Veřejná doprava

Firma se žalobou domáhá 373 milionů korun za přípravu metra D

15.9. - Firma Inženýring dopravních staveb (IDS) žaluje pražský dopravní podnik (DPP) o 373 milionů korun za přípravu stavby metra D. Také se předžalobní výzvou domáhá ještě 20 milionů za práce na stavbě, uvedl server iDNES.cz. IDS hrozí tím, že pokud DPP obratem 20 milionů nezaplatí, firma odstoupí od smlouvy, načež by stavba metra musela být podle IDS zastavena. Společnost na stavbě zajišťuje technický dozor. Primátorův náměstek Adam Scheinherr řekl, že firma se snaží město vydírat a získat víc peněz, než jí náleží, navíc se jde podle něj o předvolební boj. Pro technický dozor má pro případ odchodu IDS zajištěnu náhradu, a stavba tak není ohrožena. Smlouva z roku 2010 je navíc pro DPP nevýhodná, dodal Adam Scheinherr.

Ostrava podpořila záměr výstavby meziměstské tramvajové trati na Karvinou

15.9. - Ostravští zastupitelé podpořili záměr výstavby meziměstské tramvajové trati, která by propojila Ostravu s Orlovou na Karvinsku a dále s Karvinou. Schválili memorandum, které vyjadřuje společný zájem Moravskoslezského kraje a dalších čtyř měst na přípravě a vzniku této trati. Dnes by se schválením memoranda mělo zabývat také krajské zastupitelstvo.

​Nový dopravce nasadí v Jablonci jen nové autobusy, potřebovat bude do 50 řidičů

11.9. – Pouze nové autobusy nasadí ČSAD Slaný ze skupiny ICOM transport v městské dopravě v Jablonci nad Nisou, kterou začne zajišťovat od února příštího roku. Objednáno má 27 autobusů s hybridním pohonem zhruba za 150 milionů korun. Potřebovat bude také do 50 řidičů, smlouvu zatím nemá uzavřenou s žádným. Informovala o tom předsedkyně představenstva ICOM transport a jednatelka ČSAD Slaný Kateřina Kratochvílová.


​Scania uvádí novou řadu autobusů Fencer

10.9. – Scania významným způsobem rozšiřuje svoji nabídku městských a meziměstských autobusů o model Fencer. Autobus je stejně jako nedávno představená nejnovější generace zavedených modelů Citywide a Interlink postavený na zcela nové platformě. Díky výrobní spolupráci se společnosti Higer nabídne vysokou kvalitu danou nejen špičkovým šasi a úspornými motory Scania za atraktivní cenu. V Česku je k dispozici již nyní: v městské a příměstské verzi f1 a meziměstské f6. Oficiální česká výstavní premiéra nového modelu proběhne na veletrhu Czechbus ve dnech 22–24. listopadu 2022. Typ Fencer f1 mohou dopravci, kteří projeví zájem, již nyní otestovat.

SDP ČR: ​Drahé energie můžou způsobit kolaps městské hromadné dopravy

9.9. – Prognózy dopravních podniků pro příští rok podle očekávání nevypadají vůbec optimisticky. Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) spočítalo, že odhadované náklady budou v roce 2023 minimálně o 5 miliard korun vyšší než v roce 2021. Některým dopravním podnikům, ale i městům a obcím, se nedaří pro příští rok najít dodavatele elektřiny nebo plynu. Situace tak pro ně může být bezvýchodná a hrozí i kolaps některých provozů.

​Česká dráhy v hradeckém kraji nasazují vlaky s malou kapacitou, čelí pokutám

8.9. – České dráhy v Královéhradeckém kraji podle hejtmanství nasazují vlaky s menší kapacitou, než si kraj objednal. Vlaky často jezdí přeplněné. Za nedodržování smluvních podmínek kraj Českých drahám zatím vyčíslil pokuty za 25 milionů korun, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě. České dráhy to zdůvodňují zpožďováním oprav a revizí vozů u svých externích dodavatelů a zpožďováním dodávek nových souprav.

​DPP vypsal konkurz na členy představenstva včetně generálního ředitele

8.9. – Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal výběrová řízení na všechny pozice ředitelů, což se týká i celého představenstva včetně generálního ředitele Petra Witowského. Učinil tak na pokyn vedení Prahy, která podnik stoprocentně vlastní. Informoval o tom mluvčí města Vít Hofman. Policisté kvůli podezření na korupci v DPP v červnu obvinili několik lidí včetně tehdejšího primátorova náměstka Petra Hlubučka, který byl zároveň členem dozorčí rady DPP, a dnes již bývalého člena představenstva Mateje Augustína.

​Chybí řidiči, v PID byl dnes přerušen provoz 13 autobusových linek

6.9. – V Pražské integrované dopravě (PID) musel být dnes přerušen provoz 13 autobusových linek, většinou na území hlavního města. Důvodem je nedostatek řidičů kombinovaný s vysokou nemocností. Upraveny proto budou některé jízdní řády. Problémy by mohly být vyřešeny do konce tohoto týdne. Sdělil to Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Konkrétní informace jsou k dispozici na webu PID. PID zahrnuje pražskou a středočeskou veřejnou dopravu. S nedostatkem řidičů autobusů se potýkají rovněž další kraje.

​Obyvatelům Jablonce se představí společnost ČSAD Slaný, která převezme MHD

4.9. – Obyvatelům Jablonce nad Nisou se příští víkend představí společnost ČSAD Slaný ze skupiny ICOM transport. Dopravce převezme od února 2023 ve druhém největším městě Libereckého kraje na pět let městskou dopravu. Radnice chtěla původně najít dopravce na deset let, na základě předběžných tržních konzultací a diskusí s odborníky ale magistrát zkrátil období na polovinu. Podle smlouvy Jablonec za dopravu zaplatí včetně DPH přes 376,5 milionu korun, to je 54,97 koruny za kilometr.

​Berlínu se nedaří získat Braniborsko pro společnou levnou jízdenku

3.9. – Berlínské regionální vládě se nedaří přesvědčit sousední Braniborsko, aby se od října připojilo k levné metropolitní jízdence. Od září již neplatí celoněmecká měsíční jízdenka za devět eur (220 Kč) pro městskou a regionální dopravu, berlínská sociálnědemokra­tická primátorka Franziska Giffeyová chce ale v populárním projektu pokračovat, přinejmenším na území hlavního města.

spinner