakrát nikdo nepřihlásil, proto podnik uzavřel smlouvu s burzou a komunikuje o nákupu přímo s makléřem, řekl ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

​Praha doplatí dopravcům za provoz MHD v druhém čtvrtletí zhruba 123,6 milionu korun

30.8. – Hlavní město má dopravcům za provoz MHD ve druhém čtvrtletí letošního roku doplatit asi 123,6 milionu korun. Nejvíce, asi 76,3 milionu korun, má dostat pražský dopravní podnik (DPP). Náklady navíc jsou dané zdražením energií a pohonných hmot nebo zvláštními odměnami pro zaměstnance, které DPP udělil kvůli rekordní inflaci. Vyplývá to z tisku, který včera schválili pražští radní a o kterém budou ještě hlasovat zastupitelé.

Více než 1600 řidičů autobusů v Londýně vstoupilo do stávky kvůli mzdám

29.8. - Více než 1600 řidičů autobusové společnosti London United včera vstoupilo do dvoudenní stávky kvůli sporu o mzdy. Stávka zasáhne 63 linek, které tvoří asi deset procent autobusové sítě, většinou v západní a jihozápadní části Londýna, a dotýká se i účastníků karnevalu v Notting Hillu. Oznámila to odborová organizace.

Passengera pro Flixbus rozšiřuje infotainment a internet do dalších 25 autobusů

28.8. - Dalších 25 autobusů v barvách Flixbusu nabízí cestujícím plnohodnotný digitální zážitek z cesty díky řešení české Passengery. Největší evropský dopravce na poli dálkových autobusů rozšiřuje počet vozů vybavených 4G/LTE a některé již s 5G internetovou konektivitou a infotainment portálem. Na mobilu nebo jiném zařízení s připojením k Wi-Fi tak cestující mohou využít nabídku novinek, her, najdou tam i aktuální informace o cestě nebo možnost ohodnotit služby dopravce. Flixbus dlouhodobě počet autobusů vybavených řešením Passengera navyšuje, vozidla kromě českých vnitrostátních linek nasazuje také na oblíbených evropských spojích do Francie, Německa a nově také Maďarska.

Brněnskému dopravnímu podniku nebudou stačit ani stamiliony korun od města navíc

27.8. - Mimořádně vysoké ceny elektřiny postihují i dopravní podniky, které provozují tramvaje či trolejbusy. I když brněnští radní schválili dopravnímu podniku na příští rok finanční kompenzaci 2,75 miliardy korun, což je o 550 milionů korun více než letos, je to málo. Při současných cenách elektřiny by dopravní podnik potřeboval další miliardu navíc, řekl generální ředitel podniku Miloš Havránek. Už nyní je podle něj zřejmé, že příští rok podnik zastaví investice do obnovy vozového parku a patrně i do modernizace tratí.

Liberec převezme od Českých drah lanovku na Ještěd a zajistí její obnovu

26.8. - Liberec převezme od Českých drah lanovku na Ještěd a zajistí její obnovu. Lanovka je od tragické nehody loni v říjnu mimo provoz, krajské město bylo jediným zájemcem, který v předběžných konzultacích nabídku podal. Novinářům to po včerejším jednání strategické skupiny na obnovu lanovky řekl náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Ješeta. České dráhy podle něj nechtějí do obnovy lanovky investovat ani ji provozovat, soustředí se na železniční dopravu.

Vozy pražské MHD najezdily loni 195,8 milionu kilometrů, meziročně více

25.8. - Vozy pražské MHD najezdily loni 195,8 milionu kilometrů, což je meziročně o 600 000 kilometrů více. Nejvíce kilometrů najezdily autobusy a na druhém místě bylo metro. MHD svezla přes 738 milionů cestujících a na území metropole fungovalo 220 linek. Celkové náklady na provoz veřejné dopravy v hlavním městě byly 20,7 miliardy korun. Vyplývá to z ročenky Technické správy komunikací (TSK) pro rok 2021.

Liberecké tramvaje byly poslední v ČR s metrovým rozchodem kolejí

24.8. - Podhorský Liberec se na konci 19. století stal teprve třetím českým městem s tramvajovou dopravou, elektřinou poháněné vozy do jeho ulic poprvé vyrazily 25. srpna 1897. V té době jezdily elektrické tramvaje době jen v Praze a v Teplicích. První linka v Liberci spojovala železniční nádraží a Lidové sady u zoologické zahrady, místní radní tehdy zvolili metrový rozchod kolejí, který se pro město stal na dlouho typický. Poslední úzkorozchodný úsek zmizel v roce 2021.

spinner