Veřejná doprava

​SDP ČR: Řidiči MHD stále schází, jejich nábor by mohl být jednodušší

23.5. – Dopravním podnikům v České republice chybí v součtu přes pět set řidičů. Podle statistik Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) je situace podobná jako v minulém roce. V žádném městě kvůli tomu nedochází ke snižování dopravních výkonů, ale SDP ČR upozorňuje, že nábor řidičů by mohl být v některých aspektech jednodušší.

​Aktuální polohu dopravních prostředků na jižní Moravě zobrazují už i Google mapy

23.5. – Informace o aktuální poloze vlaků a autobusů, které jezdí na linkách v Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje, od nynějška uvidí cestující i na Google mapách. Součástí jsou i veškeré spoje brněnské MHD. Vedení společnosti Kordis JMK o tuto možnost usilovalo kvůli tomu, aby informace měli zahraniční návštěvníci, kteří si většinou nestahují aplikace pro pravidelné místní cestující, uvedl ředitel Kordisu Jiří Horský.

​Den s ICOM: Přijďte si zařídit Mercedes přilákal na 400 návštěvníků

23.5. – V sobotu 20. května proběhla v areálu ICOM transport v Jihlavě akce „Den s ICOM: Přijďte si zařídit Mercedes,“ která letos přilákala na 400 návštěvníků. Při této příležitosti si v prostorách společnosti mohli zájemci vyzkoušet řízení autobusu či kamionu, prohlédnout autorizovaný servis Mercedes-Benz a vystavená vozidla. Mezi návštěvníky zavítal i hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a primátor města Jihlavy Petr Ryška.

S novými autobusy na CNG přibudou v Karlovarském kraji i čerpací stanice

17.5. - V Karlovarském kraji se zvýší počet čerpacích stanic na CNG. Souvisí to s nákupem nových autobusů na stlačený plyn (CNG), které by měly v Karlovarském kraji jezdit od příštího roku. Kvůli tankování bude třeba počet čerpacích míst zvýšit, řekl krajský zastupitel Jan Bureš, který má nákup nových autobusů pro linkovou dopravu v kraji na starosti.

Škoda Group dodá 91 trolejbusů do litevského Vilniusu

16.5. - Škoda Group zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku moderních trolejbusů do litevského Vilniusu. Smlouva s dopravcem JSC „Vilniaus viešasis transportas“ (VVT) zahrnuje dodávku 91 vozidel typu Škoda 32 Tr v celkové hodnotě dosahující 1,3 mld Kč. Vozový park litevské metropole tak získá moderní vozy, které přispějí k čistšímu a zdravějšímu prostředí pro život. Dodávka trolejbusů bude probíhat v letech 2024 a 2025.

DAKO-CZ dodá brzdový systém pro modernizované tramvaje v Göteborgu

10.5. - Hydraulické brzdové jednotky včetně řízení na celkem 80 modernizovaných tramvají do švédského Göteborgu dodá v příštích letech společnost DAKO-CZ, člen skupiny Czechoslovak Group. Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice je v příštích letech vyrobí pro soupravy, jež bude ve svém ostravském závodě Škoda Ekova modernizovat společnost Škoda Group. Cena zakázky na dodávku zcela nového hydraulického brzdového systému dosahuje téměř 110 milionů korun.

​Autobusoví dopravci: Zvýšení spotřební daně z nafty naši činnost neohrozí

8.5. – Autobusoví dopravci se neobávají, že by zvýšení spotřební daně z nafty ohrozilo jejich činnost. Věděli, že je to dočasné řešení a zahrnuli to do svých hospodářských plánů. Ministr dopravy Martin Kupka ve čtvrtek oznámil, že od poloviny roku skončí státní dotace nafty, která měla trvat do konce roku. Vláda rozhodla o návratu spotřební daně z nafty na původní hodnotu 9,95 koruny za litr, v současnosti je daň o 1,50 koruny na litr nižší.

​České dráhy odstraňují graffiti a připravují další opatření

4.5. – Intenzivnější čištění a aktivnější hlídání odstavených souprav, to jsou první kroky, které mají přispět k lepší kultuře cestování ve vlacích Českých drah.

​Rychlíkové spoje mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem a Jihlavou či Brnem bude provozovat RegioJet

3.5. – Od prosince 2026 bude na rychlíkové lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Jihlava/Brno jezdit nový dopravce, RegioJet, vzešlý z nabídkového řízení Ministerstva dopravy. V něm předložil nejvýhodnější nabídku. Podepsaná smlouva o zajištění rychlíkové dopravy je uzavřena na 15 let, je k nahlédnutí v Registru smluv.

​Elektrobusy na linkách MHD v Hradci Králové najely již pět milionů kilometrů

3.5. – Dopravní podnik města Hradce Králové, průkopník a společně s Dopravním podnikem Ostrava lídr na poli elektromobility v prostředí městské hromadné dopravy v České republice, dosáhl v dubnu další magické hranice, a to pěti milionů ujetých kilometrů na linkách MHD s elektrobusy.

spinner