Veřejná doprava

Odboráři vyhlásili v Krodos Bus stávkovou pohotovost, jednání budou pokračovat

17.2. – Odboráři sdružující zaměstnance kroměřížského autobusového dopravce Krodos Bus dnes vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je neshoda na dodatku kolektivní smlouvy, který nepodepsal předseda představenstva společnosti Zdeněk Zemek. V prohlášení rozeslaném médiím to uvedl předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Kroměříž Miroslav Lipner. Ředitel Krodos Bus Luděk Ferenc dnes řekl, že zástupci vedení firmy budou s odboráři jednat.

FlixBus testuje autobus se solárními panely Premium

FlixBus testuje autobus se solárními panely

14.2. – Dopravce FlixBus vybavil první mezinárodní autobus na lince mezi Dortmundem a Londýnem solárními panely. Vyrobená zelená energie se využívá mj. na provoz klimatizace, Wi-Fi, portů USB a elektrických zásuvek pro dobíjení smartphonů a notebooků. Prokazatelná úspora paliva odpovídá nižším emisím oxidu uhličitého do ovzduší.

​​Chystá se změna podmínek pro přepravu ve veřejné dopravě

Vyhláška č. 175/2000 Sb., o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční osobní dopravu (stanovuje podmínky pro přepravu osob, zavazadel, věcí a zvířat v drážní a silniční osobní dopravě), byla vydána v roce 2000 a dosud nebyla novelizována.

​​CzechBus 2019: Důraz na elektromibilitu a alternativní pohony

Loni na konci listopadu se v Praze uskutečnil již 9. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy a garážové a servisní techniky. Pro návštěvníky první největší změnou byla skutečnost, že veletrh se loni nekonal v Praze-Holešovicích, ale v novém areálu PVA Expo Praha v Letňanech.

DB po snížení cen jízdného očekává masivní růst počtu cestujících

Německý železniční koncern Deutsche Bahn od 1. ledna snižuje ceny jízdenek v dálkové přepravě o přibližně 10 procent. Díky nižší sazbě daně z přidané hodnoty, která klesla z 19 na sedm procent, jsou jízdenky Sparpreise a Flexipreise ještě výhodnější.

Sankce Arrivě budou v řádu statisíců

Za zpoždění nebo nefungující prodej jízdenek v některých vlacích uplatní Zlínský kraj vůči společnosti Arriva vlaky sankce v řádu statisíců korun. Dopravce bude muset hejtmanství uhradit i výpadky v tržbách, které jsou příjmem kraje a jež kvůli potížím s odbavovacím systémem vznikají. Přesná částka, kterou bude kraj po Arrivě chtít, by měla být známá v únoru, řekl minulý týden novinářům po jednání se zástupci Arrivy hejtman Jiří Čunek. Arriva vlaky zajišťuje od 15. prosince veřejnou dopravu na několika tratích ve Zlínském kraji.

​​JUDr. Ondřej Michalčík (MD) pro DN: Nové smlouvy mezi státem a dopravci byly uzavřeny ještě před platností nového jízdního řádu

Přelom loňského a letošního roku se nesl ve znamení řady změn ve veřejné dopravě, a to jak v železniční, tak i silniční. O vyjádření k aktuálním tématům jsme proto požádali JUDr. Ondřeje Michalčíka, ředitele odboru veřejné dopravy Ministerstva dopravy ČR.

Ing. Zdeněk Suchan (ČESMAD Bohemia) pro DN: Vláda určuje dopravcům, jaké mzdy mají vyplácet, avšak prostředky na navýšení neposkytuje

Uzavírání nových smluv, vládou zaručené mzdy řidičů autobusů, to jsou jen některá z témat, jimž se musejí firmy provozující veřejnou autobusovou dopravu v poslední době věnovat. O přiblížení aktuální situace v autobusové dopravě jsme proto požádali Ing. Zdeňka Suchana, prvního viceprezidenta Sdružení ČESMAD Bohemia a výkonného ředitele ČSAD Autobusy Karlovy Vary, a. s.

Leo Express kvůli výluce nasadí na Orlickoústecku autobusy

13.2. - Kvůli železniční výluce nasadí Leo Express na Orlickoústecku od konce února do 21. dubna nízkopodlažní autobusy. Výlukový jízdní řád najdou cestující také na webu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí dopravce Emil Sedlařík. 

Opava získá pět nových trolejbusů ze Škody Electric Premium

Opava získá pět nových trolejbusů ze Škody Electric

13.2. - Pětici nových trolejbusů pro dopravní podnik v Opavě vyrobí ještě do konce letošního roku Škoda Electric. Plzeňská firma dodá do Slezska komfortně vybavené vozy Škoda 32 Tr v karosérii nové generace.

spinner