Veřejná doprava

Na železnici ve Zlínském kraji skončí monopol Českých drah, uspěla Arriva

8.1. – V osobní železniční dopravě ve Zlínském kraji skončí dosavadní monopol Českých drah. Od prosince bude v dalších deseti letech zajišťovat zhruba třetinu spojů v regionu soukromá společnost Arriva vlaky. Včera o tom rozhodli krajští zastupitelé, příslušné smlouvy ale budou teprve podepsány. Zvýší se i počet vlakových kilometrů, které bude kraj od dopravců objednávat. Ročně ho to bude stát zhruba o 300 milionů Kč více než dosud. Díky změně přibude spojů, cestující by navíc měli jezdit komfortnějšími vo­zy.

RegioJetu se podařilo ustát nástup FlixBusu, autobusy vydělávají

4.1. – Firmě RegioJet se loni podařilo ustát konkurenční nástup FlixBusu a postupně vrátit autobusovou dopravu do zisku, řekl její majitel Radim Jančura. Po škrtech některých méně vytížených spojů a výjimečně i linek letos Radim Jančura předpokládá nový rozvoj jak tuzemské, tak mezinárodní dopravy. Úspěšně konkurovat se RegioJetu daří i díky postupnému rozvoji dálkové železniční dopravy, dodal.

Rok 2018 v dopravě: mýtný tendr a personální změny na železnici

28.12. – Rok 2018 byl v tuzemské dopravě rokem významných personálních změn na nejvyšších místech největších organizací a podniků na železnici. Nového šéfa mají Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) i České dráhy. Jasno je i o novém mýtném systému od roku 2020 i o jeho provozovateli, po 13 letech skončí firma Kapsch. Cestování ve veřejné dopravě pak pozměnily vládní slevy pro studenty a důchodce. Řada událostí bude pokračovat i v roce 2019.

Škoda Electric znovu uspěla v Rumunsku Premium

Škoda Electric znovu uspěla v Rumunsku

13.12. – Škoda Electric se bude významně podílet na dodávce padesáti trolejbusů pro rumunské město Kluž. Plzeňská firma pro flotilu nových nízkopodlažních kloubových trolejbusů dodá kompletní elektrovýzbroj a také během příštího roku zajistí finální montáž vozidel.

Na železnici chce Pardubický kraj České dráhy a Leo Express

5.12. – Železniční dopravu na regionálních tratích v Pardubickém kraji by měly od prosince příštího roku po dobu deseti let zajišťovat České dráhy, v menší míře i společnost Leo Express Tenders. Shodli se na tom radní kraje, uvedl včera mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Kraj bude s dopravci jednat o uzavření konkrétní smlouvy, v prosinci postup proberou na posledním letošním jednání také krajští zastupitelé. Kontrakt má hodnotu zhruba 3,5 miliardy Kč.

Plzeňský kraj vyhlásil veřejné soutěže na autobusy a vlaky

30.11. – Plzeňský kraj včera vyhlásil soutěže na zajištění veřejné autobusové v regionu od roku 2020. Jde o zakázku za miliardy korun. Dále vyhlásil první soutěž na vlaky a další připravuje. Nařizují mu to evropské předpisy. Smlouvy s novými dopravci budou desetileté, kontrakty se železničními operátory mohou být delší. Oznámil to náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Slevy na jízdném v září vyšly státní pokladnu na 463 milionů Kč

27.11. – Slevy na jízdném studentů a důchodců za září vyšly státní pokladnu na 462,5 milionu Kč. Nejvíce na slevách vyfakturovaly České dráhy, a to více než 219 milionů Kč. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo dopravy. Podle ministerstva by náklady na slevy měly stát celkem šest miliard Kč ročně. Podle dopravců se však dopady slev v září ještě neprojevily naplno, protože školní rok na univerzitách začal až v závěru měsíce.

Škoda Electric představila na veletrhu CZECHBUS 2018 nový elektrobus

20. 11. – Na dnes zahájeném veletrhu CZECHBUS 2018 na pražském Výstavišti v Holešovicích představila Škoda Electric nový elektrobus Škoda 29BB. Vozy tohoto typu již od začátku listopadu slouží cestujícím v Českých Budějovicích. Škoda pro jihočeskou metropoli dodala celkem jedenáct elektrobusů, které jsou se svými necelými devíti metry nejkratšími vozidly, které kdy plzeňská společnost vyrobila.

Vláda chce systém jednotných jízdenek, vyjde na 254 milionů Kč

25.10. – Vláda chce systém jednotných jízdenek na železnici. Jeho zavedení a pětiletý provoz bude stát 254 milionů Kč. Systém jednotného tarifu budou muset využívat všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Vyplývá to z návrhu novely zákona o drahách, který včera schválila vláda. Kabinet o tom informoval na twitteru. Novela zároveň umožní vstup zahraničních dopravců na tuzemský železniční trh, aniž by měli sídlo v České republice. Nově jim bude stačit sídlo v některé ze zemí Evropské unie.

Škoda Transportation představila model tramvaje pro Německo

9.10. – Skupina Škoda Transportation včera představila na slavnostní akci v Mannheimu model nové tramvaje ForCity Smart, s níž uspěla v Německu. Třetí největší dopravní podnik v Německu, Rhein-Neckar-Verkehr (rnv), bude provozovat minimálně 80 těchto vozidel na tratích mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg ve třech spolkových zemích, a to Bádensku-Württembersku, Hesensku a Porýní-Falci. Oznámil to předseda představenstva Škoda Transportation Petr Brzezina.

spinner