Veřejná doprava

​Právě vychází v DN 1 - 2

Ing. Tomáš Pelikán: Na rok 2023 mají všechny naše dopravní podniky potřebné energie zajištěné

27.1. - Dopravní podniky se v loňském roce potýkaly mimo jiné s prudkým nárůstem energií a musely řešit jejich nákup pro rok 2023. Předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a ředitel Dopravního podniku Pardubic Ing. Tomáš Pelikán nám přiblížil, jak se s touto situací dopravci vyrovnali, jak jsou schopni v současnosti zajišťovat v součinnosti s objednavateli dopravní obslužnost a co jejich činnost nyní nejvíc ovlivňuje.

Sedm lidí a dvě firmy čelí obžalobě za ovlivňování zakázek Českých drah

26.1. - Státní zástupce podal obžalobu na sedm lidí a dvě firmy v kauze, která se týká podezření na ovlivňování zakázek Českých drah. Na webu to dnes uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství. Obžaloba tvrdí, že organizovaná skupina využívala neveřejné informace u poptávkových řízení na zajištění náhradní autobusové dopravy při drážních výlukách. Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými fotbalový manažer Roman Rogoz.

​Právě vychází v DN 1- 2

Ing. Zdeněk Suchan: Většina objednavatelů přistoupila na průběžnou indexaci nákladových položek

26.1.- Počty cestujících ve veřejné dopravě se loni začaly vracet do předcovidových čísel, ale činnost dopravců byla negativně ovlivňována ekonomickou a energetickou krizí. O shrnutí loňské situace autobusových dopravců a o výhled na letošní rok jsme požádali 1. viceprezidenta Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia a výkonného ředitele ČSAD Autobusy Karlovy Vary, a. s., Ing Zdeňka Suchana.

​Právě vychází v DN 1 – 2

Daniel Adamka: Poptávka po veřejné dopravě loni rostla, došlo i na rozšiřování služeb

26.1. – I v loňském nelehkém roce dokázala společnost Arriva Transport Česká republika, a. s., najet se svými autobusy 96 391 000 km, 7 400 000 km s vlaky, modernizovat vozový park a rozšiřovat služby pro cestující. Jak to vše probíhalo na pozadí rostoucích cen vstupů a rozbíhající se inflace, ale i jaké jsou plány pro letošní rok, nám přiblížil generální ředitel společnosti Arriva Transport ČR Ing. Daniel Adamka.

Vydání DN č. 1 - 2

Výběr článků z DN č. 1 – 2 přineseme dne 16. 2.

(red)

​Letošní veletrh CzechBus se nesl ve znamení udržitelné mobility

Koncem listopadu se v Praze uskutečnil již 11. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky. Souběžně s ním se v areálu PVA EXPO Praha konal veletrh Smart City Transport Solutions, který byl zaměřen na dopravní infrastrukturu chytrých měst.

S trolejbusy 22Tr se v Brně při poslední jízdě rozloučilo na 600 lidí

23.1. - V Brně se včera přišlo šest stovek příznivců hromadné dopravy rozloučit s kloubovými trolejbusy 22Tr, lidé využili možnost naposledy se jimi svézt. Dopravní podnik města Brna (DPMB) trolejbusy vypravil na mimořádné linky z vozovny Komín. Pro všechny cestující na posledních linkách připravil DPMB speciální jízdenky. ČTK to řekla mluvčí firmy Hana Tomaštíková.

Změny v tarifech dopravních podniků v roce 2023

23.1. - Zvýšení cen energií způsobilo v závěru roku 2022 dopravním podnikům značnou nejistotu v plánování provozu roku 2023. Členové Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se ale dokázali s nepříjemnou situací vypořádat a pro letošní rok už je téměř ve všech městech jasné, s jakým tarifem mohou cestující počítat.

ČSAD Slaný zahajuje provoz MHD v Jablonci s novými hybridními autobusy

21.1. – Prvního února zahajuje ČSAD Slaný, jedna ze společností koncernu ICOM transport, provoz městské hromadné dopravy v Jablonci nad Nisou. V jabloneckém provozu tak bude mít premiéru 27 nových hybridních autobusů od firem Mercedes-Benz a Rošero.

Šalinkartu v Brně využívá přes 153 tisíc cestujících, lidé ji už koupí pouze v elektronické podobě

17.1. - Už více než rok nekoupí cestující na přepážkách Dopravního podniku města Brna (DPMB) papírové předplatní jízdenky, takzvané šalinkarty v Brně používá okolo 70 % cestujících. Platnou šalinkartu má více než 153 tisíc lidí, počtem uživatelů se tak DPMB postupně blíží době před covidem.

spinner