Veřejná doprava

Jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

17.1. - Od pondělí 16. ledna si cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. Jejich dodavateli včetně platebního a kontrolního systému jsou společnosti Bankovní informační technologie ze skupiny ČSOB a Mikroelektronika. Jízdenkové terminály v autobusech mají stejné funkce, na jaké jsou cestující zvyklí u obdobných přístrojů v tramvajích či vestibulech metra.

​Libuše Jurečková se stala finanční ředitelkou Škoda Group

16.1. – Od 1. ledna 2023 usedla na pozici Chief Financial Officer (CFO) Škoda Group Libuše Jurečková (59), manažerka s více než 25 lety zkušeností na vedoucích pozicích zejména v oblasti financí. Ve Škoda Group má na starosti řízení finančních činností skupiny a je zodpovědná za finanční plánování a sledování finančních toků a jejich kontrolu.

​Během dvou let se prodej jízdenek OneTicket více než zdvojnásobil

16.1. – Už více než dva roky mohou lidé cestovat po Česku s univerzální vlakovou jízdenkou OneTicket, která umožňuje jezdit spoji všech dopravců zapojených do systému a libovolně mezi nimi přestupovat. Zatímco v prvním roce fungování se prodalo téměř 1,2 milionu těchto jízdenek za 112 milionů korun, ve druhém roce už to byl více než dvojnásobek – přes 2,4 milionu jízdenek za 261 milionů korun.

​DPP zaplatí za provoz SMS jízdenek za tři roky 200 milionů korun

16.1. – Pražský dopravní podnik (DPP) zaplatí za provoz SMS jízdenek v letech 2023 až 2026 celkem 200 milionů korun. Službu podniku dodá společnost Globdata (dříve Erika). Vyplývá to z výsledku výběrového řízení zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Globdata zajišťovala službu pro DPP již od roku 2008, naposledy zvítězila v tendru v roce 2019. Službu městu dodává i nyní.

​Dopravní podnik města Ústí nad Labem testuje elektrický autobus Scania Citywide

16.1. – Dopravní podnik města Ústí nad Labem převzal k dvouměsíčnímu testování čistě elektrický a kompletně nízkopodlažní autobus Scania Citywide LF. Dopravní podnik chce z tohoto testování získat zkušenosti s provozem jednoho z možných řešeních při přechodu na 100% bezemisní dopravu. Elektrická Scania je součástí nejnovější generace autobusů švédského výrobce a díky osmi bateriím s celkovou kapacitou 264 kWh nabízí dostatečný dojezd na jedno nabití pro celou řadu městských nebo příměstských linek.

​ČD zajistí dopravu na jižní Moravě do konce roku 2024, kraj vybírá pokračovatele

16.1. – České dráhy budou na jižní Moravě zajišťovat vlakovou dopravu do prosince roku 2024. Poté zde mají jezdit dopravci, kteří vzejdou částečně z nabídkového řízení a částečně z přímého zadání, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. S krajem měly ČD uzavřenou smlouvu do konce loňského roku s opcí na další tři roky, termín ukončení smlouvy kraj dosud veřejně neprezentoval.

​Německo od 2. února zruší povinné roušky v dálkové dopravě

15.1. – Německo od 2. února zruší povinné nošení roušek v dálkové dopravě. Oznámil to spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který chce nyní spoléhat na vlastní odpovědnost cestujících. K uvolnění karanténního nařízení bude nutné změnit zákon, který dosud počítá s nošením respirátorů v dálkových autobusech a vlacích až do 7. dubna. V letadlech roušky Německo nevyžaduje.

​Vídeňská vlakotramvaj Badner Bahn získala nové vozy

13.1. – Nový rok přinesl dobrou zprávu až 40 000 cestujícím, kteří denně pendlují do a z Vídně na lokální dráze Badner Bahn. Na trať spojující centrum metropole s lázeňským městem Baden a přilehlými obcemi totiž začaly vyjíždět zbrusu nové nízkopodlažní soupravy, které nahradí přes třicet let staré vozy.

​DPP objednal 70 nových městských autobusů, 26 kloubových a 44 standardních vozů

13.1. – Pražský dopravní podnik (DPP) objednal 70 nových městských dieselových autobusů IVECO Streetway. Z toho jich bude 26 kloubových a 44 standardních vozů. Řekla to mluvčí podniku Aneta Řehková. Celkem 91 vozidel bude sloužit k nezbytné obnově vozového parku autobusů DPP. Na dodávku vozidel DPP v těchto dnech uzavřel tzv. prováděcí smlouvy. Nové autobusy si DPP bude přebírat postupně. DPP vlastní okolo 1200 autobusů. DPP je největší městkou firmou, která zaměstnává na 11 000 lidí.

​Sto padesát plně elektrických městských autobusů Iveco Bus E-WAY pro Busitalia

12.1. – Společnost IVECO Bus získala tříletou rámcovou smlouvu na dodávku až 150 plně elektrických městských autobusů E-WAY o délce 12 m pro společnost Busitalia. Jedná se o dosud největší zakázku na městské autobusy E-WAY v Itálii, která potvrzuje pozici značky v čele řešení plně elektrické mobility.

spinner