Veřejná doprava

​Společnost Arriva převzala pět nejnovějších Scanií Irizar I6s Efficient

20.8. – Společnost Arriva rozšířila svoji flotilu o pět autobusů Scania Irizar I6s Efficient. Nová verze prémiového zájezdového modelu se vyznačuje výrazně vylepšenou spotřebou a sníženými emisemi oxidu uhličitého. Autobusy mají navíc zajímavou technickou novinku, která se v Česku podle dodavatele u autobusů zatím neobjevila; jako první jsou vybaveny digitálními zrcátky. Cestující budou vozit na linkách Arriva Expressů.

​Vlaky ČD jezdí s vyšší přesnosti než v uplynulých sedmi letech, včas jede devět z deseti spojů

18.8. – Spoje Českých drah jezdí nejpřesněji za posledních 7 let. V první polovině roku jezdily vlaky národní dopravce s přesností 88,8 %. Pokud bychom přihlédli pouze k příčinám zpoždění vzniklých na straně Českých drah, pak by přesnost byla 98,9 %. Spolehlivost a přesnost českých vlaků je tak srovnatelná se situací v jiných evropských zemích.

​České dráhy zahájily zkušební provoz nových vlaků RegioFox

16.8. – České dráhy včera zahájily zkušební provoz nových motorových vlakových souprav RegioFox. První cestující se svezli včera dopoledne z Rakovníka do Berouna. V dalších týdnech může být do zkušebního provozu uvedeno až šest souprav RegioFox. České dráhy to dnes v tiskové zprávě.

Vylepšení napájecích stanic MHD ve Zlíně a Otrokovicích stálo 105 milionů Kč

12.8. - Výstavba a rekonstrukce napájecích stanic pro provoz trolejbusů a elektrobusů městské hromadné dopravy (MHD) ve Zlíně a sousedních Otrokovicích přišly loni na 105 milionů korun bez DPH. Z toho 60 milionů korun bylo z evropské dotace z Operačního programu Doprava. Uvedl to včera v tiskové zprávě Jaromír Schneider, administrátor dotačních projektů Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO), která MHD ve zlínské aglomeraci zajišťuje.

DPP musel kvůli závadě vyřadit z pilotního provozu prototyp autobusu na vodík

11.8. - Pražský dopravní podnik (DPP) musel vyřadit z pilotního provozu prototyp autobusu poháněného vodíkem, který jezdil od července na lince číslo 170. Důvodem je technická závada, kterou nyní řeší výrobce vozu. Informaci z webu dopravního podniku potvrdil vedoucí provozu autobusů Jan Barchánek. Vůz má podle mluvčího Škody Group Jana Švehly problém se zavzdušněným okruhem a odborníci dělají také další už dříve naplánované testy. Kdy se vůz vrátí do provozu, zatím není jasné. Na testování nového autobusu se domluvili hlavní město, DPP a společností Škoda Group, která je výrobcem vozu, a Orlen Unipetrol.

ČSAD Střední Čechy uvádí do provozu své první nové autobusy MAN Lion´s City

9.8. - S cílem poskytovat co nejkvalitnější dopravu začala společnost ČSAD Střední Čechy intenzivně spolupracovat s MAN Truck & Bus Czech Republic. Již během letních prázdnin si zákazník se sídlem v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi přebírá první část z flotily 14 objednaných vozů – čtyři zcela nové kloubové autobusy Lion´s City 18.

Stavební povolení pro trasu metra D obstálo před Nejvyšším správním soudem

9.8. - Stavební povolení pro trasu metra D obstálo před Nejvyšším správním soudem (NSS). Zamítl kasační stížnosti Pankrácké společnosti a muže z Kovařovicovy ulice v Praze 4, kteří už dříve neúspěšně zpochybnili stavební povolení u Městského soudu v Praze. Rozhodnutí NSS je dočasně zpřístupněné na úřední desce a pražský magistrát ho podle primátorova náměstka Zdeňka Hřiba uvítal, stejně jako ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. Ve sporu šlo konkrétně o provozní úsek z Pankráce na Nové Dvory. Stavba už začala, pražský magistrát ji povolil v červnu 2021.

Studii obnovy lanovky na Ještěd zpracuje pro Liberec kancelář SIAL

31.7. - Studii obnovy kabinové lanovky na Ještěd zpracují pro Liberec architekti kanceláře SIAL. Posoudí nejvhodnější technické řešení, vedení trasy dráhy i investiční a provozní náklady, uvedl dnes na sociálních sítích primátor Jaroslav Zámečník. Pokud vše dobře půjde, mělo by mít podle něj počátkem příštího roku vedení města jasno v tom, jaké varianty řešení jsou možné, a na kolik to krajské město přijde.

Škoda Group dodá až 40 nových tramvají pro německý Kassel

24.7. - Cestující v dalším německém městě v budoucnu využijí tramvaje značky Škoda. Dozorčí rada tamního dopravního podniku Kasseler Verkehrs-Gesellschaft (KVG) podepsala objednávku 22 nových třicetimetrových obousměrných tramvají z dílen Škoda Group a dalších až 18 tramvají může objednat v rámci opce. Cena zakázky (bez opce) je 88 milionů EUR a jedná se o největší investicí do vozidel v historii KVG. Dodávky prvních tramvají jsou plánovány na rok 2026.

DPP loni utržil na jízdném zhruba 3,43 miliardy korun, víc než v roce 2021

21.7. - Pražský dopravní podnik (DPP) v loňském roce utržil na jízdném v souvislosti se smlouvou s hlavním městem zhruba 3,43 miliardy korun, což je meziročně víc. Zvýšil se prodej jednotlivých jízdenek i předplatních kuponů. Vliv na výši prodaných jízdenek mělo ukončení opatření proti covidu-19. Vyplývá to z výroční zprávy podniku, kterou má ČTK k dispozici. Z celkové výše vybraného jízdného v pražské integrované dopravě (PID) tvoří jízdné DPP 78,91 procenta. Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, zaměstnává téměř 11 000 lidí a má na starosti MHD.

spinner