Veřejná doprava

Vlaky i autobusy loni zvýšily přepravu, autobusům pomohly i slevy

25.3. – Veřejnou dopravou cestuje stále více lidí. Loni vlaky a autobusy přepravily téměř 530 milionů pasažérů, což je meziroční nárůst o více než 17 milionů. Zatímco cestujících ve vlacích přibývá nepřetržitě už deset let, autobusová doprava loni zvrátila klesající trend z posledních let. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. K růstu počtu cestujících přispěly i nové státní slevy pro studenty a důchodce, které se promítly zejména v autobusové dopravě. U vlaků naopak jejich vliv není příliš výrazný.

​Praha podepíše dohodu s vlastníky pozemků pro stavbu metra D

19.3. – Vedení Prahy podepíše dohodu s vlastníky pozemků nutných pro stavbu stanice metra D Nádraží Krč. Dokument umožní dopravnímu podniku (DPP) využít pozemky pro stavbu metra a vlastníkům zase výstavbu v okolí plánované stanice. Po podpisu dohody budou muset obě strany ještě dořešit přesné znění a podepsat tzv. dílčí smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili pražští radní. Vlastnictví pozemků se dohodou nemění. Obdobnou dohodu město už učinilo u plánované stanice Nemocnice Krč.

​Student Agency předpokládá po brexitu komplikace na hranicích

11.3. – Brexit bez dohody bude patrně znamenat větší komplikace a zdržení na hranicích s Velkou Británií než brexit s dohodou. Jak však bude přejezd hranice fungovat, ukáže až realita, řekl Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti Student Agency, která provozuje autobusové linky z Česka do Londýna pod značkou RegioJet. Všichni zaměstnanci budou muset pro jistotu cestovat na těchto linkách s pasem, a ne s občanským průkazem. Pro klienty společnosti, kteří letos vycestují do Británie na jazykový či studijní pobyt, se nic nemění, uvedl ředitel oddělení jazykových a pracovních pobytů Peter Janičina.

​FlixBus chce převzít od skupiny Transdev autobusy Eurolines

5.3. – Německý autobusový dopravce FlixBus hodlá převzít od francouzské skupiny Transdev její aktivity v oblasti dálkové autobusové dopravy provozované pod značkou Eurolines. Firmy včera ve společné tiskové zprávě uvedly, že vstupují do exkluzivních jednání. Předmětem obchodu bude i francouzská vnitrostátní autobusová síť, kterou Transdev provozuje pod hlavičkou isilines.

​RegioJet spojí od 15. března nočním autobusem Berlín a Vídeň

28.2. – Dopravce RegioJet spojí od 15. března nočním autobusem Berlín s Vídní přes Brno, Prahu a Drážďany. Bude jezdit denně bez konkurence, protože dosud na této trase žádný přímý noční spoj neexistuje. Kromě mezinárodní přepravy bude možné v Německu i v Česku použít autobus pro vnitrostátní spojení, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Od 1. dubna dopravce také zavede na lince z Prahy do Londýna zastávku v belgických Bruggách.

​Tuzemský FlixBus včera rozšířil svá spojení z Česka na Slovensko

21.2. – Tuzemská pobočka společnosti FlixBus zahájila spolupráci se slovenským autobusovým dopravcem Turancar. Dopravce včera začal nabízet 40 nových mezinárodních spojů týdně, zejména z Prahy na Slovensko. FlixBus o tom včera informoval v tiskové zprávě.

​Provozní test hybridního autobusu Volvo 7900LAH u DP hl. města Praha Premium

​Provozní test hybridního autobusu Volvo 7900LAH u DP hl. města Praha

7.2. - Dopravní podnik hl. města Prahy ve spolupráci s Volvo Bus Corporation bude testovat v reálném provozu nízkopodlažní kloubový hybridní autobus Volvo 7900 LAH. Účelem testu je ověření provozních vlastností autobusu, zejména jeho ekologičnosti provozu.

​Na jízdné od dnešního dne platí nižší DPH, jízdenky však nezlevní

1.2. – Jízdné ve vlacích, autobusech nebo na lanovkách od dnešního dne spadá do nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Místo 15 procent je nově deset procent. Dopravci už naznačili, že ceny jízdenek se nesníží, ušetřenými penězi dopravci chtějí pokrýt náklady na provoz.

​Slevy v dopravě v listopadu stály 488 milionů Kč, méně než v říjnu

30.1. – Ministerstvo dopravy vyplatilo dopravcům za loňský listopad 488,3 milionu Kč jako kompenzace za slevy ve veřejné dopravě, což je méně než v říjnu. Nejvíce dostaly České dráhy, a to 207,5 milionu Kč. Sdělila to mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Dohromady slevy za první tři měsíce fungování od září 2018 stály 1,46 miliardy Kč. Ročně by slevy měly vyjít na šest miliard Kč.

​Leo Express plánuje vlakové spojení na Ukrajinu přes Krakov

24.1. – Český dopravce Leo Express plánuje od letošního prosince zavést vlakové spojení mezi Prahou a Ukrajinou. Vlaky by jezdily přes polský Krakov, informuje internetový portál Rynek Kolejowy. Úvahy o vlakovém spojení na Ukrajinu potvrdil mluvčí firmy Emil Sedlařík. Výhodou oproti autobusům, kterých na této trase jezdí velké množství, má být větší pohodlí i hraniční kontrola přímo ve vlaku.

spinner