DN č. 6 - Finanční služby, Fleet management, Právní a poradenské služby, vychází 15.3., uzávěrka již 22.2.! 

Veřejná doprava

V MHD bude možné platit kartami různých dopravců

Dopravní podnik v Pardubicích letos zmodernizuje odbavovací systém, který pak umožní platit jízdné kartami od více dopravců i bankovní kartou. Modernizace bude stát 27 milionů Kč. Řekl to ředitel podniku Tomáš Pelikán.

Se zahájením provozu jsme se vypořádali se ctí

Jednou z nejočekávanějších změn, které přinesl nový jízdní řád platný od poloviny prosince, byla změna dopravce na šumavských lokálkách. České dráhy zde vystřídal soukromý dopravce GW Train Regio, a. s. Na jeho plány jsme se zeptali generálního ředitele jediného akcionáře tohoto dopravce, společnosti GW JIHOTRANS, a. s., Roberta Krigara, který je zároveň členem dozorčí rady GW Train Regio, a. s.

Kraj chce přilákat více cestujících do vlaků a autobusů, zavede slevy na jízdném

Plzeňský kraj chce do roku 2021 zvýšit počet cestujících v autobusech a vlacích v regionu o 15 procent. Za veřejnou dopravu platí stále víc peněz, ačkoli ji využívá méně a méně lidí. Za loňský a letošní rok na ni vydá necelou jednu miliardu korun. Letos také zavede slevy na jízdném, integrovanou dopravu v celém regionu a vyhlásí soutěže na nové autobusové dopravce. Podmínkou tendrů budou nová vozidla. Uvedl to hejtman Josef Bernard.

Ústecký kraj už svého autodopravce má, Liberecký chce získat majoritu v ČSAD

Na počátku loňského roku zvýšila vláda minimální mzdu řidičů autobusů, což odstartovalo spory o to, kdo bude navýšení nákladů platit. Dopravci požadovali zvýšení příspěvků z krajských rozpočtů, kraje se tomu bránily a začaly uvažovat o vzniku vlastních autobusových dopravců. Jaká je situace dnes? Vlastního dopravce si založil zatím jen Ústecký kraj, Liberecký kraj finišuje se vstupem do ČSAD Liberec. Nové dopravce si zakládají i některá města.

Soutěže jsou nejlepší cestou ke kvalitnějším a levnějším službám

Během roku 2018 se chystá řada krajů vypsat výběrová řízení na dopravce, kteří by měli provozovat regionální železniční dopravu po roce 2019, kdy skončí smlouvy s Českými drahami. Jedním z dopravců chystajících se na účast v soutěžích je i společnost ARRIVA TRANSPORT ČR, která zatím provozuje vlaky na své podnikatelské riziko. Podle jejího ředitele Daniela Adamky přinesou soutěže pro kraje lepší služby za nižší cenu.

DPMO letos koupí nové tramvaje, autobusy i první elektrobus Premium

DPMO letos koupí nové tramvaje, autobusy i první elektrobus

8.1. – Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) letos plánuje nákup deseti nových či modernizovaných tramvají, stejného počtu nízkopodlažních autobusů a pořídí také první elektrobus. Nákup vozidel bude stát více než čtvrt miliardy Kč, značnou část nákladů pokryje dotace z evropských fondů. Autobusy a tramvaje budou dodány v létě a na podzim, řekl ředitel DPMO Jaromír Machálek.

Premiér už nechce rušit nařízení o mzdách řidičů autobusů Premium

Premiér už nechce rušit nařízení o mzdách řidičů autobusů

5.1. – Nařízení, kterým minulá vláda Bohuslava Sobotky od začátku loňského roku zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů, se měnit nebude. Oznámil to premiér Andrej Babiš jen den poté, co chtěl nařízení rušit, protože ho považuje za nesystémový krok a předvolební akci svého předchůdce. Náklady zaplatí ze svých rozpočtů kraje, peníze by jim ale měl poslat stát formou dotace na opravy silnic stejně jako loni. Kraje na vyšší mzdy řidičů a na opravy silnic druhých a třetích tříd požadují po vládě dohromady čtyři miliardy Kč. Mnozí politici rychlou změnu Babišova postoje kritizovali.

PF 2018

Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.

​Počet spojů RegioJetu narostl od neděle 10. prosince o více než 40 procent

12.12. – Společnost RegioJet provozuje od neděle 10. prosince, kdy vstoupil v platnost nový jízdní řád, o téměř polovinu více spojů, než tomu bylo dosud. Nově vyjely žluté vlaky do Vídně, vzrostl počet spojů do Brna a Bratislavy. Mezi nové destinace se zařadí také např. východoslovenské Humenné či Michalovce a v ČR pak Opava, Svitavy, Blansko, Letovice či Adamov.

​Dopravce Arriva mění v celé Evropě své logo

12.12. – Ve všech čtrnácti evropských zemích, kde je Arriva aktivní, prochází společnost postupnou změnou vizuální identity – mění logo, barvy i font používaného písma. Novinky se začínají objevovat už i v České republice. Oficiálně představila Arriva v Praze nové logo na veletrhu Czechbus.

spinner